wojciechu

Amazone D7 -Za dużo wysiewa podczas próby kreconej

Polecane posty

wojciechu    0

Witam,

mam taki problem, że siewnik amazone d7 wysiewa zbyt dużo nasion niż podczas próby kręconej. Mam opony 4.00 x 16. Na próbie kręconej robię 16,5 obrotu. Szerokość siewnika 3m. Nie mam już żadnego pomysłu dlaczego tak jest. Waga dokładna. Przy kręceniu wysiewa a każdym razem taką samą ilość nasion (można powiedzieć, że z dokładnością do 1g). Dla przykładu podam, że nastawiłem jakieś 3,5kg rzepaku na hektar, a po zasianiu wyszło, że wysiałem ok 5,5kg na hektar. W zbożu to samo, Wykluczam usterkę siewnika bo za każdą próbą kręconą jest tyle samo na wadze.

 

Nie mam już pomysłów jak to naprawić, poradźcie :)


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vladoo1    9

Łożyska kierunkowe w skrzyni przekładniowej do wymiany ja tez tak miałem wymieniłem i co do grama sieje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

a gdzie te łożyska znajdują się dokładniej?? i jaki koszt?? bo u siebie chyba też muszę to wymienić bo fałszuje ....


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Ja mam też dwie dokładne wagi elektroniczne które ważą z dokładnością do 1g, jednak różnica w pomiarze między tymi wagami wynosi coś koło 10 gram... Ja bym na twoim miejscu kręcił 41,8 raza a wynik pomnożył razy 40, wtedy będziesz miał mniejszy błąd w ważeniu, ciśnienie w oponach 2at. Jak by miał rąbniętą przekładnię to raczej nie wychodził by mu za każdym razem dokładnie taki sam wynik w próbie kręconej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

Jaki jest sens wymiany łożysk w przekładni skoro wysiewa idealnie tak samo podczas każdej próby kręconej? Ja skłaniam się bardziej w stronę błędu podczas próby kręconej ale sam już nie wiem.

 

Kolego FINN łożyska znajdują się w przekładni bezstopniowej z prawej strony siewnika. Koszt wymiany to jakieś kilkaset złotych tylko najpierw trzeba się upewnić że to na pewno wina łożysk

 

http://allegro.pl/amazone-siewnik-lozysko-skrzyni-przekladniowej-i3513723205.html

Edytowano przez wojciechu

hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

w zimę trzeba bedzie zajrzeć... ;)


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

Raczej jednakowo. Siewnik podczas próby kręconej jest zaczepiony na podnośniku i w podobnej pozycji jest podczas siewu na polu.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek88    2

W tym siewniku pochylenie robi bardzo dużą różnicę:) podczas próby kręconej siewnik jest bardziej pochylony na ciągnik, przez co denka są wyżej względem kółek wysiewających. 2 lata temu zrobiłem taki błąd w rzepaku wysiew ustawiony 3,8 a wyszło ponad 5, pszenica rok temu ustawione 180 wyszło ponad 220. W tym roku to przypilnowałem i podczas próby ustawiłem wysiew na 3,6kg rzepaku, na polu go troche bardziej pochyliłem na ciągnik i wyszło 3,4 kg. Masz u siebie na siewniku taką blaszkę-strzałkę która pokazuje wypoziomowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

Nie mam takiej blaszki. tylko nie sądzę żebym mógł bardziej pochylić siewnik na ciągnik podczas siewu bo jak podniosę do samej góry to będie właził w kabinę. Masz na myśli pochylenie siewnika poprzez skrócenie cięgna górnego?


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

raczej rozkręcenie, tak aby siewnik był w pionie, a nawet delikatnie odchylony do tyłu... tak aby redlice lepiej sie zagłębiały w glebę...


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Mam siewnik amazone d5 skrzynia mechaniczna i problem jest taki że nierówno sieje,trochę regulowałem denka lecz nie pomogło.Czy dalej regulować denka czy inna przyczyna.I jeszcze jeżeli z danej sekcji wysiewa mniej to trzeba denko odchylić od kółka wysiewającego czy przybliżyć?

Głównie chodzi o trawę.

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek88    2

Dziwne że jej nie masz na środku siewnika pod skrzynią.Szkoda bo ta blaszka dużo daje. Więc albo przy próbie kręconej trochę rozkręcisz cięgno, albo w czasie siewu skręcisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
smokus1234    1

Koledzy, czy ktoś się orientuje jak względem siebie powinny być ustawione Krzywki(gwiazdy) w D8 w skrzyni? Równo ramionami czy na przemian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

bartek88 hmmm, jakoś nie wydaje mi się żeby nieznaczne rozkręcenie cięgna wpłynęło na ilość wysiewanych ziaren podczas próby kręconej. Możesz to jakoś uzasadnić?


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek88    2

Skręcając cięgno, powodujesz że denko aparatu wysiewającego względem rolki jest wyżej, przez co nasiona muszą być wyżej podniesione żeby wyleciały z aparatu. Zrób sobie próbę kręconą normalnie, a później rozkręć cięgno z 5 obrotów, zrób jeszcze raz i porównaj wyniki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateoX    0

Jeżeli siewnik wysiewa za dużo niż jest nastawione to łożyska są dobre. Uszkodzenie łożysk objawia się tym, że siewnik za mało wysiewa.

 

wojciechu rozumiem, że denka masz ustawione na pozycję 1?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gizberg    0

mam amazone d8 i tez nie równo wysiewał co do próby kręconej a polem, na próbie wychodziło co do 1g nawet po paru kręceniach i tesz czytałem o tym pochyleniu siewnika ale teraz już wyczaiłem co jest i jak sprwadzić skrzynię

a więc podnosicie siewnik robicie próbę bez ziarna jeden kręci kołem drógi patrzy na wałek wysiewający bo u mnie jak kręciłem kołem powiutku to wałek wysiewający obkręcił się 11 razy a jak szybko kręciłem kołem to obrócił się 8 razy czyli na 2.5 ara byla różnica 3 obrotów wałka wysiewającego. a jak robiłem próby to przeważnie krąciłem jednakowo a na polu to różnie się jedzie i z tąd brały się takie różnice

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam amazone d8 i tez nie równo wysiewał co do próby kręconej a polem, na próbie wychodziło co do 1g nawet po paru kręceniach i tesz czytałem o tym pochyleniu siewnika ale teraz już wyczaiłem co jest i jak sprwadzić skrzynię

a więc podnosicie siewnik robicie próbę bez ziarna jeden kręci kołem drógi patrzy na wałek wysiewający bo u mnie jak kręciłem kołem powiutku to wałek wysiewający obkręcił się 11 razy a jak szybko kręciłem kołem to obrócił się 8 razy czyli na 2.5 ara byla różnica 3 obrotów wałka wysiewającego. a jak robiłem próby to przeważnie krąciłem jednakowo a na polu to różnie się jedzie i z tąd brały się takie różnice

pozdrawiam

 

Witam.

A ile razy kręciłeś kołem żeby wyszło to 11 razy obrotu wałka wysiewającego przy wolnym kręceniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Szybkość jazdy nie ma wpływu na ilość wysiewu, jak ktoś nie wieży niech zobaczy jaka jest zasada działania tej przekładni. Mi np. za dużo rzepak wysiało bo waga źle ważyła (myliła sie o 50g). Dla przykładu sieje rzepak 3,9 kg/ha i robimy próbe kreconą dla 2,5 ara. Jezeli 3,9 kg jest na 1 ha to x kg jest na 2,5 ara (0,025 ha). I sobie to obliczamy i wychodzi, że na 2,5 ara musi być 0,0975 kg (97,5 g) rzepaku. Wystarczy, że waga myli się o 25 g to jest już prawie 25% błedu pomiar. I u mnie tak własnie było. a A próba kręcona dla każdego siewnika wygląda tak samo tylko trzeba zmierzyć obwód koła i znac szerokość siewnika:

np. dla 2,5 ara (0,025 ha)

siewnik amazone d7 szerokość 3 m

koła 4-16

obwód koła 2,13 m

2,5 ara to jest 250 mkw (metrów kwadratowych)

to 250 mkw przez 3 m  (szer. siewnika)     250/3=83,333

daje nam droge siewnika jaką musi przejechać wychodzi 83,333 m

dzielimy to przez obwód koła 83,333 m przez 2,13 m   83,333/2,13=39,1

wychodzi nam ilość obrotów kołem 39,1 obrotu kołem

i krecimy kołem aż nasiona zaczna leciec

oprozniamy rynienki i zaczynamy krecić te 39,1 obrotu kołem (czyli te nasze 2,5 ara)

jak wykonamy te obroty to ważymy nasiona i mnożymy razy 40 np. 100 g (0,1 kg)x40 to daje 4000 g (4 kg), jakby co to korygujemy na przekładni i następna próba

 

Pozdrawiam

Edytowano przez CIAPEK1981

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Może i ja się dołączę do tematu.

Posiadam siewnik d7 3,3m i zauważyłem że jak na polu są bryły (czyli siewnik podskakuje) to sieje sporo więcej. Przy rzepaku wysiał nawet do 40% więcej niż przy próbie (a to bardzo dużo) Mam pojedynczy rząd ząbków do drobnego wysiewu i myślałem, ze ziarno samo wylatuje podczas siewu. Ostatnio siałem zboże na kilku kawałkach i też zauważyłem że sieje więcej (wcześniej przy zbożu nie zwracałem uwagi, sypałem z dużej nie ważonej kupy) Pojechałem na jeden idealnie równy kawałek, nie było brył i okazało się że wysiał wręcz idealnie!!!!

Teraz pytanie gdzie szukać przyczyny? Rolki są ok tzn. nie wytarte i tam raczej zboże po dziurach samo nie wyleci. Więc zostaje przekładnia. Może po dziurach te łapki co chodzą po "tej gwiaździe"  bardziej podskakują lub ....? Ktoś walczył z tym problemem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrugolek    14

Może i ja się dołączę do tematu.

Posiadam siewnik d7 3,3m i zauważyłem że jak na polu są bryły (czyli siewnik podskakuje) to sieje sporo więcej. Przy rzepaku wysiał nawet do 40% więcej niż przy próbie (a to bardzo dużo) Mam pojedynczy rząd ząbków do drobnego wysiewu i myślałem, ze ziarno samo wylatuje podczas siewu. Ostatnio siałem zboże na kilku kawałkach i też zauważyłem że sieje więcej (wcześniej przy zbożu nie zwracałem uwagi, sypałem z dużej nie ważonej kupy) Pojechałem na jeden idealnie równy kawałek, nie było brył i okazało się że wysiał wręcz idealnie!!!!

Teraz pytanie gdzie szukać przyczyny? Rolki są ok tzn. nie wytarte i tam raczej zboże po dziurach samo nie wyleci. Więc zostaje przekładnia. Może po dziurach te łapki co chodzą po "tej gwiaździe"  bardziej podskakują lub ....? Ktoś walczył z tym problemem.

 

Dobrze uprawiaj  pole, a nie walcz z siewnikiem. Jeśli się nie da to jedź wolniej, wtedy siewnik nie będzie podskakiwał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Atari
      Witam, mam problem z montażem czujnika prędkości na koło ciągnika. Nie wiem ile zastosować magnesów. W instrukcji obsługi nie widziałem żadnej informacji na ten temat. 
      Chciałbym też wiedzieć jak później skalibrować sterownik.
      Z góry dzięki za pomoc.
    • Przez jondir989
      Orientuje się ktoś ile kosztuje rozsiewacz Amazone ZA-M 1001 profis z komputerem amatron 3? 
    • Przez Jzfffthedeere
      Witam! Posiadam rozsiewacz nawozów AMAZONE ZA-M 1500. Mam problem z regulacją tarcz wysiewających, mianowicie trudno jest mi określić ich typ, a także znaleźć jakiekolwiek dane dot. regulacji znajdujących się na nich łopatek. Bylibyście w stanie pomóc? Z góry dzięki 
       
      Pozdrawiam!
    • Przez tworek05
      Mam problem z rozsiewaczem Amazone ZA-U 1501 rozsiewa za dużo na boki a za mało za tył traktora , talerze są białe, a łopatki o wymiarach 240na215 może wie ktoś dlaczego tak sieje?
    • Przez BELARUS820BX
      Witam wie ktoś jak ustawić siewnik amazone D4 typ 30 nie jest on mój tylko porzyczony i nwm jak ustawić to siewu owsa pomorze ktoś
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj