Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

FanUrsusa    0

A może ktoś nakręcić film jak ustawić pług ? Bo ja mam pług 3x35 cm i c-360 i strasznie ciężko się orze nawet w podorywce !!! Może ktoś powiedzieć co mogło się stać . Ciągnik się ślizga , opony kiepskawe jakieś 40% ale mój sąsiad orze 4x35 opony90% i orał siewną i nawet nie grzebnął . Co robić ? Czytałem cały temat . Nie mam dużo lat bo 14 ale potrzebuję porady . A i jeszcze 1 oryginalne koła powinny się mieść w 35 cm a u mnie się nie mieszczą , jak odsunąłem pług w lewo to nie 1 skiba nie orała do końca . A i co daje skracanie i wydłużanie łańcuchów bo sąsiad mówi żeby lewy skręcić a prawy rozkręcić , bo wtedy są mniejsze opory bo lemiesze idą pod kątem , prawda to ? Sory że dużo pytań ale jetem żądny wiedzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

najlepiej daj sąsiadowi,to ci ustawi,łańcuchy skrec po równo i zostaw nie duży luz,nie opuszczaj pługa za głeboko to sie nie bedzie kopał,wypoziomuj na śrubie i heja,ja też ,niedawno pytałem na tym forum jak orać,mam jeszcze kilka problemów,ale zauważyłem ,że najlepiej popróbowac samemu(regulować ,przestawiać,aż dojdziesz co i jak)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieter1224    0

Witam kolegów. Mam małe pytanie. Sąsiad kupił sobie pług 2 skibowy obrotowy i nie może go ustawić. Traktor podczas orki ściąga w prawo na zaorane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stiw    0

Niech rozkręci cięgno prawe i powinno być ok :)

Panowie ja też jestem początkującym w temacie ustawiania pługa.Ciągnik mam C330 + pług dwuskibowy i oczywiście problem z ustawieniem. skiby nie równe, przy próbie wydłużania lub skracania łącznika górnego niby jest lekka poprawa ale znowu nie może się wgryść na początku skiby.Innych regulacji na razie nie tykałem, bo trochę się boję że go jeszcze bardziej rozreguluję.Wychodzi na to że pierwsza skiba jest większa od drugiej.Może by ktoś wytłumaczył, którą śrubą reguluje się żeby na przykład skiba bardziej ostro stała (zimowa),albo żeby bardziej leżała, czy od tego jest regulacja osi wykorbionej, czy coś innego Od czego to zależy.Może jak to przynajmniej teoretycznie zrozumiem, to z resztą pójdzie mi łatwiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

To ja mam pytanie odnośnie pozycyjnej i siłowej w Case jx90.

otóż mam pług lemken opal 110 3skiby i teraz nie wiem dokładnie jak te wajchy w ciągniku ustawić instrukcja jest tak napisana że mózg się gotuje eh. Chce aby pług trzymał żądaną głębokość cały czas a pole jest takie że jest glina potem lekka ziemia i bardzo ciężka ziemia no i pług na pierwszym wypycha jak ustawie to potem na lekkiej wpada głęboko i na ciężkiej znowu wypycha. jak ustawić w tm ciągniku aby cały czas była jedna głębokość orki bez ciągłego mieszania wajchami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edziu    1

Witam kolegów. Mam małe pytanie. Sąsiad kupił sobie pług 2 skibowy obrotowy i nie może go ustawić. Traktor podczas orki ściąga w prawo na zaorane.

 

Na pewno złe wyregulowanie szerokości orki pierwszej skiby!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stiw    0

Na pewno złe wyregulowanie szerokości orki pierwszej skiby!!!!

Widzę że to forum nie ma sensu, jeżeli ktoś ma problem to i tak nikt mu nie stara się pomóc jak np powyższa odpowiedź.Ze ma źle wyregulowany pług to On bez takiej podpowiedzi wiedział.Tutaj szukają pomocy ludzie którzy naprawdę zaczynają przygodę z pługiem najczęściej 2 lub 3skibowym i naprawdę potrzebują jakiegoś prostego nakierowania w czym może tkwić problem.Jak się opanuje takie podstawy to później już naprawdę skomplikowany nowoczesny pług będzie mu łatwiej ustawić.Dużo się tu pisze o orce zimowej lub siewnej, ale nikt nie raczył napisać jak i którymi wajchami ustawić pług żeby np. skiba bardziej stała lub bardziej się kładła. Dla większości jest to proste ale dla niektórych czarna magia.Jak się obserwuje jakieś forum samochodowe tam ludzie naprawdę krok po kroku starają się naprowadzić mniej doświadczonego kolegę na przyczynę problemu,a nie zbycie w formie " MASZ ZEPSUTY SAMOCHÓD" tak jak tutaj udzielają porad w formie " MASZ ŹLE WYREGULOWANĄ PIERWSZĄ SKIBĘ". Może by tak ktoś napisał w jaki sposób w tym przypadku wyregulować pierwszą skibę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody28    39

To ja mam pytanie odnośnie pozycyjnej i siłowej w Case jx90.

 

Nie wiem co to za traktor i nie wiem co to za pług ale jak chcesz mieć jednakową głębokość orki to pozostaje Ci tylko regulacja pozycyjna i koło kopiujące przy pługu.

 

Siłowa regulacja na tym polega ze na niejednorodnych glebach raz plug jest glebiej raz plycej... ale.. wiem ze jest jeszcze cos takiego jak regulacja mieszana, a polega to na tym że niweluje ona te róznice glebokosci ktore pojawiaja sie przy silowej. Tzn róznice glebokosci dalej są ale są mniejsze. Tylko nie wiem czy Case jx90 posiada regulacje mieszaną?. Musisz poszukać w instrukcji.

 

PS. A w instrukcji od pługów UG pada ciekawe stwierdzenie że w praktyce różnice głębokości orki nie mają znaczenia

Edytowano przez mlody28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinmax    6

panowie sporo pomysłów na ustawienie pługa

 

ja mam zetora 5341 i pług 4x40 grudziądzki z 1985r.

 

Po wielu obserwacjach zachowania się tego pługa na górach doszedłem do wniosku że koło podporowe trza przestawić na maksa do tyłu a na wieżyczce zrobić "pływający poziomy otwór". Głębokość 1 i 2 skiby reguluję podnośnikiem a 3 i 4 na kółku dzięki temu 1 i 2 skiba przenosi docisk na tylne koła co zmniejsza poślizg kół. Pług ten ma prostą belkę do zaczepienia podnośnika więc by go wypoziomować wydłużam lewy wieszak, a prawy mam całkowicie skręcony jest to istotne by pług lepiej pracował. Najlepiej ustawia się pług na gładkim i płaskim odcinku pola.

W pierwszym przejeździe nie ustawiamy zbyt dokładnie pługa bo 1 skiba nie wejdzie w ziemię, dopiero w drugim przejeździe ustawia się pług by równo przewracał ziemię.

Zamiast dziury pływającej na wieżyczce i górnego łącznika (cięgła) zastosować łańcuch.

Nie wiem jak inne ciągniki mają mocowane cięgło, w Zetorze są 4 dziury ja zakładam na najniższą by jak najwyżej podnieść pług. Przydaje się to w mokrych miejscach.

Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

kolego stiw to czy skiba jest tzw. ostra (czyli dawniej zimowa lub ziębla) zależy od prędkości roboczej oraz od głębokości pracy pługa (jeżeli głębokość będzie większa od szerokości to skiby muszą być wysztorcowany bo ziemia musi się gdzieś zmieścić - inna sprawa kto orze na ponad 35 cm)

 

źle ustawiona pierwsza skiba oznacza, że pierwszy korpus odwraca za dużo lub za mało ziemi. Ponieważ jest od "na prawo" od środka i traktor też jest wpychany na zaorane pole to wydaje mnie się, że zbiera trochę za dużo -> musisz korbą, która w pługu dwu skibowym jest z lewej strony pługa umieszczona poprzenie przesunąć cały pług w prawo (względem mocowań).

 

Jeżeli boisz się regulować pług żeby czegoś bardziej nie zepsuć to rób tak, że zmieniasz tylko jeden parametr pracy (szerokość pierwszej skiby, ustawienie koła kopiującego, nacisk płozy, poziomowanie poprzeczne i wzdłużne) o określoną ilość obrotów i w razie pogorszenia się pracy powracasz do ustawień wyjściowych.

 

Jeżeli pierwsza skiba jest wyższa od drugiej to: (jeżeli koło masz na maksa odsunięte do tyłu)

po przejechaniu kawałka tak aby koła traktora były w bruzdzie i pług już się normalnie zagłębił wyjdz z traktora i spójrz z boku czy rama jest równolegle do pola. Jeżeli przód pługa jest niżej niż tył to albo wykręć cięgło albo podnieś koło.

jeżeli wydłużysz cięgło to wyrównasz głębokość pracy do drugiej skiby, jeżeli podniesiesz koło to wyrównasz do pierwszej skiby.

jeżeli się nie poprawi do pobaw się z szerokością skiby.

jak pług nie chce się zagłębiać to możesz sprawdzić poziomowanie poprzeczne. Regulacji tego dokonujesz ustawieniem długości wieszaków na ciągniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekD    0

W tym roku ni cholery mogłem ustwić pług (grudziądz 5) każdy przejazd było widać normalnie wstyd przed sąsiadami tak więc zaczerpłem wiedzy z tej strony http://www.agrofoto.pl/artykul-warto-byc-dobrze-ustawionym-140224.php . Na pole ple pojechałem z poziomica i linijką :) i po dłuższej chwili ustawienia udało sie pole wyglądało naprawde ładnie jak na grudziądza .Ładnie dorzucał i krył i nawet na łańcuchach nietrzymałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal87    1

Koledzy mam problem z ustawieniem pluga...

Posiadam plug jednobelkowy agromaszu i zastanawiam sie po co na wiezyczce sa 2 podluzne dziury, a miedzy nimi w srodku normalna okragla. Poki co zapinam pod ta okragla jak w starym plugu. Na jaka jest lepiej podpinac plug?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stiw    0

Witam ponownie.Widzę że może po trochę ostrych słowach troszkę ruszyło.Bardzo dziękuję kolegom Rogas i Pawel20 za udzielenie cennych wskazówek i filmiku. W tym roku czeka mnie jeszcze zaoranie 0,5h gorczycy (poplon)i trochę się boję jak to będzie wyglądało.Mój problem polega na tym że pierwsza skiba jest większa od drugiej,a przy próbie wydłużenia śruby rzymskiej (łącznika) skiby są równiejsze, ale znowu nie chce się wgłębić z początku pola (lemiesze nowe). Przy skróceniu jej tzn. podniesienie tyłu pługa w ziemię wchodzi ładnie ale znowu nierówne skiby.Interesuje mnie jeszcze do czego służy regulacja na tzw. osi wykorbionej żeby ktoś to prostym językiem wytłumaczył, może tu leży problem z nierównymi skibami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Za pomocą tego wykorbienia regulujesz nacisk płozy na ściankę bruzdy. Dzięki temu możesz skorygować zciąganie ciągnika w kierunku pola zaoranego lub calizny. Żeby to dobrze działało musisz mieć płozę w dobrym stanie.

Jeżeli wykręcisz trochę łącznik centralny to jest oczywiste, że pług będzie się gorzej zagłębiał bo lemiesz jest równolegle do powierzchni pola. Jak łącznik jest skręcony to lemiesz idzie dziobem niżej niż jego dalsza część i dlatego szybciej "wciąga" cały pług. Później jednak pracuje głębiej niż tylny i dlatego masz nierówne skiby.

Żeby pług dobrze się zagłębiał postaraj się dobrze wypoziomować pług poprzecznie (za pomocą prawego wieszaka przy ciągniku).

Jeżeli pług w czasie pracy będzie przechylony w prawo (patrząd od tyłu wierzyczka będzie tak: / ) to czubek lemiesza nie zagłębia się prawidłowo i ciężar pługa spoczywa na długiej krewędzi lemiesza => mniejszy nacisk => gorsze zagłębianie. Jeżeli będzie \ to dziub lemiesza wejdzie szybciej ale będziesz mieć nierówne dno bruzdy => nierówną poprzecznie głębokość orki. Natomiast jeśli wierzyczka będzie pionowo | to lemiesz będzie się zagłąbiać prawidłowo i dno bruzdy będzie równe.

Mam nadzieję, że pomogłem.

 

Pozdrawiam!

 

Przed zaoraniem gorczycy możesz ją położyć za pomocą talerzówki jeżdząc tak jak będziesz orać. Łatwiej się ona (gorczyca) wtedy będzie odwracać i przykrywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stiw    0

Kolego Rogas bardzo Ci dziękuję za bardzo rzeczową i napisaną naprawdę zrozumianym językiem poradę, z której zaczynam rozumieć o co w tym wszystkim chodzi.Teraz jeszcze trochę poczekam dopóki jest ładna pogoda to niech sobie jeszcze gorczyca rośnie, ale później teorię trzeba wdrożyć w praktykę. Myślę że po tej lekturze będzie łatwiej.Co do talerzówki to takiej nie mam, ale myślę że zawsze lewe koło z ciągnika mi to położy na ziemię i nie powinno być problemu. Mam nadzieję że za niedługo ja będę uczył mniej doświadczonych kolegów JAK USTAWIĆ PŁUG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody28    39

na wiezyczce sa 2 podluzne dziury, a miedzy nimi w srodku normalna okragla. Poki co zapinam pod ta okragla jak w starym plugu. Na jaka jest lepiej podpinac plug?

 

"W wieżyczce pługa znaleźć można kilka otworów - okrągłe i kształtu fasoli. Te podłużne otwory wykorzystuje się podczas pracy na nierównych terenach i na zakamienionych glebach. Pług musi swobodnie pracować i reagować na przeszkody"

 

źródło: Warto być dobrze ustawionym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Jeżeli poplon jest wysoki to są problemy z dokładnym przyoraniem. Jak masz możliwość to pożycz od kogoś talerzówkę lub zrób sobie przed przednią osią jakiś element przygniatający rośliny bo inaczej będzie bardzo ciężko zrobić porzadną orkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Widziałem u kogoś taki ciężki łańcuch, założony w poprzek ciągnika, przed tylną osią .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Co do tego otworu na wieżyce to ja tylko orze na fasolce. Jest to KV 5 skib Vario.Po drugie on miał pękniętą w tym miejscu wieżyczkę i są tam wspawane wzmocnienia i te okrągłe otwory są zasłonięte. Tak widać orali w Dani i ja też tak orze. Ale super orze i nic nie kombinuję.

Zdaję się że kiedyś w jakimś temacie Bobek farmer się wypowiadał że na tym otworze się powinno tymi pługami orać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stiw    0

Dziś wziąłem się za zaoranie gorczycy.Za waszą pomocą udało mi się w miarę dobrze w/g mnie wyregulować pług,skiby w miarę równe, gorczyca dosyć dobrze przykryta, tylko znowu jedno ale.Ściąga mi traktor na prawo tzn. na zaorane. Co teraz regulować żeby było dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

witam nie chce zakładać nowego tematu a problem mam taki.

Pług lemken opal 110 + Case jx90 i przy obrocie pług zatrzymuje się w połowie wtedy muszę wajchę dać w drugą stronę wtedy obróci dalej, jak chodził z zetorem to nie było problemu aby obrócił za jednym ruchem wajchy, wiecie co to może być ? źle podłączony czy pług coś się schrzanił ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

7711 model ale dołożony przód miał więc jak 7745 i dodam że radził sobie bez problemu. szybciej by flaki wypierdział jak by miał stanąć heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj