gosc1

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar?

Polecane posty

dyczko0    25

Przecież wszystko sieje się w sztukach na m2 !!!

 

Co komu daje informacja ile wysialiście kg/ha jak nie znana jest zdolność kiełkowania i mtz ???

 

W zeszłym roku miałem żyto hybrydowe o bardzo małym mtz i siałem tylko 42 kg/ha i co mało czy dużo wynika z tej informacji ???

 

W zeszłym roku siałem pszenżyta 300 roślin na m2 i było to 150kg/ha a w tym będzie blisko 180 kg/ha bo ziarno ma większe mtz więc takie informacje nic nie dają.

 

Powinno się podawać, datę siewu, odmianę i liczbę żywych nasion na m2.

 

Na razie posiane :

 

Rzepak Visby - 26.08.2013 - 55 szt./m2

Żyto Visello - 7.09.2013 - 180 szt./m2

Żytp Brasetto - 9.09.2013 - 170 szt./m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Hmm ciekaw jestem kolego jaki plon masz przy tej ilości wysiewu ja jęczmień jary nigdy więcej jak 130kg nie sieję w ubiegłym roku po wymarznięciach i problemmeami z zakupem nasion posiałem 100 kg plon ok 7 ton a pszenicy od 150- 200 w zależności od masy tysiąca nasion jak ktoś już wcześniej pisał plon od 6-8 ton B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

220-240kg/ha------w moich okolicach taki siew jest idealny.

Zależy jeszcze od stanowiska i nawożenia.

Im lepsze stanowisko tym mniej siejemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem doswiadczony w tej kwesti bo gospodarze dopiero 3 rok. Żeby siac ilosc roslin na m2 potrzebny jest odpowiedni siewnik który ci to wysieje a zwykłym starym poznaniakiem można tylko na kg liczyć bo jak to inaczej policzysz. Robisz próbę kręconą i co masz kg/ha ? No chyba ze sie myle? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vladoo1    9

Ale jak masz Mase tysiaca Nasion to wiesz ile masz nasion w kilogramie :-) wiesz ile wysiałeś na ha to wiesz ile masz nasion na metrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak jak masz mase 1000 nasion a jak siejesz swoja to co? liczysz ziarenko po ziarenku i ważysz haha pewnie tak pasuje zrobic. Nie wiem zobacze spróbuje w tym roku przejechać kawałek po czym twardym i policzyć ilość ziaren na m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

Znajomy przeprowadzał w zeszłym roku doświadczenie z wysiewem pszenicy, wysiał 35 kg/ha, klasa ziemi bardzo dobra bo na żuławach, uzyskany rezultat był bardzo zaskakujący, plon dużo nie odbiegł od pól gdzie był zwiększony wysiew nasion, a plon oscylował w granicy 10 t/ha średnio na polu 100 hektarowym. Aby wysiewać tak małe ilości nasion należy spełnić wiele czynników. Sam w ostatnich latach zaczołem wysiewać pszenżyto w ilości ok. 120 kg/ha, ale jest jedno ALE, moja ziemia to zazwyczaj V klasa, a miejscami VI, i pewnych barier nie przeskoczę już. Dodam że mój uzyskiwany plon jest lepszy od sąsiada, gdzie sąsiad wysiewa dwa razy tyle nasion...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TEVEZ    3

Znajomy przeprowadzał w zeszłym roku doświadczenie z wysiewem pszenicy, wysiał 35 kg/ha, klasa ziemi bardzo dobra bo na żuławach, uzyskany rezultat był bardzo zaskakujący,

Chyba zapomniałeś "0" dopisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

jak widać masz małą wiedzę o możliwościach nowoczesnej uprawy.... każdy sieje tyle ile wydaje mu się za słuszne i takie jakie ma warunki u siebie, oraz wiele innych czynników o których nie mam ochoty wymieniać... znaczna część tutejszych osób wie o tym doskonale...

jeżeli wysiewasz 350 kg/ha nic dziwnego że takim osobą się nie opłaca...

Edytowano przez adamelo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kitowiak    520

Ja u siebie mam ziemię glinę i borowinę... oczywiście daje 250 kg pod korzeń saletry czy moczniku... Wysiewam pszenicę po 25.09 daje dwakę 250 kg na ha :) I całkiem przyzwoity plon mam powyżej 7 T z ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek195    1

@adamelo możesz tak krótko opisać tą technike uprawy przy 35kg/ha? Termin siewu, jakim siewnikiem, i jakie nawożenie, ta norma wysiewu jest dość interesująca:) Bo w top agrze 8/2013 jest artykuł gdzie gosciu sieje około 50kg/ha pszenżyta, ale 35kg/ha to jeszcze nie słyszałem...

Edytowano przez darek195

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kiedys słyszałem o badaniach jednego prof. o ilości wysiewu pszenicy, zaczynał od ok 70kg/ha. Krzewienie było super, występowały rośliny z 16 pędami ale plony nie zachwycały. Bardziej warte uwagi jest to że nawet siew w graniach 500-600 ziaren kiełkujących na m2, nie wpływało znacząco na wysokość plonu, gorzej z jakością.

Ja u siebie mam ziemię glinę i borowinę... oczywiście daje 250 kg pod korzeń saletry czy moczniku... Wysiewam pszenicę po 25.09 daje dwakę 250 kg na ha :) I całkiem przyzwoity plon mam powyżej 7 T z ha :)

Dziwne że ta pszenica przezimuje takie warunki, poza tym duża cześć tego azotu najprawdopodobniej idzie do wód gruntowych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

witam.

ja posiadam pszenzyto GRENADO materiał siewny C1.planuje go wysiac w ilosci 200kg/ha.Mtz 34,61

Gleba klasy IV i V.Przedplonem był jeczmien jary z dodatkiem owsa oraz Zyto ozime.

Pod korzen planuje dac 200kg/ha polifoski 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

no tak jak masz mase 1000 nasion a jak siejesz swoja to co? liczysz ziarenko po ziarenku i ważysz haha pewnie tak pasuje zrobic. Nie wiem zobacze spróbuje w tym roku przejechać kawałek po czym twardym i policzyć ilość ziaren na m2.

 

 

A jaki to problem policzyć ziarenka ? Dokładna waga (waga jubilerska to wydatek około 25 zł, jak ktoś chce super dokładnie to z dokładnością do 0,01g, mam z dokładnością 0,1g i też wystarcza) i nie ma problemu w zeszłym roku pszenica posiana 350 szt/m2.

 

W tym roku jest KWS ozon której MTN to 52 g więc (nie jesteśmy bardzo zadowoleni z tak grubego ziarna do siewu):

 

przy 350 szt/m2 zdolność kiełkowania przyjmijmy 90% co daje nam 202 kg/ha

 

A analogicznie Kerubino przy tej samej obsadzie daje nam 175 kg/ha

 

Pszenica Kerubino 45g - MTN

 

Obsada taka sama na m2 a różnica w zasiewie 25 kg/ha - to ok. 50 zł w przypadku kwalifikatu.

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

kiełkowanie 92% masa 54 norma wysiewu od 360

wychodzi 211 kg na hektar czy to nie za dużo? myślę najwięcej 150 kg na hektar czyli 250 sztuk na metr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

@adamelo możesz tak krótko opisać tą technike uprawy przy 35kg/ha? Termin siewu, jakim siewnikiem, i jakie nawożenie, ta norma wysiewu jest dość interesująca:) Bo w top agrze 8/2013 jest artykuł gdzie gosciu sieje około 50kg/ha pszenżyta, ale 35kg/ha to jeszcze nie słyszałem...

 

jakim siewnikiem wysiał tego ci nie powiem, podstwa to czyste stanowisko, wolne od jakichkolwiek chwastów, jest to bardzo ważne (początkowo były pewne obawy o to), inaczej roślina zacznie inaczej się krzewić (zacznie rywalizować z chwastami), i może źle przezimować. Siew wykonał bardzo wcześnie 20 sierpnia, stanowisko jak już mówiłem niczego tam nie brakowało (PK) , wszystko na wysokim poziomie (żuławy wiślane okolice Kwidzynia). Należy pamiętać że przy tak wczesnym wysiewie mogą wystąpić choroby grzybobójcze. Jesienią ładnie to wyglądało, ale na wiosnę w momecię kłoszenia jeszcze lepiej. Pomimo niskiej obsady roślin ok 75 zdrowych roślin na metrze spokojnie zachowano normę ponad 500 kłosów, miejscami nawet i jeszcze więcej było ich. Do tego kłosy są znacznie dłuższe i ziarno nie co większe (jest bardziej rozbudowany system korzeniowy).

 

@milanreal1 "...Kiedys słyszałem o badaniach jednego prof. o ilości wysiewu pszenicy, zaczynał od ok 70kg/ha. Krzewienie było super, występowały rośliny z 16 pędami ale plony nie zachwycały. Bardziej warte uwagi jest to że nawet siew w graniach 500-600 ziaren kiełkujących na m2, nie wpływało znacząco na wysokość plonu, gorzej z jakością..."

 

Tak tyle pędów wytworzyły co poniektóre rośliny. Z tą obsadą 500 ziaren na metrze się zgodzę. Plonu nie poprawimy w ogólę, a tylko jakość zepsujemy.

 

O tym doświadczeniu jakie przeprowadził mój znajomy, namówił go do tego pewien profesor- doradca (mój wykładowca z uczelni, bardzo mądry człowiek, przeprowadził wiele doświadzeń polowych gdzie uzyskał plony pszenicy przekraczające 15 ton/ha i to nie na żadnych minipoletkach, tylko na pokaźnych obszarach, w Polsce jak i za granicą ). Na pozór moża by powiedzieć nie realne, ale w praktyce możemy się przekonać sami. Na koniec dodam jeszcze tyle że według naszych wyliczeń plon wynosił na poziomi trochę wyższym niż opisałem, ale kiedy skosił wyszedł wynik 10 ton

Sam dzięki temu doświadczeniu zacząłem stosować niższą normę wysiewu na tyle ile pozwalają mi moje ziemie... i jakoś nie odczuwam spadku plonu, ale raczej w drugą stronę...

Edytowano przez adamelo
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ale to zależy od wielu czynników, uwiężę w plony 10t/ha bo to realne przy nakładach sporych, ale zasiej te kilkadziesiąt kilogramów po qq czy jak ja mam teraz po użytkach zielonych... 60% powschodzi... po qq , przy granicach, czy po użytkach zielonych trzeba siać te 250kg , b o jak nie myszy to korzenie, jak nie korzenie to się w zimie coś przytrafi, ja nie schodzę poniżej 200kg, mam ciężkie zimy, zadymy, płodozmian po qq i użytkach zielonych i nikt mnie nie przekona do zejścia nawet na 150kg, chyba że mi zapłaci za straty, bo testowałem :D

Edytowano przez bobytempelton

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Jaka musi być obsada pszenżyta oraz pszenicy na m²? Chce sobie poprzeliczac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

@bobytempelton a czy ja gdzieś napisałem, że można stosować tak niski wysiew (np 35 kg) po kukurydzy? napisałem wyraźnie że należy uwzględnić wiele czynników. Wiadomo chyba że z kukurydzą schodzisz późno ze stanowiska i nie wysiejesz 30 września taką ilość roślin na metr, to wszystko należy uwzględniać... No chyba że u Ciebie rośnie inna kukurydza i możesz spokojnie posiać po połowie sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj