Gość Profil usunięty

Ile siejecie rzepaku?

Polecane posty

Vladoo1    9

Ja siałem strip Tillem w tym roku 2,6 kg / ha liniówki tez z nawozem( Mzuri) i ładnie wyglada juz dostaje 3 liść ale deszcz by sie przydał a po pługu problem ma zeby wyjsc bo taka susza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

pr d03 2 kg/ha

xenon 2,3 kg/ha

siane AMAZONE KX +AD 3000 super juz ładnie powschodził

w tamtym roku 2,4 - 2,6 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Dlaczego tak gęsto siejecie rzepak się zastanawiam.A co powiecie na 32szt/m2-hybrydy,metodą pasową punktowo.Posiałem tak na próbę 10ha.Widziałem w tym roku rzepak tak zasiany,strip-tillem-szok powiem wam szczerze,wydal średni plon 4,6t/ha ważone.Zasiane było bezpośrednio w ścierń z nawożeniem bezpośrednio pod rośline pasowo[polidap,100kg/ha] reszta typu azot,potas itd na góre.

 

Ja też widziałem i powiem że nie chciałbym tego pola orać w tym roku.

W pierwszym roku może się udać ale na dłuższą metę nie wróży to dobrych plonów.

Dlaczego tak gęsto siejecie?

Jak trochę przemierznie na wiosnę to chwasty na wiosnę przydusza Ci mocno rzepak oczywiście za gęsto też nie można ale w dużej mierzę zależy od uprawy pola.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Albatros 50 szt/m2 Monolit i Da Vinci 60 szt/m2. Jaki rozstaw rzędów najlepszy?? Siejemy co drugi lejek poznaniakiem, ale w okolicy wszyscy lej w lej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Ja w tym roku sialem co druga leje (rozstaw rzedow 28 cm), ale to z powodu tego ze chcialem wysiac 5 kg/ha. U nas wiekszosc ludzi tez zamyka leje. Wydaje mi sie ze rozstaw rzedow nie ma wielkiego znaczenia wazne jest zeby liczba nasion na metrze kwadratowym sie zgadzała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Można i tak, a u mnie niektórzy co 45 cm.W tamtym roku część zasiałem co drugi i może lepszy był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Ja też widziałem i powiem że nie chciałbym tego pola orać w tym roku.

W pierwszym roku może się udać ale na dłuższą metę nie wróży to dobrych plonów.

Dlaczego tak gęsto siejecie?

Jak trochę przemierznie na wiosnę to chwasty na wiosnę przydusza Ci mocno rzepak oczywiście za gęsto też nie można ale w dużej mierzę zależy od uprawy pola.

Trochę nie rozumiem twojej wypowiedzi,zapytam wprost.Czy naprawdę widziałeś zasiany rzepak ta technologią i akurat tym sprzętem.Rzepak zasiany strip tillem,Duro France będzie dużo mniej narażony na wymarznięcie niż innymi technologiami.rozmieszczony jest w rzędach w niższych partiach gleby[dla sprostowania to tak jak ziemniak tylko rzepak znajduje się w niższych partiach nie redlinach,troche to żle porównałem ale chodzilo mi o zobrazowanie].W przypadku niskich temperatur i małych opadów śniegu,śnieg zawsze bedzie zalegał w nizszych partiach gleby,a więc już mamy osłone.Dalej dostęp wody dużo lepszy,wysiew nawozu itd,krótko mówiąc wszystko zawsze zleci do dołka.Oczywiście przy tego rodzaju uprawie koszty chemi troche wzrosną,ale biorąc pod uwagę ceny materiału siewnego i możliwość rzadszego zasiewu niż np.zalecają dostawcy[z wiadomych przyczyn] różnica i tak wychodzi na plus.W przypadku planów uprawy bezorkowej i zasiewem tego rodzaju metodą planujemy od momentu zbioru przedplonu czyli ścięcia ścierni na malutką wysokość,rozdrobnienie resztek jak najdrobniej,Jezeli nie było desylekcji to raudap przed siewem.Przyznam iz miałem ochotę zasiać 25szt/m2,ale znajomy kupił strip-tilla z siewnikiem mascarta i tarczki mają minimalną ilość właśnie 32szt/m2.ponoć z monosemem można ustawić nawet 20szt i mniej,ale siewnik dużo droższy.Śmię twierdzić iż po uprawie strip-tillem będzie ci sie orało duzo lepiej,biorąc pod uwagę zwięzłośc naszych gleb i to iż ten siewnik ma tkzw. słupice które pełnią rolę głębosza co w przypadku palowego systemu korzeniowego jaki ma rzepak jest następnym plusem.Pozdrawiam.

 

 

@Sylwi .15szt to poleciałeś ostro po bandzie ;) ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Już 4 liście ma, nie licząc liścieni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już 4 liście ma nie licząc liścieni. Dobra gleba i warunki.Jak to ktoś kiedyś na forum napisał "łodygi jak ku***y będą"

:D

 

Jak przezimuje...

Wybaczcie coś mi się porypało

 

Za wulgaryzm + 1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

@akacja

Kolego reklamę ładną zrobiłeś i tak co 20 -25 lat promują to samo.

Same plusy wymieniłeś a minusy. Napiszę Ci jeden poważny minus tej metody.

Do resztek po żywych ciągną dziki i zwierzyna leśna. Jeżeli zasiejesz tak małą obsadą i zwierzyna leśna Ci wyrządzi szkody to prawie tam nic nie będzie (poza chwastami które będą miały raj na wiosnę przy tak małej obsadzie) tym bardziej że prawie cały rok do tego będzie ciągnąć. Nagromadzenie grzybów, pedraków itp. ale o tym już wspomniałeś czyli zwiększenie środków ochrony. Kolego też potrafię wysiać 25m2 ale z przyczyn które nie są od mnie zależne typu wymarznięcie , dziki, zwierzyna leśna, krety wolę gęściej i co każdy lejek. Sieję tyle co zaleca producent.

Po za tym bałagan na polu czego nie lubię. Piszesz o wodzie opadowej. Dobry drenaż załatwi wszystko chyba że nie masz drenażu na polu albo masz drenaż tylko sąsiad Ci zatyka rurki. Po za tym jak jest śnieg to rzepak nie wymarznie zazwyczaj wymarza na wiosnę gdy nie ma śniegu i wegetacja już troszeczkę ruszy.

Wiec każdy robi jak uważa byle był zysk i to jak największy czego Tobie życzę i innym życzę.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

dzisiaj dostałem list z Kruszwicy ,że juz nie będzie mozna kontraktować rzepaku na obecnych zasadach.Co wy na to? Ja niestety posiałem więcej -prawie 100% niż rok temu.I teraz zaczynam się denerwowac ,że całoroczn trud i wydatki w błoto.Zakłady wyczuły sytuacje.U nas potężny wzrost zasiewów.Posiali nawet ci co u nich na polu od wojny rzepaku nie było.Wschody bdb,nawozy wcale nie tanieją-tylko szansa w jakieś katastrofalnej pogodzie lub gigantycznej podwyzce cen ropy naftowej( wojny nikomu nie życze ale coś w Syrii i Egipcie może się wykluć)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć skan listu, chętnie go przeczytam.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

brutus gdzie sprzedawałeś rzepak, ja tez otrzymałem ten list, sprzedawałem w Rogowie, woj. łódzkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

nie mam jak skanować. Ale nie tylko mi przysłali więc może ktoś...Ogólnie pisze jaka jest roznica miedzy umowa kontraktacyjna a umowa sprzedazy.Ze można zawrzec umowe sprzedazy z dostarczeniem do Kruszwicy lub Brzegu,Albo sami odbiorą -ale min 25 ton ze sprawnym załadunkiem.Ja odstawialem rzepak do Czerwonaka.Jezeli skupy takie jak Czerwonak zostaną (tak zrozumiałem) to mogą ale nie muszą kupować na swoją rękę.Dla mnie to kolejne ogniwo ktore rolnika podskubie i to mocno.I to na wszystkim-parametrach,cenie.Wiem bo w tym roku sprzedawałem pszenice-to się cuda działy na próbie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

nie mam jak skanować. Ale nie tylko mi przysłali więc może ktoś...Ogólnie pisze jaka jest roznica miedzy umowa kontraktacyjna a umowa sprzedazy.Ze można zawrzec umowe sprzedazy z dostarczeniem do Kruszwicy lub Brzegu,Albo sami odbiorą -ale min 25 ton ze sprawnym załadunkiem.Ja odstawialem rzepak do Czerwonaka.Jezeli skupy takie jak Czerwonak zostaną (tak zrozumiałem) to mogą ale nie muszą kupować na swoją rękę.Dla mnie to kolejne ogniwo ktore rolnika podskubie i to mocno.I to na wszystkim-parametrach,cenie.Wiem bo w tym roku sprzedawałem pszenice-to się cuda działy na próbie

Poza tematem. Ściągnij sobie aplikacje na smarfona SDScan fajnie robi scan dokumenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Ja sieję rzepak z mocznikiem bo też nie mogłem ustawić ;)

Jakie proporcje dajesz?Ile rzepaku a ile moczniku,mam ten sam problem ze starym siewnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@slonju77 Ja daję na worek rzepaku ( ~ 12 kg nasion ) 24 kg mocznika , gdy chcę wysiać 3 kg/ha rzepaku to wysiewam 9 kg mieszanki na ha. Nasiona z mocznikiem mieszam zawsze przed samym siewem !! Musisz mieć zachowane proporcje, najłatwiej 1:2, 1:3 - wtedy łatwo obliczysz ile musisz wysiać mieszanki na ha. . Używam do tego mocznika z puław i jestem zadowolony z rozmieszczenia nasion, wschodów oraz dokładności wysiewu ;) jak coś to pytaj ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Nigdy nie siałem rzepaku a chciałbym w tym roku zasiac zeby złamac monokulture zbozową,jesli nie stanowi to problemu dla ciebie to moze bys troche podpowiedział tj.Jakie nasiona ,swoje czy z centrali ?Jaka odmiana ?Ziemia klasa 4a,4b,rzepaku nigdy tam nie było ,przynajmniej ja nie pamiętam,przedplon pszenica jara,jeczmien jary,jakie nawozenie stosujesz ,jakie herbi,fungi i kiedy stosowac cos na robaczki jesienią czy wiosną i czy do kombajnu koniecznie musi byc stół do rzepaku bo facet który mi kosi nie ma takowego a u nas w okolicy nikt nie sieje rzepaku ,przynajmniej w promieniu 8 km,czy nie lepiej było by wysiać rzepak rozsiewaczem do nawozów,?Zgóry dzieki za wszystkie porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego jak chcesz wysiać np 2,7 kg rozsiewaczem :blink: Poczytaj troszkę tutaj :

http://www.agrofoto.pl/forum/forum/42-oleiste/

Masz tematy o uprawie, nawożeniu i opryskach, cofnij się z rok do tyłu i poczytaj do teraz a powinieneś znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Napisałeś w najbardziej nie pasującym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

Odświeżę nieco temat mam kawałek trawy jakieś 4.5han  , chciałbym zasiać tam rzepak , a że nigdy nie siałem jestem kompletnie ciemny w tym temacie . Ile potrzebowal bym nasion na wysianie ,jakie zastosowac nawozy i uprawe i jakie środki na jezienne zabiegi musial bym zastosowac . Klasa ziemi to 3a-4b.


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massei8    135

najmniejsza jednostka jest na 3 ha więc musisz kupić i tak dwie, nawóz musisz ustalić do zasobności gleby i do plonu jaki chcesz osiągnąć ale tak na oko możesz dać N40 P80 K100 po siewie zastosuj herbicyd przedwschodowy polecam Butisan 400 sc - 2l/ha + Command 480Ec 0,2l/ha+ Atpolan Soil maxx 0,5l/ha lub Nero 3l/ha puźniej 0,6 dursbanu + 0,3 toprexu następnie targa10ec 1l/ha Atpolan bio 80ec 1l/ha bo możesz mieć problem z trawą i jakomś dobrom odrzywke np osd mineral 2 kg + osd micro rzepak 3 kg/ha + osd bor 3 kg/ha no i oczywiście uregulować odczyn pH jeśli jest niski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj