Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

Daaniel766    4

I tutaj z tą pierwszą Skiba będzie problem. Gwint nie ruszany z 15 lat. Już próbowałem regulować, niestety bez skutku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

I tak i nie. Musisz podać model pługa i rocznik - bo jeszcze nie wiem, o jakim modelu mówimy. :D


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daaniel766    4

Niemeyer Delta 3 na odkladnicach ażurowych. Z rocznikiem będzie problem,ale aż taki stary nie jest bo ma np. Kółko wolno opadające. mogę dać zdjęcie

Edytowano przez Daaniel766

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Byłoby dobrze dlatego, że w samej Delta 3 było to różnie rozwiązywane.

 

A tak na marginesie to regulację pierwszej skiby trzeba doprowadzić do używalności. (czyszczenie, i specjalistyczny środek do gwintów lub choćby powszechnie znany WD-40).


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Dobrze by bylo jak bys uruchomił ta śrubę pozioma  ,jesli sie nie da możesz wyregulować na ogranicznikach siłownika ale to leczenie ,wpływające na jakość odłożonej skiby 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daaniel766    4

Zdjęcie tylko takie. Jutro mogę wrzucić lepsze bo pług podpięty bo mam jeszcze 2ha do zaorania

Edytowano przez Daaniel766

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Z tego zdjęcia niewiele widać. Jak zrobisz lepsze zdjęcie, to zamieść je. Muszą być widoczne wszystkie śruby regulacyjne, aby odpowiedzieć precyzyjnie.

 

Model masz ...  domyślam się jaki. Masz instrukcję do niego? A chcesz mieć? :D


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199

Kolego, kółko wolno opadające to ja mam w pługu mechanicznie obracanym z 1968 roku, więc co to za "wypas" ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dla tego konkretnego modelu zmiana linii ciągu (zmiana długości śruby rzymskiej) wpływa na szerokość pierwszej skiby.

 

Resztę, zarówno o modelu, jak również instrukcji obsługi piszę na priv.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Przepraszam za OT ale ten wątek ma największe zainteresowanie dot. pługów a więc domyślam się że jest tu sporo ludzi zorientowanych w tym temacie. Sprzedaję ramię do wału do MM121 a zainteresowana jest osoba która posiada MM112. Podejdzie czy nie bardzo? Dopiero jutro będę robił mu dokładnie zdjęcia żeby mógł chłop sprawdzić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam pług agro masz 4x40  zagonowy i jak teraz oram fendem farmer  311  i ciężko mi jest wyregulować pług, bo każdy przejazd widac, fendt ma opony 600 r 38  niby każda skiba się ładnie się odkłada, lecz kazdy przejazd widać, jak wyregulować aby ładnie krył i nie było widać przejazdów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Nie da się poprawnie wyregulować tego pługa dla tak szerokich opon ze względu na konstrukcję pługa a szczególnie jego odkładnice cylindryczne* (wg kanonów poprawnego ustawiania pługa).

 

Szerokośc bruzdy dla tego lemiesza i odkładnicy wacha się w granicach 42-46 cm, zatem szerokość opony nie może być większa, gdyż będzie ugniatać część skiby z poprzedniego przejazdu. Skutkiem tego pierwszy korpus ma za mało ziemi, żeby dołożyć bruzdę oraz dodatkowo ugniecioną skibę.

 

Jest kilka możliwości poprawienia tejże sytuacji:

  1. zmiana szerokości opon w ciągniku na węższe.
  2. wymiana odkładnic na półśrubowe.
  3. zmiana pochylenia pługa w stronę zaoranego tak, aby pierwsza skiba była bardziej zagłębiona.
  4. zmiana szerokości pierwszego korpusu (wymiana lemiesza na szerszy i przestawienie kąta odkładnicy)
  5. zmiana pochylenia pierwszego lemiesza (większy kąt, czyli większe zagłębienie)

Z tych wymienionych przeze mnie punktów, tak naprawdę do przyjęcia jest tylko pierwszy i drugi.

Trzeci będzie skutkował wprawdzie poprawą dorzucania pierwszej skiby, ale ucierpi jakość orki (niewskazane).

Czwarty sposób jest dość skomplikowany i wymaga ingerencji w konstrukcję niemalże całego pługa.

Zaś ostatni jest najmniej wskazany, gdyż wzrośnie opór pługa a co za tym idzie spalanie, ucierpi także jakość orki (wyrywanie ziemi przez pierwszy lemiesz a nie odcinanie), zaś na niektórych glebach (dla płytkich pokładów ziemi ornej) taka orka będzie równała się z wyorywaniem piachu.

 

*Dla odkładnic półśrubowych a jeszcze bardziej śrubowych orka z takimi oponami jest możliwa.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Witam, co daje przestawienie pługa na tych śrubach w lewo lub w prawo? Zmiana szerokości pierwszej Skiby czy to nie ma żadnego wpływu? Pług to staltech u170jhpost-129072-0-09138900-1482588948_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Skokowa regulacja pierwszej skiby.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Od dłuższego czasu próbuje wyregulować pług staltech u170jh jednak 2 i 3 Skiba znacznie mniej bierze ziemi. Jak się okazało idą o jakieś 1,5-2 cm wyżej od 1 i 4 Skiby. Można to jakoś wyregulować. Pług ma niby gwarancję więc może zadzwonić do nich ale czy oni coś pomogą? Dopomóżcie. Daję zdjęcie pługa może zauważycie na czym można go przestawić. post-129072-0-41693100-1482942221_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Kolego a weź obmierz pług  a w szczególności mocowanie skib bo może być konstrukcyjnie z nim nie tak  to wtedy go nieustawisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199

Ja bym zaczął od sprawdzenia geometrii pługa, prostoliniowości ramy, odstępów miedzy słupicami itp. Być może pług jest po prostu krzywy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247

Witam

Ostatnimi czasy kupilem zetora 8145 i do niego zagonowke kv 4x14, na kwadratowej ramie i plaskiej belce. Mam pare pytan w zwiazku z tym:

 - przy plugu sa dwie sruby od regulacji - jedna prawie rownolegle za belka zaczepowa, druga po skosie od lewego "bolca" belki zaczepowej do ramy(do tylu). Pierwsza jest od ustawiania pierwszej skiby, a druga wykorbienie?

 - regulacja silowa/pozycyjna - w ciagniku mam oznaczenia w jakims skandynawskim jezyku i mam pytanie - jak powinna byc ustawiona wajcha dla danej pozycji? Skrajne to pewnie jedna jest pozycyjna druga silowa, a dwie pozycje po srodku to mieszana i cisnieniowa? Mam jakas instrukcje z netu, ale nie opisali ktora pozycja jest ktora. No i na jakiej powinienem miec ustawione? Zasade dzialania niby znam, czytalem ten i nie tylko ten temat, tylko ze gleby mam u siebie dosc ciezkie, glina cholerna, miejscami nieco lzejsza, ale wszystko glina i gdy oralem 60tka i przestawialem na silowa, to plug praktycznie w ogole nie chcial sie zaglebiac, pomimo ze ziemia byla dosc gleboko zruszona bo znajomy kultywatorem scierniskowym duzym dwa razy przejechal. Gdy natomiast mialem na pozycyjna nie bylo proiblemu najmniejszego z zaglebianiaem pluga. 

Aha jeszcze ekstra pytanie - gdy kupilem ciagnik wajcha od regulacji byla ustawiona pionowo to wtedy ramiona tuza nie reagowaly na opuszczanie, podnoszenie ok, bez problemow, ale za cholere nie chcialy sie opuscic. Po przesunieciu dwigni w dol - normalnie reaguje tuz. Tak powinno byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli chodzi o regulację pługa:

1. pierwsza śruba - regulacja szerokości pierwszej skiby

2. druga śruba - regulacja linii ciągu

 

Jeśli chodzi o ciągnik i regulacje podnośnika to proponuję zadaj to pytanie w odpowiednim dziale dotyczącym ciągników marki Zetor.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj