bobi70

dołownik do doniczek

Polecane posty

bobi70    0

Witam.

Zastanawiam się nad zrobieniem maszyny, która usprawni pracę polową polegającą na dołowaniu niewielkich doniczek.

Jedna z upraw jaką się zajmuję to rośliny sadzone w doniczki fi10cm, każda ma wysokość około 10cm. Rośliny te znacznie lepiej przechowują się przez zimę, jeśli zadołujemy je po rant w ziemi.

Na okres zimowy przykrywa się całe kwatery włókniną.

Żeby praca ta miała sens i wyglądało to jako tako, wykonuję orkę, a później jadę glebogryzarką. Puszczam na pole znacznik a pracownicy ręcznie łopatkami wykopują dołki i umieszczają w nich rośliny.

Cała operacja zajmuje 3-4 dni dla 12-15 tyś roślin. Praca nie jest najweselsza.

Przyszło mi do głowy, by spróbować jakiejś konstrukcji, która przygotuje do sadzenia dołki, albo odpowiednie szpary. Kłopot jednak polega na tym, że rośliny sadzi się dość blisko siebie- doniczka od doniczki ok 10cm. Obok siebie w poprzek jest 6 doniczek i 100 w rzędzie w długości, 30cm przerwy i znów powtórzenie. W ten sposób powstaje kwatera do przykrycia jednym arkuszem włókniny o szerokości 3m.

 

Zastanawiałem, się nad czymś w rodzaju freza umieszczonego skośnie za ciągnikiem. Tyle że boję się iż frezowane szpary będą się wzajemnie zasypywać.

Zastanawiałem się by sadzić jeden tylko rządek, na zasadzie jakby sadzarki umieszczonej z boku ciągnika. Lemieszyk wyorywujący, może z krojami, powtarzać przejazdy. Wszystko jednak rozbija się o problem wspomnianych 10 cm pomiędzy doniczkami.

 

W końcu przyszedł mi do głowy pomysł stempla.

Ta pole zrobione pługiem i wyrównane, puszczamy gleborgyzarkę by było miękko. Za nią urządzenie, które by miało na sobie stempel na kształt doniczek na całą szerokość czyli 6 szt.

Opuszczenie stempla wygniata rządek doniczek i podniesienie stempla. Ale znów problem. Ciągnik na pełzających terenowych ma jednak jakąś prędkość. Dołki musiały by być wygniatane szybko, na zasadzie uderzenia, bo inaczej nie będą to dołki a rowki.

I teraz jak napędzić, jak spowodować że dołek jest wygnieciony co żądane 10cm?

 

Może któryś z kolegów ma jakiś sensowny pomysł? Chętnie przemyślę każde rozwiązanie. A może ktoś widział podobną konstrukcję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Jeśli to ma być na miekkiej ziemi to proponuje wał i do niego podospawać takie doniczki,

Coś takiego jak walce piaskowe:

hu9vbz.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

http://www.youtube.com/watch?v=JDPFC30NKt8

 

Ktoś już na forum kombinował taką maszynę wykonać, był link do oryginału, tylko tam te dołki były w większej odległości ale to może tylko sprawa ustawień.

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobi70    0

dzieki! Sadek!

my w prawdzie nie sadzimy pora ale o coś takiegowłaśnie chodzi.

potrzebny mi sam zespół "dziurkujący"

masz może namiar na temat z tą maszyną w forum?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Szukałem w Zrób sam ale nie znalazłem.

 

Wiem że się wypowiadałem więc morze przejrzyj moją zawartość postów i znajdziesz, tylko tam otwory były wiercone a nie wyciskane jak w załączonym linku.

 

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=core&module=search&do=user_activity&mid=1984


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam wszystkich. 
      Mam problem ponieważ montuję do przyczepy samoróbki jednoosiowej siłownik hydrauliczny który zakupił mój wujek w latach 90. W załączniku przesyłam zdjęcie tabliczki. Siłownik ma kulę o średnicy 53mm 
      i mam problem z doborem gniazda pod ten wymiar. W ofercie
      na rynku dostępne są rozmiary gniazd 52 i 55 nic pośredniego. Chce założyć gniazdo z zabezpieczeniem na seger. Czy roztoczenie gniazda 52mm to dobry pomysł ? 
      Moze ma ktoś z Was gniazdo na 53mm 
      Dziękuje. 

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











    • Przez wojciechowski89
      Cześć Panowie potrzebuje dojarkę pod traktor i znalazłem taką pompę u siebie. Ktoś może kojarzy bo ja nie mogę znaleźć nic na jej temat po wpisaniu nazwy wyskakuje land niemiecki. Z tego co się orientuje brakuje tutaj zbiornika od oleju który smaruje łopatki które są metalowe nie z tworzywa. I tutaj też mam pytanie ten czarny wężyk po zamontowaniu w zbiorniku z olejem nie będzie podawal oleju na łopatki tylko wylot powietrza ta jakby ,,satelita" a powinien być jak się nie mylę obieg powietrza, że powietrze jest wpychane do zbiornika z olejem i przy wyjściu z niego zabiera olej na łopatki i tak w kółko. A przy tej rurce którą jest wypychane zassne powietrze jest korek jakby do dolewania oleju z tyłu pompy jest rurka wychodząca i wziernik jak w kompresorze żeby widzieć poziom oleju. Dodam że sam ją postawilem na podstawkę wom więc proszę się nią nie sugerować.




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj