Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pedro2    7164

Mam problem z płozami, szybko się ścierają nie idą równolegle z ciągnikiem. Końcówki patrzą w stronę nie zaoranego, po grządzielach bardziej to widać (kverneland AB). Ciągnik idzie prosto nic nie ściąga, ostatnio dałem maxymalny luz na stabilizatorach ramion tuz i pług idzie swobodnie, nie ciągnie w żadną stronę.
Bruzda po każdym przejeździe nie jest ładnie odcięta tylko się zasypuje od str calizny, nowe piersi nie widać różnicy, płozy prawie nowe, sąsiad orał obok starszym kv płozy niskie i bruzda pięknie odcięta.
Nie ma możliwości ustawienia kąta natarcia skib (nie wiem jak to prawidłowo nazwac mam nadzieję, ze wiecie o co chodzi) jest co prawda regulacja na prawym sworzniu na który zapinam ramię tuz, niestety jest już obrocony maxymalnie do tyłu i pług dalej idzie krzywo


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    74

Należy dokonać korekty regulacji linii ciągu za pomocą śruby rzymskiej, tej wzdłuż pługa.

W Twoim przypadku musisz ją rozkręcić. O ile? - sprawdź metodą prób i błędów, zaczynając od dwóch obrotów, potem o jeden.

Kolego czy chodzi Ci o tę śrubę?

post-30315-0-27114700-1478286349_thumb.jpg

 

A nie będzie przypadkiem tak że jak zastosuję się do Twojej porady to rozkręcając tę śrubę jednocześnie zmniejszę szerokość roboczą bo mój problem z wycieraniem tylnych części płóz pojawił się dopiero wtedy kiedy pług przestawiłem z szerokości 1,6m na 1,8m a planowałem rozstawić go całkowicie na 2m, to wychodzi na to że wtedy przednia część płozy będzie szła bardzo daleko od calizny a tył będzie rył kantem płozy rów w caliźnie aż go całego nie zetrze? Dobrze to rozumiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    74

Tak mam model ab85 i kupiony był używany i raczej nic nie powinno tam być zgięte i ta szyna jest prosta. I tak jak wcześniej pisałem do kolegi AlaCapone wcześniej był ustawiony na 1,6m i całe płozy dokładnie przylegały do calizny na całej swojej długości i wysokości a teraz jak mam większy ciągnik i przestawiłem na 1,8 to przednia część płozy praktycznie nie dotyka calizny a tył bardzo mocno o nią zapiera aż tylne części płóz już się zaostrzyły a chciałem go rozstawić jeszcze szerzej to wtedy chyba płozy będą iść względem calizny pod jeszcze większym kątem??

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

a czy to tak ciężko rozkręcić te śrubę rzymska i sprawdzić? więcej pisania na ten temat niż faktycznej regulacji tego pługa. Chyba logiczne że zmiana szerokości roboczej wymaga  regulacji linii ciągu czy jak to tam zwią a vario to to nie jest

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Rozkręcając śrubę wręcz poszerzysz (minimalnie)szerokość orki ,dlatego że w tej chwili plug jest odpychany przez pluz w stronę orki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    74

@pedro2 Dokładnie kolego.

@Tomasz78 Właśnie kolego jest odwrotnie aby poszerzyć szerokość roboczą należy skręcić tę śrubę,

Lukbold widzę że dobrze znasz się na regulacji tego pługa więc napisz w jaki sposób mam ustawić linię ciągu jeżeli zwiększam szerokość roboczą płozy idą coraz mniej równolegle do calizny a ustawiony luz na cięgłach bocznych jest nonstop taki sam tzn. nie ściąga w żadną stronę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Paweł zycze powodzenia

napisze to tak po chłopsku kręć w która chcesz tak długo aż płozy pójdą idealnie w lini za ciągnikiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kolego czy chodzi Ci o tę śrubę?

attachicon.gifDSCN2007.jpg

 

A nie będzie przypadkiem tak że jak zastosuję się do Twojej porady to rozkręcając tę śrubę jednocześnie zmniejszę szerokość roboczą bo mój problem z wycieraniem tylnych części płóz pojawił się dopiero wtedy kiedy pług przestawiłem z szerokości 1,6m na 1,8m a planowałem rozstawić go całkowicie na 2m, to wychodzi na to że wtedy przednia część płozy będzie szła bardzo daleko od calizny a tył będzie rył kantem płozy rów w caliźnie aż go całego nie zetrze? Dobrze to rozumiem?

 

Odpowiedź na pierwsze pytanie: Tak, chodzi o tę śrubę.

Odpowiedź na drugie pytanie: Niestety tak - taki urok tych pługów, inaczej mówiąc wada konstrukcyjna.

 

Tak na marginesie. Zapewne konstruktorowi chodziło przy tym o mechaniczne zwiększenie oparcia płozy o bruzdę, bez powiększania jej powierzchni zależnie od szerokości roboczej lemiesza i tu jest ten błąd.

Była bliźniacza wersja AD, która nie ma tej przypadłości, gdyż przekonstruowano nieznacznie budowę dodając jeszcze jedną śrubę tak, aby mieć pełną kontrolę nad regulacją linii ciągu i zadbać przy tym o należyte oparcie płozy o bruzdę.

 

Są tacy, co nie mają zielonego pojęcia, ani jakiegokolwiek innego, ale nie przeszkadza im to w zabieraniu głosu, wprowadzaniu w błąd i pisaniu rzeczy, które są sprzeczne z rzeczywistością. I co najdziwniejsze nie widzą w tym nic złego.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

W instrukcji tego nie ma (nie pisze) ale 2 i kolejne skiby mają kilka otworów do mocowania tej szyny regulacyjnej, może w tym jest pies pogrzebany? B ona służy do korekcji linii ciągu jak i do regulacji szerokości orki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    74

Dzięki kolego AlaCapone za wytłumaczenie w czym może być problem. A co do pozostałych porad to najpierw kręciłem tą śrubą w jedną i drugą stronę do końca gwintu i tylko przy ustawieniu szerokości 1,6 m było wszystko dobrze i równo a przy skręcaniu lub rozkręcaniu do skrajnych położeń płozy ustawiały się pod różnym kątem w stosunku do calizny. Jeszcze raz dziękuję tym co polecają tylko kręcić i samo się ustawi nie zważając na to że przy liniowym ustawieniu mam inną szerokość roboczą niż bym chciał.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Czyli tylko przy 40cm na skibe będzie ok... do d*py trzeba pomyśleć nad jakąś przeróbka


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Pawel , pomyśl nad tym co napisałem - nie zapodałeś fotek całego pługa, ale na fotkach w necie na prowadnicach są dodatkowe otwory do przestawienia tej szyny nastawnej - być może nie jest to orginalne rozwiązanie lub zostało wprowadzone później.

Tu widać te otwory , o których mówię http://img39.otomoto.pl/images_otomotopl/817554899_10_1080x720_2008-rok-stan-bdb-.jpg

Przesuniecie otworu, w ktorym jest śruba na tej szynie w tył pługa spowoduje zmianę kąta pracy korpusu - odsunięcie bardziej w stronę zaoranego. Popatrz, czy u ciebie są takie otwory fabryczne i może sam wyciągnij wnioski. Demontaż kilku śrub i trochę zabawy - byc może problem da sie obejść albo producent to przewidział, ale nie ma tego w tej parszywie że tak powiem przetłumaczonej instrukcji

W instrukcji angielskiej https://www.kvgportal.com/W_global/Media/lexcom/KK/KK/KK741222-EN-001.PDF na stronie 44 jest informacja, ze nalezy po przestawieniu szerokości orki oraz kontrolnie raz w sezonie sprawdzać ustawienie korpusów i podane jest jak, niestety, nie wiem którą śrubą, przypuszczam, że chodzi o tę ze smarowniczką. Nie mam  tego pługa przed oczami, a na zdjęciach trudno się domysleć. Rozumuję, że każdy korpus nie jest na sztywno zamocowany do tego ramienia z szyną nastawną, a ma jeszcze dodatkowo indywidualną korekcję.

Wiecej nie jestem w stanie pomóc na podstawie samych fotek i instrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego AlaCapone w swoim poście chyba kierowałeś slowa do mnie ,lecz niestety troche pochopnie ,mam wiedze i to nie małą ,lecz czerpie ją z praktyki ,a nie książkowo z neta ,zdarzy sie tez że wprowadze w błąd ,a i krytykę przyjmuje z pokorą ,(nie jestem nieomylny)i fajnie jak mnie ktos poprawi lecz nie w taki sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    74

Kolego jahoo dziękuję bardzo za Twoją wypowiedz ona też bardzo dużo dała mi do myślenia i rozwiała sporo wątpliwości i zgodzę się z Tobą że popełniłem błąd że wstawiłem tylko kawałek zdjęcia i niech każdy się produkuje żeby mi pomóc a jednak jest parę osób, których warto posłuchać jeszcze raz dziękuję za wasze wypowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Pawel , pomyśl nad tym co napisałem - nie zapodałeś fotek całego pługa, ale na fotkach w necie na prowadnicach są dodatkowe otwory do przestawienia tej szyny nastawnej - być może nie jest to orginalne rozwiązanie lub zostało wprowadzone później.

Tu widać te otwory , o których mówię http://img39.otomoto.pl/images_otomotopl/817554899_10_1080x720_2008-rok-stan-bdb-.jpg

Przesuniecie otworu, w ktorym jest śruba na tej szynie w tył pługa spowoduje zmianę kąta pracy korpusu - odsunięcie bardziej w stronę zaoranego. Popatrz, czy u ciebie są takie otwory fabryczne i może sam wyciągnij wnioski. Demontaż kilku śrub i trochę zabawy - byc może problem da sie obejść albo producent to przewidział, ale nie ma tego w tej parszywie że tak powiem przetłumaczonej instrukcji

W instrukcji angielskiej https://www.kvgportal.com/W_global/Media/lexcom/KK/KK/KK741222-EN-001.PDF na stronie 44 jest informacja, ze nalezy po przestawieniu szerokości orki oraz kontrolnie raz w sezonie sprawdzać ustawienie korpusów i podane jest jak, niestety, nie wiem którą śrubą, przypuszczam, że chodzi o tę ze smarowniczką. Nie mam tego pługa przed oczami, a na zdjęciach trudno się domysleć. Rozumuję, że każdy korpus nie jest na sztywno zamocowany do tego ramienia z szyną nastawną, a ma jeszcze dodatkowo indywidualną korekcję.

Wiecej nie jestem w stanie pomóc na podstawie samych fotek i instrukcji.

Kolego te otwory są od mocowania do którego przykrecone jest kółko. Są tylko na ostatniej skibie, a jak widzisz jest to pług +1, więc są też i na przedostatniej...

Wymyśliłem coś takiego

 

Identycznie jak ten sworzen belki tyle, że z większym "odchyleniem" od środka, jakieś 3cm. Tylko teraz pytanie z czego to wytoczyć żeby wytrzymało... jak myślicie coś takiego zda egzamin? post-33155-0-35360500-1478375486_thumb.jpg


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego nie prościej by bylo przy wierzy zamiast mocowania na stale wstawic cięgło do doregulowania tej szyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Można by było i tak, ale pierwsza skiba wtedy zostaje bez regulacji, a wydaje mi się jakby pierwsza płoze najbardziej wydziera


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kolego AlaCapone w swoim poście chyba kierowałeś slowa do mnie ,lecz niestety troche pochopnie ,mam wiedze i to nie małą ,lecz czerpie ją z praktyki ,a nie książkowo z neta ,zdarzy sie tez że wprowadze w błąd ,a i krytykę przyjmuje z pokorą ,(nie jestem nieomylny)i fajnie jak mnie ktos poprawi lecz nie w taki sposób.

 

Nie tylko do Ciebie pisałem lecz ogólnie o tych, co dają rady, które są sprzeczne z rzeczywistością. Nie wiem jaką masz wiedzę. Piszę tylko i wyłącznie na podstawie Waszych wypowiedzi, bo tylko w taki sposób mogę ją ocenić na forum. Jeżeli ją masz to jeszcze bardziej obciąża Cię ona, bo do napisania posta, który cytuję poniżej:

 

Rozkręcając śrubę wręcz poszerzysz (minimalnie)szerokość orki ,dlatego że w tej chwili plug jest odpychany przez pluz w stronę orki

 

... potrzeba ogromnej odwagi. Gdybyś miał wiedzę na poziomie podstawowym, bez jakiegokolwiek przygotowania to byś tego zdania nie napisał, gdyż jest nieprawdziwe i sprzeczne z rzeczywistością.

 

Na szczęście kolega @Pawel29 jest osobą myślącą, bo wielu znajdzie się takich co na podstawie tego zdania będą kręcić tą śrubą przez parę dni i nie dojdą, że nie w tą stronę kręcą - i nadal będą pisać, że coś jest z tym pługiem źle.

Piszę tylko po to, aby dobitnie pokazać, że przez takie i temu podobne wypowiedzi robi sie niepotrzebny bałagan a nie po to, aby kogokolwiek poniżyć, czy pozbawić "zasług". A to, że komuś się to nie podoba, czy będzie mnie obrażał nie dbam - wydaje świadectwo o sobie. Pomyłki zdażają się mi, nie tylko Tobie! 

 

Kolego te otwory są od mocowania do którego przykrecone jest kółko. Są tylko na ostatniej skibie, a jak widzisz jest to pług +1, więc są też i na przedostatniej...

Wymyśliłem coś takiego

 

Identycznie jak ten sworzen belki tyle, że z większym "odchyleniem" od środka, jakieś 3cm. Tylko teraz pytanie z czego to wytoczyć żeby wytrzymało... jak myślicie coś takiego zda egzamin? attachicon.gif20161105_073418.jpg

 

Kolego pomysł jest dobry, albo jeszcze dokładniej powiem idea jest dobra - w ten sposób będziesz miał pełną kontrolę nad regulacją linii ciągu, która odpowiada za wydzieranie płóz. Wykonanie już może sprawiać problemy, gdyż zapewnienie stałości pozycji uchwytu w wykorbieniem będzie trudne, co nie znaczy niemożliwe.  Trzeba mieć to na myśli. Można to wykonać w inny sposób.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
escha    13

Panowie, nie ma co się obrażać. Forum jest od wymiany doświadczeń.  Można ładnie teoretycznie nauczyć się pływać a nie przepłynąć ani jednego metra. Podejrzewam, że AlaCapone na polu nie ustawia siły ciągu w formie wykresu tylko ustawia pług w taki sposób aby było ładnie zaorane. W tym pługu śruba nie jest do ustawiania szerokości orki a do ustawienia kąta płozy. Aby pług dobrze orał musi być spełnione kilka czynników, lemiesze, odkładnie, płozy, korpusy muszą być do siebie równoległe. Płoza jest po to aby zrównoważyć siły działające na odkładnie (przewracana ziemia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

AlaCapone nie zamierzam Ciebie obrażać ,wręcz przeciwnie szanuje ,bo wiedzę masz wielką ,a to że sie pogrążyłem wynika z tego że nie zwróciłem dokładnie uwagi  do czego śruba służy (mój j bład)

Co do wykonania uchwytu to mam dwa pomysły które powinny zdać egzamin ,pierwszy to zastosowanie półksiężyca z grubej blachy ze wspawanym sworzniem ,stary sworzeń wykorzystać jako oś tej blachy ,a w skrajnych położeniach odwiercić otwory (fasolki)na śruby blokujące dla płynnej regulacji,drugi to podobnie blacha kwadrat ale z poziomą śrubą regulującą,całość kontrowana śrubami ( podonie jak w plugach obrotowych regulacja skrajna obrotu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj