thor1984

Obliczanie ceny czystego składnika w nawozie wielkoskładnikowym

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thor1984    685

Witam,

Z nawozami jednoskładnikowymi nie ma problemu aby to wyliczyć ale nie wiem jak obliczyć ceny poszczególnych składników w nawozach wieloskładnikowych.więc jeśli ktoś wie jak to wyliczyć to proszę o pomoc.

 

Przyjmijmy że to będzie polifoska o składzie 8-24-24 w cenie 2150zł za tonę

 

Ile kosztuje kg czystego składnika (NPK)?

Edytowano przez thor1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

100kg polidapu (2200zł/t) + 100kg soli potasowej (1860zł/t) = 18kg N , 46kg P , 60kg K kosztuje 406zł

100kg polifoski 8 (2120zł/t) x 2 = 16kg N , 48kg P , 48kg K kosztuje 424zł

Czyli polifoska wychodzi drożej, ma sporo mniej potasu, mniej azotu i tylko trochę więcej fosforu. Ceny netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Przyjmując ceny brutto z punktu gdzie się zaopatruje: polifoska 8 - 2160zl, polidap - 2200zl, sól potasowa - 1740zl, robiąc polifoskę 8 samemu mieszając polidap i sól potasową oszczędzamy przy tych cenach dokładnie 17,5% (380zl na tonie) a więc sporo jak dla mnie. Polifoska 6 nawet jeszcze gorzej. Tak więc w tym roku opłaca się kupić polidap i sól.

Mam taki kalkulatorek w excelu zrobiony to łatwo mi obliczyć co się najbardziej opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Panowie nie do końca mi o to chodzi. Chciałbym wiedzieć jak obliczyć ile kosztuje 1 kg czystego azotu, fosforu i potasu w przykładowej polifosce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Tobie potrzebne jest to aby przekalkulować sobie w którym nawozie są najdroższe składniki? Ja ostatnio liczyłem sobie tak (nawożenie kukurydzy): nawozu wieloskładnikowego wysiewałem xxx kg, obliczałem ile kg czystego składnika wysiewałem w tej dawce a potem obliczałem ilości soli, polidapu i mocznika które muszę wysiać aby uzyskać to samo i na końcu mnożyłem ceny przez otrzymane wyniki. Mieszając nawóz sobie wychodzi taniej.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Dokładnie o to mi chodzi. Mając podany skład nawozu (NPK) i jego cenę pewnie można to wyliczyć tylko nie wiem jak się do tego zabrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Przyjmując ceny brutto z punktu gdzie się zaopatruje: polifoska 8 - 2160zl, polidap - 2200zl, sól potasowa - 1740zl, robiąc polifoskę 8 samemu mieszając polidap i sól potasową oszczędzamy przy tych cenach dokładnie 17,5% (380zl na tonie) a więc sporo jak dla mnie. Polifoska 6 nawet jeszcze gorzej. Tak więc w tym roku opłaca się kupić polidap i sól.

Mam taki kalkulatorek w excelu zrobiony to łatwo mi obliczyć co się najbardziej opłaca.

Polifoska ma jeszcze siarkę a o tym zapomniałeś więc przelicz jeszcze raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Siarki faktycznie nie liczyłem, to może to teraz ładnie rozpiszę. Cenę azotu, potasu i fosforu łatwo wyliczyć, gorzej z siarką, magnezem i wapniem.

 

Jeśli chodzi o same ceny składników to sól potasowa: 174zl/60= 2,9zl (potas)

azot z saletry: 140zl/34 = 4,1zl

taniej wychodzi azot z mocznika ale NPK zawierają formę amonową.

 

polidap: 18N, 46P, 5S

azot w polidapie: 18*4,1zl=74zl, siarkę przyjmując po 1zł/kg, czyli 5zł.

220zl-74zl-5zl=141zl

sam fosfor: 141zl / 46 = 3,1zl

 

Teraz można sobie wyliczyć przykładowo polifoskę 8

8*4,1 + 24*3,1 + 24*2,9 + 9*1 =186zł

 

Wychodzi 300zl oszczdności na tonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Witam , odswiezam temat . Zastanawiam sie czy nawozenia np. 200 kg soli potasowej/ha. to sa podane w czystym skadniku czy w masie towarowej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Jeżeli pisze że  200 killo soli-  to  chodzi o  200 kilo soli, a jeżeli pisze że  200 kilo  potasu  -to chodzi o  czysty składnik 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj