Zaloguj się, aby obserwować  
Gość pawelek

Wspóldzierżawa

Polecane posty

Gość pawelek   
Gość pawelek

Koledzy,

Dostaliśmy ostatnio z bratem propozycję wydzierżawienia gospodarstwa 20 ha w jednym kawałku, tyle że podjęliśmy decyzję że będziemy razem to obrabiać (obaj mamy oddzielne gospodarstwa) bo troszkę daleko od nas jeździć i chcielibyśmy tak zapisać w umowie dzierżawy, tzn że dzierżawcami są X i Y. Czy jest to możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Jest możliwe ale problemów potem więcej niż to warte. Nie lepiej obrabiać wspólnie ale podpisać na jednego? No chyba, że macie po 3ha i chcecie potem to do czegoś wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Musicie to jakoś formalnie w arimr zgłosić. Wydaje mi się, że wydzierżawienie jednej działki ewidencyjnej będzie dużym problemem zwłaszcza w arimr. Jesli obaj złożycie wnioski o dopłaty na działkę o jedynm i tym samym numerze ewidencyjnym. Będą duże problemy. Moja rada. Niech dzierżawe weźmie jeden formalnie. Obrabianiem, kosztami,dopłatami się podzielicie jak tam sobie bedzieice chcieli.

Chyba, że gospodarstwo składa się z kilku działek. Wtedy popiszcie umwy na oddzielne działki i wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Nie ma problemu aby do tak zrobić, jak nawet to będzie jedna działka ewidencyjna to piszecie po połowie i na załączniku graficznym oznaczacie po pół i jest dobrze,.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Jeśli dla ciebie zgłoszenie formalne do arimr to głupota. To złóż z kimś wniosek o dopłate na jedeną działke. Zobaczysz kto będzie głupi. Zatęsknisz za dopłatami na parę lat i do sądu się kilka razy pofatygujesz. To, że napisałem, że mogą byc duże problemy to dlatego, że znam trochę urzedników. W jedym urzędzie może być tak w innym inaczej. Dlatego powtarzam jeszcze raz przed podpisaniem umowy proponuje zajść do arimr i o wszystko dokładnie wypytać. Żeby po podpisaniu umowy dzierżawy a tym bardziej złożeniu wniosków o dopłaty niespodzianek nie było. Co z tego, że na mapce będzie narysowane jak w systemie arimr wyjdzie dwóch ubiegających się o dopłate na jedną działke. Będą wezwania, kontrole, wyjasnienia itd. Dlatego lepiej fakt z góry zgłosić i wszystko dokładnie pozałatwiać. Ewentualnie wziąć dzierżawę na jednego. Radzę się tez upewnić, czy gospodarstwo mimo, że jest w jednym kawałku napewno nie składa się z kilku działek ewidencyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

jeśli podzielą tą powierzchnię jak należy to agencja nic tu nie ma do roboty bo numer działki może byc jeden nawet na ponad 20 ha (sam mam taką działkę)...mylisz kolego z sytuacją gdzie dwóch składa na to samą powierzchnią na danej działce - a to już inna bajka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Własnie jak podzielą tę powierzchnię jak należy? Kluczowe zdanie w całym temacie. Po to proponuje zajść do arimr i wypytać (np jak formalnie to podzielić), aby potem jakiś urzednik nie zarzucił, że coś jest nie tak i problemów nie było. No ale niech będzie, że się myle co mi tam.

Wątek o jednoczesnym złożeniu dopłat na jedną działke przez dwie osoby podałem jako przykład. Jak może urzednik to zinterpretować a nie że tak się na 100 % stanie.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

hubertus ty jakiś przewrażliwiony jesteś. ja użytkuje tak z 5-6 działek z kimś na spółkę i nnigdy nie było problemu ani kontroli. dostaje tylko wezwanie wraz z tą drugą osobą żeby każdy zaznaczył swoją część którą użytkuje i po sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj