Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

Tomasz78    1029
15 godzin temu, Daaniel766 napisał:

Niemeyer delta 3 200. Ten łącznik ma 3 pozycje, teraz pracuje na środkowym otworze, może przestawić go na 3?

możesz lecz to raczej nie pomoże,a nawet pogorszy  ,zyskasz tylko dodatkowa regulację w kierunku płozy

moja rada

ustaw ramiona równo odciągi luz z 5cm w każda stronę ,

pierwsza skiba musi zabierać tą sama szerokość co pozostałe wtedy przejdz  do regulacji owej śruby,wyreguluj ja tak aby płozy pokrywały sie z torem jazdy ciagnika w jednej lini ,jeśli tak nie będzie pług będzie pływał na boki ,

resztę reguluj podczas pracy pluga ,zaczynając korekcje od rozkręcania śruby i korekcji pierwszej skiby

kolega jahooo słusznie napisał ze płozy ich zużycie ma duży wpływ na prace pługa lecz zakładam ze sa ok

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman10    2

Witam. Posiadam pług Lemken Opal 90 2+1. Zgodnie z tym rysunkiem https://static.agrofoto.pl/monthly_11_2015/post-81345-0-13889800-1446504240.jpg linia ciągu dla pługa 3 skibowego przebiega w przez środek traktora, jednak w przypadku mojego pługa 3 skibowego wygląda to tak https://static.agrofoto.pl/monthly_01_2016/post-81345-0-70749000-1453896484.jpg tz. wieżyczkę zawsze ściąga dużo w prawo lub lewo, w zależności od strony przejazdu.  Tutaj pojawia się moje zdezorientowanie ponieważ pług orze bardzo dobrze, lekko idzie, odkłada skiby równo, nie ściąga z żadną ze stron, traktor sam się prowadzi. Tak więc czy te schematy są błędne, czy są prawdziwe, ale nie mają zastosowania do wszystkich rodzajów pługów 3 skibowych? Pomocy bo strasznie mnie to nurtuje. Pozdrawiam.

Edytowano przez Freeman10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Proponuję pozostań przy tym:

"pług orze bardzo dobrze, lekko idzie, odkłada skiby równo, nie ściąga z żadną ze stron, traktor sam się prowadzi"

Są większe powody do zmartwień niż schematy z linią ciągu. 

To jest najważniejsza informacja którą należy pamiętać, wg. Lemken:

"Linię ciągu ciągnik/pług należy ustawić za
pomocą wewnętrznego wrzeciona (2) w
taki sposób, aby nie występowały siły
boczne.
 Ciągnik ciągnie w kierunku zaoranego
pola:
- Skrócić wrzeciono (2).
 Ciągnik ciągnie w kierunku
niezaoranego pola:
- Wydłużyć wrzeciono (2)."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

 

Płozy masz dobre?? Bo bez tego ciężko Ci będzie ustawić linie ciągu tak jakbyś chciał idealnie... kręć tym wewn wrzecionem aż łącznik pójdzie za traktorem i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029
42 minuty temu, Freeman10 napisał:

Płozy mam wszystkie nowe -mają 2 lata. Mój Lemken to ten typ:https://img.agrofoto.pl/1349614656/lemken-opal-90_20240_467_163743.jpg

jeśli ciągnie ci plug poza linie ciągu tzn ze jest żle ustawiony

pierwsza skiba zabiera pewnie tyko w trakcie pracy zadaną szerokość i to jest błąd o którym piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman10    2

Podam wam jeszcze rozstaw kół przód i tył, może to pomoże:

Przód: 138 cm, opony 36 cm szerokości.

Tył: 104 cm, opon 48 cm szerokości.

Szerokość orki tego Lemkena to 30 cm na korpus. Dzisiaj próbowałem wieżyczkę ustawić na sztywno w pozycji wyśrodkowanej (zblokowałem na suwakach) i źle to wyglądało.

Edytowano przez Freeman10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/orka-jak-dobrze-ustawic-plug-obrotowy,59582.html Ty zmierz ten rozstaw miedzy oponami jak człowiek a nie miedzy felgami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman10    2
3 minuty temu, lukbold napisał:

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/orka-jak-dobrze-ustawic-plug-obrotowy,59582.html Ty zmierz ten rozstaw miedzy oponami jak człowiek a nie miedzy felgami

Poprawione. Podałem szerokość opon, wystarczyło odjąć. No ale poprawiłem już.

Edytowano przez Freeman10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

to wedle tego artykułu różnica max to 5cm.. czy to istotne to nie wiem ale domniemywam że po coś to napisali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman10    2
4 minuty temu, lukbold napisał:

to wedle tego artykułu różnica max to 5cm.. czy to istotne to nie wiem ale domniemywam że po coś to napisali

Tak wiem, czytałem to wszystko, dlatego zwróciłem się o poradę do was, bo czasem bywa tak, że praktyka nie idzie w parze z teorią.

Czyli ten traktor nie nadaje się do orki jeśli ten artykuł mówi prawdę, a regulować rozstawu się nie da. To jest NH TD5 95.

Edytowano przez Freeman10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

https://gratka.pl/rolnictwo/plug-lemken-opal-90-wal-cambella-1-4-m-ramie-do-walu/oi/736556?oferta-archiwalna znalazłem dobre zdjęcie, na którym coś widać..... przestaw te śrubę koło pierwszego korpusu (tu gdzie jest połączenie z wieżą) w inny otwór ( chyba 5 ich tam widać) i linia ciągu zmieni się... przecież to proste. Domyślam się, że pierwszy korpus reguluje się poziomą śruba po prawej stronie obok czopa na gdzie zaczepia się traktor

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

ustawienie to jedno szerokość opon to co innego (jak za szerokie to jedynie gniecie zaorane )

nie odp na moje pytanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman10    2
15 minut temu, Tomasz78 napisał:

ustawienie to jedno szerokość opon to co innego (jak za szerokie to jedynie gniecie zaorane )

nie odp na moje pytanie ?

Hej. Już po problemie. Rozwiązaniem było odjechanie 10 cm od krawędzi bruzdy przednim kołem i lekka korekta poprzeczną śrubą:) także jest perfekt teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
Dnia 5.10.2018 o 20:46, jahooo napisał:

U mnie pług ma ruch na końcu na boki po około 10-15cm w obie strony. A w czasie orki cięgła oba w zasadzie mają być luźne. Piszę w zasadzie, bo na mozaikowej glebie ciężko o taki stan w 100%. Siłę naporu gleby na odkładnię ma równoważyc napór płóz na bok bruzny. Jak boczne cięgno będzie napięte cały czas, oznacza to złą regulację pługa i ściąganie ciągnika w jedną lub drugą stronę.

Nie da się uniknąć napięcia cięgna przy orce na pochyłościach , ale na w miarę prostym polu pług idzie za ciągnikiem , a nie go szarpie na boki.

Wczoraj pojechalem orac na raz wysokie sciernisko starym ug3, jak odciagi boczne popuszcze całkiem na luz to pług ucieka mi w lewą stronę. Musiałem pług skrecic blisko prawego koła na odciągu, wyregulować pierwsza skibe i dopiero mi pierwsza skiba dorzucała. mysle ze daloby sie to wyregulowac bez ingerencji w odciągi boczne, ale akurat w moim pługu regulacja pierwszej skiby jest dosc "krótka" Tak czy siak jeszcze nigdy nie miałem prostej bruzdy, nie umiem pługa ustawić książkowo. Tylna skiba praktycznie redli i nie przykrywa resztek, jak rozkręce łącznik to wowczas martwica na wierzchu

inne pytanie, czy w ogole starym pługiem ug mozna przykryć wysokie sciernisko na 20-25cm?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Z mojego doświadczenia - nie da się przykryć takiego ścierniska, za mało odwraca skibę. Da sie to zrobić nowszym UG4 z dłuższymi odkładniami.

Zobacz, czy masz lemiesze w linii z piersiami, jak lemiesz wystaje poza linie piersi, to podcina bruzdę i płoza nie ma się o co oprzeć. W sprzedaży są "niedorobione" lemiesze z przesuniętymi otworami. Czubek lemiesza nie może wchodzić w bruzdę, tylko ma iść w linii pionowej z krawędzią piersi odkładni. Widać to po śladzie orki, jeśli calizna zapada się w bruznę, to albo pług jest źle wypoziomowany poprzecznie, albo lemiesze podorują.

Dużo jeszcze zależy od prędkości roboczej - jak się będziesz ślimaczył po polu, to na pewno nie przykryjesz

Ja mam obrotówkę Ventzki i mam ten sam problem ze ścierniskiem, odkładnie są za niskie i "na raz" gdzieś tam co i raz widać ścierń.  Tyle że ja koszę na max 15cm a staram się mniej.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5579
Tak jak kolega wyżej pisze , sprawdź płozy. Co do przykrywania resztek to tym pługiem na oryginalnych odkładniach perfekcji nie osiągniesz. Jak miałem ug 5 i zaorałem wiosną poplon z żyta pod kukurydzę to żyto zdążyło wyrosnąć z pod skiby i jeszcze trochę to by się zaczęło kłosić 😮

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029
1 godzinę temu, Matey napisał:

Wczoraj pojechalem orac na raz wysokie sciernisko starym ug3, jak odciagi boczne popuszcze całkiem na luz to pług ucieka mi w lewą stronę. Musiałem pług skrecic blisko prawego koła na odciągu, wyregulować pierwsza skibe i dopiero mi pierwsza skiba dorzucała. mysle ze daloby sie to wyregulowac bez ingerencji w odciągi boczne, ale akurat w moim pługu regulacja pierwszej skiby jest dosc "krótka" Tak czy siak jeszcze nigdy nie miałem prostej bruzdy, nie umiem pługa ustawić książkowo. Tylna skiba praktycznie redli i nie przykrywa resztek, jak rozkręce łącznik to wowczas martwica na wierzchu

inne pytanie, czy w ogole starym pługiem ug mozna przykryć wysokie sciernisko na 20-25cm?

a regulowałeś ten plug na wykorbieniu ?

tym plugiem da sie zaorać dobrze choć to wyczyn ,pochyl go poprzecznie w strone zaoranego (na piętę lemiesza) ścinacze na max w dół pochyl jak idzie ,najlepiej jak by mial przedpłużki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

dzieki za odpowiedzi, z ustawienia pługa jestem zielony, ojciec zawsze jak orał to patrzył tylko zeby bylo w miare równo, bo brona i tak zrówna a krzywa bruzda nigdy sie nie przejmował, a u mnie to taka metoda prób i bledow

1 i 3 płoza nowa, druga sie konczy ale po korpusie jeszcze nie idzie, pierś na trzeciej skibie nie jest w linii z lemieszem (pewnie dlatego zawsze na scinaczu tam zbieraja mi sie jakies resztki?) Lemiesze 3 nowe warynskiego z dłutem. Prędkosc jazdy nie wiem jaka, ale slimaczyc sie nie slimacze, predkosc w okolicy 8km/h bo chyba tyle ma zetur na tym biegu i takich obrotach. Mam jedna przedpłużke to chyba ja wsadze przed 3 skibą. Tylny scinacz praktycznie nic mi nie podcina

Tomek, pochylic go na pięte lemiesza w jaki sposob? na wieszakach ciagnika?

trzecia skiba

WP_20181111_14_30_52_Pro[1].jpg

tu sie chyba drugi scinacz konczy

WP_20181111_14_31_09_Pro[1].jpg

tutaj troche zdjecie oklamuje, w polu pług idzie bardziej w lewą stronę, ale tak musze miec go sciagnietego zeby pierwsza skiba dorzucała

WP_20181111_14_31_22_Pro[1].jpg

tu widok na płozy, druga najgorsza

WP_20181111_14_31_32_Pro[1].jpg


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Matey

pochyl go wlasnie tak jak piszesz

trzecia skiba wygląda prawidłowo ten mały uskok nie ma wpływu ,bardziej ten scinacz ,wygląda na zdjęciu jakby był bardziej zadarty do góry niż pozostałe , 

załóż przedpłużek na ta ostatnia  ustaw go tak aby pracował w glebie caly  zobaczysz jaka to duża różnica ,widzę ze masz mocowanie oryginalne wiec warto by pomyśleć o wszystkich trzech przedpłużkach  

Edytowano przez Tomasz78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

kurcze im bardziej mam wykorbienie przestawione "do tyłu" tym bardziej ciągnik mnie prowadzi niz ja jego. Trzeci scinacz mi sie nie podoba, on nowy był gorzej wyprofilowany niż stary wyjechany. Lewe ramie przy ciagniku nie wiem czy uda sie podciągnac jeszcze do góry, jak prawe dam nizej to wowczas musze spłycic na głebokosci i cięgło wydłuzyc bo pierwsza skiba wpadnie mi po rame, dobrze mysle? 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

a czyli juz masz jakies spostrzeżenia to dobrze ,to wykorbienie pozwala ustawić linię ciągu  pisząc wyżej sugerowałem sie opisem tylnego płoza jesli wbija sie w caliznę to własnie taka regulacja powinna byc zrobiona

dokładnie tak jak piszesz mozesz wydłużyć prawe  i w pracy wypoziomować tyl ale głębokość nie będzie znacznie większa wydłuż je o 2cm max to pochyli sie plug

Matey zle ci tłumacze, przeczytałem od postu yahooo i tym jego postem sie sugerowałem ,to wykorbienie do przodu jak ściąga w lewo i później korekcja pierwszej skiby

cofnolem się teraz do postów wyzej i z tym płozem sie zakręciłem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

czemu w zetorze masz odwrotnie założone końcówki belek te co się wysuwa ? 

Dawno już 7211 orałem oj dawno , na 2 biegu z 3 skibowym pługiem takim szedł spokojnie , bo już na 3 to stękał za mocno . U mnie dobrze odkładał tyle że ściernisko puste ,

Ostatnio to sie orało 5 skibowym kobuzem to samo co tu tylko odkładnie większe to lepiej dociskał/przekręcał ziemię . Co do ustawiania orki to niby poziom był na belkach , ale jak tył nie wchodził i rozkręcenie górnego cięgła nie pomagało to pług przechylałem żeby ostatnia skiba była niżej tzn skracałem prawy wieszak .

Patrzę że masz inny problem jeszcze lemiesze za bardzo w pionie stoją , powinny być pod kątem coś koło 45% 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

@sebe1033 ale teraz mnei zaskoczyles z tymi koncówkami, gdybys nie zapytał to nawet bym nie wiedział ze sa zalozone odwrotnie. Ja nim orze tez na drugim biegu, tylko on ma koła z tyłu 34 to na dwojce gania jak C-360 na 3 biegu. Z lemieszami chyba juz nic lepszego nie zrobie, przy dociąganiu śrub same ustawiająsie bardziej pionowo. chyba ze cos podkombinować jakimiś podkładkami czy cos

tymczasem podciagnalem lewy wieszak do góry, tylny scinacz troche opuscilem bo jeszcze sie dało i juz jest dużo lepiej. Delikatnie mnie ściaga w orane jeszcze i tylna skiba w wiekszym sciernisku nie zawsze przykryje

czy jak obróce te wysuwalne końcówki tak jak mówisz ciągnik moze podnosić troche wyzej czy to nie ma znaczenia?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj