Skocz do zawartości
xabi32

Obora na 50 sztuk krów mlecznych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafik88    0

Panowie, spotkaliście się kiedyś z oborą o szerokości ok 18m i z dachem jednospadowym? Chodzi mi o jednostronną wolnostanowiskową, gdzie potrzebny jest wysoki wjazd przy ścianie. Byłoby tu ok 4,5 m wysokości a po drugiej stronie ok 2m. Szczeliny wywiewne byłyby po obu stronach, a doświetlenie za pomocą świetlików połaciowych. Konstrukcja byłaby na słupach (2 między ścianami) Koszt mniejszy, konstrukcja prostrza. Co o tym myślicie?

Dach stalowy czy drewno? tez chce poszeżyć o jakieś 18 metrów obore. koniecznie chce poszeżyć bo w starej jest już hala i tylko w jedną strone mam miejsce. d*powato :( jeśli mi to nie wyjdzie to bede musiał budować całkiem obok i dobudować specjalnie drugą hale.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ile koszyowalaby budowa obory uwieziowej 50x14 wysokosc scian 3,5 sam material i robocizna bez dojarki i zbiornika???

Edytowano przez karol7854

rucin    2

jaka grubość płyty obornickiej zastosować na obore 4cm wystarczy?

Wiadomość z agroFakt.pl

maly1990    1

witam. mam pytanie. mam w planach w przyszłym roku budować obore na 60 sztuk. jaki jest koszt budowy obory stan surowy bez wyposażenia tzn bez dojarki, stanowisk itp. jak macie jakies uwagi do takiej budowy to piszcie...... z góry dzieki za odpowiedzi

• Like 1

Zamir    0

A ile masz ziemi i w jakim miejscu gospodarstwa chcesz budować tę oborę w obejściu czy gdzieś dalej ? Bo na taką oborę trzeba mieć miejsce. Poczekaj na nowy prow to może jakąś dotacje dostaniesz ;)

Jak na tyle krów to czemu nie wolnostanowiskową? Zawsze to się tyle schylać przy dojeniu nie trzeba. Może lepiej chwile poczekać i właśnie na prow juz jakąs konkretną wybudować bo 60 krów to juz jest przy czym robic

maly1990    1

swoich mam 40 i 30 dzierżawy. miejsca mam bardzo duzo. wole uwieziowa. chcialbym miec wszystko w jednej tzn np 30 krów a reszta to mlodzież itp.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zezwolenie środowiskowe potrzeba od ilu djp??

Piqus1614    0

Ile by wyniósł koszt obory/wiaty na 30 sztuk opasów oraz 20 jałówek/krów opasy w boksach a krowy na wolnostanowiskowej z wybiegiem myślałem także nad halą namiotową ale czy się sprawdzi i jakie wymiary będą najlepsze. Chciałbym jak najtaniej

Danioq202    14

Witam .. Ile wyniosła by budowa obory wolnostanowiskowej na ok 50 sztuk bydła mlecznego w systemie ściółkowym pod klucz bez wyposażenia ?

Rafal122    8

Krowy zamiast stać na podłodze wyścielonej słomą stoją na rusztach i wszystko co wydalą wpada pod nie i tworzy się gnojowica.

W 01:15 minucie tego filmu jest to dobrze pokazane:

Danioq202    14

No tak ale jednak lepiej jak jest gnój ze słomy niż tylko w formie płynnej ..

Koszt obory na rusztach na pewno będzie droższy ..

Danioq202    14

Zna ktoś cenę postawienia obory na 50 sztuk w systemie ściółkowym ?? Czy cena dużo by się zmieniała jeżeli miała by być na rusztach ??

ysy    32

To nie takie proste do określenia to zależy czy firma wszystko robi czy w własnym zakresie jaka konstrukcja metal czy mur czy płyta warstwowa czy euro fala i tak dalej można wymieniać to także o cenie można sobie pogdybać

MKrajes    25

Cena obory wolnostanowiskowej ? Chyba Koszt budowy który zależy od wszystkiego więc trzeba poważnie pomyśleć co i jak się chce mieć. Moim zdaniem to wolnostanowiskowa na 50 sztuk to trochę przerost formy nad treścią. Będzie więcej zachodu i nakładu pracy niż korzyści przy tak małej obsadzie.

Co do systemów utrzymania to jesteś mocno zorientowany przed budową skoro jedyną różnica w systemie ściółkowym a bezściółkowym jest dla ciebie to czy na pole wywieziesz obornik czy gnojowicę. A jak myślisz o ściółce to chociaż wiesz jakiej płytkiej czy głębokiej ?

Tak po w skrócie

bezściółkowe- droższe w budowie, tańsze w eksploatacji, łatwiejsze w utrzymaniu, mniej zdrowe dla zwierząt(głównie racice)

ściółkowe -tańsze w budowie, dużo droższe w eksploatacji i utrzymaniu, dużo więcej pracy w utrzymanie czystości.

Danioq202    14

Wiecie nigdy nie budowałem obory więc nie wiem wszystkiego .

Wujek ma oborę wolnostanowiskową na 40 sztuk i jest zadowolony ..

Może i faktycznie lepiej rozważyć oborę w systemie wiążącym ??

Może ktoś mógłby coś doradzić ? Jak i w co lepiej zainwestować ??

andrzej2257    109

Ja mam wolnostanowiskową oborę, ale niestety bez rusztów w tej chwili BARDZO żałuje mojej decyzji. Ruszta szybko by ci się zwróciły bo mając oborę w systemie ściółkowym musisz zbierać dużą ilość słomy co eksploatuje maszyny, zabiera dużo czasu i paliwa. Później musisz wypychać obornik, wywozić go rozrzutnikiem a koszt takiego to 50+ tyś. Zresztą wiesz dzisiaj nie wiem czy ci się opłaci trzymać hodowlę bydła mlecznego.

• Like 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez PaweKozowski
      Mam zadanie wykonać Projekt obory wolnostanowiskowej dla 70 krów mlecznych, 30 opasów, 20 cieląt. Czy ma ktoś może pomysł na taką oborę i wrzuci swój projekt. Oczywiście z wyposażeniem. Pozdrawiam  
    • Przez John23
      Witam wszystkich jestem tu pierwszy raz. Mam taki dylemat, radziłem się już wielu znajomych co jest lepsze obora wolnostanowiskowa czy uwieziowa każdy ma swoje zdanie i rożne opinie na ten temat wiec postanowiłem zapytać was może mi doradzicie bo już sam nie wiem co jest lepsze. Ogólnie obstawałem przy wolnostanowiskowej wiadomo jest trochę mniej roboty. Tylko jest jeden dylemat najbardziej się martwię wywalaniem obornika. Otóż tłumacze o co chodzi, mam za duży ciągnik i nie idzie przerobić aby dało się nim wjechać pozostaje taczuszka i widły ale dam rade z czasem kupił bym coś mniejszego aby se ułatwić życie. A drugie pytanie to jak to wszystko zorganizować jak bym się namyślił na wolnostanowiskowa. Obora ma być z przeznaczeniem na byki a raczej polowa obory bo druga strona jest uwieziowa na której tez stoją byki. Wymiary tej strony to 20m na 3m. Proszę o porady i jakieś sugestie z góry dzięki.
    • Przez rolnik115
      Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady