Zaloguj się, aby obserwować  
wsk233

Prawo sąsiedzkiego pierwokupu ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wsk233    1

Witam , chciałbym się was poradzić na temat sąsiedzkiego prawa pierwokupu, otóż czy jest jakiś zapis prawny bądź dyrektywa UE że jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem ziemi sąsiada to ma jakieś wsparcie ze strony przepisów lub czegokolwiek w postaci pierwokupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

Pierwszy raz o takim czymś słyszę, wydaje mi się że takie coś nie istnieje.. ale jeśli się myle niech ktoś mnie poprawi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ramzes009    3

nie ma czegoś takiego...


"Tylko dwie rzeczy są nieskończone, wszechświat i głupota ludzka... choć mam wątpliwości co do tej pierwszej"
A.Einstein
-------------------------------------
Ursus C360 3P fan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Kiedyś o czymś takim słyszałem, ale nie weszło, i miała to kontrolować jakaś agencja.

Teraz jest tak, kto da wiecej, lub sprzedający będzie miał humor temu sprzeda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coffey23    21

dobry żart z tym prawem chyba miał ktoś dobry humor jak ci o tym mowił kto by miał mi mowić co ja mam robić z moją własną ziemią i komu sprzedać?

Edytowano przez coffey23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk233    1

dobry żart z tym prawem chyba miał ktoś dobry humor jak ci o tym mowił kto by miał mi mowić co ja mam robić z moją własną ziemią i komu sprzedać?

To miało być jako przeciwdziałanie na rozdrobnienie naszego rolnictwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Pierwokup to można mieć po min 3-letniej dzierżawie a nie dlatego że ktoś jest sąsiadem ;) Jeśli dzierżawca nie jest zainteresowany następna w kolejce jest ANR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polszu    11

Prawo pierwokupu sąsiedzkiego funkcjonuje w bardzo wielu krajach Europy. Samo w sobie w najbardziej naturalny sposób zapewnia przeciwdziałaniu rozdrobnieniu gruntów. W zestawieniu z opiniowaniem zakupu gruntów przez zorganizowane lokalne wspólnoty samorządu rolniczego są wystarczającymi elementami kontroli przepływu gruntów rolniczych. Utrudnia spekulacje gruntami jak i tworzenie latyfundiów ziemskich przez nowobogackich nie rolników...- co jest podstawowym wymaganiem wobec powszechnego "głodu ziemi". Niestety kilkukrotnie "ukręcono to prawo" w stadium projektu ....nie można by z takim prawem "kręcić lodów" ... Nawet partia która mieni się ludowa przyłożyła do tego rękę....niestety ryba "psuje się od głowy"...


Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I tak powinno być u nas to zadanie dla organizacji rolniczych aby takie coś obowiązywało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

Jest coś takiego, jak zwyczaj sąsiedzkiego pierwokupu, tj. kiedy gospodarz zamierza sprzedać ziemię to przed emisją ogłoszenia informuje o tym swoich sąsiadów, żeby ewentualnie oni mogli kupić to jako pierwsi i może z tym Ci się pomyliło ;) Jest to całkowicie zwyczajowe i zależy od dobrej woli sprzedającego, nie jest regulowane prawnie.


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Pierwokup to można mieć po min 3-letniej dzierżawie a nie dlatego że ktoś jest sąsiadem ;) Jeśli dzierżawca nie jest zainteresowany następna w kolejce jest ANR

 

A co by było gdyby dzierżawca był zainteresowany, np. dawał 30k, a ktoś inny 40k?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Weźmie ten kto da 40, dzierżawca powie że da max 5 i właściciel musiał by mu sprzedać ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
snapback.pngpawel885, o 27 październik 2013 - 10:22, powiedział:

Pierwokup to można mieć po min 3-letniej dzierżawie a nie dlatego że ktoś jest sąsiadem ;) Jeśli dzierżawca nie jest zainteresowany następna w kolejce jest ANR

Tak zaniż tylko na umowie kupna sprzedaży cenę grubo poniżej rynkowej, to zobaczysz czy ANR będzie następna w kolejce, anulują tą umowę, położą sami łapę i później sprzedadzą z zyskiem. ANR nie pcha się tam gdzie gołym okiem widać że nie ma interesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Anr sprzedaje grunt dzierżawcy z prawem pierwokupu. Cena jest ustalona przez anr. Jeśłi dzierżawca nie zechce kupić. Ogłaszany jest przetargi kupowac moga inni. Na zasadzie kto da więcej. Dzierżawca ma prawo kupic grunt bez przetargu za cenę ustalona przez anr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam moja sąsiadka zmarał posiadała ziemię miemiała żadnej rodziny ziemię dzierżawił od niej facet z innej wsi co sę teraz stanie z tą ziemią przejmie ją dzierżawca czy gmina? kto będzie miał prawo pierwokupu dzierzawca czy ja jako sąsiad ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Na bank nikogo nie miała, np. rodzeństwa które gdzieś tam wyjechało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Zawsze się ktoś znajdzie jakiś spadkobierca


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

tak czy siak jest teraz posiadaczem samoistnym i tylko wałaściciel (spatkobierca) może go wykopac.. jesli nie ma nikogo to chyba gmina ma prawo do tej ziemi, ale tu musi byc przeprowadzone normalne postepowanie spadkowe

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Blusik
      Witam
      Mam pytanie jakie wymagania muszą spełnić np pług, siewnik,kosa konna aby poruszać się po drodze rejestrowac nie musze ale czy wystarczy że mają odblask czy nie? 
      Pozdrawiam 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj