Skocz do zawartości
agrofoto

Najważniejsza jest zaprawa- podsumowanie i ciąg dalszy dyskusji o zaprawianiu zbóż

Polecane posty


agrofoto    82

9 września mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji online realizowanej wspólnie z firmą BASF. Ekspert odpowiadał na Wasze pytania związane z zaprawianiem nasion. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i mimo, że trwała ona 1,5 godziny, to nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nic straconego. Dzięki uprzejmości eksperta BASF Pana Mariusza Michalskiego, możemy opublikować odpowiedzi na pytania, które pozostały bez odpowiedzi. Konferencję możecie zobaczyć na naszym kanale na YouTube . Zachęcamy do dalszej dyskusji.

 

 

1. Zawsze zaprawiam Baytanem Jak pan przekona mnie do Kinto Duo ?

2: Dotychczas zaprawiałem Raxil Gel i sprawdzał się bardzo dobrze czy są to zaprawy porównywalne jakościowo?

Celem prezentacji nie była ocena poszczególnych produktów i proszę mi wybaczyć, że nie będę tego robił. Oba wymienione produkty są zapewne dobrze znane i cenione przez określoną grupę rolników. i jak zawsze każdy produkt ma swoich zwolenników, najważniejsze aby działał i stosujący był zadowolony.

3. Tak jak Pan powiedział jest to zabieg ochronny, a czy przekłada się on na ilość plonu w znacznym stopniu ?

Na to pytanie w zasadzie udzieliłem odpowiedzi, eliminując stratę w wysokości i jakości plonu powodowane przez choroby odnasienne czy odglebowe ratujemy pewną ilość lub wartość. Podobnie jak w przypadku chorób liści straty mogą być różne. Dla przykładu Zgorzel podstawy źdźbła może powodować straty nawet 40% plonu., zamiast 6 ton można zebrać tylko 3,6 tony.

4. Lepiej zaprawiać samemu swoje ziarno czy kupować materiał zaprawiony?

W zależności od tego jakimi możliwościami i stopniem kwalifikacji własnego ziarna dysponujemy. Jeżeli kupiliśmy rok wcześniej odmianę, z powodzeniem można ziarno z własnego zbioru użyć jeszcze teraz czy dwa. Jeżeli nie wymieniamy ziarna od dłuższego czasu warto zaopatrzyć się w zaprawiony kwalifikat . Odmiana, nowa lepsza jest dość istotnym czynnikiem plonotwórczym, stąd zachęcam do konsekwentnej wymiany jeśli nie co roku to co dwa trzy lata na pewno.

5. czy na wszystkie gatunki zbóż działa wasza zaprawa?

Kinto Duo ma rejestrację we wszystkich zbożach ozimych i jarych z wyjątkiem owsa, niemniej z praktyki rolniczej wiem, że owies jest również nią zaprawiany

6. O ile zaprawianie pszenicy może zwiększyć mój plon?

Odpowiedź jest przy pytaniu 3. Nie tyle zwiększamy plon co ograniczamy stratę powodowane prze zwalczane choroby.

7. Jak lepiej zaprawiać na sucho czy mokro ?

zdecydowanie na mokro jest lepszym i pewniejszym rozwiązaniem zapewniającym dokładniejsze pokrycie zaprawą ziarna.

8. Czy można zaprawić tą zaprawą czosnek i jakiej dawce?

Niestety nie mam wiedzy na ten temat.

9. jaki koszt jokeya new ? jak cenowo wychodzi jockey new na 100 kg ziarna ?

Odpowiedzi udzieliliśmy podczas prezentacji

10. a jeżeli mamy materiał o nieznanym pochodzeniu. to czy bd widoczna różnica w plonie miedzy zaprawionym materiałem a nie zaprawionym ?

w przypadku nie znanego pochodzenia ziarna do siewu tym bardziej bym namawiał do zastosowania porządnej zaprawy. Nie wiemy jakie choroby wystąpiły na plantacji zwłaszcza te odnasienne czy odglebowe. Straty w plonie mogą być duże, przykład w odp. na pyt. 3

11. jaki mechanizm działania na kiełkujące zarodniki grzyba posiada prochloraz?

Prochloraz działa wgłębnie w nasionie, kiełkujące zarodniki w kontakcie z substancja pobierają ją i zaprzestają dalszego rozwoju.

12. czy będzie widać różnice w plonie jeżeli połowe zaprawimy a połowę nie materiału siewnego kupionego na rynku o któym nic nie wiemy ?

Jeżeli wystąpią choroby odnasienne lub odglebowe na pewno, zawsze można sprawdzić, najlepsza ale i najdroższa nauka to nauka na własnym przykładzie.

13. Czy planuje się stworzyć zaprawy przeciwko śmietce w cebuli?

Niestety nie mam wiedzy na ten temat.

14. czy można coś dodać na mszyce wektorowe w jeczmieniu

Wiem, że rolnicy próbują różnego rodzaju sposobów. ja jednak nie polecam mieszania zapraw z innymi produktami nie przeznaczonymi do zaprawiania. Mają inne formulacja i najczęściej nie "trzymają" się nasion lub tez nie są wchłaniane przez roślinę i się w niej nie przemieszczają a tylko wtedy mogłyby być skuteczne przeciwko owadom.

Edytowano przez agrofoto
 • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rami    6

ja tam zboża ozime zaprawiam funaben t lub plus jak co roku wcześniej oxafun T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fotograf    0

Nie śledziłem prezentacji, żałuję.

Mam osobiste doświadczenia z zaprawianiem zbóż preparatem EM- (efektywne mikroorganizmy). Bardzo sobie chwalę ten sposób zaprawiania!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

yacenty    565

nie sledziłeś, ale zapis jest więc możesz całą obejrzeć, co prawda już nie będziesz mógł zadać pytan wprost do eksperta ale możesz dodać je tutaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


 • Podobna zawartość

  • Przez kat
   Ktoś przerabiał w swoim stadzie takową? U nas w ciągu 3 dni 5sztuk zaczęło obficie laksować. Weterynarz dał jakieś zastrzyki kazał dawać kredę pastewną i Enterogast. Mogę jeszcze dodać ze zarażone sztuki są bardzo podatne na zapalenie płuc.
   Miał ktoś do czynienia z tą choroba wirusowa? Jak najlepiej łagodzić skutki biegunki?
  • Przez RolnikMat
   Chodzi mi o zdjęcie jak jest połączony ładowacz czołowy z ciągnikiem Valtra N92 lub N82 pod spodem, czy idzie jakaś rama czy coś? Bardzo proszę o zdjęcia. Z góry wielkie dzięki.
  • Przez akmaly
   Witam. Mam pytanie ponieważ od kilku lat nie mogę sobie poradzić z takim problemem jak zatrzymywanie się zboża szczególnie jęczmienia (niskiego i bez owsika) na kosie.
   Parametry mojego koszenia to przeważnie:
   - 2 bieg i wariator tak na połowie (raz szybciej raz wolniej)
   - Heder 3,15 (2,95 cięcia) nowszy typ, nagarniacz całkowicie cofnięty do kombajnu
   - Te sprężyny (druty czy palce nie wiem jak nazwać) nagarniacza też mniej wiecej na połowie ale kręciłem w różne strony i wiele nie pomaga.
   - Nagarniacz na samym dole.
   Jak koszę to ścina zboże i odkłada na podłogę hedera ale nie dostaje do ślimaka i tak narzuca aż uzbiera się więcej i dopiero ślimak to zabiera wszystko od razu aż maszyna zawyje i tak znowu zbiera.
   Oczywiście co jakiś czas ale przyznam ze często co kilka minut.
   Koszę nisko, minimalnie nad ziemią aby nie ryło tylko.
   Może to wina bagnetów bo kilka mam kiepskich. Kosa poprawiana dużo nowych stalek więc to raczej nie z nią problem. Ogólnie ścina ładnie tylko to zatrzymywanie.
   Może ktoś miął taki problem jak ja i sobie poradził a może to ja robię jakiś błąd. Proszę o radę
  • Przez tracker
   W Proximach są montowane 4 rodzaje skrzyń:
   10/2 - taka jak w c-360 30 km/h
   12/12 z rewersem mechanicznym 40 km/h
    
   8/8 z rewersem mechanicznym + wzmacniacz momentu 40 km/h
   8/8 z rewersem elektrohydraulicznym + wzmacniacz momentu.40km/h
    
   Ostatnia pozycja jest przeznaczona gł. do pracy z turem.
    
   A mnie interesuje która z tych 3 pierwszych najbardziej nadawała by się do prac polowych pługiem, agregatem uprawowo siewnym i kultywatorem ścierniskowym i do transportu.
  • Przez GrzegorzZacharjasiewicz
   Co będę pisał. Trzeba śledzić na bieżąco:)
    

×