gosc1

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar?

Polecane posty

Dinek94    13

Witam w tyg. Będę siał przenżyto Twingo materiał z centrali i myślę siać 180kg/ha co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

myślę, że to wróżenie z fusów :P

odmiana, odmianie nie równa pod każdym względem.

Podam ci przykład ode mnie z podwórka. W tym roku będę siał 2 odmiany pszenicy. Arkadia i Hondia.

Zalecenie hodowcy dla Arkadii to 360-400 kiełkujących roślin na 1m2.

MTZ 43g, zdolność kiełkowania 95%, uśredniam że chcę mieć 380 roślin, wstawiam do kalkulatora. Mam 172kg/ha i na tyle ustawiłem siewnik.

Teraz Hondia.

Zalecenie 320-350 na m2, MTZ 44g, zdolność kiełkowania 94%, uśredniam na 335 roślin, wstawiam do kalkulatora i mam: 152 kg/ha.

Co jeszcze ciekawsze ze zwględu na kształt nasion i ich MTZ wcale nie trzeba mocno przestawiać siewnika - Niby 20kg/ha różnicy a na podziałce wystarczy tylko przesunąć o 1 punkt.

Sprawdz jakie masz paramatery ziarna, zobacz jakie jest zalecenie dla twojego regionu dla tej odmiany podstaw do kalkulatora, albo przelicz w głowie jesli potrafisz i będziesz wiedział czy owe 180kg/ha to dobry wynik - tak na odległość to ciężko powiedzieć.

Tu na stronie masz fajny kalkulator: https://www.agrofakt.pl/


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Ile wysiewaliście Juliusa na metr kwadratowy? Nigdzie nie mogę znaleźć parametrów dla niego więc na oko leci 400 na metr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

Ile wysiewaliście Juliusa na metr kwadratowy? Nigdzie nie mogę znaleźć parametrów dla niego więc na oko leci 400 na metr.

 

 

 

Pszenica julius, pierwszy rząd gleby lepsze, drugi rząd gleby slabsze

 

 

Norma wysiewu wczesny 240 - 280                     240 - 260 ziaren na m2 ) 

optymalny                      280 - 320                       260 - 300 

późny                              320 - 380                     280 - 340

bardzo późny                  380 - 420                      340 - 400

 

 

Pożądana gęstość łanu 550 - 650 kłosów/m2   500 - 550 kłosów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

rok temu przy siewie 20 października leciałem na 350 roślin


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam w tyg. Będę siał przenżyto Twingo materiał z centrali i myślę siać 180kg/ha co o tym myślicie?

 

Zdecydowanie za dużo Twingo mocno się krzewi 150kg max

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Ja np. siałem pszenzyto i dla każdej odmiany miałem inne ustawienie.
Meloman C1 135kg
Panteon C1 170kg
Gringo C1 200kg
Aveo. C2 180kg
Trisol. C2. 210kg
Wszystko dla obsady 350 roślin na metr


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Gringo będzie siane 135 kg na ha 1 października. W tamtym roku było wysiane 145 kg na ha 28 września i troszkę za gęste było. Materiał oczywiście C1. MTZ 49 g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

rok temu przy siewie 20 października leciałem na 350 roślin

 

Hej Jacek, przypomniało mi się jak trzy lata temu zwiększyłeś znacznie normę wysiewu pszenicy ze 150kg/ha do 210kg/ha i obsadę do ponad 400 roślin na metr, a teraz widzę piszesz o 350-380 roślin, więc chciałem zapytać jak wypadła ta pszenica zasiana 210kg/ha i czy opłaca się siać tak gęsto?

Żeby nikt nie szukał to wrzucam link do obrazka z tą pszenicą 

[galleryimg=459021]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

panowie zakupiona pszenica

1)PATRAS siła kiełkowania 95% MTN 46.6

2) MEMORY siła kiełkowania 96% MTN 46,7

ile powinienem wysiać na hektar

stanowisko po fasoli i dane 200 kg poifoski 6

 

Tak planuje w granicach  210-248kg na hektar więcej czy mniej?

 

jak mówie na wsi że tyle planuje siać to ludzie się za głowę łapią że tak mało.

przewaznie sieją około 350 kg. na hektar ale ziarno swoje i najwyżej w siewniku zaprawiane funabenem.

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

petras 350 ziaren na m2 czyli 172 kg

memory 360 ziaren na m2 czyli 175 kg

 

Terminy optymalne

 

Pewnie stare dziadki tak sieją 350 kg na ha. Kiedys tak sie siało ale nie teraz. Teraz sa inne odmiany.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Panowie, ile wysiewać tego Juliusa w optymalnym terminie z własnego materiału siewnego w kg? Niestety nie mam czym zważyć ziarenek, więc jest problem z określeniem MTZ. ja sobie założyłem 45g i 90% co daje 160kg... trochę jakby jednak mało. Tak myśle te 180kg siać

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Siej jak przedmówca powiedział 350
A na poważnie waga kuchenna 15 minut roboty i masz mtn


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jacek- To jak to jest jeszcze rok temu temu twierdziłeś , że pszenica siana po 150-170 Ci nie wychodzi bo plonuje 7t i dlatego siejesz 210kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Bo był dolny limit
Dwa lata temu był górny
Teraz był średni i dało tak se
W tym roku walimy środek z malutkim plusem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Czyli jeśli dobrze ogarniam to rzadkim siewie było tak se, przy średnim też, a najlepiej pszenica sypała przy siewie powyżej 200 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

A co to niby znaczy LUX. Podaj plon jaki zbierasz, klasę ziemi, nawożenie, ochronę, przedplon i wówczas coś będzie można powiedzieć. Wiele osób tak pisze, a nigdy nie próbowali nawet na próbę zasiać poniżej 200 kg/ha i co najwyżej wydaje im się, że lepiej być nie może. Dlatego pytam @yacenty jaka norma wysiewu najlepiej się u niego sprawdziła bo widziałem, że siał już od 150 do 210 kg/ha, a wiem że pozostałe czynniki są u niego dość stałe, (może po za przedplonem) i on jest w stanie to dobrze ocenić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Ja bym na to tak nie patrzył.

dużo jednak znaczy pogoda, chciałbym kiedyś przeprowadzić test, gdzie będę miał na jednym dużym polu po 2ha posiane w różnej obsadzie.

dwa lata temu i rok temu wysiew był wysoki, nawożenie podobne

dwa lata temu 12ton arkadii z ha, w tym tylko 8 więc różnica kolosalna, ale i różnica w ilości wody jaka spadła też kolosalna


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak siałem materiałem c-1,to chcąc siać tym ukoszonym ziarnem to o ile zwiekszyc norme?(zyto f-1,gdy ukosiłem i siałem f-2 to siałem 100kg,czyli jakieś 20-30%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To zależy od masy nasion i od ich zdolności kiełkowania. Kwalifikat to nie żadne cudo. Też urósł u chłopa na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok,chodzi mi teraz o ,,pilgrim pzo" wysiewa sie dwie jednostki(około 70-80kg),mam zasiane jej troche (jedną jednostke) i teraz jakbym chciał tym zasiać to nie wiem ile wysiewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

W tym roku pszenica ozima Desamo, siewnik ustawiony na 157kg i bardzo gęsta w tej chwili. Nawet zastanawiam się czy nie zejść na +- 140 kg. Ziemia średnia, 2 i 3 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj