jarek5036

Dosuszanie kukurydzy na polu round*pem

Polecane posty

jarek5036    1

Witam chciałym się dowiedzieć czy ktoś stosował taki sposób dosuszania kukurydzy o kilka %, jesli tak to kiedy nalezy wykonac oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

Najlepiej to chyba jak ma do pół metra wysokości bo potem to można traktorem łodygi połamać :D B)

a na poważnie to nawet taki oprysk nic nie da, desykacja ma sens przy roślinach które sie krzewią a w kukurydzy tego niema.

Sama musi wyschnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jarek, najlepiej weź zrób sam doświadczenie,jakiś nie duży areał zdesykuj najlepiej w dwóch terminach i napisz co z tego wyszło. Tylko jeszcze z tydzień dwa bym poczekał, bynajmniej w moim rejonie. Na jakimś szerokim wyruwnanym kawałku powinno takie doświadczenie ładnie pokazać sens takiego zabiegu. Wszystko zależy od roku, gdyby była bardzo ciepła słoneczna jesień to może poniżej 20% dało by się zejść. Jak się zdecydujesz to koniecznie napisz na forum co z tego wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Moim zdaniem desykacja to mało trafny pomysł bo kukurydza im dłużej pozostaje zielona po stadium czarnej plamki tym dłużej asymiluje i odprowadza wodę z ziarna .Miałem taką desykację u siebie tyle że zrobił ją przymrozek w połowie września i kukurydza zbielała w tydzień a przez kolejny miesiąc dosychała a wilgotność i tak ponad 30 % .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Witam chciałym się dowiedzieć czy ktoś stosował taki sposób dosuszania kukurydzy o kilka %, jesli tak to kiedy nalezy wykonac oprysk.

 

Od kiedy to kukurydza jest chwastem? to co proponujesz jest przestępstwem - czy nie zdajesz sobie sprawy że trujesz ludzi lub zwierzęta?

 

Proszę o wykasowanie całego wątku. Jeżeli nie jesteś w stanie sam tego zrobić to zwróć się do administratora forum. Informuję że sam zgłaszam wątek do usunięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Od kiedy to kukurydza jest chwastem? to co proponujesz jest przestępstwem - czy nie zdajesz sobie sprawy że trujesz ludzi lub zwierzęta?

A od kiedy to tylko chwasty się desykuje, a po drugie kolega tylko pyta i nic nie proponuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Zacznijmy od tego drogi moderatorze czy gdziekolwiek desykację wykonuje się Glifosatem? Bo Glifostat nie jest desykantem i jego skuteczność jest bardzo słaba - są inne sposoby. Moim zdaniem jest to zwykłe trucie ludzi i zwierząt. A jak wy uważacie to już wasza sprawa. Może nikt nic nie proponował i tylko mi się zdawało.To tak jak bym się zapytał na portalu "jak wysadzić metro w Warszawie"? Tylko pytanie żadna propozycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zacznijmy od tego drogi moderatorze czy gdziekolwiek desykację wykonuje się Glifosatem? Bo Glifostat nie jest desykantem i jego skuteczność jest bardzo słaba - są inne sposoby. Moim zdaniem jest to zwykłe trucie ludzi i zwierząt. A jak wy uważacie to już wasza sprawa. Może nikt nic nie proponował i tylko mi się zdawało.To tak jak bym się zapytał na portalu "jak wysadzić metro w Warszawie"? Tylko pytanie żadna propozycja.

Zacznijmy od tego drogi kolego, że kolega tylko pytał, czy ktoś stosował taką metodę dosuszania, a nie jak to zrobić. A co do Glifosatu, akurat zboża i nie tylko, można przed zbiorem traktować tym środkiem w celu np. zwalczenia perzu i chcąc nie chcąc staje się także desykantem i jakoś nikt z tego powodu nie robi afery a i słoma nadaję się dla zwierząt. Ktoś ten środek badał, ktoś dopuścił do obrotu, ja widzę że Ty próbujesz podważać kompetencję tych ludzi. Na Twoim miejscu martwił bym się innym truciem ludzi i zwierząt i to nie koniecznie przez rolnictwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

znowu jakis ekolog sie wpiepsza w rolnictwo przeczytaj etykietke glifosatu ze przed zbiorem zborz mozna wykonac zabieg np na perz lub ostrozen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

przecież na ulotce glifosatu jest napisane że można stosować w zbożach przed zbiorem czyli według mnie w kukurydzy też można. Znajomy próbował na części pola i różnica nie była duża 2%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

Zacznijmy od tego drogi moderatorze czy gdziekolwiek desykację wykonuje się Glifosatem? Bo Glifostat nie jest desykantem i jego skuteczność jest bardzo słaba - są inne sposoby. Moim zdaniem jest to zwykłe trucie ludzi i zwierząt. A jak wy uważacie to już wasza sprawa. Może nikt nic nie proponował i tylko mi się zdawało.To tak jak bym się zapytał na portalu "jak wysadzić metro w Warszawie"? Tylko pytanie żadna propozycja.

Jakie są te inne sposoby ?? Chciałbym wiedzieć... Może są lepsze ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

http://www.agrofoto.pl...znie,31300.html

Paweł Trawiński z Pioneer wspomniał o desykacji kukurydzy (opolskie) na początku września, co przyspiesza i znacznie ułatwia zbiór

ale

http://pubs.aic.ca/doi/abs/10.4141/cjps59-005

Doświadczenia przeprowadzone w 1956 i 1957 r. wykazały, że ​​przed zbiorami wysuszenie chemiczne liści nie przyspiesza znacznie utraty wilgoci z ziaren kukurydzy. Odcinanie łodyg 6 cm nad ziemią nie ma wpływu na szybkość suszenia ziarna. Oba zabiegi zmniejszyły plony znacznie.

 

więc zdania są podzielone

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do samej desykacji to proponuję przeczytać etykietę.

 

"

Uwagi:

1. Nie stosować na glebach bardzo lekkich i piaszczystych.

2. Nasiona kukurydzy wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 2 cm.

3. Niższe z zalecanych dawki dotyczą zwalczania siewek wschodzących chwastów

jednoliściennych i dwuliściennych.

Przed zbiorem roślin, desykacja i zwalczanie perzu oraz innych chwastów, ułatwienie

zbioru.

Środek stosować w fazie dojrzałości woskowej ziarna, gdy jego wilgotność wynosi 20-30%, to jest na 10-14 dni przed przewidywanym zbiorem.

W momencie wykonywania zabiegu chwasty powinny być zielone i znajdować się w fazie intensywnego rozwoju.

- pszenica ozima

Zalecana dawka: 1,5 - 3,2 l/ha w 200 – 300 l wody

- pozostałe zboża

-Zalecana dawka: 1,5 - 2,5 l/ha w 200-300 l wody.

 

Uwaga

Niższą z zalecanych dawek stosować tylko w przypadku wykonywania desykacji.

."

 

Źródło - http://www.fungichem...-450-sl-1l.html

 

Ciekawe czy taka informacja to też przestępstwo :blink:

Wszelkie środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

OK wycofuję moją prośbę :) Jak już wszyscy tak bardzo chcecie się truć :) to przynajmniej stosujcie herbicydy które z nazwy są desykantami Diquat lub Paraquat.

Kukurydza zasadniczo nie traci wody przez parowanie powierzchniowe więc efekt desykacji jest słaby. Może prowadzić do straty w plonie całkowitym. Jak zabijecie kukurydzę herbicydem to może ona schnąc nawet dłużej niż pozostawiona na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek5036    1

przecież na ulotce glifosatu jest napisane że można stosować w zbożach przed zbiorem czyli według mnie w kukurydzy też można. Znajomy próbował na części pola i różnica nie była duża 2%.

Orjentujesz się może kiedy znajomy wykonał oprys i kiedy była siana kukurydza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez Keben123
      Witam.Czy można na jednym polu rozsiać wapno i na to obornik ?  jak to wygląda 
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj