Zaloguj się, aby obserwować  
jumpman

Nowy kombajn o dużej wydajności i dużej mobilności do małego gospodarstwa? Claas Avero, New Holland TC TC 5050/5060/5070?

Polecane posty

jumpman    0

Witam wszystkich!

 

Jestem nowym forumowiczem. Otrzymałem w spadku od ojca gospodarstwo rolne o areale 30 hektarów gruntów, na których hodowana jest pszenica, jęczmień oraz rzepak. Chce kontynuować tradycje rodzinną ale wcześniej chce przygotować się pod względem inwestycji w odpowiedni sprzęt. Posiadam już własną firmę, dzięki której mam komfortową płynność finansową a prowadzenie gospodarstwa traktować chce jako dodatek do mojej działalności - oraz jej rozwinięcie. Postanowiłem gruntownie zmodernizować park maszyn tj. kombajn oraz ciągniki (w planie mam 2). Posiadam duże środki własne, które chce przeznaczyć na ten cel. W tym temacie chciałbym skupić się na kombajnie. Potrzebuję maszyny która szybko i sprawnie obrobiłaby wspomniane wcześniej 30 hektarów. Kryteria które chciałbym aby spełniał kombajn to:

 

- duża bezawaryjność

- duża wydajność - chciałbym żniwa zrobić w ok. 3 dni robocze, ze względu na pogodę która jak obserwuje utrudnia żniwa w odniesieniu do płynności.

- kombajn przy wydajności ok. 1,2 - 1,5 ha/h przy zbiorze ok 6 - 7 ton z 1 ha. (kombajn który mógłby zebrać ok. 10 t/h ?)

- cena kombajnu jest rzeczą drugorzędną bo chciałbym nabyć kombajn wytrzymały i bezawaryjny.

 

Zakładam że jest to inwestycja dla mnie na ok 20 - 25 sezonów czyli 30 motogodzin w sezonie co po 25 latach daje ok. 750 po 25. Nie zamierzam kosić na usługach itp. Ma być to kombajn tylko pod moje gospodarstwo. Zakładam że przeznaczę na kombajn do 450 tys. PLN brutto. (365 tys. netto)

 

Co polecacie? Myślałem o Claas Avero 160/240, New Hollandzie TC 5050/5060/5070 ? Czy może powinienem zastanowić się nad innymi propozycjami. Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy i zebrać doświadczenia od osób które mogą się wypowiedzieć na ten temat przed moim wyruszeniem do Dealerów różnych marek.

 

Z góry wszystkim dziękuje za opinie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z tego co słyszałem Class ma mniejszą wydajność niż TC 5060, a taki bym ci radził, a mam takiego, jak kasa specjalnie nie gra roli, a powinno się zmieścić w tym przedziałe. Wydajność to 11 nawet do 15 ton na godzinę, mi tak wychodzi, ale tu trzeba różne czynniki uwzględnić,Średnio 10-12 liczę. 5050 będzie miał mniejszą wydajność do 10 będzie ciężko raczej 7-8.

5070 to już inna cena a jest to prawie samo co 5060, za to 5050 to już mniejsza młocarnia i 4 wytrząsacze. ale w trzy dnie spokojnie wykosisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumpman    0

Z tego co pamiętam ojciec nie przekraczał 7 ton z 1 hektara. Wiem, że wydajność plonów zależy również od ogromnej liczby czynników ale przyjąłem te 6 - 7 ton. Średnio do 8 godzin roboczych koszenia dziennie więc te 10 ton byłyby idealne i 3 dni ładnej pogody wystarczą na wykoszenie areału. Jak dużo dają kolejne wytrząsacze? 4 - 5 ? W Claasie jest APS który też rzekomo wpływa na wydajność ale tam są 4 wytrząsacze. Co z wytrzymałością NH ? Zamierzam dbać o sprzęt jak tylko można aby uniknąć większych awarii spowodowanych z winy użytkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Zastanów się troche 365000zł/350zł/ha=1042ha, 1042ha/30ha/rok=35lat lat wynjamujesz usługe i nic cię nie obchodzi chyba, że coś nie tak policzyłem. Do tego sporo awari.

10t/h to ma TC5070 w sypaniu na postoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom343    0

Ja ci radze TC nie kupuj ojciec mój ma.Kupił go w tamtym roku dokładnie model tc5060 2012 rok a to już się psuje.Najpierw to szyba przeciekała (wada fabryczna),Jak zmienia się obroty młocarni to pas się luzuje to nawet sprawnie dziala w starym bizonie, już czujnik strat ziarna nie działa ,już koroduje a maszyna stała w garażu non stop, też to wada fabryczna ,bo to nie jest ocynkowane , po prostu nie było to zabezpieczone.Szyba przednia od stania w garażu pękła przez zimę.Też coś mówił ,że bardzo nie może klepiska wyregulować też jakaś blacha blokuje, znaczy klepiska kukurydzianego ,bo kukurydze nim kosimy.Ojciec mówi ,że już ma dosyć tego kombajnu chodź jest nowy.Tylko przy nim ciągle siedzi ,że zapomina się zrobić przeglądu innych sprzętów , ostatnio nie miał czasu przez to gówno sprawdzić stanu przystawki i łańcuch zleciał i pogięło ją.Kilka takich imprez i sprzęt na złom się na da.Części też drogie.W innych markach tanie są rzeczy i serwisy.W new hollandzie w tym roku mówili ,że przegląd czyli oleje ,zmiana filtów tylko takie pierdoły to mówili ,że z materiałami za 3 tys zrobią.Jak byśmy mieli kupować jeszcze raz to byśmy go nie kupili.

Claas już chyba lepszy będzie cena większa ,ale lepszy.Wszędzie są smarowniczki w tc nie nich na nie których kołach.

Edytowano przez ziom343

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumpman    0
Zastanów się troche 365000zł/350zł/ha=1042ha, 1042ha/30ha/rok=35lat lat wynjamujesz usługe i nic cię nie obchodzi chyba, że coś nie tak policzyłem. Do tego sporo awari.

10t/h to ma TC5070 w sypaniu na postoju.

 

Zgodzę się z Tobą i pewnie w takich kosztach by się to mieściło tylko nie wiadomo czy za 10 sezonów cena usług nie wzrośnie przez cenę paliwa, robociznę dla kombajnisty i wiele innych czynników zmiennych niezależnych ode mnie. Poza tym mieszkam w takim rejonie gdzie nie ma raczej nikogo kto kosi pod usługi. Każdy ma swój kombajn - to łączy się z inna refleksją tj. każdy w pierwszej kolejności chce skosić u siebie i obchodzić mnie będzie to że trzeba szukać czekać pytać. Dla mnie własny kombajn oznacza komfort organizacji pracy który bardzo cenie. Jest możliwość do koszenia - wsiadam i jadę. Nie ukrywam, że własnoręczne zbiory bardziej cieszą :) Poza tym patrząc na ceny maszyn 25 letnich np. claasów, decydując się na likwidacje gospodarstwa daje jakiś tam majątek. Uważacie, że Claasy są bardziej długowieczne? A co z innymi markami? JD, MF, DF, Case ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

na te hektary radził bym ci już NH CX albo claas tucano jak pokazówkę robić na wsi to robić a nie oklepanym TC to zachwytu nie zrobisz i komfort pracy lepszy będziesz miał nie wspomnę o wydajność bo to już w jeden dzień obrobisz to jest w twoim przypadku duży plus bo jak będziesz kosił TC 2.5 dnia to więcej ci się zakurzy i ile będzie czyszczenia a CX albo tucano to owieje jak z pola będziesz wracał i po sprawie to więc mocno się zastanów

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumpman    0

na te hektary radził bym ci już NH CX albo claas tucano jak pokazówkę robić na wsi to robić a nie oklepanym TC to zachwytu nie zrobisz i komfort pracy lepszy będziesz miał nie wspomnę o wydajność bo to już w jeden dzień obrobisz to jest w twoim przypadku duży plus bo jak będziesz kosił TC 2.5 dnia to więcej ci się zakurzy i ile będzie czyszczenia a CX albo tucano to owieje jak z pola będziesz wracał i po sprawie to więc mocno się zastanów

 

 

 

To ma być twórcze, zabawne, wnoszące coś, czy jaki jest cel tego co napisałeś? Ironiczne wypowiedzi są na dość niskim poziomie i zupełnie niepotrzebne. Może wiek nie pozwala na odpowiedź na temat. Nie potrzebuje kombajnu tej klasy jak Tucano lub CX, co dość dokładnie opisałem we wcześniejszych postach. Mimo wszystko pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez Padykilos
      Witam, zwaracam się do was z prośbą o wytłumaczenie różnic pomiędzy tymi modelami. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, a z tego co pamiętam to seria T5 zaczynała się od 99KM. Proszę o pomoc pozdrawiam . 
    • Przez Theprzemo205
      Witam Jestem zainteresowany tym oto kombajnem.  https://www.olx.pl/oferta/claas-mercator-50-kosa-3m-oryginal-jeden-wlasciciel-export-szwecja-CID757-IDCeVnD.html#fe296148d1 
      Za bardzo się nie znam na kombajnach. Dotychczas uztkowałem tylko Claas Cosmos. Czy mercatorem da rade kosić kukurydze i rzepak?  Czy te 2029 motogodzin to dużo jak na taki kombajn?
    • Przez calverdu
      Posiadam Claas Ares 657 z 2007 roku, od nowości u mnie (2600mtg) . Natomiast w ostatnich dniach dzieje się coś dziwnego, w trakcie oprysku rozłącza mi wałek i całkowicie jazdę, deska zaczyna swiecić, pikać. Zgaszenie na minute załatwia sprawę i moge jechać dalej. Druga kwestia jest taka, że jadę w transporcie i rozłącza skrzynie na 2-3 sekundy po czym znowu zaczyna "ciągnąć". Występuje to czasami, lecz coś mi się wydaje że coraz czesciej i trzeba coś z tym zrobić, tylko pytanie co ?
    • Przez sylwek23111
      Witam, przez deszczową pogodę oraz brak chętnych do wymłócenia mojej fasoli zmuszony jestem do przrobienia mojego kombajnu do omłotu fasoli- jaśka półtycznego. Parę lat temu próbowałem wymłócić, ale aby zmniejszyć obroty młocarni musiałem zmniejszyć obroty silnika, co powodowało z kolei zapychanie sit.  Macie jakieś patenty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj