Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
AlaCapone    5015
Napisano (edytowany)

Zarówno numer "063015", jak "73004" jest oryginalnym numerem KV z tym, że lemiesze z wybitymi tymi numerami różnią się między sobą wymiarem i rozstawem otworów. Na lemieszu wybity jest sam numer "063015" bez "P". Symbol "P" jest symbolem dodawanym przez sprzedającego i podpowiedzią dla klienta, że jest to prawy lemiesz, choć sam numer już wskazuje z jakim lemieszem mamy do czynienia (gdyż lemiesz lewy i prawy różnią się numerami). Symbol "P" pojawia się w katalogach, listach i tabelkach, ale nie na lemieszu. Czy to będzie Molbro, czy Stankiewicz, czy jakikolwiek inny producent jeśli posiadają wybity np. nr "063015" to powinny być jednakowe i pasować do tego samego pługa (lecz w rzeczywistości bywa to różnie).

Edytowano przez AlaCapone

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Tutaj rozstaw 3otworow bedacych w poziomie prawie sie zgadzal, ale 4otwor - najbardziej z przodu po skosie to juz roznica paru cm byla. Kiepsko,ze mimo iz ma sie numer to i tak trzeba dla pewnosci ze starym lemieszem leciec, skoro taka samowolka. Teraz jakbym zmienial producenta znow trzeba bedzie porownywac ze starym, bo symbolom nie wiara. Choc na 15ha ornego, to mam nadzieje ze za czesto ich zmieniac nie bede musial.

Wchodzilem na strone producenta, ktorego podales iznaczek wyglada identycznie.

Jeszcze jedno pytanko, odnosnie zuzycia lemieszy. 

Lemiesz ma ksztalt jak na tymzdjeciu 

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fdanrol-sklep.pl%2Fuserdata%2Fgfx%2F74387945f816fa73731bc0e473add679.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Farchiwum.allegro.pl%2Foferta%2Flemiesz-73004-kverneland-prawy-i5016029028.html&docid=WUmAzLeTr9PAxM&tbnid=ZtJ5k9CCUPKeMM%3A&vet=1&w=300&h=103&bih=950&biw=1920&q=kverneland%2073004&ved=0ahUKEwiY1Lvio4DSAhXEJ5oKHf65Cn8QMwgmKAowCg&iact=mrc&uact=8#h=103&imgrc=ZtJ5k9CCUPKeMM:&vet=1&w=300

W praktyce kiedy powinno sie juz zmienic lemiesz? Te ktore mialem na plugu byly juz strasznie zmasakrowane,zostaly waskie zyletki. Znajomy zmienial jak ztarl kolo 3cm(na tyle lemiesza). Od spodu lemiesz jest jakby zaostrzony i linia tego zaostrzenia biegnie mniej wiecej do krawedzi tylniej - tego wystajacego z tylu czuba.To powinna byc linia na ktorej lemiesz konczy swoj zywot? Czybedzie po prostu "czuc", ze juz nie idzie jak powinien? Pytanie byc moze dosc naiwne,ale do tej pory robilem jedynie polska unia bez zabezpieczeni,a tam szly lemiesze tanie, ktore ze wzgledu na brak zabezpieczen najczesciej swoj zywot konczyly po paru hektarach na jakims wiekszym kamieniu. Rzadko zdarzalo sie, ze lemiesz byl wymieniany ze wzgledu na zuzycie, malo ktory straosci dozywal :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To nie tyle "samowolka", co niedokładność produkcyjna producenta lemieszy. Pragnę to podkreślić, że jeśli producent nie potrafi wykonać otworów z dokładnością do 0,3 mm to cóż wymagać od niego jakości materiałowej i obróbki cieplnej. Takiego producenta omijajmy z daleka.

 

Kiedy wymieniać - trudno jednoznacznie powiedzieć, ale nie później niż kiedy ziemia zacznie ocierać od spodu o obsadę, czyli mocowanie lemiesza do pługa. Innym sygnałem podjęcia wymiany jest niewystarczająca jakość orki (problemy z poziomowaniem poprzecznym pługa, zagłębieniem). Czy to będzie zużycie 3, czy 5 cm nie ma znaczenia liczy się jakość orki.

 

Od czego zależy szybkość zużycia lemieszy

Od rodzaju gleby, jej wilgotności, konstrukcji pługa, jego ustawienia, kształtu elementów roboczych oraz prędkości orki.

Jeśli chcemy znacząco wydłużyć żywotność lemieszy trzeba wymieniać dłuta.

Warto kupować oryginalne lemiesze dlatego, że wystarczą na dłużej, mamy pewność jakości wykonania, nie tracimy na zwiększonych oporach orki i większym zużyciu paliwa. Oczywiście wymaga to jednorazowego wydania większej sumy, ale można dłużej pracować bez strat w czasie na częste wymiany.

 

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Ja kupuję lemiesze od Stankiewicza (orginały sa niedostępne) i jakość wykonania i materiał są ok. Wszystko pasuje jak klocki lego. A do pługa UG kupuję lemiesze Waryński albo Unia, chociaż mam sklep, gdzie maja bardzo dobre rzemiosło "noname", ale nie wytrzymuje nawet 1/4 tego co Waryński. Na szczęście nie mam kamieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Panowie znajomy kupił używany pług GB w obrocie na ścinaczu (dokładnie modelu nie podam) i na polu na którym uprawiał owies wykonał podorywkę i po pewnym czasie orkę siewną. Na tym polu zasiał żyto. Wraz z żytem takimi pasami (+/-) na szerokość skiby zaczął wschodzić owies. I moje pytanie jest następujące co należy poprawić w ustawieniu pługa aby uniknąć takiej sytuacji? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Głębokość orki - skoro się tak dzieje, to podorywkę wykonał za głęboko, a siewną za płytko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Tylko że to nie jest na całej powierzchni tylko co parę metrów... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Wyorałeś to, co zostało przysypane podorywką. A że co kilka metrów - masz automatykę w ciągniku ? Pewnie co kilka metrów spłyciło lekko orkę siewną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ciąga go fendt favorit 515. Tak więc nie wiem co tam ma na wyposażeniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Czy dobrze rozumuje.

Wychodzę z założenia że nigdy nie zaszkodzi jak głupi mądrego się poradzi

Mam dwie wajchy od podnośnika

Jedna mx w tył siłowa  środek mieszana przód pozycyjna

Druga wajcha podnoszenie tył opuszczanie przód

Pierwszą ustawiam max w przód i mam pozycyjną i o niej zapominam

drugą mam delikatnie do przodu przesuwać abym uzyskał zadawalającą głębokość (nie do samego końca bo zanurze za bardzo pług) Do tego powinien być jakiś ogranicznik abym mógł ustalić i przy opuszczaniu pługa wajcha była blokowana. Dobrze rozumuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Nie ten dział. Najpierw zadaj pytanie w odpowiednim dziale zgodnie z marką ciągnika.

 

Jak będziesz wiedział od czego jest pierwsza dźwignia i w jaki sposób posługiwać się nią - wróć tu i zadaj pytanie ponownie zgodne z nazwą działu.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Nie rozumiem twojej aluzji

 wydaje mi się że odpowiedni dział, bo oprócz właściwego ustawienia pługu ,jego właściwego zaagregowania z ciągnikiem ważne  też są ustawienia w ciągniku.

Ciągnik feguson 284/ ladnini750 ale podobnie jest ferguson 675/690

Jedna dźwignia regulacja siłowa/ pozycyjna

druga dźwignia opuszczanie / podnoszenie podnośnika

 

https://www.otomoto.pl/oferta/massey-ferguson-690-ID6yC7Yz.html

https://www.mascus.pl/rolnictwo/uzywane-traktory/landini-8550/qeqjlmun.html

[galleryimg=259134]

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Dla pługa  - dział odpowiedni, ale o działanie podnośnka w twoim ciągniku musisz pytać w "swoim" dziale. To, co na logikę, w niektórych ciągnikach niestety nie działa, bo producent przewidział inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015
...

Jedna mx w tył siłowa  środek mieszana przód pozycyjna

....

 

 

...

Jedna dźwignia regulacja siłowa/ pozycyjna

....

 

Raz piszesz, że coś o nazwie "mx" (osobiście nie wiem co to jest) w tył siłowa  środek mieszana przód pozycyjna, potem Jedna dźwignia regulacja siłowa/ pozycyjna.

 

Przypuszczałem, że nie masz masz pojęcia o czym piszesz, albo tego nie pojmujesz, dlatego napisałem: .... Jak będziesz wiedział od czego jest pierwsza dźwignia i w jaki sposób posługiwać się nią - wróć tu i zadaj pytanie ponownie zgodne z nazwą działu.

 

Na podstawie tych dwóch Twoich wypowiedzi jestem tego pewien (co wcześniej tylko przypuszczałem), ponieważ raz masz trzy pozycje dźwigni a drugi raz dwie - dlatego powtórzę:

Jak będziesz wiedział od czego jest pierwsza dźwignia, ile ma pozycji oraz w jaki sposób posługiwać się nią - wróć tu i zadaj pytanie odnośnie pługa.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

<1210>

Pomijając to, że powinieneś pytać w innym dziale, to ci coś podpowiem. Ja osobiście przy pracy pługiem używam regulacji mieszanej, ale jeśli chcesz pozycyjną to najprościej - koło podporowe do tyłu i nim wyreguluj głębokość ostatniej skiby, głębokość pierwszej wyregulujesz długością łącznika centralnego tuza, jeśli dobrze ustawisz to nawet, jeśli dźwignię podnoszenia opuścisz całkowicie to pług nie zagłębi się więcej niż jest ustawiony. Przeczytaj cały temat, jest dużo mądrych porad, które ci pomogą.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek99    16

POMOCY !!!

Niedawno nabyłem dawny wynalazek Lemkena pług obrotowy dwu skibowy D30/60 F0. Super sprzęt do małego ciągnika. Pług jest dość zużyty, ogólnie do robienia. Lemiesze i płozy już nie są z oryginałów tylko nieudolnie dorabiane. Przyszedł właśnie czas żeby przywrócić go do stanu używalności, i tu pojawia się problem bo nie mogę znaleźć do niego katalogu części, w ogóle brak w necie informacji o tym typie. Na korpusach ma oznaczenie LU2 a na odkładnicach ( jednoczęściowe bez osobnych piersi) LU1, oryginalne logo Lemkena, na piętce odkładni napis OPAL. Nigdzie nie znalazłem opisu części do takich korpusów. Dorabianie części na "OKO" nie ma sensu. Chcę go zrobić porządnie albo wcale.  

W związku z tym prośba do WAS, może ktoś ma jakieś informacje na temat tego pługa bo trochę szkoda wywieźć go na złom.

Jeszcze jedno "fachowcy" z Lemkena odpowiedzieli mi, ze takiego pługa nie znają  :o  :o  :o  wysłałem im zdjęcia :D  :D  :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Zakładam, że chodzi o pług Lemkena o symbolu D30/60 FB (obrót mechaniczny, dwu skibowy). Dziwię się, że "fachowcy" nie znają go.

Standardowo powinien mieć odkładnice jednoczęściowe. Oryginalny numer powinien być wybity na odkładnicy.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek99    16

Tak, chodzi o pług Lemkena dwu skibowy, obracany mechanicznie, na ramie bardzo wyraźnie wybity jest symbol D30/60 F0, też myślałem, że to D30/60 FB ale wyraźnie jest FO ale to pewnie szczegół. Na oryginalnych częściach tzn korpus i odkładnice są tylko wybite oznaczenia LU2, LU1 oraz znaczek Lemkena i nie ma jakichkolwiek innych numerów, lemiesze i płozy już dorabiane i tam bez oznaczeń. Obecnie lemieszy z rozstawem 105 mm jest kilka rodzai, tak samo odkładnic, gdybym miał to na miejscu to bym dopasowywał, ale wszystko daleko a kupować w ciemno to trochę za kosztowne. Dlatego moja prośba o pomoc. Może ktoś ma takie dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Zapodaj zdjęcie tego cuda. :D

Czy ten symbol "D30/60 F0" wybity jest bezpośrednio na ramie, czy może pług posiada tabliczkę znamionową, przynitowaną do ramy z namalowanym tym symbolem?

 

Prawdopodobnie jest to jakiś pług na licencji Lemkena. Co by jednak nie mówić lemiesze od pługa "D30/60 FB" powinny pasować. Dziwi mnie fakt braku numerów  oprócz wspomnianych "LU1" na odkładnicach.

Proponuję zadzwonić do zakładów dorabiających elementy robocze, jak choćby do Stankiewicza, Unirolu lub innych i zapytać się o potrzebne elementy podając symbol pługa, ale bez numerów będzie problem.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

KRAMP ma w swojej ofercie części do pługów (także Lemken).

Sklepy GRENE zostały przejęte przez KRAMP-a, także przejdź do nich, powinni coś dobrać (będą  mieli oryginalne numery wszystkich części do korpusów Lemkena). Jeśli nie mają na stanie to sprowadzą.

http://www.kramp.com/shop-pl/pl/19855/494980/70877/3440730+Odk%C5%82adnia%2C+prawa%2C+pasuje+do+LU2

 

Dla korpusów LU2:

3440731 odkładnica prawa

3440730 odkładnica lewa

 

Kolego @jahooo ta strona byłaby pomocna, gdyby dotyczyła sklepu w Polsce, ale można spróbować zamówić u nich mimo, że spoza UE.

To jest oryginalna tabliczka.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Raczej chodziło mi o to, że wskazuje jakieś numery seryjne dla tego typu korpusów, a po tym jak po nitce do kłębka, czegoś się można uczepić. A z Ukrainy tez kilka rzeczy sprowadzałem na zamówienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Faktycznie, można porównać ceny - być może z Ukrainy będzie taniej.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

jakie macie opinie o pługach (zagonowych) agromasz/staltech 4x40 bo to praktycznie takie same konstrukcje i one mają takie same odkładnie jak unia tur 35 ? I jak w porównaniu do nich wypada akpil czh 4x40 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj