Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

samczyk1991    83

Witam.

Ostatnio orałem pod żyto, pług ładnie wchodził w ziemie, ładnie krył, ciągnik dawał radę tylko mi przód trochę ściągało i musiałem kontrować kierownicą, mam pytanie jak to zniwelować, pług to 3 UG ten nowszy (nie łoś) :)


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ja mam inny problem a mianowicie bruzda po ostatnie skibie nie pozostaje rowna tylko boki sie obrywaja. Jak jade pierwszy przejazd to jest ok lecz juz drugi przejazd sie zarywa. Czy postawienie go bardziej na czuby rozwiąże sprawe??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody28    39

Ja też wczoraj miałem problem, który polegał na tym, że ściągało mi przód traktora w stronę już zaoranego pola. Musiałem więc jechać z kołami skręconymi lekko w stronę tego niezaoranego. Kombinowałem przez dłuższy czas i nic. Wydawało mi się, że łącznik i ogólnie ramę pługa mam równolegle z traktorem...

 

Co jest więc przyczyną ściagania przodu ciagnika w stronę zaoranego pola i jak tego uniknąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masseyf30    82

Wydaje mi się że masz źle ustawiony kąt pługa. Nie kąt ataku na lemiesz tylko cały pług. Nie wiem jaki masz pług czy z mechaniczną czy hydrauliczną regulacją ale jeśli ciągnie cie do oranego to musisz (u mnie jest to poprostu takie ciągiełko jak łącznik górny) go troche skręcić tak aby pług przesunoł sie w stronę płozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jezeli sciaga w strone oranego to nalezy lekko poluzowac prawe cieglo i delikatnie skrecic lewe... mi udaje sie 2 skibowy plug z c330 ustawic tak ze bez trzymania kierownicy ladnie prowadzi przy krawedzi bruzdy. ale mam tutaj pytanie. kupilem niedawno pług podorywkowy 5 skibowy ten starego typu. 2 skibowke potrafie ustawic prawie idealnie a z tym mam mega problemy. albo wyskakuje mi z gleby albo ryje bardzo gleboko. moze jakies sugestie ??

Edytowano przez MichalUrbaniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

no właśnie i tu się mówi że lepiej mieć mniej skib a większych bo je lepiej ustawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale ustawic go sie da. widzialem taki sam plug ktory pieknie odkladal czyli sie da a nie satysfakcjonuje mnie gadanie o mniejszej ilosci korpusów. chcial bym pozyskac informacje od osob ktore maja takie plugi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

Witam,sprawa wygląda tak ,że po śmierci ojca zajmuje sie gospodarstwem, czas już orać,a z tym mam największy problem.Orałem kiedyś,ale gdy już w koło było odorane a pług był ustawiony.Mam kilka pytań:

1.jak ustawić łańcuchy boczne??,czy prawy skręcić do końca?

2.jak zacząść orać od środka?? czy inaczej??

3.czy najpierw musze przeorac w poprzeg czy na końcu??

4.czy używacie tależa tnącego??

Pomóżcie!Z góry dzięki za odpowiedzi!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jobsik    0

1. nie wiem o jakie łańcuchy chodzi

2. rok zaczynasz od środka, a drugi rok zaczynasz od boków

3. chyba chodzi o poprzeczniaki, to robisz na końcu

4. my nie używamy, chyba że tylko od miedzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jobsik    0

no to trzeba ustawić je tak żeby pług nie latał od boku do boku, (nie wiem jak tam w 60 siątce jest bo nie posiadam)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

lancuchy stabilizujace podczas pracy powinny byc lekko luzne

taleza uzywa sie tylko od miedzy ale jak juz sie zalozy to lata caly czas

w poprzek mozesz przeorac na poczatku to nie bedzie sie tak wyrywac, ale zazwyczaj na koncu


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

czyli pług powinien być mniej wiecej na środku,jeden gość mi mówił ,że prawy powinienem skrecić do konća czyli to nie prawda?

ile powinno byc tego luzu??

jak mam zacząść orać??

jak odorać od miedzy??

czy najpierw przejechac z tym tależem tak aby mieć miedze z lewej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

nie prawda kazdy lancuc hinaczej sie skreca

luzu tyle zeby lekko sie kolysal w obie strony

z talezem jedziesz na koncu przy miedzy


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Zobacz gdzie masz bruzdę , jak np na środku to zaczynasz orać od środka a jak masz od miedzy to lecisz od miedzy .


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sjergiej    0

Wydaje mi się że u ciebie we wsi jest jakis miły znajomy gospodarz, sąsiad czy ktoś a więc najlepiej poproś kogoś żeby pojechał z tobą na pole i ci wytłumaczył co i jak bo orkę wg. mnie trzeba zrozumiec, bo na polu kazdego roku jest inaczej raz mokro raz sucho itd. itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

jutro jak nie bedzie padać to jade w pole,i zobaczę jak to bedzie wychodzić

jak mam ustawić na śrubie rzymskiej? zeby pług szedł równo czy ostatnia skiba ma być wyżej??

i jeszce jedno pytanie ,zaczynając od miedzy 1 raz mam orać płycej czy jakos na 2 skiby,bo wydaje mi sie , że gdy mam teraz bruzde przy miedzy to jak w nią wjadę prawym kołem to za oram miedze

Edytowano przez grala13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Zapnij pług do ciągnika, opuść na ziemie i pociąg troche. Łącznikiem centralnym ustaw tak by oba lemiesze dotykały ziemi, pokrętłem na prawym wieszaku pochyl pług o tyle względem ciągnika na jaką głębokość chcesz orać, ustaw na kółku głębokość mniej, wiecej i w pole. Zacznij tak jak to przeważnie robicie bo ogólnie nie ma to znaczenia. Jeśli chcesz mieć bruzde na krańcach pola to podorywke zaczynasz od zewnątrz a orke od środka. Jeśli nie to na odwrót.

 

ug w ziemie i przy pierwszym przejezdzie tylko równe skiby cię interesują i głębokość. Jak będziesz jechał drugi raz w bruzdzie to zaczynasz regulować pług. Ujedz pare metrów, stań, wyjdz z ciągnika i popatrz na wszystko z tyłu. Róznice w głębokości orania lemieszy korygujesz łącznikiem centralnym, głębokość całkowitą kółkiem. Pochylenie pługa prawym wieszakiem, ma to też wpływ na głębokość. Sprawdz szerokość jaką biorą odkładnice i czy pierwsza bierze tak jak druga. Korygujesz to łańcuchami przy ramionach ciągnika.

 

Rama pługa ma być równolegle do płaszczyzny pola (chyba że lemiesze są stare to wali się go na ryj ale to już inna sprawa) Pierwsza i druga odkładnica ma odrzucać tyle samo, taka sama głębokość i szerokość. Ogólnie to ciężko to wytłumaczyć, jak troche poorasz to samo ci przyjdzie.

 

Jak chcesz orać na zewnątrz to po prostu wjedz prawym kołem w bruzde przy miedzy. Jedz wolno bo poleci na trawe i skontroluj głębokość. Pierwszy raz nie musi być głęboki. Poza tym teraz robi się podorywki. Głebokość wystarczająca to ok 10 cm, może być mniej. Przynajmniej na naszych ziemiach dla tego nie sugeruj się tym dosłownie. Do podorywki daruj sobie krój. Przydaje się tylko przy głębokiej orce żeby bruzda nie była zasypana.

Edytowano przez milanreal1

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Podorywke możesz już robić. Chyba że chcesz pryskać ściernisko to dobrze jest poczekać ze dwa tygodnie żeby trawa się puściła, oprysk, czas na zadziałanie preparatu i podorywka. Mniej więcej, jeśli ktoś wie lepiej prosze mnie poprawić :rolleyes:


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biebrzak    5

Jak masz pole już po sprzęcie zbóż to wykonaj zespół uprawek pożniwnych. Potem na 3 tyg przed planowanym siewem wykonaj orkę siewną, bo gleba musi osiąść, a potem kultywacje przed samym siewem bądz inny zabieg. Dobrzę jest też zastosować brone ciężką przed siewem. Wszystko zależy jaką masz ziemię i uwilgotnienie gleby. Ogólnie żyto sieje sie w 3 dekadzie września lub póżniej, ale to zależy od rejonu polski i pola jakie masz. Nie siej za wczesnie bo Ci wymarżnie potem w zimę. Ogólnie to polecam lekturę "Ogólna uprawa roli i roslin" a potem Szczegółowa uprawa roli i roślin".


"KPK Kumurun Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

jedno pole mam zamiar opryskać -roundup,ale drugie jest ładne wiec mam zamiar od razu orać,czyli teraz nie robi się głębokiej orki tylko podorywki??

kiedy siać żyto??

czy jak mam chwasty na polu ,żeby zaoszczedzić i nie pryskać moge je podrapać,lub stależować,czy podorać??co polecacie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11

jak masz perz to nie talerzuj tylko spryskaj a jak chcesz zaoszczedzic to zrob podorywke i potem zawlecz ale najlepiej zeby bylo sucho w polu to perz z powrotem sie tak nie polapie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj