gosc1

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar?

Polecane posty

Vril    1

U nas w okolicy średnio ludzie sieją pszenicy 220-250 kg. Wynika to z tego że mamy bardzo dużo ciężkiej gliny .

 

Bardzo proszę o wytłumaczenie jak się przelicza (wzór) ilość wysiewu w zależności jakie ziarno mamy (masa ,zdolność kiełkowania ) .

Edytowano przez Vril

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesssiu007    186

witam ja kupiłem z centrali pszenice arkadie i pszenżyto borwo ile mam siać kg tego na ha ?? dodam że mam IIIa klase ziemi. ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

witam ja kupiłem z centrali pszenice arkadie i pszenżyto borwo ile mam siać kg tego na ha ?? dodam że mam IIIa klase ziemi. ???

 

Zależy jaką chcesz uzyskać obsadę roślin na m2,jaka jest MTZ i siła kiełkowania. Po uwzględnieniu tych parametrów wyjdzie Ci ilość w kg na ha.

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Lesssiu007

Borwo sieje na 300 roslin na metr , pozostałe około 350m2 jest to przedział 150-170kg

arkadie mam pierwszy raz- przy 50 gramach i 83% planuje 200kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    68

W tym roku troche przegiolem z norma wysiewu:) miejmy nadzieje ze sie ociepli w nocy. Siane 20 wrzesnia miejscami pojawia sie drugi listek. Pszenzyto miejscami wyszlo mi 122kg ha

Twingo C1 -44,6 Mtz- 91% zdolnosc kielk.

Mialo byc 160kg ale zaszedl blad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

U mnie pszenica Ozon 300kg/ha pod korzeń Polifoska 6

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaroles    0

ile siać pszenżyta,żyta,mieszanki jeśli nie jest zaprawiane ani hybrydowe tylko zwykłe przeznaczone na szrut dla bydła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

Ile siać bez względu na to na co jest przeznaczone.

jeżeli gleba jest w dobrej kulturze to to jest niezbędnie.

dla mnie jest bez sensu podawanie w kilogramach ile na hektar wysiać.

uwaam że każdy rolnik powinien trochę więcej liczyć.

podam na swoim przykładzie klasa ziemi IVa, IVb, V odczyn ph powyżej 6

 

Na takiej ziemi maksymalna ilość kłosów które mogą być wyżywione to ok 600/m2 co daje maxymalny plon 7-8t/ha

Z jednej rośliny w obecnych odmianach 2 rozkrzewienia boczne, czyli 3 kłosy z jednego ziarna co daje 200 szt na m2

jednak trzeba uwzględnić siłę kiełkowania przyjmijmy 90% należy dodać 10% czyli 20szt/metr

uwzgledniają że w trakcje wegetacji kilka rośiln może wypaść oraz wszystkie inne czynniki dodajmy 30szt/na metr

to daje nam 250szt/na metr2

ważna jest masa 1000 nasion, ja osobiście liczę i waże na wadze kuchennej za 20zł dokładność do 2g

przyjmijmy że mamy bardzo gruby materiał 50g masa tysionca nasion

1000/250szt/m2=4 a więc 50g zużyjemy na 4m2 (1ha = 10000m2)

na 1 m2 zużyjemy 50g/4=12,5g

czyli na hektar zużyjemy 12,5g*10000=125000g=125kg na hektar oczywiście norma 250szt/m2 jest przy siewie wczesnym. do siewu optymalnego trzeba doliczyć max50szt/m,

natomiast do siewu późnego kolejne 50szt/m2

Wysiałem 140kg na hektar pszenicy kws ozon i jest duża obsada.masa 1000nasion 46g, siałem także jantarke masa 1000nasion 53g wysiałem 180kg na hektar. Obsada jest bardzo podobna. Różnica wynika z masy 1000 nasion, jantarka miała troche słobszą siłę kiełkowania. siew był wczesny ok 15 września..

 

Każdą roślinę można tak wyliczyć ile siać. jeżeli wysiejemy 400szt/m2 przy masie 50g 1000nasion (50/2,5= 20g)20g*10000=200000g=200kg na hektar. duża konkurencja nie sprzyja dobrym plonom bo rośliny pobierają składnki a potem te słabsze i tak są zaduszone i nie wydają plonu.

Edytowano przez rafalwwe42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

w zbożach obsada na metr we wczesnym siewie 250szt/m2 wystarczy. lepiej wsiać rzadziej niż za gęsto. zawsze mozna trochę wzmocnić krzewienie i obsada będzie ok. ja w tym roku wysiałem psenice 280szt/m2 i jest za gęsta w przyszłem roku zejde do 200 z małym hakiem. sieje okło 15 września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Zauważyłem pewną zależność ze jak ktoś jest słabym rolnikiem to sieje bardzo gesto i wielkie g... zbiera, a mądrzejszych nie słuchają, wystarczy przejrzeć galerie co mają. Pisze tu o normalnym terminie siewu i normalnych warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolxd200    0

Jak myślicie czy nie za mało wysiałem pszenżyta ozimego odmiany borowik o MTZ 51,8. Zasiałem 1,5 ha i wysiałem 250kg proszę o odp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Z tym sianiem powiem tak jestem zwolennikiem siania mniejszymi ilościami. W  ubiegłym roku posiałem pszenice kerubino mój materiał MTZ wyszło 53 siła kiełkowania 93% a sąsiad posiał żyto za miedzą na oborniku mówił ok 300kg\ha nie wiadomo jakiego pochodzenia . Ziemia 4 i 5 klasa efekt końcowy 6,5t\ha pszenicy u sąsiada nie całe 3. Jeśli dbasz o pole i siejesz porządny materiał to nie ma co się wygłupiać z ilością. Owies na dzierżawach w tym roku posiany słabe stanowiska ok 110kg\ha hakera plon 4,8t\ha. Sąsiad twierdzi że to sama chemia że na takich polach taki plon jest, a ja twierdze że na samej kiełbasie długo się nie pojedzie, dla tego nie tylko azot  tylko coś więcej i z głowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielone14    3

u mnie pszenżyto algoso 250kg/ha, ziemie ciężkie, glina

w mojej okolicy jest tak że jak mało się wysieje to mało się zbiera :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

u mnie pszenżyto algoso 250kg/ha, ziemie ciężkie, glina

w mojej okolicy jest tak że jak mało się wysieje to mało się zbiera :)

W takim razie ile Ty zbierasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

W tym roku wszystko się opóźniło także dopiero zaczęliśmy siać, daliśmy 267 kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja siałem w zeszłym roku po 240kg/ha pszenżyta,w tym roku zszedłem do 200kg/ha.Dla porównania 3 przejazdy siewnika zrobiłem po staremu.Ciekawe jaka będzie różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Zawsze siałem ok 220kg, a w tym roku z racji sporej nadwyżki i taniego zboża posiałem po 300kg dla testu. Zobaczę jak lepiej. Siane 18 i 19 wrzesień i już zielono jak na łące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ja wysiałem pszenżyto Maestozo, Moderato i Bereniko po 200kg/ha przy sile kiełkowania 89%, żyto Dankowskie Diament i Amber po 180 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj