Zaloguj się, aby obserwować  
pawel9898

Rozbudowa i modernizacja obory

Polecane posty

pawel9898    101

witam wszystkich ;)

na wstępie chciałbym powiedzieć, że przeglądałem już dziesiątki tematów ale nie trafiłem na konkretny...

jak wszystkim wiadomo czasy są ciężkie i żeby się utrzymać trzeba powiększać produkcję i w tym problem ;/

chciałbym powiększyć stado krów mlecznych ale na drodze staje mi za mała obora, chciałbym ją powiększyć, zmodernizować, rozbudować ;) załączam rysunki jak jest w tej chwili i jaki mam pomysł na rozbudowę:

obecnie:post-45116-0-05760600-1382877263_thumb.png

plany: post-45116-0-63049200-1382877296_thumb.png

chcę wyburzyć te pomieszczenia na dojarkę i paszę, i w tym miejscu zrobić stanowiska i dobudować duży przejazdowy budynek z boku na rusztach . trzeba też wymienić stanowiska w starej oborze gdyż mają juz około 30 lat, to chyba tyle

a byłbym zapomniał, wymiary starego budynku to 11x32

dziękuję za wszelakie podpowiedzi i porady

Edytowano przez pawel9898

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Jak już zrób całość na rusztach, a co z tą niedokończoną oborą? Widzie, że masz 15 lat, ale spoko, ja też tak miałem, i dziś mam przerobioną tuczarnie (poprostu truj d*pe starszym, a wkońcu odpuszczą). Gdzie masz zamiar zrobić paszarnie i pomieszczenie na zbiornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel9898    101

no tak mam 15 lat, prawie 16 ;d chodzi mi o to czy w ogóle opłaca się to przerabiać czy lepiej postawić nową na rusztach uwięziową na 60 sztuk i gitara ?obora jest w stanie surowym, nie ma nawet posadzki, tylko słupy drzwi okna i ziemia na podłodze, narazie stoją w niej cielaki i jałówki ;) pomieszczenia na dojarkę i pasze można zrobić w którymś kącie ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez master0608
      Witam. Od razu na wstępie chcę zaznaczyć żebyście nie odradzali mi ogólnie pomysłu na modernizacje ze względu na ASF bo jestem dobrej myśli a projekt ten jest przyszłościowy a nie na już ;). Mam do was pytanie odnośnie przeróbki chlewni z płytkiej na głęboką ściółkę. Kojce wyglądaja w tej chwili tak:

      Obornik trzeba często usuwać z wybiegu nr. 1 no i w korytach jest również straszny bałagan. Świnki chodzą sobie po obydwu wybiegach a na czas usuwania obornika są przepędzane do wybiegu nr. 1 z którego trzeba wcześniej przerzucić obornik do wybiegu nr. 2 co niesie za sobą ogrom pracy ręcznej. Jako, że chlewnia sypie się dość znacznie i obecnie posiadam już bardzo małą liczbę zwierząt lecz chciałbym powiększyć stado w niedalekim czasie więc tak rozmyślam jakby przerobić budynek na głęboką ściółkę. Zrobiłem wstępny szkic jakby miało to wyglądać:

      Teraz pytanie do was co myślicie o takim podeście paszowym ? Jego wymiary bez stopni to ok. 2,5x1m i na nim znajdowałby się autopaśnik dwustanowsikowy i obok poidło. Wiem, że jest wąski i czy świnie nie będą się zbyt tłoczyć chociaż obsady nie będą wielkie. I teraz jaki szeroki minimalnie mógłby on być jeśli taki byłby za mały i czy w ogóle jest sens myśleć nad takim rozwiązaniem. Po bokach podestu byłyby postawione oczywiście murki, żeby świnki nie zrobiły sobie krzywdy. Oczywiście na takim metrażu nie trzymałbym myślę więcej jak 10szt. (powiedzmy jeden miot od maciory). Świnki na czas usuwania obornika byłyby przepędzane na korytarz paszowy. Pomiędzy poszczególnymi kojcami myślałem zrobić przegrody ok. 3m przykręcane z jednej strony do słupa a z drugiej do ściany. Przegrody tej długości nie będą za słabe jeśli byłyby wykonane z rur a w środku deski plastikowe o wysokości ok. 1m ?. Świnki byłyby przeganiane na czas usuwania obornika na korytarz paszowy.
      O ile ten kojec ma jeszcze jako takie wymiary to z następnymi dwoma już nie jest tak dobrze, bo mają po 2,5m szerokości. Czy waszym zdaniem dałoby radę w nich rozwiązać to w podobny sposób ? W nich mógłbym trzymać mniejsze sztuki więc automatycznie nie potrzebowały by tyle miejsca na podeście jak i drzwiczki przepędowe mogłyby być wtedy trochę węższe. Co o tym myślicie ? Przed tymi kojcami mam jeszcze jeden kojec o szerokości 3,5m więc tutaj też nie byłoby raczej problemu myślę. Tutaj obraz na całą chlewnie:

      Co o tym wszystkim sądzicie ? Niestety takie rozmieszczenie kojców najbardziej by mi pasowało gdyż ograniczają mnie słupy które znajdują się w każdym kojcu i do nich pasowało by właśnie dorobić mocowanie do przegród.
      Możliwe, że wszystkiego nie sprecyzowałem także zapraszam do dyskusji.
      Pozdrawiam
    • Przez karolr2
      Witam chcę pobudować oborę na 70opasów. Chcę żeby była to obora 14x30 na rusztach lub na płytkiej  ściółce z jakimś zgarniaczem. Jestem na etapie wyrabiania karty środowiskowej, wszystkie wskazówki mile widziane .
    • Przez Karolina94
      Witam, nie wiem czy tu dostanę jakieś rady,ale chyba warto spytać
      Tydzień temu kupiłam gospodarstwo rolne, 1,50ha. Chciałabym teraz dokonać kilku zmian, po 1) stoi tam stara drewniana stodoła w b.złym stanie nadaje sie jedynie do rozbiórki, chciałaby ją rozebrać a na jej miejsce, na te fundamenty postawić budynek gospodarczy, czy na takie cos będę potrzebowała zgody, czy do 35m2 wystarczy zgłoszenie? Druga sprawa to do domu chciałabym, wręcz musze, dostawić kotłownie,kotłownia miałaby ok 10m2 czy również na to wymagana jest zgoda, czy wystarczy zgłoszenie? Działaka zagrodowo-rolna.
    • Przez miszka16
      Witam serdecznie. W związku z tym że przymierzam się do budowy obory z dofinansowaniem z PROW chciałbym na tym forum zapytać się. Czy jest ktoś  kto korzystał już z tego programu? I ewentualnie mógłby się podzielić swoim doświadczeniem jak również polecił jakąś firmę  która kompleksowo się zajmuje takimi programami i budową
    • Przez mrursusc330
      siemka grupowicze ma pytanie ile powinno mniej wiecej kosztowac piaskowanie ramy i lanc opryskiwaca 300l bo zawiozłem do piaskowania i facet mi powiedział ze on za tą usługe chce 600zł wydaje mi sie ze jest to przesada i tak mysle spytam moze akurat ktos miał z tym styczność 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj