agrofoto

Najważniejsza jest zaprawa- podsumowanie i ciąg dalszy dyskusji o zaprawianiu zbóż

Polecane posty

agrofoto    90

9 września mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji online realizowanej wspólnie z firmą BASF. Ekspert odpowiadał na Wasze pytania związane z zaprawianiem nasion. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i mimo, że trwała ona 1,5 godziny, to nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nic straconego. Dzięki uprzejmości eksperta BASF Pana Mariusza Michalskiego, możemy opublikować odpowiedzi na pytania, które pozostały bez odpowiedzi. Konferencję możecie zobaczyć na naszym kanale na YouTube . Zachęcamy do dalszej dyskusji.

 

 

1. Zawsze zaprawiam Baytanem Jak pan przekona mnie do Kinto Duo ?

2: Dotychczas zaprawiałem Raxil Gel i sprawdzał się bardzo dobrze czy są to zaprawy porównywalne jakościowo?

Celem prezentacji nie była ocena poszczególnych produktów i proszę mi wybaczyć, że nie będę tego robił. Oba wymienione produkty są zapewne dobrze znane i cenione przez określoną grupę rolników. i jak zawsze każdy produkt ma swoich zwolenników, najważniejsze aby działał i stosujący był zadowolony.

3. Tak jak Pan powiedział jest to zabieg ochronny, a czy przekłada się on na ilość plonu w znacznym stopniu ?

Na to pytanie w zasadzie udzieliłem odpowiedzi, eliminując stratę w wysokości i jakości plonu powodowane przez choroby odnasienne czy odglebowe ratujemy pewną ilość lub wartość. Podobnie jak w przypadku chorób liści straty mogą być różne. Dla przykładu Zgorzel podstawy źdźbła może powodować straty nawet 40% plonu., zamiast 6 ton można zebrać tylko 3,6 tony.

4. Lepiej zaprawiać samemu swoje ziarno czy kupować materiał zaprawiony?

W zależności od tego jakimi możliwościami i stopniem kwalifikacji własnego ziarna dysponujemy. Jeżeli kupiliśmy rok wcześniej odmianę, z powodzeniem można ziarno z własnego zbioru użyć jeszcze teraz czy dwa. Jeżeli nie wymieniamy ziarna od dłuższego czasu warto zaopatrzyć się w zaprawiony kwalifikat . Odmiana, nowa lepsza jest dość istotnym czynnikiem plonotwórczym, stąd zachęcam do konsekwentnej wymiany jeśli nie co roku to co dwa trzy lata na pewno.

5. czy na wszystkie gatunki zbóż działa wasza zaprawa?

Kinto Duo ma rejestrację we wszystkich zbożach ozimych i jarych z wyjątkiem owsa, niemniej z praktyki rolniczej wiem, że owies jest również nią zaprawiany

6. O ile zaprawianie pszenicy może zwiększyć mój plon?

Odpowiedź jest przy pytaniu 3. Nie tyle zwiększamy plon co ograniczamy stratę powodowane prze zwalczane choroby.

7. Jak lepiej zaprawiać na sucho czy mokro ?

zdecydowanie na mokro jest lepszym i pewniejszym rozwiązaniem zapewniającym dokładniejsze pokrycie zaprawą ziarna.

8. Czy można zaprawić tą zaprawą czosnek i jakiej dawce?

Niestety nie mam wiedzy na ten temat.

9. jaki koszt jokeya new ? jak cenowo wychodzi jockey new na 100 kg ziarna ?

Odpowiedzi udzieliliśmy podczas prezentacji

10. a jeżeli mamy materiał o nieznanym pochodzeniu. to czy bd widoczna różnica w plonie miedzy zaprawionym materiałem a nie zaprawionym ?

w przypadku nie znanego pochodzenia ziarna do siewu tym bardziej bym namawiał do zastosowania porządnej zaprawy. Nie wiemy jakie choroby wystąpiły na plantacji zwłaszcza te odnasienne czy odglebowe. Straty w plonie mogą być duże, przykład w odp. na pyt. 3

11. jaki mechanizm działania na kiełkujące zarodniki grzyba posiada prochloraz?

Prochloraz działa wgłębnie w nasionie, kiełkujące zarodniki w kontakcie z substancja pobierają ją i zaprzestają dalszego rozwoju.

12. czy będzie widać różnice w plonie jeżeli połowe zaprawimy a połowę nie materiału siewnego kupionego na rynku o któym nic nie wiemy ?

Jeżeli wystąpią choroby odnasienne lub odglebowe na pewno, zawsze można sprawdzić, najlepsza ale i najdroższa nauka to nauka na własnym przykładzie.

13. Czy planuje się stworzyć zaprawy przeciwko śmietce w cebuli?

Niestety nie mam wiedzy na ten temat.

14. czy można coś dodać na mszyce wektorowe w jeczmieniu

Wiem, że rolnicy próbują różnego rodzaju sposobów. ja jednak nie polecam mieszania zapraw z innymi produktami nie przeznaczonymi do zaprawiania. Mają inne formulacja i najczęściej nie "trzymają" się nasion lub tez nie są wchłaniane przez roślinę i się w niej nie przemieszczają a tylko wtedy mogłyby być skuteczne przeciwko owadom.

Edytowano przez agrofoto
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam zboża ozime zaprawiam funaben t lub plus jak co roku wcześniej oxafun T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fotograf    0

Nie śledziłem prezentacji, żałuję.

Mam osobiste doświadczenia z zaprawianiem zbóż preparatem EM- (efektywne mikroorganizmy). Bardzo sobie chwalę ten sposób zaprawiania!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

nie sledziłeś, ale zapis jest więc możesz całą obejrzeć, co prawda już nie będziesz mógł zadać pytan wprost do eksperta ale możesz dodać je tutaj


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

  • Podobna zawartość

    • Przez akmaly
      Witam. Mam pytanie ponieważ od kilku lat nie mogę sobie poradzić z takim problemem jak zatrzymywanie się zboża szczególnie jęczmienia (niskiego i bez owsika) na kosie.
      Parametry mojego koszenia to przeważnie:
      - 2 bieg i wariator tak na połowie (raz szybciej raz wolniej)
      - Heder 3,15 (2,95 cięcia) nowszy typ, nagarniacz całkowicie cofnięty do kombajnu
      - Te sprężyny (druty czy palce nie wiem jak nazwać) nagarniacza też mniej wiecej na połowie ale kręciłem w różne strony i wiele nie pomaga.
      - Nagarniacz na samym dole.
      Jak koszę to ścina zboże i odkłada na podłogę hedera ale nie dostaje do ślimaka i tak narzuca aż uzbiera się więcej i dopiero ślimak to zabiera wszystko od razu aż maszyna zawyje i tak znowu zbiera.
      Oczywiście co jakiś czas ale przyznam ze często co kilka minut.
      Koszę nisko, minimalnie nad ziemią aby nie ryło tylko.
      Może to wina bagnetów bo kilka mam kiepskich. Kosa poprawiana dużo nowych stalek więc to raczej nie z nią problem. Ogólnie ścina ładnie tylko to zatrzymywanie.
      Może ktoś miął taki problem jak ja i sobie poradził a może to ja robię jakiś błąd. Proszę o radę
    • Przez Bartek1961
      Właśnie zakładam nowy temat. Kiszonki w belach bardzo drogie w silosie problem z ugniataniem a tu jest nowa technika (przynajmniej ja do tej pory o niej nie słyszałem) kiszenie w rękawach. Szukałem w paru miejscach a tu na AF jest.
      Proszę wszystkich którzy mieli kontakt z tą technologią o opisy (zalety, wady koszty itp) i fotki do galerii.
    • Przez agrofoto
      Dnia marca 2014 gośćmi na naszym czacie byli eksperci z firmy Intermag. Dyskusja dotyczyła "Co po zimie? - zalecenia nawozowe INTERMAG dla upraw rolniczych. Nowości na sezon 2014 r.". Pod spodem zamieszczamy Wasze pytania i odpowiedzi ekspertów. Intermag wybrał także najciekawsze pytania podczas czatu, osoby które je zadały otrzymają nagrody. Zwycięzców prosimy o kontakt jacek.skowronski@agrofoto.pl
       
       
      yacenty(P) Dobry wieczór witamy na czacie z Ekspertem Intermag
       
      agro1991(Q) czy wskazane jest nawożenie dolistne ozimin wczesną wiosną-zaraz po ruszeniu wegetacji czy dopiero w póżniejszych fazach roślin? jeśli tak to co Pan proponuje na start dla roślin z nawozów dolistnych?
      EkspertMMP(A) Natychmiast po ruszeniu wegetacji,
       
      rafik3(Q) Panie ekspercie mam pytanie jak najlepiej i w jakich dawkach dokarmiac pszenice ozimą ??
      EkspertMMP(A) Odsyłam do szczegółowego dokarmiania dolistnego na stronie internetowej
       
      __ema__(Q) Łagodna jesień pozwoliła na bardzo duże wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny, w szczególności rzepaku. W jaki sposób rozłożyć dawkę dokarmiania rzepaku azotem aby plantacja dostała wystarczającą ilość składnika? Czy lepsze jest zwiększenie pierwszej dawki do 100 kg N a drugiej do 60 kg N czy też bardziej równomierne dokarmianie po około 80 kg N w jednej dawce?
      EkspertDG(A) Warunki pogodowe aktualne i to co może się pojawić czyli okresowy brak wody mogą spowodować nie właściwe wykożystanie drugiej dawki azotu. W tych warunkach lepiej zwiększyć pierwszą dawkę do 100 kg a drugą mniejszą po 2 tygodniach po pierwszej i tym zakończyć nawożenie rzepaku azotem
       
      dany(Q) jak krzem wpływa na rośliny i plon?
      EkspertLS(A) uodparnia rośliny na Poprawia zdrowotność roślin Redukuje wpływ stresu biotycznego i abiotycznego Intensyfikuje proces fotosyntezy Korzystnie wpływa na prawidłowy wzrost i pokrój roślin Wspomaga rozwój systemu korzeniowego Wspomaga i reguluje pobieranie przez rośliny makro- i mikroelementów
       
      XTRO(Q) Od jakiej temperatury (chodzi o teraz ) można stosować na oziminy Plonvit zboża, jest jakaś minimalna ?
      EkspertMMP(A) Czekamy na ruszenie wegetacji, tem. srednia dobowa ok. 8 st. C.
       
      a_polonia(Q) piszecie, ze do nawozu startowego terrastart należy użyć aplikatora. Czy ten aplkator dołączacie do opakowania z nawozem?
      EkspertLS(A) nie dołączamy aplikatora
       
      Gustek(Q) do pana intermag_ W jaki sposób formuła CHATT w nawozach z serii PLONVIT wpływa na przyswajalnoś składników pokarmowych ?
      EkspertMMP(A) Szybciej wnikają do rośliny, przez co szybciej sa przez nia wykorzystywane
       
      Dante0001(Q) w jaki sposob sprawdzic czy wegetacja roślin juz ruszyła?
      EkspertMMP(A) kopiemy roślinę, jeżeli korzenie włośnikowe są białe to juz ryszyła wegetacja
       
      haczyk5(Q) Czy sianie tak wcześnie zbóż jarych wpłynie na ich jakość ?
      EkspertLS(A) jest korzystne - temperatury są ok !, istnieje jednak ryzyko wystąpienia nagłych przymrozków, które mogą wpłynąć na ilość i jakość plonu
       
      a_polonia(Q) a nie moze Pan teraz odpowiedzieć?
      yacenty(A) zadaj prosze pełne pytanie
      rzeznik13(Q) Co na start na zboża i rzepak po krotkiej, ciepłej zimie, co firma Intermag może nam zaoferować ?
      EkspertDG(A) Z naszej palety produktów w takich warunkach lepiej skupić się na programie nawożenia opartym na Plonvitach krystalicznych, które dostarczą także makro-elementy. Należy pamiętać także o zwiększeniu dawki siarczanu Mg i dodatku Tytanitu w zwiększonej dawce 0,4l
       
      XTRO(Q) Czyli widząc dzisiaj, że wegetacja ruszyła mogę zastosować Plonvit Zboża nie patrząc na temperaturę tak ?
      EkspertMMP(A) nie stosujemy rzadnych zaboiegów dolistnych, czekamy na tem (średnia dobowa 8st.C)
       
      haczyk5(Q) Czy po takiej zimie powinno się stosować jakieś nowe specjalne zaprawy do zbóż?
      EkspertLS(A) jedyną naszą zaprawą jest PRIMUS (marko i mikroelementy)
       
      dany(Q) czy Tytanit może być stosowany z innymi nawozami, czy to zbyteczne?
      EkspertLS(A) Jak najbardziej tak, profilaktycznie do każdego zabiegu dokarmiającego
       
      Maniek007(Q) Drogi Ekspercie Jaką dawkę pan mi by zalecił i jakiego rodzaju nawozu na pszenżyto w tej chwili aby dobrze ruszyło ?
      EkspertMMP(A) Jeśli chodzi o dokarmianie dolistne to proponuję: PLONVIT Z - 1,5 l/ha + siarczan magnezu 10 kg + Tytanit 0,2 l/ha
       
      Dante0001(Q) Jak przeprowadzać nawożenie dolistnie roślin w czasie suszy?
      EkspertLS(A) Zmniejszyć stężenie, zwiększyć ilość wody, zabiegi wykonywać co 10,14 dni
       
      dany(Q) czy nawożenie dolistne może całkowicie wyeliminować tradycyjne ?
      EkspertMMP(A) Nie tradycyjne nawożenie jest niezbedne, natomiast dolistne uzupełnia mikroskaładniki i pozwala ukształtowac jakosc plonu
       
      XTRO(Q) Posiadacie ciekawy produkt- Plonvit Opty 20/20/20 + micro, co będzie lepsze na zboża ozime ten właśnie produkt czy Plonvit Zboża, a może i to i to tylko w mniejszych dawkach?
      EkspertLS(A) Dobrym rozwiązaniem jest dać PLonvit OPTY, zawiera on azot, fosfor, potas + micro i aminokwasy
       
      rafik3(Q) Przy jakiej temperaturze zacząc rozsiewanie saletry na pszenicę ??
      EkspertMMP(A) Jeżeli można wjechac w pole to rożsiewamy
       
      Brounter(Q) Jak pogodzić zabieg dokarmianie dolistnego z regulatorem wzrostu? Każdy z zabiegów jest zalecany do wykonania w fazie BBCH 31 (pierwsze kolanko). Jednak jak dopasować termin stosowania tak aby oba zabiegi wpłynęły w jak największym stopniu na powierzone mu zadania a zarazem ze sobą nie kolidowały?
      EkspertDG(A) Nie ma przeciwskazań do stosowania regulatorów wzrostu łącznie z nawozami dolistnymi. Najlepsze efekty nawożenia są w BBCH 31-32. Sprawdzić łączne stosowanie w tabelach mieszania nawozów ze ŚOR
       
      rzeznik13(Q) Tytani,ale dlaczego ? co przemawia za tym aby wybrać akurat ten produkt ?
      EkspertLS(A) Stymulator wzrostu, Pierwszy POlski Stymulator w dobrej cenie, Potwierdzona od 16 lat jakość w badaniach, dawka 0,2 na ha
       
      rzeznik13(Q) Jaką pierwszą dawkę dokarmienia dolistnego zastosować po zimie ? w jakim terminie? jakie środki ?
      yacenty(A) doprecyzuj pytanie - jaka uprawa?
      globus512(Q) Czy zastosowanie tytanitu w zbożach ma sens? jakie dawki zastosować? Lepiej przykładowo z herbicydem 0.2 i z fungicydem 0,2 czy jedną dawkę z fungicydem i odżywkami 0,4
      EkspertLS(A) Jasne że ma sens, zalecamy z fungicydami oraz odżywkami w dawce 0,2 - 0,4 l na ha
       
      bronek30(Q) Na Warmii optymalny termin siewu pszenicy jarej przypada na poczatek kwietnia. Eksperci radzą siaj jak najwczesniej, wówczas roślinka ładniej rośnie i jest mniej atakowana przez szkodniki i choroby, ale czy ta wiedzę mozna odnieść do tegorocznej pseudo zimy?czy zaryzykować i posiać jare szybciej/teraz mimo tego, że pszenica jara słabo pobiera składniki pokarmowe. jesli tak, to skoro wydłużę okres wegetacji, jak dobrze zbilansować nawożenie?Czy w ogóle są nawozy, które poradza sobie z wczesniejszym terminem siewu?
      EkspertMMP(A) Pobieranie składników pokarmowych zależy od kilku czynników, między innymi .:temperatura, wilgotność i napowietrzenie. Można wysiewać zboza jare, ze wzgledu na dobra wilgotność (później może być susza)
      EkspertLS(P) Nie zalecamy z herbicydami - jest to stymulator wzrostu
       
      blawatek98(Q) Panie ekspercie co pan proponuje i w jakiej dawce na dobry start pszenicy ?
      EkspertMMP(A) Nasz pierwszy zabieg z programu odżywiania pszenicy (krystaliczny lub płynny )dostepny na naszej stronie internetowej (www.intermag.pl)
       
      __ema__(Q) W przypadku występowania suszy lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu w formie granulatu czy też RSM?
      EkspertLS(A) W formie granulatu
       
      blawatek98(Q) Czy do wyliczenia dawki nawozów konieczne są badania gleby, czy wystarczy tabela na worku ? Nawożenie dolistne można zacząć już teraz ? I czego najbardziej brakuje rośliną po zimie ?
      EkspertDG(A) Jeżeli chodzi o dokarmianie mikroelementami to nie są konieczne badania gleby. Nawożenie dolistne zaczynamy po pełnym ruszeniu wegetacji. Teraz jest jeszcze za wcześnie. Najlepsze efekty nawożenia są gdy temperatura w dzień przekracza 12 stopni. Po dość długiej jesieni w roślinach barkuje fosforu i azotu.
       
      Gustek(Q) Czy nawozy mikroelementowe w waszej ofercie są w formie chelatowej?
      EkspertLS(A) Tak
       
      agro1991(Q) czy Tytanit jako stymulator wzortu również zapobiega wyleganiu? tzn czy usztywnia źdzbło roślin?
      EkspertLS(A) Jest stymulatorem wzrostu - więc wpływa pośrednio na całą roślinę
       
      martin181(Q) Czy skrócenie zboża z tak wczesną wiosną nie zaszkodzi ?
      EkspertMMP(A) najpierw rozkrzewiamy (regulator wzrostu) potem skracamy
       
      a_polonia(Q) czy podczas mieszania ziarna z nawozem startowym Terrastart nie zniszczy sie zaprawy na ziernie?
      EkspertLS(A) Nie
       
      dany(Q) w jakiej fazie wzrostu stosować wiosną Optisil
      EkspertDG(A) Najlepsze efekty nawożenia optysilem to momęt ruszenia wegetacji do fazy strzelania w źdźbło 2-3 zabiegi
      MartaUrma(Q) ja chetnie zapoznam się z nowościami bo tego dotyczy dzisiejszy czat!
      EkspertLS(A) Frostex, Optysil, Optycal, Kaliprim, - jakiej uprawy dotyczy pytanie
       
      rzeznik13(Q) Tytanit, jaki ma korzystny wpływ na kształtowanie plonu ?
      EkspertLS(A) - Stymulacja i regulacja procesów biochemicznych, - lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, - zwiększenie odporności na stresy i patogeny (grzyby, niska temperatura, nadmierna wilgotność), - poprawa wigoru pyłku, stymulacja zapylenia, zapłodnienia i zawiązywania nasion, - zwiększenie efektywności pobierania wapnia, fosforu i wybarwiania owoców
       
      globus512(Q) Czy jest sens zastosowania dawki tytanitu wraz z borem w dawce 0,5 wraz borem i za tydzień zastosować znów taką samą dawkę? czy można też zastosować tytanit podczas opadania pierwszych płatków? Interesuje mnie maksymalna stymulacja rzepau i osiągnięcie jak najwyższego plonu.
      EkspertDG(A) Najlepsze efekty daje Tytanit w dawce 0,4 l/ha. w jednym zabiegu. Najlepiej wykonać dwa zabiegi drugi najpóźniej w fazie luźnego zielonego pąka.
       
      rzeznik13(Q) rzepak ozimy i pszenica ozima.
      EkspertMMP(A) rzepak: PLONVIt Phospho 4 kg/ha + Bormax 2 l/ha + siarczan magnezu 10 kg/ha + Tytanit 0,3 l/ha pszenica: PLONVIT OPTY 4 kg/ha +CHelat Cu 1 kg/ha +Tytanit 0,3 l/ha + siarczan magnezu 15 kg/ha
       
      Maniek007(Q) Mam takie trochę nie typowe pytanie ale mam nadzieję że Pan mi odpowie Czym lepiej teraz zasilić pszenżyto saletrą czy saletrzakiem ?
      EkspertMMP(A) saletrą
       
      martin181(Q) Czy tak wczesna wiosna nie spowoduje grzybów na uprawach ?
      EkspertLS(A) W zależności od pogody, jak pogoda będzie deszczowa i ciepła oprażenie będzie większe,
       
      martin181(Q) Czy tak wczesnie zasiane zboże nie zmarżnie po przypuśćmy zimie w kwietniu ?
      EkspertLS(A) Jest możliwość zmarznięcia jeśli nie będzie śniegu
       
      xsc(Q) Jaki jest teretyczny czas przejscia formu amidowej w azotanowa przy takich warunkach jak panuja teraz?
      EkspertMMP(A) zależy od temperatury gleby i rozpoczęcia rzycia mikroorganizmów glebowych, przy tem. 8 st. C trwa to ok. 4 tyg.
       
      globus512(Q) Jak ma się stosowanie tytanitu wraz z ccc i modusem bądź medax top? Są jakieś przeciwskazania?
      EkspertLS(A) Tak jak najbardziej tak, Odsyłamy do Nowej Aplikacji w Google Play - Intermag Agro Ekspert
       
      Dante0001(Q) W ilu dawkach najlepiej wprowadzac azot w uprawie pszenicy?
      EkspertMMP(A) Najlepiej w trzech dawkach
       
      Dante0001(Q) Kiedy i w jakiej formie pierwsza wiosenna dawka azotu w pszenicy ozimej?
      EkspertDG(A) Najlepsza forma saletrzano-amonowa. Pierwsza dawka po ruszeniu wegetacji czyli w zależności od rejonu Polski np. w zachodzniej Polsce pierwsza dawka jest już wysiana. Na bardzo rozkrzewionych jesienią plantacjach lepsza będzie forma Amidowa
       
      rzeznik13(Q) Co to znaczy,że wpływa pośrednio ? proszę rozwinąć myśl.
      EkspertLS(A) Tytanit jest Stymulatorem wzrostu a nie Regulatorem, nie mamy badań na ten temat.
       
      haczyk5(Q) Czy nawożenie pól oraz łąk nawozami sztucznymi oraz naturalnymi powinny przebiegać tak jak w poprzednich latach czy też należy zwiększyć lub zmniejszyć ich dawki?
      EkspertDG(A) Nawożenie powinniśmy dostosować do aktualnych warunków pogodowych danego regionu. Nie ma konieczności zmiany dawek nawozów
       
      blawatek98(Q) Czy nawożenie przedsiewne jest konieczne ? Czy można zastąpić je większymi dawkami dolistnie ? Oraz czy można zastąpić nawożenie azotem pogłównie nawożeniem dolistnym ?
      EkspertMMP(A) Nawżenie przedsiewne jest konieczne (powinno wynikac z potrzeb rosliny- analiza gleby) nie mozna zastapic nawozeniem dolistnym, nie można zastapić nawozów azotowych nawozem dpolistnym. Nawożenie dolistne uzupełnia nawożenie doglebowe, dostarcza komplet mikroelementów.
       
      agro1991(Q) w jakiej porze dnia najlepiej wykonywać nawożenie dolistne? czy można wykonywać dożywianie dolistne na mokre rośliny?
      EkspertLS(A) Nie można wykonywać zabiegów dokarmiania dolistengo w czasie dużej operacji słoniecznej (między godz 11 - 19), na lekką rosę tak, rosa nie może spływać z rośliny
       
      globus512(Q) Może są jakieś badania o ile procent może wzrosnąć plon przy rzepaku prowadzonym na 4t przy zastosowaniu produktów tytanit w kilku dawkach?
      EkspertMMP(A) 4 tony to dobry wynik. Przy takim plonie trudno mówic o duzych wzrostach, ale mamy badania wskazujace że stosowanie Tytanitu 3X dało wzrost rzędu 10-15 %
       
      rafik3(Q) Czy stosowanie antywylegaczy lub również oprysku do skracania słomy wpływa na jakosć plonu ?
      EkspertDG(A) Antywylegacze i skracanie słomy to porównywalne zabiegi. Wpływ na jakość plonu jest niewielki tylko na pokrój i sztywność rośliny
       
      rzeznik13(Q) O taką odpowiedź mi chodziło - dziękuję. Do jakiej fazy wzrostu rzepaku ozimego i pszenicy ozimej możemy stosować TYTANIT ?
      EkspertMMP(A) Nie ma ograniczenia, możemy stosować przez cały okres wegetacji
       
      haczyk5(Q) W jakich tempereaturach i porach dniach stosować nawozy dolistne?
      EkspertLS(A) trzeba zwracać szczególną uwagę na wilgotność powietrza - najlepsza 80%, dopuszczalna jest od 40%, Temperatura max 18 C, mała operacja słoneczna
       
      martin181(Q) Co pan sądzi na start lepiej z granulatem czy może dolistnie prysnąć ?
      EkspertMMP(A) Azot z granulatem, mikroelementy i stymulator dolistnie
       
      bizon1994(Q) Czym charakteryzuje się chelat miedzi???
      EkspertMMP(A) Wysoka jakościa oraz bardzo dobrą przyswajalnością
       
      haczyk5(Q) W jakich tempereaturach i porach dniach stosować nawozy dolistne?
      EkspertDG(A) Optymalna temperatura to 15-20 stopni. Najlepiej zrobić to rano lub po południu zwracają uwagę na obfitą rosę która może ograniczyć wykożystanie mikroelementów z zabiegu dolistnego
       
      bronek30(Q) jakie znaczenie ma krzem dla roślin? Czy są preparaty w czystym składniku?
      EkspertLS(A) Poprawia zdrowotność roślin Redukuje wpływ stresu biotycznego i abiotycznego Intensyfikuje proces fotosyntezy Korzystnie wpływa na prawidłowy wzrost i pokrój roślin Wspomaga rozwój systemu korzeniowego Wspomaga i reguluje pobieranie przez rośliny makro- i mikroelementów Jedyny na rynku preparat krzemowy produkcji polskiej
       
      __ema__(Q) Czy w przypadku wystepowania suszy preparaty na skracanie są potrzebne czy też oczekiwany efekt nie zostanie uzyskany?
      yacenty(A) pytanie nie zwiazane z dzisiejszym tematem, dopytaj prodecentów regulatorów wzrostu
      rafik3(Q) Jakim produktem zasilic pszenżyto podczas gdy troche przymarzło a teraz powolutku odbija ??
      EkspertMMP(A) Tytanit 0,4 l/ha + Plonvit Z 2 l /ha + siarczan magnezu 15 kg/ha
       
      Maniek007(Q) Jaką dobrą odżywkę poleca pan na kłos w pszenżycie ??
      EkspertDG(A) Najlepiej nawóz płynny Uni PK lub krystaliczny Plonvit Kali w połączeniu z Tytanitem
       
      blawatek98(Q) Czy regulowanie wzrostu oraz skracanie zbóż jest konieczne ?
      EkspertDG(A) Regulowanie wzrostu i skracanie spowoduje usztywnienie słomy co zapobiegnie wyleganiu łanu
       
      Maniek007(Q) Jaką dawkę saletry wysiać teraz na psznżyto ??
      yacenty(A) doprecyzuj pytanie, stanowisko przedplon, kiedy siane, jak rozkrzewione, w jaki wynik celujemy
      XTRO(Q) Czy wyraźna jest różnica w plonowaniu w stosowaniu nawozów dolistnych i nie stosowaniu ? jeśli tak, to jaka jest różnica?
      EkspertLS(A) Dokarmiana roślina przynosi lepsze wyniki w plonowaniu a także w jakości tych plonów
       
      bronek30(Q) jesienią na rzepak zastosowałem bor w czystym składniku, słyczałem, że dobrze jest dać 15% roztwór mocznika, czy mogę go zastosować go teraz?
      EkspertMMP(A) 15% st. mocznika jest za wysokie, bezpieczne to 5-8 %, nasz Bormax nie wymaga dodatku mocznika
       
      bizon1994(Q) Czy chelat miedzi można mieszać z biostymulatorem np. Tytanit nawozem dolistnym NPK i RSM???
      EkspertLS(A) Tak, można mieszać chelat miedzi z biostymulatorem a także z nawozem NPK Jeśli chodzi o RSM nie zalecamy
       
      haczyk5(Q) W jakich tempereaturach i porach dniach stosować nawozy dolistne?
      yacenty(A) pytanie już padło i odpowiedzieliśmy na nie, zerknij do archiwum
      martin181(Q) Czy można juakoś zabezpieczyć zboże w razie zimy w kwietniu ?
      EkspertLS(A) Wykonać odpowiednzie nawożenie dolistne - co wpłynie na lepsze odżywienei roślin a co za tym idzie większe uodpornienie na niskie temperatury
       
      Ursus-23(Q) Jakiego typu nawozy wysiać na polepszenie kondycji rośliny? Po tej zimie pszenica ozima wygląda u mnie dość słabo
      EkspertDG(A) Najlepszym rozwiązaniem jest wysiew nawozu azotowego z siarką. Nawożenie uzupełnić także nawozami wieloskłądnikowymi NPK, lub zrobić zabieg dolistny Plonvitem Opty w połączeniu z Mikrokompleksem i Tytanitem
       
      martin181(Q) Jaki środek na skrócenie zboża pan poleca ?
      yacenty(A) pytanie należy zadać producentom regulatorów wzrostu
      rzeznik13(Q) rzepak: PLONVIT Phospho 4kg/ha + Bromax 2l/ha +Siarczan Magnezu 10kg/ha + Tytanit 0.3l/ha. Kiedy pierwszy raz taki zestaw zastosować ? a kiedy kolejne ? a jak kolejen to ile razy ?
      EkspertMMP(A) od razu po ruszeniu wegetacji :, drugi zabieg przed kwitnieniem (BBCH 50 -61 ) tylko zamianiamy PHOSPHO na OPTY dawka ta sama, ostatni zabieg (BBCH 69-73) Zamianiamy OPTY na Kali dawka ta sama
       
      Maniek007(Q) Jaka ilość zaleca się mocznika na hektar ??
      yacenty(A) doprecyzuj pytanie, jakie uprawy?
      martin181(Q) Kiedys czytałemże nawóz na łaki zaleca się siać w deszczy ? Zgadza się pan z tym ?
      EkspertDG(A) Nie ma potzrzeby siania w deszcz, wystarczy rosa żeby nawozy się rozpuściły
      Gustek(Q) Pobieranie składników zależy też od srodowisk a konkretnie pH i tu moje pytanie czy ph kompleksu sorbcyjnego wpływa na przyswajanie waszych produktów nawozów dolistnych ?
      EkspertLS(A) dokarmienie dolistne pozwala doprowadzić do roślin składniki pokarmowe pomijając glebę,
       
      __ema__(Q) [19:27:27] Marcinek: Na plantacje rzepaku lepiej jest sotosować nawozy w formie szybko rozkładalnej (amonowa, ewentualnie azotanowa) ponosząc ryzyko rozhartowania rośliny i w sytuacji wystąpienia przymrozków liczyć się z ryzykiem straty mniej odpornych roślin, czy teżbezpieczniej zastosować formę amidową?
      EkspertMMP(A) Jeżeli pH dobre siarczan amonu, jeżeli nie optymalne saletra amonowa
       
      rzeznik13(Q) Na ile dawek najlepiej rozbić stosowanie Tytanitu ? w jakich odstępach ?
      EkspertMMP(A) Najlepiej 3 dawki łacznie z zabiegami fungicydowymi
       
      Dante0001(Q) Czy mozna mieszać wasze nawozy dolistne ze środkami ochrony roślin istosować je w jednym oprysku?
      EkspertLS(A) zapraszamy do naszej tabeli mieszania - strona www.intermag.pl lub nowej aplikacji na Google Play Intermag Crop Assist ;-)
      agro1991(Q) czy w przypadku stosowania nawozów dolistnych ma wpływ ilość cieczy roboczej na hektar?
      EkspertDG(A) Tak, optymalną ilością wody w uprawach rolniczych to 200-300l, a uprawach sadowniczych i warzywniczych 500-600l
       
      martin181(Q) Czym zwalczyć tzw dziki owsik (głuchy) w zbożu ?
      yacenty(A) pytanie do ekspertów od ochrony roślin - herbicydów
      agro1991(Q) nawożenie dolistne powinniśmy wykonywać na dyszach opryskiwacza drobnokroplistych czy grubokroplistych?
      EkspertLS(A) drobnokroplistych.
       
      Gustek(Q) Do jakiej fazy rozwojowej przenicy można stosować PlonVIT ?
      EkspertLS(A) polecamy do początku kłoszenia
       
      ernestproxima90(Q) i gdzie ten czat o nawozach
      yacenty(A) tu, pytaj a ekspert odpowie
      __ema__(Q) W jaki sposób można szybko ujednolicić odczyn gleby stosując Wasze produkty zawierające magnez? Jeśli można wiedzieć w jakich dawakach trzeba je zastosować przy niskiej zawartości magnezu w glebie?
      EkspertMMP(A) pH (odczyn gleby) najlepiej jexst regulowac nawozami wapniowymi doglebowymi (np. Dolomit). My w swojej ofercie nie posiadamy takowych nawozów,. Mamy za to nawozy wapniowe które pozwalają uzupełnić bieżące braki wapia w roslinie (WAPNOVIT), lub uruchomic pompe auksynowo-wapniową OPTYCAL
       
      tumbuman(Q) Jaki nawóz dolistny stosować na truskawki i kiedy?
      EkspertLS(A) Zapraszamy do zapoznania się z programem dokarmiania pozakorzeniowego truskawki, na naszej stronie int www.intermag.pl lub Nowej Aplikacji w Google Play Intermag Crop Assist
       
      XTRO(Q) Co ile dni powtarzać zabiegi mikroelementów na oziminy ?
      EkspertDG(A) W zależności od potrzeb wykonujemy 2-3 zabiegi dokarmiania mikroelementami w oziminach. Chyba że wystąpią niedoboryu lub warunki stresowe(np. susza, niskie temp) ilość zabiegów możemy zwiększyć do 3-4
       
      Dante0001(Q) Czy można wasze nawozy dolistne stosować wraz z Mocznikiem rozpuszczonym w wodzie?
      EkspertLS(A) tak można
       
      globus512(Q) Czy w zastosowaniu dawek 3* 0,5 w rzepaku będzie lepsze niż 3*0,2 czy lepiej zastosować coś innego aby masksymalnie stymulować rzepak?
      EkspertMMP(A) Rozumiem że rozmawiamy o Tytanicie. Na początku może to byc wyższa dawka ale generalnie poruszamy sie w przedziale 0,2 - 0,4 l/ha
       
      rzeznik13(Q) To prawda,że po zastosowaniu Tytanitu plon pszenicy wzrasta o 15%, a plon rzepaku o 13% ?
      EkspertDG(A) Z doświadczeń wynika że plon wzrasta ale procentowy wzrost jest uzależniony od wielu innych czynników i nie zawsze będzie taki duży
       
      agro1991(Q) do jakiej fazy rozwojowej rośliny powinniśmy stosować nawożenie dolistne?
      EkspertLS(A) w każdej fazie rozwojowej zalecamy zabiegi dok pozakorzeniowego
       
      rafik3(Q) Panie eksperciemmp ile razy stosowac ten zabieg tytanit 0,4l/ha + plonvit z 2l/ha + siarczan magnezu 15 kg/ha ??
      EkspertMMP(A) dwa razy, ostani zabieg "na kłos" Tytanit 0,2 l/ha + Uni PK 5 l/ha
       
      Ursus-23(Q) Czy w wyniku zbyt późnego wysiania 1 dawki nawozu na pszenicę ozima pozostałe należy opóźniać o ten czas ?
      EkspertMMP(A) Nie. Zalezy to od warunków pogodowych i od stanyu rozwoju rosliny
       
      rzeznik13(Q) pszenica: PLONVIT OPTY 4kg/ha + CHELAT Cu 1kg/ha + Tytanit 0.3l/ha + Siarczan Magnezu 15kg/ha Kiedy pierwsza dawaka ? kiedy kolejne ? w jakich odstępach ?
      EkspertLS(A) jak najszybciej po rozpoczęciu wegetacji druga początek strzelania w źdzbło
       
      haczyk5(Q) Po czym można poznać że roślinie(pszenżyto) brakuje jakiś składników potrzebnych do jej rozwoju?
      EkspertDG(A) Najlepszą oceną jest ocena wizualna. Przebarwienia starszych liści wskazują na niedobory makroelementów natomiast przebarwienia młodych liści wskazują na niedobory mikroelementów
       
      bizon1994(Q) Czy bezpośrednio po ruszeniu wegetacji można zasilać zboża nawozem dolistnym NPK (Np. plonvit) siarczanem magnezu i RSM???
      EkspertMMP(A) Można stosować nawozy dolistne od razu po ruszeniu wegetacji
       
      Ursus-23(Q) Czy stanowisko dobrze nawożone pod uprawy może stymulować wystąpienie roślin nieporządanych-chwastów ?
      EkspertLS(A) tak, zdrowa gleba zdrowe rośliny
       
      rafik3(Q) Jakie srodki kupic aby zapobiec występowaniu tz miotły ale żeby nie odbiło się to na wydajności zboża ??\
      yacenty(A) pytanie do ekspertów od herbicydów
      Piotr1216(Q) Ile te odżywki na ozime zboża by kosztowały żeby je teraz użyć ?
      EkspertLS(A) prosimy o kontakt z naszymi dystrybutorami lub punktami handlowymi
       
      XTRO(Q) Pszenica Toras mocno dostała po zimie, dostała teraz saletrę, stosując Tytanit w ilości 0,4l/ha wzmocni i przyspieszy wzrost roślin ?
      EkspertDG(A) Najlepiej Tytanit połączyć z innymi nawozami dolistnymi nie zapominając o siarczanie mg. Jeżeli plantacja jest słaba stosować nawozy dolistne z makroelementami np Plonvit Phospho
       
      Maniek007(Q) Jaka dawkę saletry na pszenżyto? Zaraz po żniwach siana gorczyca na poplon, siane 22 września, dobrze rozkrzewione, jesienią posiałem polifoskę 6 350kg/ha Chcę osiągnąć jak największy plon
      EkspertMMP(A) 200 - 250 kg saletry 34% ( w czystym składniku ok. 70 kg)
       
      martin181(Q) Czym zasilić żyto na start klasa ziemi 6 tzw piach
      EkspertLS(A) Plonvit Opty 4 kg, Chelat Cu - 1 kg, Tytanit 0,2 l Siarczan mg - 10 kg
       
      ernestproxima90(Q) jak zwalczyć tzw rdze w przenicy ozimej
      yacenty(A) pytanie do ekspertów od fungicydów. nie chcemy polecać produktów jednej firmy, a wyminienei wszystkich zajełoby duzo czasu
      haczyk5(Q) Z jakiej wysokości od rośliny wykonywać zabieg dolistnego dokarmiania?
      EkspertMMP(A) Zabieg ma na celu dokładne pokrycie rosliny opryskiwanej, dlatego odległość uzależniona jest od opryskiwacza.
       
      rzeznik13(Q) Od jakich czynników jest uzależniony ? proszę wymienić najważniejszych.
      yacenty(A) zadaj prosze pełne pytanie, pytan jest dużo i nie pamiętamy czego doptyczyło.
       
      Ursus-23(Q) Czy stosowanie w opryskiwaczu głowic potrójnych wpływa na lepszy skutek nawożenia rośliny ?
      EkspertDG(A) Pewnie chodziło nie o głowice tylko rozpylacze. Im rozpylacze bardziej precyzyjne tym pokrycie roślin jest lepsze a więc efekty dokarmiania także lepsze
       
      bronek30(Q) Gdzie znajduję się w poblizu Kętrzyna/Biskupca siedziba Intermagu?
      EkspertLS(A) Intermag jest w Olkuszu, natomiast na Waszym terenie PH Rolpest ul Zbożowa 9 Kętrzyn
       
      rzeznik13(Q) Ile kosztuje litr Tytanitu ? w jakich opakowaniach jest produkowany ?
      EkspertLS(A) 0,2 L 0,5 L 1L 5 L około 52 zł netto za 1l
       
      bizon1994(Q) Czy na pszenżyto na trzecią dawkę nawozu w fazie kłoszenia lepiej zastosować nawóz doglebowy np. Mocznik czy ten sam nawóz w postaci płynnej z odżywką???
      EkspertMMP(A) Na trzecia dawke tylko szybki azot (np. saletra). Jesli jest wilgoc może byc doglebowo, jezeli nie ma odpowiedniej wilgoci to dolistnie.
       
      Ursus-23(Q) Jakie i kiedy stosować środki regulujące wzrost żyta żeby nie wylegało one po np mocniejszych burzach ?
      yacenty(A) pytanie do kolegów od regulatorów wzrostu
      haczyk5(Q) Co zrobić jeśli opryskamy zboże nawozem dolistnym i popada duży desz? należy powtórzyć zabieg?
      EkspertDG(A) W zależności ile czasu po zabiegu nastąpi opad. Jeżeli deszcz pojawił się po 3 godzinach od zabiegu nie ma sensu go powtarzać
       
      lew908(Q) Czy zaszkodzimy rośniną jeżeli zawyżymy zalecaną dawke Plonovit ?
       
      EkspertLS(A) zalecamy dawki etykietowe, nie ma sensy zawyżać dawki
      Ursus-23(Q) Czy sposób przechowywania nawozu ma wpływ na jego jakość ?
      EkspertDG(A) Nawozy płynne najlepiej przechowywać w temp dodatniej natomiast krystalkiczne wystarczy że będą w suchym miejscu.
       
      bushmaster(Q) dlaczego przy bardzo zbliżonym składzie na zachodzie dawni mikrogranulatów startowych na ha podawane są w ilościach 40-50kg a u nas 20-25kg w momencie kiedy w PL gleby są złabsze niż np w Germanii
      EkspertMMP(A) Jest to nawóz startowy. Nasze badania wykazuja że dawki przez nas zalecane sa odpowiednia dla stratu roślin
       
      rzeznik13(Q) Po zasosowaniu tego dokarmiania rzepaku i zbóż, siarczanem, tytanitem, plonvitem nie muszę stosować już Boru i Bosfoliaru 36 extra ?
      EkspertMMP(A) Nie, nasz zestaw w zupełności wystarcza
       
      bushmaster(Q) czy stosowanie dawek wody na poziomie 100l/h będzie szkodliwe dla roślin?
      EkspertLS(A) w dokarmianiu dolistnym zalecamy 300 L na ha a zmniejszone dawki wody zalecamy przy dobrym sprzęcie zdolnym wytworzyć kroplę mniejszą niż 100 mikronów
       
      Gustek(Q) Troszke zbiegam z tematu_chodzi mi o kukurydzę a konkretnie uzupełnienie boru z raci zapobiegawczego prawidłowego rozwoju generatywnego .Chy posiadacie nawóz z optymalną zawartością boru.
      EkspertDG(A) Najlepszym nawozem borowym jest Bormax, stosowany w dwóch zabiegach w dawce 1l/ha
       
      __ema__(Q) W jakich fazach rozwojowych najlepiej dokarmiać rzepak Waszymi produktami? Oraz ile zabiegów poleciacie aby wzrost plonu był widoczny?
      EkspertLS(A) zalecamy 3 zabiegi, 1 rozwój pędów bocznych, 2 rozwój pąków kwiatowych, 3 rozwój łuszczyn
      tumbuman(Q) Jak duży będzie na plantacji ogórka po zastosowaniu waszych nawozów płynnych
      EkspertMMP(A) Przy zbilansowanym nawożeniu doglebowym, nasz program pozwoli na maksymalizcje plonu oraz zapewni najwyższą jakośc ogórka
       
      __ema__(Q) Który z Waszych produktów z rodziny PLONVIT będzie najlepiej nadawał siędo dokarmiania kukurydzy a który do dokarmiania roślin? Tak aby rozkład wymaganych mikroskładników składników był najbardziej optymalny?
      EkspertDG(A) Najlepiej stosować nawozy dedykowane pod daną uprawę np. Plonvit Kukurydza pod kukurydzę
       
      Radek21412(Q) Czym ratować zboże(żyto, pszenżyto, pszenica) jeżeli przypali się je herbicydami?
      EkspertLS(A) Mikrokomplex (5kg) + Tytanit (0,2-0,4 L)
       
      krzychu95(Q) Stosowanie doglebowe fosforu na gleby zakwaszone ma sens, skoro się uwstecznia? Czy lepiej podać go dolistnie? Czy fosfor podany dolistnie jest w 100% wykorzystywany przez rośliny?
      EkspertLS(A) Fosfor jest trudno pobierany z gleby dlatego zalecamy stosować go dolistnie, Polecamy produkt GrowOn - nowoczesny preparat fosforowy z aminokwasami
       
      Maniek007(Q) Jeśli jest susza czy dokarmianie dolistne nie zaszkodzi roślinie ?? chodzi mi o zboża.
      EkspertDG(A) W okresie suszy dokarmianie dolistne jest jak najbardziej wskazane. Najlepiej zabieg wykonać wczesnym rankiem lub wieczorem nawozami zawierającymi Krzem. Ważne jest nie zmniejszanie ilości wody. najlepiej 300l/ha
       
      Ursus-23(Q) Czy zbyt mocny roztwór tytanitu może "wypalić" roślinę ?
      EkspertLS(A) zalecamy stosować dawki z etykiety - lepiej podawać częściej w dawce 0,2 L/ha niż jedą dużą
       
      yacenty(P) Prosimy o zadawanie ostatnich pytań, czat zbliża się do końca
      kozinio(Q) W jaki sposób przekona mnie Pan do swoich produktów? Prosze podać 3 powody, dla których warto je stosować a nie konkurencji)
      EkspertMMP(A) Jakośc produktów- unikalna w skali kraju Bardzo dobrze dobrane składniki pokarmowe Dodatek aminokwasów i Tytanu gwarantuje maksymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego Polska firma - popierajmy nasze bo jest najlepsze Bo ma najlepszych ekspertów :-)
       
      martin181(Q) Czy rzepak prędzej wegetuje od zboża że potrzebuje wcześniej zasilenia ?
      EkspertDG(A) Rzepak rusza wcześniej niż zboża i potrzebuje większej pierwszej dawki nawozu i wcześniejszego zasilenia
       
      FENDT700vario(Q) Jakie pana zdaniem powinny być dawki azotu podczas wegetacji i w jakiej postaci
      yacenty(A) zadaj konkretnie pytanie - jaka uprawa?
      __ema__(Q) Czy produkt GROW ON zastosowany w terminach podanych na Wasze stronie ograniczy stres termiczny również w późniejszych fazach rozwoju rośliny? Chodzi mi tu głównie o kwitnienie czy wy%%%rzanie kolb
      EkspertLS(A) Tak, jest preparatem nowoczesnym zawierającym technologię INT - aminokwasy i polisacharydy
       
      marcin7245(Q) co ekspert sądzi 2x RSM na pszenicę ok 200N a na kłos dolistnie 2x mocznik +plonvity
      EkspertLS(A) jest na bogato - dołóż Cu i Mn
       
      proxy8441(Q) które z pierwiastków ruchome czy nieruchome są bardziej podatne na wymywanie czy też przemieszczenie w głębsze warstwy gleb piaszczystych? Czy to nie ma znaczenia?
      EkspertMMP(A) Z makroelementów najmniej ruchliwy jest fosfor, reszta potrafi dosc szybko przemieszczać się w profilu glebowym.Dlatego wszystkie składniki powinny być dostarczane do gleby na podstawie analizy i wymagań poszczególnych gatunków

      rzeznik13(Q) Chodzi mo o wzrost plonu rzeapku o 13%,a pszenicy o 15% po zastosowaniu Tytanitu. Jakie czynniki głównie na to wpływają, praszę wymienić 5 najważniejszych.
      EkspertDG(A) Woda, temperatura, Ph gleby, zasobność gleby, przebieg wegetacji
       
      martin181(Q) Kiedys czytałem że można prysnąć zboże jakimś srodkiem żeby zwierzyna nie obgryzała podczas rośnięcia? (niewiem może to mit)
      yacenty(A) trzeba zastosowac preparat odstraszający (repelent) - np zapach drapieżnika. Być może Intermag za kilka lat zaproponuje takie produkty
      lew908(Q) Który z waszych produktów nadaje się na zastosowanie jeżeli istnieje niedobór magnezu w glebie ?
      EkspertLS(A) Mikrokomplex lub Siarczan Magnezu
       
      bronek30(Q) jakie nawożenie polecacie pod uprawę gryki?
      EkspertMMP(A) Swietnie sprawdzi sie program zbożowy (www.intermag.pl)
       
      Ursus-23(Q) Czy wasze produkty są w 100% skuteczne i bezpieczne dla roślin ?
      EkspertLS(A) Stosowane w zalecanych dawkach - oczywiście że tak, bardzo dobrze się mieszają
       
      FENDT700vario(Q) Czy dobrym rozwiązaniem jest dać 60 kg (w czystym składniku) soli potasowej a pózniej gdzieś po tygodniu siarczanu magnezu (magnezu 36 kg siarki 38 kg w czystym składniku doglebowo) w pszenicy ozimej na start
      EkspertDG(A) Najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowanie nawożenia w zależności od zasobności gleby.
       
      agro1991(Q) czy nawóz Terrastart możemy wysiewacz w podsiewaczu siewnika?
      EkspertLS(A) można
       
      martin181(Q) Czy macie państwo przedstawiciela którego można zaprosić a on doradzi dokładniej co i jak i na jakich ziemiach ?
      yacenty(A) tak, jest 9 przedstawicieli w Polsce (regionalnych), zapraszamy na stronę inbternetową do zakładki kontakt.
      agro1991(Q) jakie korzyści otrzymamy stosując nawóz Terrastart w uprawie kukurydzy?
      EkspertLS(A) lepszy wigor, szybszy rozwój systemu korzeniowego,
       
      Piotr1216(Q) Gdzie kupię wasze środki w woj war-maz powiat ostródzki
      EkspertDG(A) Firma Agroplon Ostróda
       
      martin181(Q) W tamtym roku dałem za dużą dawkę na chwasty w pszenicy i niestety plon był mniejszy czy zaraz po zauważeniu że coś się dzieje mogłem to wzmocnić ?
      EkspertMMP(A) tak mamy super rozwiązanie, jesli "przypalilismy herbicydem to podajemy dolistnie: Tytanit 0,4l/ha +siarczan magnezu 15 kg/ha + Plonvit Z 2 l/ha (2-3 zabiegów co 7 dni)
       
      bronek30(Q) Czy posiadają pańswto środek, który przyspiesza proces rozkładania ściętej słomy?
      EkspertDG(A) Nie mamy takiego produktu
       
      marcin7245(Q) czy do każdego zabiegu FASTER lub PROAQUA
      EkspertLS(A) tak, najpierw Proaqua (poprawia właściwości fizykochemiczne wody) potem Faster ( który jest adiuwantem)
       
      proxy8441(Q) czy zalecają Państwo obecnie wysiew I dawki nawozów azotowych na rzepak i pszenicę w rejonie Polski południowej, oraz jaki nawóz dolistny Waszej oferty mogłby wspomóz rozkrzewienie pszenicy ozimej która weszła w zimę w fazie 5 liści z obsadą na poziomie 270 roślin/m2?
      EkspertMMP(A) Tak jest to wskazane. Plonvit Opty + Tytanit + Chelat Cu + siarczan magnezu
       
      haczyk5(Q) Panie yacenty a kiedy i gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu z tymi pytaniami?
      yacenty(A) informacja będzie razem z pełnym zapisem czatu na stronie - raczej jutro. laureatów poinformujemy mailem
      krzychu95(Q) Rośliny podczas suszy, bronią się przed dalszą utratą wody zasklepiając naskórek, co mniejsza przenikanie składników podanych dolistnie, czy w takiej sytuacji wymagane jest zastosowanie większych dawek?
      EkspertLS(A) nie, stoować zabiegi mnijeszymi stężeniami a częściej
       
      wskpiotrus125(Q) co do zbórz to lepiej na dawę startową podać saletrę czy nawóz azotowy z siarką Np saletrosan?
      EkspertMMP(A) Jedno i drugie jest ok. ze wskazaniem na saletrę
       
      marcin7245(Q) bez Cu i Mn z INTERMAG nie wyjechałbym w pole
      EkspertLS(A) Dziękujemy bardzo za zaufanie ;-)
       
      bushmaster(Q) po co roslinom korzenie skoro zalecacie stosowanie makroskładników (fosforu) dolistnie?
      EkspertDG(A) Dokarmianie dolistne stymuluje roślinę do pobierania składników z gleby przez sysyem korzeniowy. Dokarmianie dolistne nie zastąpi nawożenia doglebowego
       
      bizon1994(Q) Czy sypanie azotu w rzepaku na płatek zwiększy plon???
      EkspertMMP(A) TAK TAK TAK
       
      Radek21412(Q) Czy w przypadku opryskiwania wodą deszczówką można zastosować mniejszą dawkę środków?
      EkspertLS(A) trzymamy się dawek zalecanych
       
      agro1991(Q) jak Primus B wpływa na start roślin? Jakie są efekty jego stosowania?
      EkspertMMP(A) Jest to nawóz donasienny który pomaga w prawidłowym starcie roslin
       
      wskpiotrus125(Q) jeśli teraz posiejemy azot na rośliny to on im na długo nie starczy trzeba będzie stosować 4 dawki
      EkspertLS(A) raczej tak, w zależności od przebiegu pogody
       
      rzeznik13(Q) Gdzie na dolnym śląsku Intermag ma siedzibę ?
      EkspertLS(A) Nie, Siedziba jest w Olkuszu - małopolska
       
      martin181(Q) Jeżeli zastosuje skrócenie zboża a będzie suchy rok mój plon bedzie mniejszy ? Zboże będzie chudsze ?
      EkspertMMP(A) Susza zawsze powoduje spadek plonu,
       
      FENDT700vario(Q) Jaka pana zdaniem powinna byc dawka azotu podczas wegetacji i w jakiej postaci chodzi mi o pszenice ozima
      EkspertDG(A) Dawkę azotu ustalamy pod plon jaki chcemy uzyskac. Najlepiej podzielić ją na 3 części w proporcji 50%-25%-25%
      Ursus-23(Q) Czy oferują państwo jakiś kompleksowy nawóz pod ziemniaki, który może być wysiewany poprzez siewniczek w sadzarce ?
      EkspertLS(A) nie nie mamy nawozów granulowanych do ziemniaka
      rzeznik13(Q) Zalety produktu Bromax ?
       
      EkspertMMP(A) Wysoka zawartośc składnika, szybkość poboierania przez roslinę
      XTRO(Q) Dziękuję za porady i odpowiedzi, miłego wieczoru!
       
      yacenty(A) dziękujemy za pytania, miłego wieczoru.
      Ursus-23(Q) Jeżeli spadły ulewne deszcze i uprawa znajdowała się kilka dni pod wodą można ją w jakiś sposób uratować ?
      EkspertLS(A) można zastosować chelat Fe na poprawę systemu korzeniowego
       
      ernestproxima90(Q) gdzie kupie wasze srodki pow.garwoliński
      EkspertMMP(A) Agricola Ryki, Łuków Dakol
       
      tumbuman(Q) jaki produkt możecie mi polecić gdy w glebie jest niedobór azotu na plantacji truskawek
      EkspertLS(A) Plonvit OPTY
       
      agro1991(Q) czy nawozy przedsiewne typu NPK rozsiewać przed orką wstępną czy wystarczy przed uprawą?
      EkspertDG(A) W zależnościo typu stanowiska, na lekkich przd uprawą a na cięższych pod orkę. NPK pod rzepak najlepiej przed orką wtedy rzepakl epiej rozwija system korzeniowy
       
      rafik3(Q) ile kosztuje plonvit i uni ??
      EkspertMMP(A) ok. 10 zł za l, zależy to od opakowania
       
      rafik3(Q) Gdzie dostane wasze srodki w war-maz w powiecie elbląskim ??
      EkspertLS(A) Elplant Elbląg ul. mazurska 60
       
      Gustek(Q) Jakiego składnika brakuje jeśli na liściach rzepaku pojawiają się fioletowo-czerwone przebarwienia ?
      EkspertMMP(A) Swaidczy to o braku fosforu
       
      lew908(Q) które sposób dokarmiania rośnin jest skuteczniejszy w formie płynnej czy zwykłej formie nawozów? Gdzie roślina wykorzystuje większy procent składników pokarmowych ?
      EkspertMMP(A) Makroelementy zdecydowanie doglebowo, mikroelementy dolistnie
       
      agro1991(Q) na glebach piaszczystych lepiej stosowań azot w formie saletry czy mocznika?
      EkspertDG(A) Stosowana forma azotu nie zależy od rodzaju gleby
       
      Ursus-23(Q) Czy jeżeli ruszy wegetacja zboża, damy 1 dawkę nawozu a np w kwietniu przyjdzie ujemna temteratura jest szansa że roślina przetrzyma ?
      EkspertMMP(A) Jeśli bedzie to niewiele poniżej zera to nic sie nie powinno wydarzyć,
       
      jpogorzelak(Q) Jaki przyrost plonu można się spodziewać po Tytanicie w rzepaku ?
      EkspertLS(A) mam badania w których wychodziło około 20% wzrostu
       
      Dante0001(Q) azot w jakim nawozie jest najbardziej przyswajalny przez pszenice ozima?
      EkspertDG(A) Najlepsza jest forma saletrzana i amonowa
       
      bizon1994(Q) Gdzie w zachodniopomorskim jest siedziba Intermagu?
      EkspertDG(A) Intermag ma siedzibę w województwie małopolskim
       
      marcin7245(Q) czy macie w ofercie ZŁOTY PLONVIT naredukcję źdźbeł bo troszkę za bardzo się rozkrzewiła po jesiennym podaniu smakołyków z INTERMAGU (GROWON, PLONVIT Z , SIARCZAN MAGNEZU, MANGAN, )
      EkspertMMP(A) Nie mamy złotego plonvitu, jedynym sposobem jest opóźnienie azotu pierwszej dawki
       
      yacenty(P) Dziękujemy za liczne uczestnictwo w czacie. Ekspertom za dogłębne odpowiedzi. Lauratów najciekawszych pytań poinformujemy drogą mailową. Zapraszamy do sklepu google play, do pobrania aplikacji Intermag AgroEkspert i CropAssist
      Maniek007(Q) Gdzie kupię wasze środki (powiat płocki mazowsze)
      EkspertDG(A) Rolsad Wyszogród, Agroland Sanniki
       
      rzeznik13(Q) Który rok testujecie Tytanit na uprawach ?
      EkspertLS(A) to już 17 rok
       
      bronek30(Q) czy to może ja będę tym szczęśliwcem,który wygra i będzie mógł dokarmiać swoje roślinki Pańs%%% nawozami dolistnymi?
      yacenty(A) jest szansa :-)
      agro1991(Q) jaką mieszaninę poleci Pan na ziemniaki, które zostały lekko uszkodzone mrozem?
      EkspertDG(A) Mieszaninę Plonvit Opty 2kg/ha. Tytanit 0,4l/ha, Siarczan Mg 7kg/ha, mikrovit cynk 1l/ha. Zabieg powtórzyć po 10 dniach
       
       
       
       
      ZWYCIĘZCY:
      globus512(Q)
      Ursus-23(Q)
      agro1991(Q)
       
      Zwycięzcy otrzymają zestaw nawozów dolistnych
       
      prosimy o przesłanie adresów do korespondencji na jacek.skowronski@agrofoto.pl
    • Przez agrofoto
      Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą SYNGENTA zaprasza do wzięcia udziału w wirtualnej prezentacji na żywo poświęconej regulacji zbóż.
       
      Temat prezentacji:
      Jak podwyższyć plon poprzez stosowanie regulatora wzrostu zbóż?
       
      Termin prezentacji:
      31 marca 2014 (poniedziałek) - start godz. 20.00
       
      Miejsce:
      Wirtualny pokój konferencyjny: https://agrofoto.cli..._250_EC?lang=pl,
      -----------------------------------------------------------------------------------------
      W dniu 31 marca 2014- zapraszamy Państwa na spotkanie online poświęcone
      MODDUS 250 EC®. Pragniemy podzielić się z Państwem naszym wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie regulacji wysokości łanu zbóż.
       
      Jeżeli chcecie Państwo abyśmy podczas prezentacji omówili interesujące Was zagadnienia prosimy o wysyłanie pytań na adres: centrum-herbicydowe@syngenta.com do dnia
      31 marca do godz. 17.00.
       
      Dołącz do naszego wirtualnego pokoju konferencyjnego, weź udział w dyskusjach
      i dowiedz się więcej na temat stosowania regulatorów wzrostu!
       
      Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy w poniedziałek, 31 marca 2014 o godz. 20.00 wejść do pokoju konferencyjnego Moddus poprzez kliknięcie na link:
      https://agrofoto.cli..._250_EC?lang=pl,
       
      Prezentację poprowadzi ekspert Syngenta, który wyjaśni jak najlepiej wykorzystać zalety produktu Moddus w Państwa gospodarstwie.
       
      CZEKAMY NA CIEBIE!
      NIE PRZEGAP SPOTKANIA! JUŻ DZIŚ ZAPISZ GO W SWOIM KALENDARZU!
       
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze file:///C:/Users/ESALWU~1/AppData/Local/Temp/XPgrpwise/5329AD7DGWagrofoto100164316D12E61/IMAGE.png
       


       
      Nagradzamy 5 najciekawszych pytań przed i w trakcie trwania webinarium!
      Do wygrania 2x = Wysokiej jakości polar z logo Toprex i Moddus

      Oraz 3 x koszulki z logiem Agrofoto.pl

    • Przez agrofoto
      1. nick: Mateusz: „Jak reagują zboża na bardzo słabych stanowiskach na Moddus? „
      Moddus chroni przed wyleganiem zarówno na glebach lżejszych jak i cięższych. Na wszystkich rodzajach gleb poprawia procesy fizjologiczne i skutkuje zwiększeniem plonowania, by jednak precyzyjnie odpowiedzieć na zadane pytanie chcielibyśmy przytoczyć przykład z pól francuskich. Po kilku latach od wprowadzenia Moddus na rynek, nawet w warunkach bez wylegania po zastosowaniu regulatora Moddus zauważono zwiększone plonowanie. Różnice w stosunku do kontroli były większe na glebach lżejszych. Zjawisko to wzbudziło ogromne zainteresowanie naukowców, którzy natychmiast zajęli się dokładnym przebadaniem genezy zjawiska. Po dziesiątkach szczegółowych badań w polu i w laboratoriach okazało się, że wyższe plony szczególnie widoczne na glebach lżejszych, były efektem mocniejszego systemu korzeniowego, poprawiającego pobieranie wody i składników pokarmowych, oraz dzięki lepszej gospodarce wodą. Nagromadzenie po Moddus większej ilości cukrów prowadzi do większego zatrzymania wody w roślinie, a co za tym idzie jej lepszego wykorzystania w produkcji plonu. Gleby lekkie są bardziej stresogenne niż urodzajne co jest związane z właściwościami buforującymi gleby. Dlatego też, ograniczenie stresów poprzez zastosowanie Moddusa przynosi na tego typu glebach bardziej spektakularne efekty.
       
      2. nick: martin181: „Z czym można mieszać Moddusa?”
      Można mieszać z wieloma fungicydami, herbicydami, insektycydami nawozami dolistnymi. Oczywiście przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy termin stosowania tych preparatów zbiega się z fazami, w których może być stosowany Moddus. Na szczególną uwagę zasługuje stosowanie łączne Moddus z herbicydami. Część z nich szczególnie te z grupy triazolinin jak te oparte na karfentrazonie etylu nie powinny być stosowane z wysokimi dawkami Moddusa. Ogólnie nie stosuje się Moddusa z regulatorami wzrostu takimi jak MCPA, 2,4 D czy Dikamba ze względu na fakt, że termin stosowania tych preparatów nie zbiega się z stosowaniem Moddus. Choć i tu są pewne wyjątki. Moddus został przebadany w łącznym stosowaniu z preparatem Mustang Forte (marka Dow Agro Sciences), a zapis o łącznym stosowaniu znalazł się w etykiecie produktu. Praktyka rolnicza pokazuje, że inne herbicydy z grupy regulatorów wzrostu jak na przykład oparte na fluroxypyr często są stosowane łącznie z Moddus. Również preparaty sulfonylomocznikowe czy triazolopyrimidynowe, bardzo często stanowią część mieszanin zbiornikowych z Moddus.
      Przy mieszaniu produktów ważne jest zwrócenie uwagi na dawki preparatów. Na przykład przy łącznym stosowaniu Axial i Moddus należy nie stosować wyższej dawki regulatora wzrostu niż 0,4 litra zwłaszcza w zabiegach w jęczmieniu jarym. Adigor stosowany razem z Axial wzmacnia wnikanie, a przez to działanie Moddusa potęgując jego efekt. Stosowanie Moddus z wieloskładnikowymi nawozami dolistnymi czy siarczanem magnezu jest powszechną praktyką rolniczą. Zabiegi łączenia Moddus z roztworem mocznika podawanym dolistnie pozostawiam tylko najlepszym specjalistom, gdyż stosowanie tego nawozu powinno być szczególnie finezyjne. Ogólnie nie miesza się Moddus z RSM ze względu na fakt, że w momencie strzelania w źdźbło nawóz ten powinien być podany w formie rozlewowej, a nie oprysku.
      Łączne stosowanie Moddus z fungicydami najlepiej zostało przebadane z preparattem Tilt Turbo i Unix. Mieszanina świetnie się uzupełnia gdyż Moddus zastosowany razem z Unixem dodatkowo podnosi jakość zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami występowania chorób podstawy źdźbła.
       
      3. Nick: Mateusz_4: „Jak stosować regulatory wzrostu zbóż w uprawie pszenicy ozimej w warunkach tegorocznej wiosny i opóźnień kalendarzowych?„
      W tym roku mamy raczej do czynienia z przyspieszeniem faz rozwojowych w stosunku do terminów kalendarzowych. Pomimo jeszcze dość krótkiego dnia mamy dużą intensywność światła i wysokie temperatury. Rośliny wchodzą więc wcześniej niż w ostatnim roku w fazę strzelania w źdźbło. Zastosowanie w fazie pierwszego kolanka jest najlepszym momentem, który w najpełniejszy sposób pozwala na wykorzystanie korzyści płynących z zastosowania preparatu.
       
      4. Nick: Michał_1: „Mam stosować Moddus 0,2l/ha + 1l CCC jeśli w nocy nadają przymrozki, czy poczekać aż będzie cieplej ? „
      Moddus najlepsze efekty przynosi w momencie zastosowania na intensywnie rosnące łany. Jeżeli mamy do czynienia z przymrozkami rozwój rośliny jest spowolniony. Działając zgodnie z zasadą: „ jeżeli roślina nie rośnie nie mamy co hamować” więc warto poczekać kilka dni na bardziej dogodny czas. Oczywiście warto poczekać jeżeli pozwala na to organizacja prac polowych w gospodarstwie, Stosowanie Moddusa możliwe jest aż do liścia flagowego więc dobre warunki dla tego preparatu na pewno przyjdą. Dobra praktyka rolnicza zaś mówi o tym, że w warunkach stresów, a takimi są właśnie przymrozki nie powinno wykonywać się żadnych zabiegów. Rozluźnienie wosków jakie ma miejsce po zastosowaniu jakichkolwiek preparatów w formie oprysku podnosi wrażliwość na stres.
      Jeżeli po zastosowaniu Moddus zaskoczy nas nieprzewidywany przymrozek nie znaczy to obniżki plonu czy efektu fitotoksyczności, jednak maksimum korzyści uzyskuje się przy zastosowaniu w warunkach cieplejszej i słonecznej pogody.
       
      5. Nick: martin181: „Czy najpierw skrócić modusem, czy opryskać na chwasty ? Czy może wszystko razem?”
      Absolutnie herbicydy powinny być stosowane wcześniej, najlepiej jesienią. Jeżeli z różnych przyczyn nie było możliwości wykonania zabiegu w tym okresie zabieg ten trzeba wykonać możliwie jak najwcześniej w okresie wiosennym. Niebagatelne znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniego herbicydu. Moment początku strzelania w źdźbło z założenia powinien być zarezerwowany co najwyżej do wykonania zabiegów korekcyjnych. Nie jest to już czas na stosowanie niektórych herbicydów z grupy regulatorów wzrostu. A te, które mogą być stosowane dłużej mogą być stosowane również z regulatorem Moddus. Na uwagę zasługuje również dawka, co było już omówione w odpowiedzi na pytanie o mieszaniu Moddus z innymi preparatami.
       
      6. nick: Grzegorz: Czy można stosować Moddus na żyto i owies?
      Preparat jest zarejestrowany we wszystkich gatunkach zbóż. W dodatku od lat jest to preparat najlepiej spisujący się w kształtowaniu łanu obydwu gatunków. Warto pamiętać, że w życie dobrze jest gdy utrzymuje się długie dokłosie, co jest skorelowane z wysokością plonu. Lepsze efekty w regulacji wysokości łanu uzyskuje się przy wczesnym stosowaniu regulatorów wzrostu. Jednak gdy okazuje się, że wegetacja przebiega bujnie i istnieje ryzyko wylegania również przy późniejszych zastosowaniach nawet w fazie liścia flagowego stosowanie Moddus przynosi wymierne korzyści i jest doskonałym narzędziem do zniwelowania ryzyka utraty plonu.
       
      7. Nick Michał: „Co jeśli zastosowałem Moddus zbyt wcześnie? Kolanko lekko widoczne w przekroju rośliny ale nie było jeszcze chyba fazy bbch 31”
      Można powiedzieć, że ryzyko zbyt wczesnego zastosowania Moddus nie istnieje. Dawka, która została zastosowana będzie aktywna przez parę tygodni. W uproszczeniu można przyjąć że 100 g preparatu działa aktywnie przez okres jednego tygodnia. Pytaniem jest tylko czy w warunkach wysokiego nawożenia i dobrego przebiegu pogody nie będzie uzasadnione zastosowanie kolejnej dawki ale to jest już kwestią oceny plantacji w późniejszych fazach rozwojowych.
       
       
      8. martin181: Jakie ma inne cele modus ? oprócz skracania ? Moddus jest cudownym narzędziem w ręku rolnika który wpływa na wiele parametrów uprawy.
      Grubsze źdźbło to lepsze przewodzenie wody i rozpuszczonych w niej składników pokarmowych. Mocniejszy system korzeniowy to łatwiejsze pobieranie wody. Zmiana pokroju rośliny i zmiana ustawienia liści poprawiają pobieranie energii słonecznej. A zwiększona zawartość cukrów po zastosowaniu preparatu zwiększa tolerancję na stres i poprawia wykorzystanie wody. W efekcie z tej samej ilości wody roślina potraktowana Moddus jest w stanie wyprodukować większą ilość plonu. Badania udowadniają również lepsze wykorzystanie składników pokarmowych takich jak fosforu, potasu, magnezu.
       
      9. mirek: Stosując 1 litr ccc i 0,3 litra moddusa w jakiej fazie wykonać zabieg?
      Należy tutaj zwrócić uwagę na czas stosowania CCC zalecane jest ono w fazie początku strzelania w źdźbło.
       
      10. mirek: Czy nie będzie działał moddus gorzej jak dam najpierw 0,2 l potem 0,2l i jak będzie konieczność znów 0,2?
      Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zależy to przede wszystkim od przebiegu pogody i szybkości wegetacji. Zastosowanie 0,2 Moddus to okres zmian we wzroście utrzymujący się przez dwa tygodnie, więc zabieg musiałby być powtarzany z taką regularnością by zapewnić inhibicje wzrostu w całym okresie wzrostu na długość źdźbła. Przy podziale dawki korzyści fizjologiczne są nieco mniejsze jednak bardziej precyzyjnie kształtujemy łan. Loterią jest też „trafienie” w odpowiednie warunki pogodowe. Jeżeli mamy doskonałe warunki do stosowania preparatu, może nie warto ryzykować i zastosować planowaną dawkę jednorazowo?
       
      11. mirek: drugi zabieg do jakiej fazy pszenicy ?
      Liść flagowy jest absolutnie ostatnim momentem do zastosowania Moddus. Preparat działa na rozwijające się części rośliny a nie na już ukształtowane. Przy stosownaiu Moddus w późniejszych fazach rozwojowych tracimy pozytywny wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Późniejsze zabiegi więc należy traktować głównie jako zabezpieczenie przed wyleganiem. Znamienne jest, że w późniejszych fazach rozwojowych efekt skrócenia jest bardziej widoczny. Związane jest to z większymi dobowymi przyrostami rośliny.
       
      12. mirek: Pierwsz zabieg gdy kolanko jest widoczne czy wyczuwalne ?
      To pojęcie subiektywne. Przecięcie źdźbła najlepiej pokazuje w jakiej fazie znajduje się zboże, bardziej wprawieni fachowcy i Ci, którzy nie używają noża przy każdej okazji, po precyzyjnym zdjęciu pochwy liściowej również są w stanie zobaczyć ciemniejszy pierścień pokazujący gdzie znajduje się pierwsze kolanko. Dla tych, którzy oceniają fazę rozwojową w „pozycji wyprostowanej” znakiem osiągnięcia fazy pierwszego kolanka jest podniesienie do pozycji pionowej wszystkich źdźbeł, przy czym należy jeszcze raz podkreślić, że ostatnia metoda oceny może być obarczona dużym błędem.
       
      13. jacek: ja pryskam jak pszenica ma 20cm czy to nie jest za późno?
      Jeszcze raz pragnę podkreślić, że Moddus to doskonałe narzędzie w ręku rolnika, które może być użyte zawsze gdy występuje ryzyko wylegania. Lepsze efekty przynosi wczesne zastosowanie regulatora wzrostu, jednak jak mówi o tym etykieta preparatu, może on być stosowany również w fazach późniejszych. Często pszenica ma kilkadziesiąt centymetrów gdy osiąga fazę liścia flagowego, to też dopuszczalny termin stosowania który róznież ma sens agrotechniczny.
       
      14. mati: jak skracać pszenżyto krotkosłome? czy mieszanina ccc+moddus? jeśli tak to w jakich dawkach?
      Pszenżyto krótkosłome ma mniejszą podatność na wyleganie, chociaż pewne odmiany, które bardzo mocno się krzewią i wysiewane są w zbyt gęstej obsadzie również potrzebują ochrony przed wyleganiem. Przy intensywnej technologii produkcji regulacja wysokości łanu pszenżyta ma jak bajbardziej uzasadnienie i ogólnie można porównać ją do technologii stosowanej w pszenicy, przy czym dla większej pewności uzyskania stabilności źdźbła warto stosować wyższe zarejestrowane dawki.
       
      15. Krzysiek: Jak ma się moddus do stosowania w pszenżycie, takie same dawki jak w pszenicy?
      Jeżeli chodzi o skracanie pszenżyta, warto byłoby sprawdzić jak reagują na jego stosowanie różne odmiany.
       
      16. Arek_2: Jak się mają nakładki opryskiwaczem na stan roślin po modusie?
      Nakładki w długości przejazdu są mało widoczne. Łan konkurując o światło wyrównuje trochę róznice w długościach, chociaż gdy dokładnie się przyjżymy zauważymy, które części pola zostały potraktowane większa dawką preparatu. Inaczej przedstawia się sprawa na uwrociach, gdzie czasami mamy nałożenie kilkakrotne. Oczywiście przy determinacji precyzyjnie można wyłączać opryskiwacz, lub zainwestować w systemy GPS eliminujące nakładanie oprysków jednak musi upłynąć jeszcze 2-3 lata zanim wszystkie gospodarstwa kupią tak zaawansowany sprzęt. Do tego czasu na części pól nakładki będą się zdarzały. W wypadku Moddusa ma to tylko ujemne efekty wizualne. Otóż tam gdzie jest podwójna dawka a przy skrętach nawet wielokrotna dawka rośliny są o wiele krótsze, jednak nie wpływa to na uzyskiwany plon czy też długość kłosa. Co więcej kłos z roślin silnie skróconych jest bardziej dorodny. Rośliny ciemniejsze i dłużej wegetujące.
       
      17. mirek: Czy rośliny mogą być lekko mokre od rosy ?
      Zależy co rozumiemy pod pojęciem „lekko mokre”, jeżeli są na nich krople, które powodują „spłukiwanie preparatu” możemy mieć problem z uzyskaniem pełnej skuteczności. Bądzmy jednak realistami, w praktyce wykonywania zabiegów, trudno jest znaleźć idealny czas na aplikację. W ciągu dnia jest to tylko kilka godzin z odpowiednimi warunkami. Najpierw mamy rosę, później zbyt wysoką temperaturę, później znów rosę i spadającą temperaturę i tak dalej... Reasumując, gdy rośliny są tylko lekko zwilżone i nałożenie kolejnych litrów nie powoduje spływu z liści możemy wykonać zabieg.
       
      18. PolishAgro: O czym musimy pamiętać zanim wjedziemy ciągnikiem w pole z opryskiem ?
      Przede wszystkim, żeby zatankować traktor, opryskiwacz i włączyć aparaturę... a tak na serio. Można napisać tutaj epopeję. Oczywiście o sprawdzeniu temperatury, siły wiatru przygotowaniu operatora, przygotowaniu cieczy i wielu wiele innych parametrach, o których pisaliśmy przy poprzednich pytaniach.
       
      19. Tadeusz: jaka ilość wody do zabiegu?
      Związane jest to z wielkością łanu i sprzętem, którego używamy. Przede wszystkim chodzi o końcówki rozpylaczy. Moddus ma działanie tylko nalistne więc stosowanie ilości cieczy w ilościach powodujących straty preparatu poprzez spłukiwanie wiąże się ze stratą produktu. Łan w fazie liścia flagowego oczywiście w zależności od wysokości roślin, ulistnienia i obsady może przyjąć ponad 200 litrów.
       
      20. Michał_1: po ilu dniach po herbicydzie można wjeżdżać z moddusem ?
      Zależy to od herbicydu. Niektóre herbicydy mogą być mieszane z Moddus.
       
      21. martin181: Jeżeli dzisiaj pryskałem na chwasty kiedy pryskać na skrócenie ?
      Trzeba określić fazę rozwojową rośliny jeżeli jest już odpowiednia warto zwrócić uwagę jaki herbicyd został zastosowany.
       
      22. martin181: Jaki jest odstęp między I a II dawką ?
      W zależności od wielkości dawki i warunków na polu. Jeszcze raz warto podkreślić że 100 gram preparatu działa około tygodnia. Jeżeli w tym czasie mamy do czynienia z bujną wegetacją po zastosowaniu dawki 0,3l Moddus na ha odstęp nie powinien być większy niż 3 tygodnie. Mniejszy odstęp czasowy powoduje kumulację preparatu co jest dopuszczalne pod względem agrotechnicznym. Ostatnia dawka preparatu powinna być jednak zastosowana w takim momencie by jak najlepiej wykorzystać jej działanie. Na przykład jeżeli spodziewamy się, że roślina przestanie roznąć na długość w okresie dwóch tygodni stosowanie wyższych dawek nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
       
      23. Grzegorz_1: jeżeli zastosowałem w niedzielę ccc w dawce 0,7l plus fungicyd, to czy mogę jutro zastosować modus w dawce 0,2l ?
      Najlepiej byłoby zastosować to razem albo maksymalnie skrócić odstęp czassowy pomiędzy zabiegami. Preparaty oparte na CCC i Moddus współdziałają ze sobą. Moddus pomaga wniknąć CCC do rośliny zaś preparat oparty na chlorku chlormekwatu poszerza zakres temperatur, w których regulatory wzrostu są aktywne.
       
      24. Jan_1: jaki musi byc minimalny odstęp czasowy miedzy stosowaniem moddusa a fungicydem ?
      Niektóre fungicydy mogą być stosowane razem. Przede wszystkim doskonałe efekty uzyskuje się przy łącznym stosowaniu Moddus z preparatem Tilt Turbo. Zawarta w Tilt Turbo substancja aktywna działa powoli i jest wyjątkowo selektywna. W warunkach dużego nasłonecznienia łaczne stosowanie bardzo szybkich triazoli razem z Moddusem może potęgować wnikanie preparatu fungicydowego do rośliny i ich szybką penetrację. Efektem może być skumulowanie substancji fungicydowej w końcówkah liści, co nie wygląda najładniej.
       
      25. Leszek: Czy podczas stosowania Moodusu z adiuwantem można obniżyć dawkę Modusa???
      Moddus to formulacja estrowa, więc sam w sobie jest doskonałym adiuwantem, nie uzyska się dodatkowego efektu wnikania
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj