Chryzantemka

Chore sadzonki chryzantem

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam,

 

jestem tu nowy, więc krótko o sobie - zajmuję się produkcją m.in. chryzantem doniczkowych wielkokwiatowych na 1 listopada.

 

Zakładam temat, gdyż poszukuję osób, które zakupiły w tym roku sadzonki chryzantem i z niewiadomych przyczyn jest problem uprawą niektórych odmian - rośliny pozostają karłowate, żółkną liście i sadzonka zamiera.

 

Przyczyną takiego stanu jest choroba wirusowa, jaką zainfekowane są sadzonki powielane i dystrybuowane przez niektórych producentów.

 

Poszukuję osób, które zajmują się uprawą chryzantem i też mają takie problemy. Choroba występująca na kwiatku przypuszczalnie może doprowadzić do wykończenia plantacji i trudno ją zwalczyć, jednak zależy mi bardziej na zorientowaniu się czy pozostałe osoby mają podobne problemy.

 

Producenci sadzonek wypierają się błędów u siebie, jednak problem leży po ich stronie i tylko ustalenie większej ilości osób pokrzywdzonych pozwoli na uzyskanie rekompensat.

 

Celowo nie podaję nazwy producenta, chcę skonfrontować czy ogrodnicy kupujący z innych źródeł też spotkali się z tym problemem.

 

Opis jest również ogólnikowy, jednak na kilku plantacjach wystąpiła już choroba i badania laboratoryjne jednoznacznie wskazują na winę producenta rozsady.

 

Czekam na jakieś sygnały.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Witam. Możesz odpisać na PW skąd bierzesz sadzonki. Rodzice biorą z paru miejsc w polsce i póki co to nie było takich problemów. Skąd pewność żę to wina sadzonek ? W jakim etapie rozwoju to się dzieje ? Badaliście inne możliwośći zarażenia ? Pamiętam że w okolicy były takie przypadki ale powód był zupełnie inny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O tym że choroba przyszła "z sadzonką" świadczy fakt, iż objawy wystepują tylko na wybranych odmianach - (nawet jeśli stoją dwie odmiany w tunelu to jedna jest zdrowa, a druga zainfekowana, sytuacja jest identyczna na kilku plantacjach prowadzonych wg różnych programów ochrony roślin) oraz potwierdzone to zostało badaniem laboratoryjnym. Nawet przedstawiciel producenta przyznał w rozmowie że choroba dotarła do niego z matecznikiem, no i zostało to rozmnożone.

 

Kwiaty zaczęły żółknąć na etapie zawiązywania pąków końcem sierpnia i choroba utrzymuje się na wybranych gatunkach chryzantem do dzisiaj. Wizualnie kwiat nie nadaje się już do niczego - liść żółty, zniekształcony, nie wiadomo czy kwiatek zdoła wykwitnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Rozmawiałem teraz z ojcem i mówił żę zdarzały sie przypadki że sadzonka była chora. Walczenie o jakieś odszkodowania mogą być trudne, jest tak wiele czynników że jedynie przyznanie sie sprzedających sadzonki może spowodować wypłatę jakiś odszkodowań. Można wiedzieć jak wielka skala jest tego ? W setkach/tysiącach sztuk ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Choroba dominuje na jednej odmianie - passionement i zarażonych sadzonek jest między 30 a 50 %.

 

W zależności od wielkości plantacji od 500 do 1000 sztuk sadzonki do kasacji. Choroba się powtarza na kilku plantacjach, a ponieważ odmiana dość popularna to straty są dotkliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janetka483    0

Wiem, że temat przestarzały, ale... Czy ktoś w tym roku (2017) ma ten sam problem? Proszę o kontakt. 
​+ Jeżeli użytkownik Chryzantemka jeszcze tutaj zagląda proszę o kontakt. Ciekawa jestem jak skończyła się sprawa. I jakie dalsze kroki zostały podjęte w sprawie poniesionych strat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez daniel18
      Mam problem z kukurydzą. Ma już około 2 miesiące i liście w niej zwijają się i marszczą. Jak jest tego przyczyna?
    • Gość BestZetor
      Przez Gość BestZetor
      Za dwa dni ma się mi kocić samica, ale kilka dni temu zauważyłem, że ma spory świerzb uszny i smaruję to olejem rzepakowym i nie pomoga. Dodam tylko, że za drewnianą ścianą jest samica, która wykociła się dzisiaj. Mój problem polega na tym, że boję się przejścia choroby na króliki obok lub na młode, które wkrótce się urodzą. Czy to jest zaraźliwe i groźne oraz jak najszybciej się tego pozbyć ? Słyszałem, że pomaga Novoscabin  i Biodylon. Jaka może być przyczyna świerzbu ? Karmię króliki sianem, burakami pastewnymi, owsem, mleczem i inną zielonką.
    • Przez szop01
      Witam wszystkich, mam plantacje malin odmiany Polka i Polana i pojawił sie pewien problem a mianowice krzaki zaczynają usychać od dołu i od góry. Prosze o pomoc w identyfikacji co to moze być i czym jest spowodowane. Czy to zaraza która coraz częsciej zabiera sie za nasze plantacje czy jakaś choroba?? No i oczywiście czy jest jakis sposób by to wyeliminowac najlepiej ze skutkiem stałym lub chociaż czasowym.
      Poniżej przesyłam zdjecia podglądowe co dzieje się z maliną.
       



    • Przez and1
      Witam, Mam problem z rozpoznaniem choroby jęczmienia jarego.
      Proszę o pomoc w identyfikacji.
      Pozdrawiam


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj