adam1980026

co dalej po badaniach gleby...?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adam1980026    0

Witam

Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają

Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.

Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje

Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

post-83515-0-83238600-1377353298_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie jestem specem ale. próbka 1 nigdy nie siej jeczmienia jedyne co mozesz siac na tych ziemiach to według mnie żytko i owies nic po za tym :P oj z 2lata i ziemia powinna dojść do siebie bo czeka Ciebie OSTRA REANIMACJA

nie traktuj mojego posta jako wyroczni tak samo sie ucze jak i Ty kolego :) mozesz mi opisac jak poprawnie pobrac próbki z pola o róznych klasach (przepaleniska) bo nigdy tego nie robiłem a chciałbym również zbadać ziemie a miałem przerwe w badaniach z 4lata.

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

Jak na mój gust to teraz w trygamiga powinieneś dać tam gorczycę, potem konkretną dawkę wapna, na wiosnę dużo gnoju, owies, słoma na polu powinna zostać i jakoś się to rozkręci. Zasadniczo jak najwięcej nawozów naturalnych tam dawaj.


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1980026    0

Dzieki za jakieś wskazówki Jesli chodzi o gorczyce na poplon to zostawic do jesieni zaorac a pozniej dac wapno czy na wiosne wapno ?

Bo z obornikiem u mnie to nie da rady teraz bo nie mam i nie wiem kiedy bedzie

Jesli chodzi o próbki to tez sam pierwszy raz pobierałem w/g wskazań Pani ze Stacji Chemiczno Rolniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

Hm, skoro gnoju nie będziesz miał to może nawet i lepiej ;)

 

Więc ja na Twoim miejscu zrobił bym tak. Jak rozumiem, jest to jakiś nieużytek?

Teraz nasiałbym tam raz dwa gorczycy, jest późno, ale to na przyoranie, więc nie problem, powinno jeszcze coś urosnąć.

 

Potem przyorujesz to zimową orką i zostawiasz.

 

Na wiosnę dajesz wapno pod owies.

 

Latem zbierasz zboże i jak będziesz miał możliwość, to wymieniasz słomę na gnój, a jak nie to słoma zostaje na polu.

 

Po roku możesz się zastanawiać co dalej z tą glebą ;)

 

Zasada jest jedna. Nie łączyć wapna z gnojem ;)

 

Masz tu temat o wapnowaniu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/44654-termin-siania-wapna/page__st__20

 

Ale ja nie jestem specem, więc jak ktoś mądry się wypowie (mądry, nie jakiś dzieciak) to sam chętnie posłucham :)

Edytowano przez marcine

norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemyslav    0

na Twoim miejscu rozsiałbym wapno, gorczyca ani z resztą nic innego nie urośnie Ci na pH w tych wartościach jakie obecie tam masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1980026    0

A jeżeli chodzi o wapno to jakie wapno magnezowe ?

I jak duże ilości jak wspomniałem mieszkam koło Olkusza i w Libiążu jest firma* Dolomit* co oferuje wapno magnezowe cena 35zł za tone

Jak zasięgałem języka to mowa była 5-6 t/h takiego wapna

Jeszcze pytanie czy po takim wapnie bedzie widoczny efekt w miarę szybko?

Czy na tak zakwaszonej ziemi jesli chodzi o oprysk jaki bedzie najlepszy i na owies podziała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No tak słabych wyników to już dawno nie widziałem. Masz taki kwas że wątpię czy coś Ci urośnie poza żytem i owsem. Jak nie masz dostępu do obornika to musisz dawać końskie dawki NPK i dużo wapna, tym bardziej że to gleba ciężka. Wapno najlepiej tlenkowe, działa wręcz błyskawicznie ale trzeba uważać z dawkami. Wapno węglanowe na takiej glebie to zacznie Ci działać za 10 lat... Dawki P i K nie powinny być niższe niż ok 300kg soli potasowej+200 kg fosforanu amonu. Nie masz problemu z perzem lub z innymi wieloletnimi? Jak coś to jak najszybciej dać avans 360 SL lub inny tańszy zamiennik roundupu w wyższej dawce ok 5l/ha. Do odchwaszczania owsa generalnie nie potrzeba stosować nie wiadomo jak drogich środków, swobodnie wystarczy lintur za trochę ponad 50zł/ha. I nie bawiłbym się z gorczycą, gleba jest ciężka z dramatyczną zasobnością, co tu da ta gorczyca? Trochę próchnicy i nic poza tym, a tu potrzeba przede wszystkim bardzo wysokich dawek nawozów, pieniędzy i cierpliwości bo na glebie ciężkiej doprowadzenie fosforu do zasobności średniej z bardzo niskiej trwa długie lata.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie przejmuj się tymi wynikami miałem podobne w tamtym roku i jakoś wszystko co zasiane mi urosło.ziemniaki pszenżyto kuku a nawet w mieszance pszenica była ale jęczmień wyginoł.Oczywiście wziełem te badania do siebie i pracuje nad poprawą.Mam takie pytanie czy do końca można wierzyć w te wyniki jak samemu się pobiera próbki. Ja robiłem to tak , wbijałem szpadel na głębokość 25cm i odchylałem i skrobałem łyżką ziemie i tak w kilkunastu miejscach

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Poplon nigdy nie zaszkodzi, rośliny takie jak gorczyca czy gryka mogą uruchomić fosfor nie dostępny dla innych roślin poza tym całkowicie zgadzam się z milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najlepiej weź 0,5m rurkę o średnicy ok 10mm lub trochę szerszą. Zagłębiasz ja na 20cm i wrzucasz ta glebę do woreczka i wykonaj kilka wkłuć na polu. Teoretycznie im więcej wkłuć to bardziej prawdopodobny wynik wiec lepiej jak rurka nie jest za szeroka.

 

Niestety nie uruchomi fosforu... Odczyn jest za niski co całkowicie blokuje fosfor, do tego taka gorczyca musi ten fosfor pobrać z gleby a jak jego praktycznie nie ma to przecież z powietrza nie pobierze, zresztą w powietrzu tez by nie znalazła :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1980026    0

Witam

Jesli chodzi o pytanie o perz milanreal1 to powiem tak jest tylko w dwóch miejscach 5x5 m około

Natomiast na większości pola jest cos takiego jak mech znajomy okreslił go jakoś muset czy coś takiego i ogólnie pole jest zachwaszczone

Jesli chodzi o pytanie czy wierzyc w badania i wyniki tez tak pobierałem samemu próbki.

Ale jedno jest pewne ze jesli by było wszystko ok to by rosło i plonowało a nie chce podobno drugi lub trzeci rok jakoś nie chce sie tam nic urodzić zeby plony jakieś były

Teraz to wiem lub przypuszczam dlaczego tak jest.

Jeszcze takie pytanie czym i w jakim czasie można tak zakwasić glebe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

W przypadku działalności rolniczej to nawożenie jest główną przyczyną zakwaszania gleby.

W Twoim przypadku priorytetem powinna być poprawa pH. Teraz zrób wapniowanie CaO/MgO w proporcji 3:1, następnie późną jesienią obornik i orka zimowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

jak bym zrobił tak teraz jakieś dobre wapno na tych odmianach wapn sie nie znam ale mysle ze srednia wartość dawki ok. 3t/ha styknie na sciernie to zaorac jak najpożniej przed zimą a na wiosne nie wiem tak teraz mi do głowy przyszedł taki przykład mojego sasiada pole jego nie widziało nic od ok. 10lat wiec NPK i ph było zapewne podobne jak kolegi a w tym roku w maju zasiał QQ ale nawozenie dał konkretne i myśle ze powinnienes to spróbować a wiec 200 mocznika 200 polifoski 5-6 200 superfosfat na ha. a QQ ma rewelacyjne .

A co do słomy jak byś zostawił po zbożu do dodał bym oprysk mocznikiem po scierni aby to wszystko ładnie sie rozłożyło.

A moje pytanie czy oprysk saletra po scierni da ten sam efekt?? bo z moich obserwacji saletra lepiej sie rozpuszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Priorytetem w przypadku tego pola jest podniesienie pH poprzez zastosowanie rozsądnej dawki wapna tlenkowego, nie na raz tylko to należy rozłożyć w czasie. O ile dobrze pamiętam to badanie gleby dotyczy form PKMg dostępnych dla rośliny, gorczyca i gryka potrafią pobrać fosfor który jest uwsteczniony i już niedostępny dla większości roślin. Dodatkowo wapniowanie powinno też uruchomić trochę składników. Po zbiorze siew polonu, znów wapno...

 

Jak masz perz miejscami nie na całym polu to na własnej skórze przekonałem się że za kilka lat będzie na całym polu. Już teraz coś z tym zrób i daj 4l glifosatu + 2l chwastoksu i wymiecie ci wszystkie chwasty trwałe. Jesienią wapno tlenkowe, wiosną porządne dawki PKMg i siew czegoś niezbyt wymagającego np owsa, gorczyca na nasiona.

 

Tak zakwasić glebę nie da się szybko ani łatwo, ktoś musiał się nieźle natrudzić poprzez jednostajne nawożenie azotem i uprawą coraz mniej wymagających gatunków zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1980026    0

Przeglądałem fora i allegro i spotkałem oferte sprzedaży podkładów po produkcji pieczarek

Czy taki nawóz zamiast obornika ma odpowiednie zasoby czy to tylko wyrzucenie pieniędzy bo napisac każdy wszystko moze a wiem ze liczy sie doswiadczenie i praktyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1980026    0

Dziekuje za wskazówki

Niestety do tego doprowadziło nieodpowiednie działanie byłego właściciela Ja nie mam tez dużego doświadczenia w rolnictwie a wszystko poszło do przodu i wole sie tez coś dowiedzieć niz dalej pogarszac sytuacje

Z tego co zdążyłem sie dopytac to płodozmian był tam tylko w zobżach pszenica-pszenżyto-żyto i może jaki owies i tak w koło nic innego.

Myslałem zebyteż dac wapno posiac poplon i zostawic na rok zeby pole odpoczęło z rok A pózniej znowu wapnowanie i wtedy posiac jakie zboże jak sie poprawi troszke ziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorbi    0

najlepiej spryskac całe pole glifosatem przed zimą zaorać.wiosną wapno tlenkowe na oronę i wymieszać agregatem,zasiać owies lub qq która zostawi 40% tego co obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Daj wapno, z poplonu to bardziej facelia niż gorczyca, przy poplonie to dobra będzie orka wiosenna i siej qq, szkoda pola. Pod qq daj konkretne nawożenie, pociągnie z głębszych warstw troche składników też, szkoda pola zeby tak rok leżało. Póżniej słoma o qq zostanie to pszeniczkę jarą można posiać, najbardziej wrażliwy na ph to jęczmień chyba jest wiec to zboże odpuszczamy. Żyto hybrydowe moze sproboj w tym roku posiać też dobrze działą, słomę pociąć, później cos na rozkład dać i pszenicę ozimą mozna po życie siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jeżeli masz zamiar nic nie siać żeby pole odpoczęło to lepiej posiej jakieś strączkowe, jakąś peluszkę albo łubin wąskolistny (niebieski). Zbierzesz coś albo przyorzesz ale weźmiesz dopłaty znacznie większe jak do zbóż a wzbogaci glebę

 

Prawidłowy płodozmian powinien wyglądać tak żeby dany gatunek nie wraca częściej jak co 4lata. Taki przykład to płodozmian norfolcki, czteropolówka. Sam uprawiam w można powiedzieć że trójpolówce B) czyli późne średniowiecze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Wartość tych podkładów pod pieczarkę może się bardzo różnić.

Chcesz coś posiać ale w takich warunkach przy niestabilnym pH to chyba nic ci nie wyrośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1980026    0

Kupilem Wapno nawozowe odmiana 01 CaO 90 % - granulat 2-5 mm------1,5t/h teraz rozsiane i orka drugie 1,5t/h na wiosne to samo lub Nawóz wapniowy magnezowy-tlenkowy CaO+MgO min.75 %, w tym MgO min 25% tylko więcej troche ze 3-4 t/h i mysle zasiać owies a pózniej badanie gleby i zobaczymy co dalej jak podziala...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5565

Mam możliwość wieloletniej dzierżawy sporego kawałka rędziny. Ziemia jest w niezłej kulturze ale ma specyficzną urodę.

Analizy wygladaja następująco: pH -7,3-7,4, P - 3,7-6,0, K-26,0-28,0, Mg- 2,2-3,0 wszystko w mg/100g gleby.

Gleba ciężka duzo frakcji pyłowej i iłów. Próchnica na poziomie 2,5-3,0% .

Jak widać można używać nawozów mocno zakwaszających -, siarczan amonu,, mocznik, fosfor będzie sie uwsteczniał ze względu na pH ale fosforan konieczny w sporych ilościach. Potas można doraźnie sobie podarować., natomiast nurtuje mnie magnez.

Zapewne kizeryt może być rozwiązaniem ale ze względu na siarkę też nie można przesadzać.

 

Czy ktoś z was przerabiał podobny temat?

Proszę o porady


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Rędzina to bardzo dobra gleba choć często trudna w uprawie. Przynajmniej wapniowanie można sobie darować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wielkopolanin
      Panowie proponuje nowy (szukałem i takiego nie znalazłem), myślę, że ciekawy a na pewno ważny temat. Jak to jest u Was, czy badacie Swoją glebę? Jeśli tak to na co, jak często i ile za to płacicie? Jak myślicie, czy w warunkach Waszych wsi było by zapotrzebowanie na usługę badania gleby, od pobrania próbek, do dostarczenia wyników i zaleceń? Ja muszę się przyznać, że do tej pory nie badałem gleby, dopiero w tym roku po raz pierwszy na studiach zacząłem to robić.
    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez Ferdek07
      mam mały problemik z moim fergim koło pasowe na wale zaczeło dziwnie się kołysać okazało się że jest pękniety wał jestem w trakcie rozbierania ciagnika a umila mi to jeszcze zamontowany tur 3B, no i teraz pytanie, czy wymienić tylko wał czy robić osiowanie bloku czy jak to się tam nazywa no i wał jest jakiś indyjski za 520zł czy bez osiowania to trochę się jeszcze pokałacze, zależy mi na tym żeby jak nabardziej ciąć koszty bo wiadomo jak jest w sezonie, ma być szybko i oszczędnie, wiem wiem należała by się kapitalka, ale moje pytanie czy sama wymiana wału i panewek to duże ryzyko że ten wał znowu szybko trzaśnie?
    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj