Zaloguj się, aby obserwować  
NHCS

Przegrody, a wentylacja

Polecane posty

NHCS    6

Witam. Zastanawiam sie nad czy, czy przegrody miedzy kojcami w tuczarni na glebokiej sciolce moga byc lite, czy jednak lepiej gdy maja charaktet przesel? Czy mozna wybudowac miedzy kojcami zwykla sciane, zalozmy z bloczka na 1,5m wysokosci, czy jednak lepszym rozwiazaniem jest 90cm betonu+ 60cm przeslo? Chodzi mi tu glownie o sprawe wymiany powietrza w chlewni i jego rotacje. Dodam, ze nad kazdym kojcem bedzie oddzielny wentylator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Wymiana powietrza zawsze będzie lepsza przy ażurach niż przy litych przegrodach. Na własnym przykładzie się z resztą przekonałem, że lite przegrody to przeżytek, świnia jest ciekawska i towarzyska, lubi widzieć i wiedzieć. Przy litych przegrodach co chwile wskakują na murek, włażą jedna na drugą (najgorsze przy maciorach prośnych jak depczą sobie po brzuchu) a to prowadzi do urazów i stresu. Przy ażurach wszystko widzą z powierzchni podłogi i problemy w większości znikają. a jak połażą przy kracie i popodziwiają sąsiadów to mniej są zainteresowane niszczeniem oprzyrządowania w kojcu. Tak więc moja rada jest taka, żebyś postawił murek na wysokość sięgania ściółki, czyli max 1m, a wyżej kraty. Taki montaż jest dużo prostszy, szybszy i mniej kosztowny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHCS    6

Co do prostoty to bym sie spieral :) Latwiej zaszalowac jak ma sie deski 50cm wycej i wylac beton niz jak w moim przypadku bawic sie z drutem i rurkami, spawac itp. Koszty wydaje mi sie podobne.

Tutaj, przyklad pewnej chlewni. Wydaje mi sie bardzo estetycznie i porzadnie

http://***.com.pl/gallery/image.php?mode=medium&album_id=108&image_id=4164

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jeśli masz prawidłową wentylacje to ściany mogą być i do samego sufitu. Wloty montujesz od strony korytarza paszowego natomiast wentylator w każdej komorze na jej drugim końcu i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez mateuszm
      Witam mam taki problem że każdej zimy wilgoć w oborze jest tak duża że leje się po ścianach, a jak wy sobie z tym radzicie??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj