Skocz do zawartości
Tomek2213

Kiszonka czy zboże dla krów mlecznych

Polecane posty

Tomek2213    0

Witam. Chciałbym się was poradzić a mianowicie chodzi mi o to co waszym zdaiem jest lepsze. kiedyś ojciec zrobił kiszonkę z owsa w bele i krowy dawały mleko na niej jak głupie bez żadnych pasz uzupełniających i mąki. i własie się zastanawiam czy nie lepiej siać owies i kosić go w kiszonkę i po zbiorze znowu wsiać i na jesieni drugi pokos zebrać dodam że zasiałbym bym około 3,5 ha.

Pawel20    49

Jeśli masz full objętościowych, kisoznkę z qq, sianokiszonkę, siano, słomę to zbieraj ten owies na ziarno. Jeśli cienko z tymi paszami to koś i zakiszaj, treściwa to tylko dodatek.

nowaczek96    3

Krowa jest przeżuwaczem i musi mieć koniecznie paszę objętościową jak wspomniał kolega wyżej a jeśli faktycznie masz dosyć kiszonek to lepiej im posypać treściwą to na pewno da ci jakiś efekt ;P

Wiadomość z agroFakt.pl

Risto    16

Słuchajcie a jak prawidłowo to zrobić by proces był udany?. Chodzi mi po jakim czasie od skoszenia się roluje miesznakę lub owiec na kiszonkę by była smaczna i dobrze zakiszona, czy dodaje się jakąś chemie typu nawozy przy siewie i po, lub może jakieś inne środki i ile czasu balot musi dojrzewać by był już gotowy do spożycia?. Bo też jak autor chcę zrobić w nowym roku to, gdyż mam mało łąk a mam dodatkowy kawałek pola na to i naprzemian z suchym siankiem bym dawał plus śruta z witaminami. Dięki

agromatik    182

Panowie wystarczy w wyszukiwarkę na forum wpisać "kiszonka GPS" i zaznaczyć że ma szukać w treści. Wyskakuje sporo tematów, powodzenia w szukaniu.

Edytowano przez agromatik

Ja kosiłem owies wieczorem a na drugi dzień po południu zbierałem. I najlepiej jakbyś to kiszonkę zrobił w bele i postawił na bele z trawy. Bo jak położysz bele ze zboża bezpośrednio na ziemię to myszy się wkradno

Tomek2213    0

U mnie z sianokiszonką jst problem dużo nie mam ale za to posiadam wystarczająco kukurydzy, uprawiam tylko owies jakiś 3,5 ha i miołe na mąkę. w przyszłym sezonie będę miał sianokiszonkę i kukurydzę wystarczająco dla obsady i mysałem żeby owies kosić na kiszonkę i podwaćrano po dojeniu sianokiszonkę póżniej około południa kiszonkę z owsa i na wieczór kukurydzę plus paszę treściwą. Moim zdaniem takim zestawem wiecej wyciągne z krów niż jak mam dawać sianokiszonkę i kukurydzę plus mąka z owsa i paszę treściwą.

"Risto,, mój ojciec kosił wieczorem i na drugi dzień po południu belował i wyszła dardzo dobra kiszonka krowy dawały mleko jak głupie po tej kiszonce bez żadnych pasz treściwych i mąki ze zboża.

Risto    16

Mówicie myszy się wkradną i mus wyżej. A ja szału już dostaje co roku bo mi koty szatkują wszystkie balotry z sianokiszonką od dołu do góry a układam 3y i kasa tylko leci na folie naprawcze a ja niemoge dopaść ich bo ciągnie je tam z całej wsi chyba i to w tedy jak mnie nie ma i zawsze od strony sąsiada bardziej i zarazem od strony zacienionej, wilgotnej bo od słonecznej mniej to robią

agromatik    182

@Risto kup podchloryn sodu (np.Domestos) rozrób z wodą i ręcznym opryskiwaczem popryskaj, co jakiś czas, wokół pampersów. Powinny przestać nawiedzać składowisko.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Kroolik15
      <p>Od kilku lat na naszym polu rośnie jeden szczególny chwast którego nie idzie się niczym pozbyc a który w dużym stopniu zarasta pszenice, owies jak i pszenżyto w ogromnym stopniu zmniejszając nasze zbiory. Nie wiem co to jest ani czym to pryskać za pomoc wielkie dzięki. </p>

• Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, znowu ja Tym razem, problem - a może bardziej pytanie związane z kiszonką. Kiedy owijam balot owijarką w folie (75 cm), to po wykonanym owinięciu, zauważam, że na balocie są miejsca wypukłe, w których ZAPEWNE zgromadziło się powietrze i sprawia to efekt taki, że w niektórych miejscach robią się takie balony wypukłe. Po prostu folia, w niektórych miejscach się nie docisnęła tak mocno do beli. Co może być przyczyną? Zły naciąg folii? Będzie miało to wpływ na fermentację? Czy po prostu to powietrze zniknie i balony zginą?

Czekam i pozdrawiam
    • Przez EKO-ENERGIA
      Witam

Chciałem podpytać kolegów, czy pakujecie suche ziarno zbóż w rękawy foliowe???

Jak się przechowuje ziarno???
      Jak duze czy małe ilości pakujecie???
      Macie maszyny własne czy usługa??

Zastanawiam się nad takim magazynem, by nie budować silosów. Mój magazyn płaski już nie daje rady i muszę coś wymyśleć.

Z góry dziękuje za uwagi