xabi32

Obora na 50 sztuk krów mlecznych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
xabi32    6

No ale koniecznie stanowiskowa? Ile osób będzie w niej pracować?

Porozmawiałem z tata i on tez mówi żeby była obora wolnostanowiskowa z jednej strony bedzie 25 krów a z drugiej 25 >Już obmyślałem jak te krowy doić ale ten de laval VMS jest za drogi podpowiecie mi jak je doić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

xabi32 obliczyłeś że obora wyjdzie cie 85 tys i to z cieliczkami?????

hahaha powodzenia

A jakie wogóle wymiary liczyłeś i wogóle uwięziowa czy wolnostanowiskowa??

i ruszta, płytka ściółka czy głęboka

Acha i dach obliczyłeś 8 tys tak?? Niby z czego byś ten dach robił? Z tektury czy słomy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

xabi32 obliczyłeś że obora wyjdzie cie 85 tys i to z cieliczkami?????

hahaha powodzenia

A jakie wogóle wymiary liczyłeś i wogóle uwięziowa czy wolnostanowiskowa??

i ruszta, płytka ściółka czy głęboka

Acha i dach obliczyłeś 8 tys tak?? Niby z czego byś ten dach robił? Z tektury czy słomy?

 

Obora będzie wolnostanowiskowa tam gdzie będą boksy będzie słoma jak krowy będą jeść tak 1,80 to będzie się odwalało się obornik turem pod ścianą będą bosy by robił tam gdzie będę odwalał obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W 2006 postawiłem oborę wolostanowiskową na głębokiej ściółce o wymiarach 43x16 + 5m krytego wybiegu koszt ok. 320tys nie licząc dojarki. Także kolego w tych czasach 200tys. przy twoich planach to minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

Chcialbym sie dolaczyc do pytania o kosztu budowy obory na 50-60szt opasow na uwiezi i 2stanowiska na ok. 10szt mlodych jedno. mialo by to wygladac mniej wiecej tak http://dodajfotke.pl/images/tz4o06k9.bmp

 

Jaki wymiary mniej wiecej taka obora powinna miec i jakie sa srednie koszta budowy takiej obory plus minus czy 200tys zl starczy czy to by bylo za malo?

 

Z góry dziekuje za odpowiedz i wszelkie informacje

Edytowano przez 19Damian89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonzoo1224    0

PIOTREK538, obora uwięziowa i hala udojowa???powiedz błagam,że żartujesz,albo,że nie zrozumiałem sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

Jak prowadzi się dojenie w takiej oborze idziesz z dojarką po całej oborze czy prowadzisz je do hali udojowej (idą same czy prowadzisz ) ??

Nie rozumie tego bo u nas w powiecie takiej obory nie ma smile.gif

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesiek1991    0

Zapytam się w tym temacie :rolleyes:

Czy budowa obory na 50 sztuk krów mlecznych jest opłacalna przy 36hektarach własnych +3 h dzierżawy

Jeśli tak to jaka to by była obora.

 

Z takim areałem proponuję oborę na rusztach. (znikome zapotrzebowanie na słomę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spotkaliście się kiedyś z oborą o szerokości ok 18m i z dachem jednospadowym? Chodzi mi o jednostronną wolnostanowiskową, gdzie potrzebny jest wysoki wjazd przy ścianie. Byłoby tu ok 4,5 m wysokości a po drugiej stronie ok 2m. Szczeliny wywiewne byłyby po obu stronach, a doświetlenie za pomocą świetlików połaciowych. Konstrukcja byłaby na słupach (2 między ścianami) Koszt mniejszy, konstrukcja prostrza. Co o tym myślicie?


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strong44    2

Witajcie zamierzam na wiosnę przyszłego roku budować oborę na 48 szt dojnych plus młodzież, wychodzi około 70 szt całość czy ,może jakieś sugestie podpowiedzi ze strony użytkowników forum dotyczące budowy? z góry dzięki na wszelkie pytania odpowiem. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strong44    2

Obora wolnostanowiskowa na rusztach taki mam plan, wymiary 23m na 42m po jednej stronie na 40 szt druga to jałówki, zasuszone i cielęta, no i w projekcie są dwie porodówki oczywiście tam byłaby ściółka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazikrol    6

Po co taka długa? 35 wystarczy

A najgorsze co może by to jet to gdy młodzież i cielęta są odcgowywane na głębokiej ściółce czyli na miękkim podłożu a potem przejdą na twarde podłoże czyli ruszta czy posadzke.

Ja mam obore 22m na 34,5m + dobudówka 10m na 9m i tam są pom socjalne i hala.

Po jednej stronie stołu paszowego mam 2 korytarze gnojowe, 3 przejścia, i 60 legowisk. A po drugiej stronie jest 1 korytarz gnojowy i 30 legowisk. i po obu stronach mam posadzki po których śmigają zgarniacze linowe. Zobacz zdjęcia w mojej galerii na 3 stronie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strong44    2

Po co taka długa? A no po to żeby właśnie te dobudówkę zmieścić w oborze a nie poza nią tzn z boku. i dlatego taka długa, wtedy z tego co wiem łatwiej utrzymać temp w oborze. jeśli się mylę proszę poprawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazikrol    6

No jak hala w środku obory to:

- zabiera duzo miejsca

- może troche zamarza zimą- bynajmniej u mnie w oborze była taka sama temp jak na podwórku a w hali i pom socjalne to owiele cieplej, no ale w sumie zimą obsady pełnej nie było

Więc niewiem czy łatwiej utrzymac temp w oborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konkret    0

Budowa zalezy od tego jakie budynki juz posiadasz bo jesli masz budynek 30/11 to juz masz na ponad 40 szt na luzieidzie tp przerbić za małe pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
surowa1994    2

Witam planuje budowę obory dla krów tak 48/50 szt wymiary 14/30 chciałbym się zapytać jaki koszt w przybliżeniu realny był by tej obory w 350 tyś bym sie zmieścił razem z płytą i szabem? A może ktoś z was budował ostatnio podobną oborę?Chciałbym abyście pisali wszystko co mi może się przydać przy projektowaniu i budowie obory tak abym nie narzekał że jest coś w niej nie tak jest przy użytkowaniu i jak jakiś majster by to czytał i jak by był zainteresowany wykonaniem mojej inwestycji prosiłbym o kontakt Obora miała by być uwięziona zgarniacze obornika hydrauliczne dojarka przewodowa.Szkielet dachu byłby drewniany ponieważ posiadam swój las a blacho dachówka była by ta ocieplana z góry dzięki:P

 

Zapytam się w tym temacie :rolleyes:

Czy budowa obory na 50 sztuk krów mlecznych jest opłacalna przy 36hektarach własnych +3 h dzierżawy

Jeśli tak to jaka to by była obora.

 

 

 

to siej dużo qq i wyjdziesz :)


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renolik    2

Standardowe błędy czyli stanowiska nie są przy korytarzu paszowym tylko są 2 rzędy stanowisk na środku, powoduje to szerszą oborę, problemy z więźbą, problemy z stawami. Najlepiej umieścić krowy po 2 stronach korytarza paszowego. Czyli po 25. Obora wyjdzie wtedy 36m, szerokość to 4m na korytarz paszowy, 2x1,8m i 2x3,2m czyli szerokość wynosi 14m. Konstrukcja z słupami co 6m. Czyli razem 8 słupów. Wysokość ściany bocznej to 3m a pod kalenicą to 5m. Wjazd główny to 4m x 3,5m ja bym to zrobił jako dwoje drzwi. Wjazdy boczne bym zrobił jako 3m x 2,5m, bym to zrobił jako jedne drzwi. Hala by była umiejscowiona nie z przodu jak w większości obór a z boku to samo bym zrobił z paszarnią. Ta obora ma jedno utrudnienie mianowicie krowy trzeba przeganiać ale to nie problem bo wystarczy zrobić bramki o szerokości 6m i będzie. Wtedy najpierw wydoi się krowy te obok hali a potem resztę, z tej grupy naprzeciw hali to wszystkie by ci się nie doiły bo zasuszone byś tam dawał. No to nawet jak wszystkie to przecież do hali będzie prowadził korytarz 9x5m. A te 6m co będzie niewykorzystane to wykorzystasz jako miejsce dla ciągnika zgarniającego i dla bali do ścielenia. Krowy zasuszone oddzieliłbym bramką. Zgarnianie to jakimś ciągnikiem, najtaniej to wyjdzie samoróbką z silnikiem 80KM 4x4 i pług z przodu jakieś obciążenie z tyłu i można szaleć. Halę bym zrobił rybią ość 2x5 no jeśli 2x4 by była dużo tańsza to ona. Hala o wymiarach 8m x 7m bo 5m hala a korytarz 2m dla wyjścia dla krów, krowy z tej drugiej grupy by wychodziły inną drogą czyli obok tych co wchodzą. Czyli jednak trzeba 4 bramki dwie o szerokości 2m a dwie o szerokości 4m. Oborę bym wybudował min 0,5m nad poziomem gruntu. Najlepiej żeby było to 1m bo ominą cię problemy z wodą , śniegiem i z budową płyty na obornik. Płyty by były o wymiarach 8m x 8m. Wystawały by 3m poza oborę ale to można w przyszłości wykorzystać (jak będziesz chciał dobudować oborę na jałówki to tylko 3 ściany i dach bo reszta jest). Zbiornik na gnojowicę umieściłbym pod oborą, były by to dwa zbiorniki o wymiarach 5x2x10m. Ściany z silki dach drewniany, kryty eurofalą, wszystkie drzwi kryte blachą, dach bez świetlika bo to koszty. Ta obora ma ogromną zaletę, można ją powiększać nawet do 100krów wystarczy przedłużyć, wykopać miejsce na nowe zbiorniki, wydłużyć płytę na obornik i powiększyć halę. Mogę też inaczej to ułożyć. Bo wystarczy zbudować 1halę 2x4 a drugą 2x3 i git. To wszystko połączyć rurociągiem i git. To jest nawet w tych samych pieniądzach bo po 1 nie trzeba tak dużej hali tylko 2 mniejsze, po 2 obora jest krótsza o 6m czyli o 2 słupy mniej, krótszy dach, ściany.


jeśli fan alkoholu to alkoholik to fan renówek to Renolik! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

my mamy coś podobnego .... sa 2 ganki paszowe na zewnątrz .... ten u krów około 3m ten u młodzieży 1-1.5 ..... teraz bym oba na np 4 m robił oraz dach z czegoś co się nie pozwoli skrapląć .... kalenica i wentylacja tez do poprawki ... ważne zeby nie robić stropu tylko dach nad oborą daje to więcej powietrza w oborze ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
surowa1994    2

Standardowe błędy czyli stanowiska nie są przy korytarzu paszowym tylko są 2 rzędy stanowisk na środku, powoduje to szerszą oborę, problemy z więźbą, problemy z stawami. Najlepiej umieścić krowy po 2 stronach korytarza paszowego. Czyli po 25. Obora wyjdzie wtedy 36m, szerokość to 4m na korytarz paszowy, 2x1,8m i 2x3,2m czyli szerokość wynosi 14m. Konstrukcja z słupami co 6m. Czyli razem 8 słupów. Wysokość ściany bocznej to 3m a pod kalenicą to 5m. Wjazd główny to 4m x 3,5m ja bym to zrobił jako dwoje drzwi. Wjazdy boczne bym zrobił jako 3m x 2,5m, bym to zrobił jako jedne drzwi. Hala by była umiejscowiona nie z przodu jak w większości obór a z boku to samo bym zrobił z paszarnią. Ta obora ma jedno utrudnienie mianowicie krowy trzeba przeganiać ale to nie problem bo wystarczy zrobić bramki o szerokości 6m i będzie. Wtedy najpierw wydoi się krowy te obok hali a potem resztę, z tej grupy naprzeciw hali to wszystkie by ci się nie doiły bo zasuszone byś tam dawał. No to nawet jak wszystkie to przecież do hali będzie prowadził korytarz 9x5m. A te 6m co będzie niewykorzystane to wykorzystasz jako miejsce dla ciągnika zgarniającego i dla bali do ścielenia. Krowy zasuszone oddzieliłbym bramką. Zgarnianie to jakimś ciągnikiem, najtaniej to wyjdzie samoróbką z silnikiem 80KM 4x4 i pług z przodu jakieś obciążenie z tyłu i można szaleć. Halę bym zrobił rybią ość 2x5 no jeśli 2x4 by była dużo tańsza to ona. Hala o wymiarach 8m x 7m bo 5m hala a korytarz 2m dla wyjścia dla krów, krowy z tej drugiej grupy by wychodziły inną drogą czyli obok tych co wchodzą. Czyli jednak trzeba 4 bramki dwie o szerokości 2m a dwie o szerokości 4m. Oborę bym wybudował min 0,5m nad poziomem gruntu. Najlepiej żeby było to 1m bo ominą cię problemy z wodą , śniegiem i z budową płyty na obornik. Płyty by były o wymiarach 8m x 8m. Wystawały by 3m poza oborę ale to można w przyszłości wykorzystać (jak będziesz chciał dobudować oborę na jałówki to tylko 3 ściany i dach bo reszta jest). Zbiornik na gnojowicę umieściłbym pod oborą, były by to dwa zbiorniki o wymiarach 5x2x10m. Ściany z silki dach drewniany, kryty eurofalą, wszystkie drzwi kryte blachą, dach bez świetlika bo to koszty. Ta obora ma ogromną zaletę, można ją powiększać nawet do 100krów wystarczy przedłużyć, wykopać miejsce na nowe zbiorniki, wydłużyć płytę na obornik i powiększyć halę. Mogę też inaczej to ułożyć. Bo wystarczy zbudować 1halę 2x4 a drugą 2x3 i git. To wszystko połączyć rurociągiem i git. To jest nawet w tych samych pieniądzach bo po 1 nie trzeba tak dużej hali tylko 2 mniejsze, po 2 obora jest krótsza o 6m czyli o 2 słupy mniej, krótszy dach, ściany.

 

ale ja chce oborę uwięzową na ok50 szt przez oborę chciałbym przejeżdżać ciągnikiem i zadawać pasze ciągnikiem z kąt jesteś ja z pod olsztyna ile byś wziął za takie obliczenie kosztów budowy itp a wysokość to ok 4 m musiała by być jak coś to najlepiej daj numer telefonu


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Witam. Chciałbym się podłączyć pod temat z pytaniami odnośnie wykonania stołu paszowego , murku paszowego ze słupkami do zamocowania drabin paszowych oraz korytarza gnojowego .

 

1. O ile wyżej zrobić posadzkę stołu paszowego od posadzki korytarza gnojowego?

2. Jaką wykonać wysokość murku paszowego?

3. Czy ten murek paszowy trzeba jakoś zbroić?

4 Jak głęboko zalać ten murek w ziemi (np. 40 cm nad posadzką i 50 cm w grunciei) żeby było stabilnie?

 

Obora wolnostanowiskowa dla krów mlecznych.

 

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi bo muszę te roboty wykonać we własnym zakresie .

Edytowano przez Pawel156

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Radek_Z
      Cześć wszystkim
      planuje stawiać oborę na 50 krów dojnych a w starej umieścić od 10 do 15 jałówek +  jałoszki do odchowania i przyszłego remontu stada ( łącznie wszystkiego około 80 sztuk)
      Czy na 33ha dam radę wykarmić tyle bydła? Krowy na TMR, młode pasza zadawana ręcznie.(~13ha kukurydzy, ~12ha zboża, ~8ha lucerna i łąki)
      Obecnie wszystkiego mam 65 sztuk i wszystkie karmione „ręcznie” i paszy nigdy nie brakuje, ale nie wiem jak to będzie z tym wozem paszowym.
      Dziekuje za każda odpowiedz :)
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kamilek1
      witam, prowadze hodowole opasow ok 50 sztuk chce rowniez zajac sie bydlem mlecznym ok 30 krow ze wzgledu na hodowle opasow posiadam budynki przystosowane pod nie czyli np lekkie kontrukcje wiaty itp planuje krowy trzymac pod jedną z  takich wiat odpowednio do tego przystosowana a dojarke zrobic w pomieszczeniu w odleglosci ok 20 m od tej wiaty ze wzgledu ze jest to pomieszczenie murowane itp  i latwo je adoptuje na dojarke zeby spelniala odpowiednie wymogi, moje pytanie jest tego typu zakladajac ze bede mial dojarke przewodową, jak poprowadzic rurociag mleczny zeby nic sie nie dzialo podczas mrozow? i zeby po prostu funkcjonowal czy np mozna jakos to dac pod ziemia? nie mam pojecia jak to rozwiazac... czy polecacie inne rozwiazanie? dodam ze dzwigane kanwi odpada dlatego sklaniam sie ku przewodowce. pozdrawiam i prosze o sensowne odpowiedzi tylko na to pytanie a nie np rady typu ,, lepiej dostaw wiecej opasow ''  czy ,,postaw nowa obore''
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj