Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam. Interesuje mnie szczera opinia na temat wypłaty odszkodowań łowieckich, a dokładniej czy myśliwi je rzeczywiście wypłacają. Jakie to są sumy tzn. czy współmierne do szkód spowodowanych przez zwierzyne. Widziałem tutaj na forum w jednym z tematów, że opinie są bardzo złe tzn. myśliwi nie dopełniają swoich obowiązków jakimi są wypłaty odszkodowań, często są to sumy niewspółmierne do strat. Powiedzcie jak to w rzeczywistości u was jest.

Jestem również zainteresowany stosunkiem samych myśliwych do rolników, ich podejściem do tematu. Proszę o szczere wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
heniek    2

Stosunek myśliwych do rolników jest taki sam jak reworlwerowców do biednego ranczera, zawsze mają rację bo mają więcej strzelb i innych gnatów. Każdy to potwierdzi że koła łowieckie wypłacają po jak najniższej cenie (wg. cen skupu) a ty jak chcesz dokupic potem paszy to placisz 2 razy drozej. w zeszłym roku w moim rejonie likwidator z koła łowieckiego wziął sobie w sierpniu urlop ;[ Ja juz drugi rok sieję pszenicę oscistą ,do tego sie dziki nie biorą ale na wiosnę na tych polach będzie owies a wtedy moga mieć wyżerkę. Czekam aż będzie jakiś genetycznie modyfikowany ościsty :D o będę go siał mimo jakichś zakazów. Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom343    0

Powiem tyle ,że oni z chłopa głupka robią i płacą najniżej jak się tylko da , bardzo często nawet się za uprawę nie zwraca a co mówiąc dopiero o zysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1265

Witam. Interesuje mnie szczera opinia na temat wypłaty odszkodowań łowieckich, a dokładniej czy myśliwi je rzeczywiście wypłacają....

Wypłacają wypłacają - ale czy jest to współmierne do strat to już inny temat ... bo jak np można pomniejszyć wysokość odszkodowania o koszt zbioru?

Jeśli np dzikli zniszczą uprawę w 100% na całej działce , to jest ok... bo niby co mam zbierać. Jeśli jednak są to 'oczka' na na powierzchni kilku hektarów i do tego nie zniszczone w 100% to przecież kombajn jedzie. O odszkodowaniu za 'złe samopoczucie' rolnika którego szlag trafia na widok zwałowanego zboża czy rzepaku , nawet nie wspomnę ;)

Jak zwykle kulawe jest prawo (pisane przez posłów i senatorów- myśliwych) , koła łowieckie tylko skrzętnie je wykorzystują.

Co do samego szacowania - jak zwykle bywa , wszystko zależy od człowieka - od szacującego , ale również od rolnika , a raczej od jego znajomości przepisów.

Jeśli chodzi o moje relacje z miejscowym Kołem Łowieckim - są bardzo dobre - nie ma co kotów drzeć i trzeba iść na kompromis - oczywiście taki , żeby 'sprawiedliwość była po naszej stronie' ;)

Tak z ciekawostek...

Nie wiem czy wiecie , że limity odstrzałów dla Kół Łowieckich wydaje ALP , która dba o dużą liczebność dzików - są "pożyteczne'' bo leśne pędraki zjadają.

Edytowano przez bezbarwny

You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Ci myśliwi co są sami rolnikami i uprawiają ziemię są ok, rozumieją sytuację i starają sie podejść do sprawy konkretnie, jak przewiduje prawo. Natomiast Ci co mieli tyle wspólnego z rolnictwem co ich dziad czy pradziad, rolnika traktują nie jak człowieka ale jak jakiegoś tępaka którego można bez problemu oszukać.

 

Niedawno szacowali na wsi szkodę - 2 ha qq na ziarno zniszczone w 100%, wycenili na 2 tys zł. Smiechu warte to wszystko. Przy szacowaniu mysliwy chodzi, ogląda, i po ciszy mówi że 500zł to może dać od ręki :blink:

Warto znać prawo łowieckie, bo wiadomo jak rozmawiać. Warto też pozaglądać na łowieckie portale, wiele ciekawych rzeczy tam piszą o rolnikach i o sposobie szacowania szkód...

 

Polski Traper a kim jesteś, w profilu masz tyle co nic, co? Do jakiego koła należysz? hę?

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr82    0

Witam, czy zgłaszacie szkody w postaci wygryzienia zboża, u mnie wygląda to tak że pół pola jest po prostu wyjedzone jak by ktoś kosiarką przejechał a koło łowieckie twierdzi że szkody nie ma protokołu z szacowani nie chcą spisać i twierdza że jestem nienormalny występując z tym o odszkodowanie . Pole graniczy z lasem i zwierzyna jest tam codzienne nawet kilka razy dziennie, po prostu się tam wypasa. Może ktoś coś doradzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Oczywiście że trzeba zgłaszać i maja obowiązek oszacować jest na to kilka artykułów (kiedyś w top agrar byl artukuł) u mnie też te leśne skrzaty dziwia się o co kaman i twierdza że mimo to że zjedzone to strat w plonie nie będzie. Ale kurcze jak nie będzie jak teraz w życie to juz od dawna kłos w źdźble siedzi, przecież jak go jeleń/sarna (nie mów że zboże gryzą ci np łosie czy gęsi bo to zwierzęta pod całkowitą ochroną i za nie odszkodowanie niby wypłaca ministerstwo a im wyżej tym gorzej cos załatwić) zje to juz nie odrośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majjor    0

Witam.....Właśnie jestem po wizycie Panów z koła łowieckiego gdzie szacowali mi szkodę powstałą w uprawie żyta na obszarze 1h i jakie było moje zdziwienie gdzie zaproponowano mi wypłatę ale 25% opierając się na ustawie o szkodach łowieckich powstałych w okresie do dnia 15 kwietnia

 

§ 5. Przy ostatecznym szacowaniu szkody w uprawach wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała:

1) w okresie do dnia 15 kwietnia - w wysokości 25 %,

2) w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja - w wysokości 40 %,

3) w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca - w wysokości 60 %,

4) w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%

kwoty obliczonej w sposób określony w § 4 ust. 7.

 

Dodam że z tego ha miał bym około 15 ton zielonki którą bym zakisił a Panowie zaproponowali mi 400 zł. Czy mają prawo oprzeć się na tej ustawie czy jest gdzieś haczyk niewidoczny dla zwykłego zjadacza chleba?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondziu123    3

Witam , jak wygląda u was sprawa z wypłacaniem odszkodowań za zniszczone uprawy ? U mnie na jesieni pszenica i trawa a teraz świeżo posiana mieszanka. O kołach łowieckich już nie wspomnę normalnie kpią sobie z rolnika ani nie wypłacają adekwatnych kwot ani nie strzelają -masakra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gotchisc    56

u mnie to samo, koła łowieckie podchodzą do sprawy lekcjowarząco. Pisz do nich na piśmie ii rób zdjęcia szkodą ja w tamtym roku takim sposobem dostałem parę groszy, co prawda to śmiech na sali jeżeli patrzeć na straty.ale zawsze coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Koła łowieckie, jak i cały P.Z.Ł. to państwo w państwie! Prawo Łowieckie jest skonstruowane jednostronnie, na korzyść Związku. Nie ma sie co dziwic, skoro spory odsetek parlamentarzystów to koledzy "po strzelbie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

ja zadzwoniłem do swojego koła i powiedziałem ze zamierzam posiać qq i dostałem pełen zestaw pastucha jedynie sam musze ogrodzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

@up tylko aby taki pastuch dziki powstrzymał to słupki muszą być mocne i głęboko wkopane a drut 2mm.bo inaczej gówno to da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondziu123    3

No właśnie dwa lata temu posiałem 4 ha qq w jednym kawałku to 90% zaraz po posianiu rządek w rządek a to co zwrócili nie wystarczyło nawet na nowe nasienie . Orientujecie się czy da się ubezpieczyć uprawę również od dzików?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

ja zadzwoniłem do swojego koła i powiedziałem ze zamierzam posiać qq i dostałem pełen zestaw pastucha jedynie sam musze ogrodzic

Ja dostałem tylko drut i elektryzator,kołki musiałem sam kupić.Co koło to inna polityka. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317

jesli sa straty musza je oszacowac na pewno na twoja niekorzysc ,poprostu nie zgadzaj sie sie na kwote odszodowania ,napisz pismo do burmistrza o mediacje wyslij to pismo do wiadomosci do izb rolniczych, ministerstwa rolnictwa , srodowiska i do łowczego głownego zwiazku łowieckiego , zmienia podejscie beda trzesli portkami ja tak zrobiłem wypłacili w 99%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

na wiosnę w owsie oszacowali 40% szkody teraz przed żniwami proponowali 180zł za 1,25ha śmiech na sali,chyba trzeba się szykować z pozwem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2017    0

Szukam rolników, którzy ponieśli szkody na polach z powodu dzikiej zwierzyny. Jakich mogę się spodziewać odszkodowań z tego tytułu? Jakie są stawki odszkodowań? Czy pokrywają szkody? Gdzie się udać po odszkodowanie? Jak długo trwa wypłata pieniędzy? Jak to wszystko wygląda w praktyce? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirek2705    0

W praktyce to dla nas rolników wygląda tragicznie. Po zgłoszeniu szkody do łowczego koła zbierze się komisja , złożona z kilku myśliwych i odwiedzą twoje pole (jak będzie im się chciało , bo często po prostu nas ignorują ). Ocenią,  że właściwie nic się nie należy bo nie jest tak źle i natura sobie poradzi  , poza tym wcześniej nie było zgłoszone o działalności zwierzyny na tej działce. Jeśli postawisz się ostro ,zaczną się handlować jak z dziadem o 50 zł . Zaproponują jedną piątą faktycznej szkody. Po podpisaniu protokołu po dwóch - trzech miesiącach wypłacą ci te grosze.

 Szkoda nerwów i zachodu. Można iść do sądu , ale znajomości myśliwych mogą spowodować tylko większe straty .

Potrzeba zmiany prawa i mentalności nas rolników 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maatiik    0

witam, zgłosiłem szkode  w rzepaku,zadnego odzewu, zazwonilem powiedzieli ze przyjada na wiosne jak ruszy wegetacja, a w ustawie jest ze ogledziny do 7 dni ? co z tym robic czekac do tej wiosny gdzie juz nic nie zostanie czy zglaszac gdzie indziej gmina np?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś zgłosiłem szkody łowieckie na nowych zasadach ( nowe przepisy od 1 kwietnia )  czyli do gminy .

Zobaczymy czy będzie lepiej .


 BÓG HONOR OJCZYZNA . POLSKA WOLNA I NIEZAWISŁA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adikpl1
      Już niedługo będą prowadzone zbiory kukurydzy i jak zawsze pojawia się ten sam problem. Jak sobie radzicie z dzikami w kukurydzy? Czy jest ktoś odpowiedzialny za to że niszczą nam kukurydzę? Czy można uzyskać jakieś rekompensaty?
    • Przez MarcinAG
      Cześć,
       
      Bardzo proszę wszystkich forumowiczów o pomoc. Właśnie piszę pracę na temat "Czynniki negatywnie wpływające na rozwój gospodarstw rolniczych w Polsce"
      Czy możecie podzielić się własnymi przemyśleniami na ten temat. Uwagi będą bardzo cenne.
       
      Dziękuję za każdą wskazówkę.
    • Przez Franke
      Muszę uzbierac ok. 400 zł w przeciągu miesiąca. Macie może jakieś pomysły.
      Pomóc sąsiadom nie pójdę ponieważ razem z bratem i mamą prowadzimy gospodarstwo i zawsze jakaś robota w domu jest.
      Z góry dzięki za propozycje.
      Pozdrawiam
    • Przez mantas
      Mam na myśli kupowanie młodych byczków, odchowywanie i sprzedawanie, jest to opłacalne czy nie?
      Jak ktoś coś wie to proszę pisać, i proszę o pomoc w rozpoczęciu takiej hodowli
    • Przez Mat
      Witam.
       
      Przedstawię moje pytanie z jakim się borykam.
       
       
      Wybieram się do pracy i idę na rozmowę lecz umowa będzie o pracę.
       
      A dostałem dzisiaj drugą ofertę, tyle że musiał bym założyć własną działalność gospodarczą. A pytanie moje brzmi. Jeżeli w przyszłości bede chciał się starać o młodego rolnika (2,3,4 lata) to będę mógł złożyć wniosek prowadząc prywatną działalność gospodarczą?
      Obecnie nie mam żadnej ziemi na siebie. Ale składając wniosek nie bedzie problemu z jej przepisaniem. Chodzi mi jedynie o tę zależność czy prowadząc działalność gospodarczą bede mógł bez problemu starać sie o młodego rolnika czy też trzeba będzie rozwiązać ją?
      Bo również myślałem nad wnioskiem o dofinansowanie z urzędu pracy iż w chwili obecnej jestem bezrobotnym. Lecz korzystając z pomocy urzędu nie bedę mógł potem z młodego rolnika.
       
       
      Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuje.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj