Kizo

Hamulce hydrauliczne

Polecane posty

mateusz1995    3

Ja mam MF 6170 z instalacją do hydraulicznych hamulców i zamierzam przerobić tylko że jest jedno pytanie. Jeśli przyczepa ma pneumatyczne i jest zarejestrowana to jeśli założę hydrauliczne to przejdzie przegląd??? Czy musi przejść jakieś badanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bieszczadek    1

Witam. Co do przejścia przeglądu miał bym wątpliwości zależy od diagnosty jak da się dogadać to powinno przejść. Znalazłem notkę na ten temat http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/printview.php?t=6080&start=0&sid=0d9aa959edf696bfb0fdd28cdc3b5148 A tutaj podaje adres do schematu układów pneumatycznych i hydraulicznych http://www.oblibene.com/userdata/shopimg/polagro/file/T663%20T663_1.pdf Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest pneumatyka jeżeli nie masz zamontowanej w ciągniku oryginalnej to możesz sam pokombinować Przykładowo sprężarkę z ursusa 3P w nich jest silnik perkinsa z oddzielną sprężarką wystarczy dorobić uchwyt i sprężarkę już mamy A jaki zawór?? Wystarczy z MF 255 w nim są zawory na pedałach w naszym cięgniku odcinamy nakładki i montujemy zawory z MF idą dwa na jeden pedał zawór hamowania a na drugi wyrównawczy z resztą już jest pikuś wystarczy tylko trochę chęci A koszt nowego wyjdzie około 1400zł chyba że znajdziecie używane części to wtedy można się zamknąć w 600zł Moim zdaniem założenie pneumatyki to jest tańszy koszt bo możesz wtedy podpiąć każdą przyczepę i nie dokładasz a w przypadku hydrauliki jeden siłownik kosztuje około 320zł plus węże no i do tego zależy ile masz przyczep jeżeli 3 albo 4 to policz sobie ile to w sumie wyjdzie. Dla chcącego nic trudnego Pozdrawiam :)

Edytowano przez Bieszczadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Policz sobie ile kosztuje nowa sprężarka+ zawory+ pedały+ butla+ robocizna(a rzeźby będzie przy tym na 2 tygodnie).

Mi wyszło jakieś 2500-3000 zł.

 

Powiesz, ze można używane części wstawić. Znajdź gdzieś sprawne używane zawory czy pedały z MF 255, powodzenia.

 

Przeróbka na hydraulikę jest prostsza, tańsza i pewniejsza, ale co kto lubi. Hydraulika pozwala też sterować siłą hamowania, pneumatyka działa 0-1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Przeróbka na hydraulikę jest prostsza, tańsza i pewniejsza, ale co kto lubi. Hydraulika pozwala też sterować siłą hamowania, pneumatyka działa 0-1.

 

Skąd ta wiedza :D W ciężarówkach jeżdżących po całym świecie kierowca miałby do wyboru palące się opony lub hamowanie nogą :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bieszczadek    1

Mariusz x

Jeżeli masz dwie lewe ręce to zajmie Tobie to 2 tygodnie. Ja podzwoniłem po hurtowniach i odwiedziłem się ile co kosztuje. Wiec nie wciskaj mi tutaj kitu.

W sprawie zawór jest z pedałem możesz kupić działający używany wystarczy poszukać na allegro części z rozbieranych ciągników. Zawór zabezpieczający z zwykłego ursusa podejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Skąd ta wiedza :D W ciężarówkach jeżdżących po całym świecie kierowca miałby do wyboru palące się opony lub hamowanie nogą :lol:

Pokaż mi instalację jednoobwodową przyczepy, w której możesz PŁYNNIE za pomocą nacisku na pedał sterować siłą hamowania. Nie chodzi mi o sterowanie 3 stanowe jak w Autosanach itp, ale PŁYNNE. Hydrauliczne hamulce to potrafią, pneumatyczne już nie. W samochodach to inna historia, ale sterowanie przyczepą też jest 0-1.

 

 

Mariusz x Jeżeli masz dwie lewe ręce to zajmie Tobie to 2 tygodnie. Ja podzwoniłem po hurtowniach i odwiedziłem się ile co kosztuje. Wiec nie wciskaj mi tutaj kitu. W sprawie zawór jest z pedałem możesz kupić działający używany wystarczy poszukać na allegro części z rozbieranych ciągników. Zawór zabezpieczający z zwykłego ursusa podejdzie.

 

No te lecimy wg cennika grene, bazując na MF 255 tak jak opisywałeś:

-sprężarka + koło pasowe 1370 zł

-zawór zwrotny 30 zł

-zawór odpowietrzający 100zł

-pedał hamulcowy lewy 450zł

-reg. ciśnienia 400zł

-zawór hamulca ręcznego 290zł

- pedał hamulcowy prawy 170zł

-butla, rurki, uszczelki, zegar ~200zł

-robocizna własna 0 zł

Wychodzi ok 3000 zł za instalację która ma ręce i nogi. Chyba, że kupisz części za pól ceny, albo myślisz, ze połowa z tych części jest niepotrzebna. Cały układ podłączysz pewnie w niedziele po obiedzie, max w 2 godziny.

Aha, napęd sprężarki też trzeba dorobić: dodatkowe koło pasowe, pasek, napinacz.

 

Jeśli jesteś w stanie to zrobić za 1400 zł, to powinieneś być już bardzo bogaty, ja na Twoim miejscu usługowo zakładałbym takie instalacje w ciągnikach za np. 2500 zł. 1000 zł zysku, a zajęłoby Ci to pewnie jakieś 2 dni. Konkurencja krzyczy za coś takiego 5 tyś, czyli można powiedzieć, że nie ma konkurencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Jedyna różnica w sterowaniu miedzy jednym i drugim układem polega na sygnale sterującym. W dwuobwodowym układzie sterowanie odbywa się poprzez wzrost ciśnienia, a w jednoobwodowym steruje się spadkiem. W obu przypadkach sterowanie jest proporcjonalne i w dwuobwodowym wzrost ciśnienia sygnału powoduje wzrost ciśnienia w siłowniku, a drugim wariancie spadek ciśnienia sygnału powoduje wzrost ciśnienia na siłowniku. Dobry układ hamulcowy przyczepy posiada zawory uzależniający siłę hamowania w zależności od obciążenia osi.

Nie trzeba zmieniać pedałów, a zastosować to rozwiązanie, a widać je tej fotce - wyrównywacz i zawór hamulcowy .

http://otomoto.pl/zetor-7245-instalacja-pneumatyczna-A1712.html

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sprytnie ominąłeś pytanie. W instalacji jednoobwodowej spuszczasz ciśnienie w przewodzie i mamy pełne hamowanie. Nie ma stanu pośredniego. W hamulcach hydraulicznych ciśnienie jest proporcjonalne do siły przyłożonej do pedału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeszcze inaczej. Mowa była o instalacji na bazie MF 255. Podepnijmy do niego autosana albo HL. Jest tam stan pośredni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Masz na myśli te "G...." na pedałach :) Ja bym wykorzystał sygnał sterujący z przewodów hydraulicznych i reszta jak w zetorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widzę twardy opór. Napisałem, że instalacja zbudowana na bazie MF 255 nie daje możliwości płynnego sterowania siłą hamowania. Ty stwierdziłeś, że się mylę. Tak więc dalej twierdzisz, że taką instalacją można płynnie sterować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

 Z tego co czytam temat zaczął  się od ciągnika wyposarzonego w totalnie prostą instalacje pneumatyczną bez możliwości dawkowania siły hamowania przyczepy. Można ją jedynie przyśpieszyć lub zwolnić ale i tak dojdzie do siły ustawionej na zaworze przyczepy. Więc skąd się wziął dwuobwodowy system czy autosan? Fajny temat myślałem że coś się dowiem ale na razie nic konkretnego. Głupia przepychanka. 

 

Mariusz x pomyśl nad jednym. ... niektórzy mają problem utrzymać w należytym stanie prostą inst. pneu. przyczepy. Zgrębiałe węże, niesprawne zawory czy nieszczelne, to samo z siłownikami. Dla niektórych dziadków jest to za skomplikowane żeby się tym zająć. Puki siłownik wychodzi jest ok. Raz, dwa razy złapie potem już brak luftu. Ale zawsze coś chyci. U nas w górzystym terenie zapomnij. Równoznaczne z kraksą. Jak by u nich wygladała w przyczepie hydraulika? W ogóle bu jej nie było tak jak hamulców. Ja osobiście wolał bym hydraulike. Większa precyzja i szybkość reakcji. W górach to sie liczy jak diabli. A cena mało ważna. Raz na ileś tam lat 500 w tą czy tamtą. Detal.

 

 

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W temacie wszystko jest już powiedziane, czego jeszcze chcesz się dowiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Widzę twardy opór. Napisałem, że instalacja zbudowana na bazie MF 255 nie daje możliwości płynnego sterowania siłą hamowania. Ty stwierdziłeś, że się mylę. Tak więc dalej twierdzisz, że taką instalacją można płynnie sterować?

A pytał właściciel MF6170 i nie koniecznie dawcą musi być 255 :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zabek    0

bo chyba nie trzeba dźwigni do hydraulik naciskac co? ;D

mylisz chamulce z chydraulika zewnetrzna. na nic nie musisz czekac wciskasz zlacze i dziala, a w powietrznych trzeba bic powietrze a i tak nie dlugo ucieknie i wkolo to samo.

 

Pompa jest częścią przyczepy ,znajduje się na końcu węża, gdy zapniemy przyczepę to te pompę mocujemy w specjalnym gnieździe na ciągniku,a nacisk na nią jest przez popychacz od dźwigni hamulca.

nie nie nie nie ma zadnej pompy jest przewod który wklada sie w specjalne złacze do ciagnika. a pompa jest tylko ze w ciagniku gdzies zamontowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

Wymaganie jakim powinny odpowiadać hamulce ciągnika i przyczepy rolniczej zawaete sa w Dz. U. 32 z 2003r, poz 262 z poźn. zm.

Dla wyjaśnienia § 44 dotyczy ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej.

§ 48. 1. Pojazd silnikowy, o którym mowa w § 44, wyposaŜa się w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy działający na koła co najmniej jednej osi - przeznaczony do zmniejszania prędkości

pojazdu, zatrzymywania go w sposób niezawodny, szybki i skuteczny, niezaleŜnie od jego prędkości,

obciąŜenia oraz kąta wzniesienia lub spadku jezdni, z moŜliwością:

a) regulowania intensywności hamowania,

B) dokonywania hamowania z miejsca kierowcy, z moŜliwością trzymania urządzenia kierowniczego

przynajmniej jedną ręką; jeŜeli hamulec roboczy składa się z lewego i prawego hamulca, powinien być tak

urządzony, aby mógł być uruchamiany jednym ruchem; lewy i prawy hamulec powinien mieć samoczynny

system regulacji, przy zachowaniu moŜliwości swobodnej regulacji równomierności działania;

2) hamulec postojowy, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 3.

2. Przyczepa, o której mowa w § 44, powinna być wyposaŜona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy spełniający wymagania określone w ust.1 pkt 1 lit. a, a ponadto:

a) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z

zastrzeŜeniem ust. 3,

B) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z

pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający równieŜ, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

B) uruchamiany z zewnątrz przez osoby znajdujące się na drodze; przez uruchamianie rozumie się

równieŜ zwalnianie hamulca.

3. W przyczepie, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 5 t, dopuszcza się hamulec roboczy:

1) niezaleŜny od hamulca pojazdu ciągnącego, pod warunkiem Ŝe urządzenie sterowania hamulcem

przyczepy jest umieszczone w pojeździe ciągnącym w taki sposób, aby mogło być łatwo uruchamiane z

miejsca kierowcy, albo

2) typu bezwładnościowego (najazdowy).

4. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przyczepy będącej środkiem transportu, której dopuszczalna masa

całkowita nie przekracza 1,5 t, oraz przyczepy będącej maszyną przystosowaną do poruszania się po drodze,

której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3 t, pod warunkiem Ŝe przyczepa ta ma dodatkowe

połączenie (łańcuch, lina), które w razie zerwania urządzenia lączącegozapobiega dotykaniu jedzdni przez dyszel i zapewnia niezbędna kierowalność przyczepy.

 

Z powyższych zapisów jednoznacznie wynika, że w przypadku odczepienia sie przyczepy powinno dojśc do jej zahamowania a tego warunku nie spełniaja przyczepy wyposazone w hydrauliczny układ hamulcowy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zabek    0

mogles tak napisac odrazu a nie tu jakies paragrafy i ustawy wklejac chyba kazdy wie ze jak sie jedzie w trase to trzeba tak robic zeby sie nie odpieła np przyczepa. w nowych ciagnikach sa tak zaczepy zaprojektowane ze zabezpieczenia sa automatyczne. a czy spotkal sie ktos z tym ze przyczepa ma chamulce powietrzne i hydrauliczne i czy to mozliwe jest zeby tak było tak 2 w jednym mozna powiedziec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

ktorus uzytkownik w galerii wstawial zdjecia takiej przerobki


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nic do tego zabezpieczeniom automatycznym zaczepów, bo warunek dotyczy przyczepy. Nie spotkałem się z fabrycznie zdublowanym układem hamulcowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lewy400    0

witam

mam przyczepe typu sam na osi od naczepy tira do której założe bliżniacze koła z tylenj osi ciągnika siodłowego.

na przyczepę można włożyc około 14t,

rozsądek podpowiada że to troche duzo:)

w MF 3065 mam wyjście na hamulce hydrauliczne i teraz pytanie:

w mojej osi są zamontowane dwa siłowniki pneumatyczne (po każdym na bęben koła)

chciałbym zastąpić te siłowniki pneumatyczne i wstwić tu dwa siłowniki hydrauliczne...

mógłby ktoś podpowiedzieć jakie siłowniki zastosować?

tak żeby było dobrze i żeby wszystko sprawnie hamowało..

bo jeszcze d47 chce przerobić...

pozdrawiam

Edytowano przez lewy400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Clark
      Wiem, że temat wałkowany wielokrotnie ale mam kilka pytań a odpowiedzi nie znajduję. Otóż: wyczytałem, że stary olej można wypchnąć sprężonym powietrzem i teraz pytanie w jaki sposób?
      Rozbieranie całego układu odpada. Jedynie co pozostaje to czyszczenie za pomocą układu ciągnika ale to strata kilku albo nawet kilkunastu litrów oleju a tani on nie jest. Wpadłem więc na pomysł aby wstępnie wydmuchać układ sprężonym powietrzem a następnie podłączyć pod ciągnik i wypłukać resztę.
    • Przez Hinco
      Czy teraz można zarejestrować jednoosiówke SAM do traktora? Bo kiedyś ojciec zrobił do samochodu i problemu nie było, a jakby sie dało traktorową rejestrnąć byłoby miło..
    • Przez tomb2
      Zbliża sie zima ;D a więc planuję wyremontować moją 4,5 t jednak nie wiem czy dojdzie to do skutku ??? Jeżeli znajomu udostepni mi garaż to tak bo on ma ogrzewany A więc mam kilka pytań.
      - ile mogą kosztować burty do przyczepy 4,5 t typ D-46B
      - Lepszcze są z blachy falistej czy z prostej ?
      - Jakiej grubości blache dać na podłoge ?
      - czym najlepiej wyczyścić przyczepe, czy piaskowanie się opłaca ile może kosztować?
      Narazie tyle
    • Przez MichaKpiski
      Chcę przerejstowac przyczepę Sanok D47A (wywrotka) , w dowodzie mam wpisane rok produkcji, numer podwozia , dopuszczalną łatwość 3500, Pani w starostwie powiedziała że diagnosta będzie musiał ustalić pozostałe dane. Czy ktoś by się podzielił pozostałymi danymi jakie ma wpisane w dowodzie ? z góry dziękuję
    • Przez PawelS
      Witam potrzebuję opinii na temat firmy Perfect-Agro Koluszki, gdyż prawdopodobnie będę u nich zamawiał przyczepę, są one całkowicie odnowione i wyglądają jak nowe a cena to jest 1/2 w porównaniu do Nowej np Pronarki. Czy ktoś z użytkowników kupił od niech przyczepę i czy jest zadowolony jak z trwałością i wykonaniem >? Za każdą informację będę wdzięczny 
      http://www.remonty-przyczep.com/ 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj