romanik99

ugór - strączkowe - dopłata

Polecane posty

maniek33    35

Dlatego lepsza jest ekologia. Tam nie ma dopłaty do motylkowych tylko jest stała dopłata do uprawy. Jak komuś nie pasuje to może mieć tylko część gospodarstwa w ekologii. Trzeba spełnić tylko określone warunki np nie może być uprawiana ta sama roślina w części konwencjonalnej gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
chłopaki wejdzcie na strone internetową rop agrar i poszukajcie wszystko jest ja niewiem gdzie to mam powklejac :-)

 

i pamietajcie że dopłaty do strączkowych i drobnonasiennych są ruchome i tak jak w tym roku mamy ok 720zł to jak w przyszłym sie wszyscy rzuca to bedzie 100 zł

 

podaj linka do tego artykułu na topagrar bo nie wiem o czym piszesz.

 

Co do dopłaty do ST, ta się skończy będzie inna. Masz rację że w następnym roku może być mniej ale spójrz na nasze (moje) założenie - ST siejemy na małych działkach, trudnych do zagospodarowania które mamy bo mamy i nie czerpiemy z tego głównej korzyści. Taki dodatkowych dochód przy minimum nakładów.

Jeżeli zmniejszy się kwota ST to u mnie będzie to co z K01C - spadło o 100zł przy zmianie to powiedziałem dziękuję.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Na nieużytki ważne by roślina była wieloletnia. Wtedy maksymalnie ograniczysz koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wcześniej była mowa o koniczynie na dopłaty a dlaczego nie lucerna? jest chyba bardziej trwała i mniej wymagająca jeżeli chodzi o glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a jest jako roślina w ST w ARiMR?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No pewnie za rok na jesieni. Jedynie wcześniej przy składaniu wniosków będzie wiadomo czy w ogóle taka dopłata będzie bo będziemy zaznaczać które działki uwzględniamy do tej płatności (lub innej o ile takową płatność wprowadzą)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Wcześniej była mowa o koniczynie na dopłaty a dlaczego nie lucerna? jest chyba bardziej trwała i mniej wymagająca jeżeli chodzi o glebę

 

To zależy. Pierwszą mieszanką jaką siałem była koniczyna biała z lucerną. Też stawiałem na lucernę. Lucerna była tylko miejscami (widocznie tam jej gleba pasowała). Za to koniczyna ładnie sobie poradziła. Dziś na tym polu jest tylko koniczyna. Materiał siewny kwalifikowany. Także nie ma reguły. Bezpieczniej jest siać mieszanki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

a ile bedzie mniej wiecej kosztował kilogram materiału siewnego koniczyny białej zakładając ze kupie np 60 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Kupiłem w tym roku kawałek łąki dotychczasowy właściciel deklarował to jako TUZ mi ta trawa nie potrzebna i zastanawiam się czy tego nie zaorać i nie zgłosić do dopłat ST czy mogę TUZ zaorać i wystąpić o te dopłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Bo podobno Tuz nie można zaorać bez zgody Agencji jak był deklarowany do płatności zwierzęcych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Czy tak mogę?

Sąsiad ma teraz ugór, od 2 lat.

Czy moge zasiać seradele dla bydła na spasenie, na jesieni brakuje mi trawy, bydło chodzi w pastuchu.

Czy będę mógl ubiegać sie o dopłatę do strączkowych, jeśli przenaczenie bedzie na spasenie.

Kiedy zasiać seradele żeby bydło ja jadło we wrześniu, pazdzierniku.

Działka przylega do mojego pastwiska, więc jest dużo aspektów zatym żeby ją wykożystać, ewentualnie co zasiać żeby na jesieni miały co jeść zielonego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

A ta działka była podawana do dopłat ? do dopłat motylkowych możesz podać jak najbardziej -seradele możesz wsiać w końcu maja początek czerwca by urosła na wrzesień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

On nie składał o dopłaty, przynajmniej przez 2 ostatnie lata (tyle jest ugór). Wcześniej nie wiem(ale też raczej nie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Oj to nie wiem [nie chcę wprowadzać w błąd] czy dostaniesz dopłaty do tej działki- spytaj w agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Ok dostanę (cieszę się),mam jeszcze pytanie techniczne, niemogę nigdzie znajść.

Czy pod seradelę moge rozlać teraz gnojowicę, zbywa mi, mam też obornik.

Proszę o podpowiedz, nigdy wcześniej nie siałem seradeli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy w groch--- zostało - materiał kwalifikowany-- mogę wsiać lucernę( kupioną na rynku) i brać dopłaty przez 3 lata do ST i dać do skoszenia dla krów ,a ten groch dodatkowo zgłosze do ARR japo kwalifikat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

wiem ze sobie troche przespalem temat, bo termin siewu do konca kwietnia ale jestem za granicą i chcę posiać w końcu ta koniczyne białą, do kiedy najpózniej muszę to zrobić żeby zdążyła zejść i ładnie przezimowała, ma to być uprawa koszona max 2 razy w roku tylko po to zeby wziąć ST i zeby z pola nie zrobil sie ugór.

 

czy jakbym posiał ją w połowie czerwca czy bedzie ok?, prosze podać graniczną datę i czy są jakies przciwskazania odnosnie siewu np na poczatku lipca czyli w srodku lata.

 

a zakłądając zebym się nawet pospieszył i posiał to jak najszybciej to czy mogę złożyc korektę wniosku o dopłatę?

 

w tym mumencie jest to tzw koszony/pryskany/podorywkowany ugór i zgłoszone tylko JPO

 

 

 

P.S. czy dla strączkowych w tym roku dalej jest UPO/JPO/ST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Koniczynę możesz siać do końca sierpnia-aby przezimowała ale siej jak najszybciej. Korektę wniosku możesz złożyć zanim wytypują cię do kontroli [dostaniesz pismo lub przyjadą ] - w tym roku niema UPO jest tylko JPO i ST.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

No dobra mam jeszcze 5 pytań:

 

1. Zakładając ze w poniedziałek popryskam pole Roundup-em, kiedy moge orać/siać koniczynke białą żeby środek nie zabił mi uprawy. Miesiąc wystarczy? Musze popryskać bo pole było zostawione samemu sobie po tamtegorocznej przenicy i ciezko bedzie mi urobic

 

2. Czy na coś szczególnego musze zwracac uwage zeby mi sie ktos nie przyczepil przy kontroli. Planuję tą koniczyne 2 razy do roku potraktować kosiarką bijakową

 

3. Dlaczego w zasadzie do roślin strączkowych jest tak duża dopłata z czego to wynika?

 

4. Kiedy w takim razie złożyć korektę wniosku, zakładając ze zasiew byłby 15 czerwca

 

5. Czy to ze 15 czerwca złożył bym korektę wniosku bedzie miało wpływ np na wysokość przyznanej dopłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Jak opryskasz roundap em to możesz orać po 2 tyg. [jak chwaściory zaczną żółknąć ] - kosić możesz raz w roku [ do końca lipca ma być wykoszone] korektę najlepiej złożyć jak wsiejesz [nie jestem pewien ale powinno być wsiane do 15 czerwca] dopłata taka jest do roślin strączkowo-motylkowych bo są to rośliny białkowe , bardzo dobre w płodozmianie i takie widzi-mi się miał minister rolnictwa ;) [w zeszłym roku 720 zł do ha.] wpływu na wysokość dopłaty złożenie korekty nie ma wpływu . Tylko roślina strączkowo -motylkowa musi być w czystym siewie [w tym roku dopuszczone jest mieszanie tych roślin np. seradela z facelią -koniczyna z lucerną itd. ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3
Napisano (edytowany)

dzieki za odpowiedz, a powiedzcie mi jedną rzecz jeszcze. jak wsieję 15 czerwca, to czy w tym roku trzeba cos przy tym robic?(tzn koscić). Bo ja nie mając doswiadczenia zakładam ze to uroscnie na zime max 0,5m, no chyba ze sie myle.

 

A tak wogole to czy dla koniczyny ma znaczenie (dla jej długowieczności,kilkusezonowości) jaką ma ona wysokość przed zimą, czy lepiej powiedzmy w pazdzierniku ją drugi raz sciąc na 5cm mulczerem czy lepiej jest zostawic ją od czerwcowego ścięcia i przezimuje mając wysokość 0,5m, czy ile tam urośnie

 

 

 

Jeszcze odnosnie terminu zmian we wniosku, w podanej nizej instrukcji pisze ze zmiany we wniosku trzeba zrobic do 2 czerwca, a nie w dowolnym momencie.

 

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB__2014/4._Terminy_skladania_wniosku_i_zmian_do_wniosku_2014.pdf

 

a co jezeli kontrola przyjdzie przed zasianiem? Albo zaraz po siewie i golym okiem koniczyna jeszcze nie bedzie widoczna

Edytowano przez romanik99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez Damianursus30
      Witam, nie wiem czy to aby odpowiedni temat i kategoria ale mam pewien problem.
      Otóż w pobliżu moich pól leży działka rolna o powierzchni ponad 3ha, jest to wieloletni ugór jednak bliskość jej położenia zachęca mnie do zrobienia wszystkiego co w mojej mocy aby spróbować ją odkupić albo chociaż wydzierżawić...
      Wszystko fajnie tylko problem jest taki że nikt nie zna jej właściciela. Wiadomo najprościej zapytać w urzędzie. Tak też zrobiliśmy, pan odpowiedział że nie ma żadnego problemu jeśli podamy mu numer, po podaniu odpowiedział że jest mu bardzo przykro ale nie może udzielić nam takiej informacji gdyż właściciel ten zastrzegł sobie informacje na ten temat, 
      W okolicy nikt nie wie kto kupił tą działkę bo osoba która kiedyś była w jej posiadaniu sprzedała ją kilkanaście lat temu i od tego czasu leży nie uprawiana. 
      Krążą plotki że kupił to jakiś bussinessman, który prał brudne pieniądze i musiał rozlokować swój kapitał ( Trochę zabawne aczkolwiek dlaczego zastrzegł sobie prawo do wydania jakichkolwiek informacji o właścicielu tych gruntów )
       
      Podsumowując chciałbym zapytać co mam zrobić w takiej sytuacji, gdzie i czy mogę jakoś poszukać informacji o tym właścicielu, bo przecież musi płacić podatek....,Jest to jedyny taki ugór w mojej okolicy,dlatego chciałem spróbować go jakoś odkupić
       
      Z góry dziękuje za odpowiedzi !
    • Przez KacperJobda
      Witam!
      Na początku zaznaczę że mam tylko 15 lat. A tak, to też jest ważne... Sporo jak na swój wiek wiem o rolnictwie więc prosił bym o nie wyśmiewanie tego postu lub nie pisanie odpowiedzi typu czy jestem z miasta. PS. jestem ze wsi jeśli to takie ważne.
      Przechodząc do sedna chodzi o ugór.
      Tak wiem że są, i czytałem już odpowiedzi pod postami innych że na ugorze najlepiej zasiać QQ ale ja nie mam siewnika i u mnie na wsi i pobliskich wsiach też nikt nie ma, przystawki do QQ do kombajnu też nikt nie ma, więc to odpada. Myślałem nad owsem ale przeczytałem że nie ma na jednoliścienne chwasty dobrych herbicytów. Więc co dobrze by było posiać na tym ugorze? ma może z 7-8 lat... Klasa ziemi to na jednej połowie 4b,3 a na drugiej w tym roku nie będzie ruszana 2 klasa. Dlaczego chcę ruszyć najpierw słabszą stronę? Ponieważ mam ograniczone dość mocno fundusze i ta strona jest bliżej a słabsza część przez rok się lekko wyrobi i będę planował pracować na całym areale. Pole ma ok.1ha ale to chyba mało ważne. Myślałem na zaoraniem tego, później to zbronować i zasiać jakiś jęczmień. Ale wydaje mi się że perz zagłuszy jęczmień i nic z tego nie będzie ponieważ pole jest mocno zaperzone. Niektórzy radzili że po zbiorze dać roundup  ale to dopiero po żniwach, inni że po siewie gdy zacznie perz wyłazić opryskać a jęczmień będzie żył dalej. Ale piszę ten wątek ponieważ przeczytałem już za dużo rad i mam jeden wielki mętlik w głowie. Mogli byście powiedzieć co zrobić z tym polem tak jedno głośnie? i najlepiej kiedy zaczynać czynności kolejna po kolejnej chodzi mi o dni miesięcy, Oraz krok po kroku przedstawić pracę na polu. Od czego zacząć i co robić dalej Pozdrawiam!
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?
    • Przez lukowiag
      Witam, jestem tu nowy, tak jak zaczynam przygodę z rolnictwem, zmarł nagle mój tata który zajmował się ziemią, ja mu tylko pomagałem. jakoś powoli uczę się wszystkiego, ale mam pytanie, mój kuzyn poprosił mnie o zrobienie porządku z jego zapuszczonym polem kiedyś ktoś mu zaorał i tak zostawił, obecnie ugór nie równy po orce, no i badyle po pas. tego nieużytku jest niecały hektar. Co doradzicie? myślałem nad skoszeniem rotacyjną, ale ona się rozwali na tych nierównościach. Mam pług 2 skiby nie obracane, glebogryzarkę, talerzówkę, kultywator (sprężynówkę). Chciałbym mu wyrównać to pole (ono nie będzie przez najbliższe lata używane, po prostu chodzi o to by jakoś wyglądało) myślałem nad zaoraniem tego, a potem z glebo gryzować na równo by w następnych latach można było bezpiecznie wjechać rotacyjną. Proszę o sugestię. dodam że nie używałem jeszcze tych maszyn w polu... i mam c360 3p
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj