patrykt25

ANR i Dzierżawa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
patrykt25    0

Witam .

 

Mam takie pytanko, a raczej pytania :) mianowicie :

 

Chcę kupić 1ha ziemi od ANR , napisałem podanie w sprawie kupna tego kawałka . Po jakimś tygodniu dostałem powiadomienie ,że na mój wniosek wszczęto postępowanie o sprzedaż . Czekałem około 5 miesięcy i nic się nie pojawiło , więc zadzwoniłem i dowiedziałem się że teraz mają jakieś kłopoty , bo przerzucają ich oddział gdzieś indziej . Poczekałem około 3 miesięcy i zadzwoniłem, a Pani powiedziała że tą działką przygotowują pod dzierżawę i żebym zadzwonił we wrześniu .

 

Teraz moje pytania , czy mój wniosek o kupno został odrzucony, że robią przetarg na dzierżawę ?

 

Ile może kosztować 1 ha ziemi klasy V ?

 

Jeżeli bym wygrał przetarg na dzierżawę np. na 5 lat to czy ANR może zerwać tą umowę ?

 

Czy w czasie dzierżawy (jeżeli bym wygrał ) ANR może sprzedać tą ziemię innemu rolnikowi , a ja wtedy będę dzierżawił tą ziemię nie od ANR tylko od innego właściciela , czy ANR może takie coś zrobić ?

 

Jeżeli ANR mogłaby takie coś zrobić ,to co się dzieje wtedy z moim pierwszeństwem kupna ?

 

Czy po 3 latach dzierżawy mam pierwszeństwo kupna i jeżeli złożę wniosek o kupno tego co bym dzierżawił 3 lata , to czy ANR musi mi to wtedy sprzedać , czy może odrzucić moje podanie i nadal dzierżawić ?

 

 

Sorry za taką dużą ilość pytań :)

 

Z góry dziękuję wszystkim .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

ANR to dziwna instytucja mam ich działkę obok swojej chcę wydzierżawić bo cena za ha 5-6 klasa 65 tys, to nie chcą tylko mówią że mgę uprawiać na dziko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

jakies 10 lat temu Tata pytał o kawałek 5ha do kupna. Odp. ANR ziemia nie jest na sprzedaż a za rok patrzymy ziemia sprzedana bez przetargu i to jakiemuś pracownikowi własnie tej instytycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykt25    0

Dzięki za odpowiedzi .

 

Właśnie nie wiem co teraz mam zrobić , składać ponownie podanie o kupno , czy lepiej złożyć podanie o dzierżawę ?

 

Może ktoś zna odpowiedzi na moje pytanka ,te na samej górze :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

ANR zrobi jak zechce tzn sprzeda lub wydzierżawi grunt, np działka nie jest pomierzona (co do metra) przez geodetów, lub ma jakieś inne niezgodności to do wyjaśnienia agencja będzie ją dzierżawić. Po trzech latach dzierżawienia tzn trzy pełne lata np od 20 sierpień 01r do 20 sierpień 04r nabywasz prawo pierwszeństwa nabycia, więc jeśli agencja będzie chciała ją sprzedać to może tylko tobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykt25    0

Dzięki "ryki" .

 

A jeżeli ja będę dzierżawił to pole , to czy ANR może to pole w czasie mojego dzierżawienia sprzedać komuś innemu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

ANR zrobi jak zechce tzn sprzeda lub wydzierżawi grunt, np działka nie jest pomierzona (co do metra) przez geodetów, lub ma jakieś inne niezgodności to do wyjaśnienia agencja będzie ją dzierżawić. Po trzech latach dzierżawienia tzn trzy pełne lata np od 20 sierpień 01r do 20 sierpień 04r nabywasz prawo pierwszeństwa nabycia, więc jeśli agencja będzie chciała ją sprzedać to może tylko tobie.

 

tak owszem ale pod jednym warunkiem w całym projecie zagospodarowania przestrzennym musi byc zaznaczona jako typowa ziemia rolna jesli jest inaczej wowczas jest kicha i jest normalnie przetarg

ziemia rolna 3lata dzierżawy= pierwszenstwo pierwokupu ale wiadomo wszystko moze sie dziać w agencji

ziemia nierolna Xlat dzierżawy= nic nie daje :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Dzięki "ryki" .

 

A jeżeli ja będę dzierżawił to pole , to czy ANR może to pole w czasie mojego dzierżawienia sprzedać komuś innemu ?

Jeśli nie skorzystasz z prawa pierwokupu agencja wystawia działkę do przetargu z zapisem " działka obciążona wieloletnią umową dzierżawy" a później nowy właściciel ustala warunki dzierżawy(kasa) z Tobą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykt25    0

Dzięki "darek1972"

Ale jeżeli ANR będzie chciała sprzedać tą działkę przed tym jak osiągnę 3 lata dzierżawy , np. biorę dzierżawę na 5 lat od ANR , a ona po 2 latach ogłasza przetarg i czy wtedy mam pierwszeństwo, czy ANR nie może takiego czegoś zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Teoretycznie takie coś jest możliwe ale zostało to wstrzymane przez prezesa ANR - jak czytałem kiedyś w wywiadzie z nim robią takie coś tylko na wniosek dzierżawcy - czyli np zrobili wycenę na jego wniosek o n zrezygnował z kupna i wtedy daja na przetarg zaznaczając że działka obciążona jest umową dzierżawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykt25    0

Dzięki "maroon"

 

Czyli mam rozumieć, że jeżeli nie złożę podania o kupno kiedy będę tą działką dzierżawić ,to ANR nie zrobi przetargu na podanie innego zainteresowanego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qomar    0

tak - nawet jeśli inny zainteresowany złoży wtedy podanie to nawet go nie przyjmą chyba że zrzekniesz się prawa pewrwokupu pisemnie i wtedy ktoś może kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykt25    0

Dzięki "qomar"

 

Czyli jeżeli wygram przetarg o dzierżawę , to nawet jak ktoś zainteresowany złoży podanie przed upływem 3 lat dzierżawy o kupno , to ANR nie może tego sprzedać ? Czy dopiero jak będę miał te 3 lata dzierżawy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

Witam

Jestem nowy więć może zadaję pytanie nie w tym temacie,proszę modera o przeniesienie.

Drugi rok nie mam czym spłacić zadłuzenia w ANR (4 lata spłacałem regularnie) co mam zrobić?

Czy mogę ją sprzedać z zadłuzeniem, mieło pięć lat.

Czy mogę zwrócić - odsprzedać ziemię ANR.

Zaczynam siwieć.

Proszę o radę.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Poczytaj w swojej umowie sprzedaży - tam masz wszystkie warunki Teraz jak sprzedasz to w ciągu tygodnia musisz spłacić to co ci zostało do spłacenia, więc jak sprzedasz drożej to reszta ci zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Nie znam twojej sytuacji - jesli przewidujesz ze w najbliższych latach będziesz mógł spłacać zadłużenie to zwróć się z prośbą o odroczenie tej raty albo rozłożenie jej i dopisanie do kolejnych rat Jeśli czasowa niewypłacalność wynikła z przyczyn losowych typu nieurodzaj czy padnięcie kilku sztuk bydła czy twoja choroba to dołącz dowody na taki stan rzeczy a jeśli nie to szukaj kupców - sprzedaj a potem w ciągu tygodnia spłać ANR i to co zostanie to twoje Z tym że nie wiem jakie zobowiazania na siebie przyjąłeś przy kupnie - chodzi mi o zapisy typu że np. przez 5 lat będziesz to uprawiał i jesli były takie zobowiązania to w akcie kupna masz też wymienione konsekwencje tego co ci grozi jeśli się nie wywiążesz z tych zobowiązań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

Witam

Uprawiałem to przez 5 lat, 5 lat spłacałem teraz muszę wyjechać .Gospodarstwo nie zarabia na spłaty, dokładać już nie mam z czego. Muszę wyjechać i nie chcę tam pracować na raty dla ANR.

Czy nie mogę tego zwrócić. Nie wiem czy znajdę kupca. Trochę się zagalopowałem w kupnie.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qomar    0

zależy na ile lat masz rozłożoną spłate - bo jest teraz zapis że zobowiązujesz się uprawiać tą ziemie przez okres spłaty rat ( utrzymywać w dobrej kulturze rolnej) i nie sprzedawać przez ten czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Owszem jest taki zapis - a dalej piszą jakie są konsekwencje jeśli się tego nie dotrzyma i najprawdopodobniej jest to natychmiastowa spłata reszty rat pozostałych do spłacenia w ciągu tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie lepiej dać w dzierżawę w zamian za spłatę długu, czynsz dzierżawy równa się spłacie zadłużenia. Chyba że podbiłeś niesamowicie cenę za pole i teraz przejrzałeś na oczy co zrobiłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Witam

Uprawiałem to przez 5 lat, 5 lat spłacałem teraz muszę wyjechać .Gospodarstwo nie zarabia na spłaty, dokładać już nie mam z czego. Muszę wyjechać i nie chcę tam pracować na raty dla ANR.

Czy nie mogę tego zwrócić. Nie wiem czy znajdę kupca. Trochę się zagalopowałem w kupnie.

Pozdrawiam

Rolbil - napisz ile zapłaciłeś za hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

Może zadam pytanie zbyt drastycznie. Jak zwrócić ziemię ANR ? Czy są jakieś możliwości ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

Płaciłem tanio 5 - 8 tys/ha ale kupiłem za dużo, dużo też wsadziłem w doprowadzenie tego o użytku (części). Jeszcze nie daje zysków a już nie mam z czego (swoje fundusze) zapłacić rat i odsetek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez cinas16
      Rok temu podpisałem umowę dzierżawy z Urzędem gminy. Ziemia 6 klasa, w umowie napisane, że muszę użytkować rolniczo, w planie zagospodarowania użytki kopalne. Czynsz-równoważność  2q żyta, świadczenia publiczne po mojej stronie. W tym roku dostałem nakaz podatkowy na kwotę 1200zł/ha (naliczone jak od kopalin). 300 m dalej posiadam swoje pole podatek 0,00zł (6 klasa ziemi). I tu moje pytanie skoro ziemie mam użytkować rolniczo, czy maja prawo naliczać mi podatek jak do kopaliny? Zainwestowałem trochę w tą ziemię, pole było zaperzone, nawożenie itd. i szkoda rozwiązywać umowę, ale na taki podatek mnie nie stać.
    • Przez tatiati
      Witam! Niedługo mam podpisać umowę dzierżawy. Mój tata chce przejść na emeryturę, więc chce mi oddać ziemię w dzierżawę. Umowę wypisywała matka, ziemia jest na tatę to ona zajmuje się 'papierologią' w domu. Byliśmy już w KRUS ale brakowało nam jednego dokumentu, więc jeszcze nie oddaliśmy wniosku. W międzyczasie wynikła inna sprawa. W umowie wykluczona jest działka, na której stoi dom. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale pani w KRUSie była baaaaardzo zdziwiona, że ta jedna działka jest wykluczona. Zasiało to we mnie ziarno niepewności, zwłaszcza że specjalnie musieliśmy się wracać do gminy, żeby znów wyliczyli przeliczeniowe bo w takim wypadku się zmieniło. Tata ciągle zapewnia mnie, że to ja będę tam mieszkał i zajmował się wszystkim ale wiem, że matka nie jest temu przychylna i bardziej widziałaby tam moją siostrę. Chciałbym wiedzieć czym skutkuje wykluczenie tej jednej działki, bo domyślam się że matka nie odpisała jej bez powodu ale nie chce mi powiedzieć jaki jest ten powód, twierdząc że to tata to wymyślił, tymczasem ojciec nic o tym nie wie. Nie chcę być związany umową jeśli potem to siostra miałaby się wszystkim zajmować (w takim wypadku niech wydzierżawią ziemię siostrze a nie mnie). Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj