szklana7

Mam 16 lat i chcę sobie troche dorobić, co hodować ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
szklana7    0

A jakie mają wymagania szynszyle czy np. Moglbym je hodować na dworze a na zimę wnosić do pomieszczenia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szklana7    0

Poczytalem o tych szynszylach no i trzeba w nie trochę zainwestować w klatki i material chodowlany :/ a czy mozna u hodować jałówki na kiszonce z poplonu ?? Oczywiscie pasze będzie trzeba dokupić. Ile jalowek mozna by uchodowac z 1 ha poplonu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

Mam 140 arów rolnej, 20 arów leśnej, mogę dostać 80 arów rolnej i mógłbym dokupić jeszcze kilka hektarów za maksymalnie 50 000 zł. Z budynków: stodoła połączona z chlewikiem - 12 m na 7,5 m, garaż - 5 m na 4 m, wiata i szopa. Z maszyn: Ursus C-360-3P, przyczepa, pług, kultywator z bronami, koparka do ziemniaków i śrutownik. Za stodołą mam ogrodzone 12 m na 9 m. Chciałbym się dowiedzieć, co hodować.

Napisze Ci co ja bym zrobil na Twoim miejscu, króliki, drob to raczej dobre jako hobby, zajecie jest ale zyc się z tego nie da. Ktos tu wspomniał o krowach, tez bym w to nie wchodzil to za mało ziemi masz i pewnie za slabe budynki, z kilku krow ciężko będziesz miał wyzyc, a na więcej to już potrzeba sporo ziemi , maszyny i duuzo czasu poswieconego na chodzenie przy tym. Ale przejde do sedna sprawy, podam na moim przykładzie,mialem w danym momencie kwote 6 tys zl do ulokowania, zakupiłem 8 szt mlecznych cieliczek hf, wybrałem sobie u handlaza w skupie, za laczna kwote ok 4 tys zl, pozostale 2 tys przeznaczyłem na odchow, czyli preparat mlekozastepczy, starter, kukurydze, otreby pszenne , owies, elektrolity w przypadku występowania biegunek, slome i siano mialem swoje, po trzech miesiącach wartość jaloszek wzrosla do 1500zl za sztuje, przynajmniej za takie pieniądze udało by mi się je sprzedać, co dale laczna kwote 12 tys zl, przy zainwestowanych maxymlnie 6 tys, zostaje 6 tys zl na czysto na okres 3 miesięcy, wiec 2 tys zl n miesiąc na czysto, kokosy może to nie sa, ale czego chcieć więcej za godzine pracy dziennie. Można tez by było trzymać je na duże, i sprzedać jako cielne za ok 4.5 - 5 tys szt, ale to musialbys dysponować wieksza iloscia paszy obietosciowej, siana kiszonki. Co do małych to nie potrzebują dużo miejsca, nie duże pomieszczenie starczy na trzymanie kilku sztuk, po za tym widze ze masz kawalek działki, wiec miały by wybieg w cieple dni, masz tez stodole, wiec miejsce gdzie trzymalbys siano i slome, ziemi troszkę mało, ale w zupelnosci hektar by strczyl na siano, male cielęta mało siana zjadają, i z hektar na mieszanke zbozowa, była by sloma na sciolke i zboze wiec koszty by trocha spadly. Warunek jest jeden , musial bys mieć dostateczna wiedze na temat odchowu cieląt,zeby dobrze i zdrowo rosly, wtedy zyski by były.

 

Poczytalem o tych szynszylach no i trzeba w nie trochę zainwestować w klatki i material chodowlany :/ a czy mozna u hodować jałówki na kiszonce z poplonu ?? Oczywiscie pasze będzie trzeba dokupić. Ile jalowek mozna by uchodowac z 1 ha poplonu ?

zależy jaki bylby ten poplon i co konkretnie by to było, po za tym nie znamy wieku jalowek. sam poplon to za mało do dobrych przyrostow

 

Sprzedawaj jajka i zabite króliki. Ale tylko w mieście. Tam ludzie potrafią dobrze zapłacić za taki naturalny/ekologiczny towar.

Na pewno masz rodzinę w mieście, uderz do nich, poproś by zapytali znajomych czy nie chcą czegoś kupić od ciebie. A na chodniku nie radzę sprzedawać, zwłaszcza surowego mięsa.

 

Po za tym takich tematów jest pełno na forum. Poszukaj i tam zacznij pisać.

zabite króliki to jakos dziwnie brzmi, lepiej uzyc określenia mieso z krolikow :) pozdrawiam.

Edytowano przez Matey
post pod postem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Post pisany pod postem też nie najlepiej wygląda.

PS: Przeczytaj tytuł tematu, on ma 16 lat i chce sobie trochę dorobić, a ty mu proponujesz hodowlę bydła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

Post pisany pod postem też nie najlepiej wygląda.

PS: Przeczytaj tytuł tematu, on ma 16 lat i chce sobie trochę dorobić, a ty mu proponujesz hodowlę bydła...

to ze ma 16 lat nie oznacza ze nie może myslec o poważniejszej hodowli, zaraz będzie miał 18 , czas szybko leci, te króliki może sobie hodowac na boku, nikt mu nie broni , jak lubi i nie ma innego zajecia. chłopak dobrze kombinuje, będzie umiel dobrze kalkulować, do tego chec do pracy, to będzie zyl z tych paru ha.

 

Nie cytuj poprzedniego posta ! +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

po za tym zobacz komu ja doradzam, pod czyim postem napisałem, dlatego pod postem żeby było wiadomo do kogo skierowane, szklana7 ma 16 lat fakt, ale ja pisałem do BIZKOWA jak bys nie zauwazyl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Fakt nie zwróciłem uwagi. Przepraszam.

 

Po ilości wpisów domniemam że jesteś nowym użytkownikiem, doradzę Ci byś nie pisał posta pod postem i nie cytował posta znajdującego się bezpośrednio u góry ponieważ jakiś mod może się do ciebie za to doczepić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem o tych szynszylach no i trzeba w nie trochę zainwestować w klatki i material chodowlany :/ a czy mozna u hodować jałówki na kiszonce z poplonu ?? Oczywiscie pasze będzie trzeba dokupić. Ile jalowek mozna by uchodowac z 1 ha poplonu ?

 

skoro juz poczytales o szynszylach to wiesz ze musza miec budynek zamkniety.. skoro chcesz hodowac krowy to pewnie jakas obore murowana masz... klatki nie sa drogie juz za 50 zl mozesz kupic uzywane na 2 samice... a zwierzet nie musisz odrazu kupowac tych za 300zl / szt.. kup 1 rodzinke( 4samice 1 samiec) zapoznaj sie z zachowniem tych zwierzat samice zostawiaj dokupisz do niech samca i jak dobrze pojdzie to po roku bedziesz mial 2 nowe rodzinki. a samce bez problemu sprzedasz komus na skory albo na hobby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szklana7    0

Znaczy mój tata ma oborę a na szynszyle nie mam zbytnio miejsca ale bardzo podobają mi sie te zwierzęta i chcialbym ne chorować tylko ze nazie chce takie mniej wymagające zwierzęta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKo78    0

Lokalne rynki nie dają nam zbytu. Mowa o hodowli królików , gołebi ozdobnych i innego drobiu ozdobnego.

Dlatego trzeba mieć konto na Allegro i tam sprzedawać. Dzięki wysyłce mozna sprzedać mnustwo przedmiotów. Nawet zwierzeta są wysyłane na warunkach szczególnych, priorytetem. Docieraja na drugi dzień po wysyłce.

Króliki ras mięsnych są tanie i kazdy sie zaopatruje w wymiane krwi na lokalnych gełdach. Odmiany Duże jak belgi i Srokacze, ładnie sie sprzedają , ale trzeba sprzedawać młode do 2 kg. Bo pózniej nie ma możłiwoścui wysyłki pocztą. (teoretycznie jest zakaz wysyłki królików pocztą, ale robi sie paczki jak dla golebi , zabezpiecza folią dno klatki i idą w polske, ale paczki o wadze powyżej 10 kg wzbudzają podejrzenia co jest w środku,

 

Gołębie i drób ozdobny mozna wysyłac bez problemów.

Co do hodowli drobiu to opłaca sie sprzedawać jajka legowe pewnych ras kur.

Jełsi mama ma kury , wyeliminuj koguta, i wprowadz do stada parkę rasowych kur, które będą sie nieść.

jajka ras kur na allegro brachmy - 5 zł szt.

minory - 3 zł

zielononózka 1 zł szt.

popularnością ciesza się kury ras małych np. karzelek łapciaty parka około 100 zł dorosłe. znosza rocznie około 100 jajek , same wysiaduja jajka .

najlepiej odbierac i podkładac pod inne kwoki.

 

Inna propozycja sprawdz na allegro ceny gołebi .

Jedna rada.

Aby rozpocząć hodowle i rozmnazać na handel. musisz mieć stado gołebi jako mamki

najlepsze to gołebie pocztowe jako matki w gołebniku na wolnym wylocie.

Gołebie na handel to garłacze czeskie łapciate około 200 zł para , krymka białostocka 300 zł/para, mewka polska 200 zł/para

. przyczym pocztowe nie nadają sie na mamki dla krymki i mewki. tutaj potrzebne są rasy krótkodziobe jak mewka staroniemiecka - tania 10 zł/szt np giełda w rzeszowie.

gołebie ozdobne najlepiej trzymać w wolierach. Można odbierać jajka i podkładac pod mamki, ale też trzeba kilka rzeczy wiedzieć .

 

zawsze można pytać o radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Akurat na golebiach to interesu sie nie zrobi i tego jestem pewien. Zbyt duzo kosztuje utrzymanie zeby byly zyski, a musi byc odpowiednie utrzymanie calosci zeby byly efekty, tym bardziej bez doswiadczenia. Sam to przerabialem jak mialem te 15 lat, a golebie jako hobby hoduje do dzis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz-06    105

Bake kilka doniczek i masz interes :D a tak na serio to idź na jakieś warzywa albo rozpocznij hodowlę świnek pekinek.

Edytowano przez Mateusz-06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez samson
      Witam Chciałem was zapytać z czego macie dorobione obciążniki, kuzyn kupił 3 obrotową i dx85 z przodkiem troche skacze. Na przodzie ma tylko 6 oryginalnych obciążników. Ma obciążniki od ursusa z kół ale nie wiemy jak to przymocować. Może pospawać jakąś skrzynkę nawrzucać złomu i zalać betonem? Co Wy na to? najlepiej gdybyście pokazali mi fotki swoich dorobionych obciążników. Z góry dzięki pozdrawiam wszystkich
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Tak jak w temacie mam 1ha ziemi chciałbym zasiać zboże ile mugłbym hodować świń
    • Przez MlodyRolikOn
      Witam
      Mam pytanie do was. Jestem trochę spóźniony z drugą dawką azotu (2 kolanko) nie jest to tragedia i pytanie czy mogę dzisiaj rozsiac mocznik a za 2-3 dni dolistnie prysnac?
    • Przez mf387
      Witam. Przymierzam się do zakupu stołu do rzepaku do mojego john deere 1055. Mam jednak problem bo przeglądajać ogloszenia widziałem same duże stoły (powyżej 3,9m) a mój heder ma coś koło 3m koszenia. Znalazłem firme która by dorobiła stół lecz musze im dowieżć heder ponad 400km i kosztuje ponad 15tys zł.  Czy ktoś z was dorabiał gdzieś może taniej? A może ktoś planuje sprzedaż podobnego stołu w rozsądnych pieniądzach 
    • Przez MateuszStaczyk
      Witam. Prowadzę gospodarstwo 12 hektarowe. Chciałbym się zorientować nad możliwością dorobienia z gospodarstwa ( sprzedaje zboże i rzepak). Mam dostęp do łąk, które mogę kosić. Zastanawiam się nad;
      - bydłem: opasać byczki do wagi ciężkiej, opasać jałówki lub opasać cielaki do 300kg
      -świnie: niby ASF ale może warto spróbować zainwestować w maty itp.  ( mieszkam na Dolnym Śląsku także daleko od ognisk)
      -owce; wejść w pakiet rolno-środowiskowy i hodować rasę mateczną
      -króliki- mała ferma i np; sprzedawać tuszki do restauracji 
      Dysponuje budynkiem, który był kiedyś chlewnią a obecnie stoi pusta. Co radzicie? Nie piszcie że idź do pracy bo już chodzę, a przydały by się pieniądze ( nie potrzebuje sum z czteroma zerami ) np na jakieś maszyny czy coś do domu.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj