Zaloguj się, aby obserwować  
michu320

brak apetytu u prosiąt

Polecane posty

michu320    0

cześć, od dłuższego czasu mam problem z odsadzonymi prosiętami, mało pobierają paszy i przez to wolno rosną. Jeśli ktoś zechciałby mi pomóc pisząc jakie mogą być tego przyczyny byłbym wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomall1991    1

zależy czy je dokarmiasz właśnie przy maciorze, co im podajesz,jakie im środki lecznicze zapobiegawcze dajesz ,co dodajesz do paszy z czego nią robisz? wtedy cos doradzimy jak będziemy to wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu320    0

Prosięta dokarmiane są Bonni M ze Sano. Nie wiem czy może mieć to jakiś związek ale wszystko się zaczęło kiedy zaszczepiłem lochy na adenomatoze ( 2* enterisol illeitis), od tego czasu prosięta do dwóch miesięcy po odsadzeniu mało jedzą. Inna dziwna sprawa że maciory gdyby nie były zaszczepione w/w szczepionką natychmiast po oproszeniu tracą mleko i zaczyna się kolejno wyrzucanie martwych prosiąt

( co ciekawe każdy weterynarz z którym rozmawiałem na ten temat absolutnie wyklucza jakikolwiek wpływ adenomatozy na lochy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu320    0

wszystko naprawiło się jak zaczęły dostawać tegoroczne zboże, czyli najprawdopodobniej mikotoksyny były w starym zbożu chociaż badania wykazały niski ich poziom. A może niewiele tego trzeba żeby zawalić całą produkcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Te gotowe mieszanki dla prosiąt to nabijanie kasy producentom pasz. Najważniejsze, aby zapewnić w stadzie zdrowotnośc. Szczególnie chodzi o drogi oddechowe. Jeśli będą prosięta chore to niczego nie będą jadły. Od kiedy stosujemy szczepionki na kaszel itp. robię gotową paszę z własnych zbóż i koncentraty paszowe Piast i tak już od 3 lat i jest spokój. A koszt niewlelki, w porównaniu z wydaniem 50 zł za 20 kg worek gotowej, niby cudownej mieszanki granulowanej dla prosiąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

nie do konca jest prawda ze robiac samemu pasze prestarter do 2 tyg po odsadzeniu zaoszczedza sie duze pieniadze a to dlatego ze wiekszosc patrzy na cene jednostkowa a nie na koszta wyprodukowania w jak najkrutszym czasie warchlaka o dobrym umiesnieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Ja nie piszę tego argumentując tylko kosztami. Chodzi o to, że już próbowałem wielu cudownych gotowych mieszanek, które miały wpływać na doskonałe przyrosty. Są oczywiscie prestartery, które są dość dobre, aczkolwiek jaki cel kupować gotową skoro mogę sam zrobić i efekty są takie same. W dodatku stosuję w tuczu tylko 2 rodzaje pasz ( nie liczę oczywiście pasz dla loch - też 2 rodzaje ) a często zmiana pokarmu nie jest takim łatwym zadaniem, szczególnie jest to ryzykowane w okresie około odsadzeniowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

ja od odsadzenia do konca tuczu stosuje 4 rodzaje pasz prestarter starter grower i finiszer wracajac do prosiaka to tu wielkich oszczednosci nie da sie uzyskac bo u mnie odsadzone zjadaja 5 -6 kg gotowego prestartera i przechadzac po 2 tyg na starter waza 12-13 kg a takiej paszy nie da sie zrobic samemu bo niesadze ze masz ekstrudowane zboze soje itp ja odsadzam jednoczesnie 100-120 prosiat i nie oplaca mi sie mieszac pol tony paszy na dwa tyg starter oczywiscie mozna zrobic samemu ja daja 30% koncentratu jeczmien i pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Możliwe, ze jest gorszej jakości moja mieszanka jak gotowe prestartety, aczkolwiek skoro jestem zadowolony nie będę narazie zmieniał. Co do Twojej hodowli - piszesz, że odsadzasz 100 prosiąt jednoczesnie, zatem masz doświadczenie i skoro idzie wszystko ok po co zmieniać. Tak samo z mojej strony, skoro narazie jest wszystko ok nie mam zamiaru nic zmieniać, a były 3 lata gdzie próbowaliśmy różnych wariantów i zawsze było coś nie tak. Może trafiałem na nierzetelnych dostawców... nie wiem. Na dzień dzisiejszy jak odwiedzają mnie przedstawiciele innych firm produkujących koncentraty i pasze kończy się to tylko na wypiciu kawy. Może ktoś z nich zapewniłby mi lepsze przyrosty, jeśli zmieniłbym mój system chowu trzody, ale ja narazie nie mam takiej potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

tzn. ja nie namawiam cie do korzystania z jakiejkolwiek firmy tylko na zweryfikowanie dziennych przyrostow i zuzycia paszy chyba ze wszystko wazysz i liczysz te paramtry wiec chcialbym wiedziec ile one wynosza ?bo to jest istotne by moc twierdzic co jest lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszlorek    0

Ja mogę Ci poradzić żeby dawać efektywne mikroorganizmy, stymulujące trawienie i podnoszące pobieranie paszy i obniżające stężenie amoniaku 4 krotnie. oraz zabezpieczają przeciwko mykotoksynom, podam Ci numer do doradcy 668 225558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Bazanto
      Witajcie, zamówiłem własnie w sklepie rolniczym Fermo panele przepędowe dla prosiąt. Ogólnie do przegnainia, czy używacie takowych czy dobrze się spisująi jak ich używacie. Ja narazie kupiłem 2 te najwięsze, bo tak mi akurat pasują do moich kojców, Ja biore jedną płytę ojciec drugą i do przodu.
       
      http://www.fermo.pl/...-119x76-cm.html
      Uzywaliście już takich paneli separacyjncych jaki rozmiar jaka technika przeganiania warchlaków?
    • Przez tjun
      Pochwalcie się waszymi sposobami na łączenie prosiąt (gniazd) do jednego kojca. Otóż zawsze mam z tym problem. Łańcuszki do zabawy, klocki drewniane, i cuda wianki i tak zdarza się, że się gryzą. Pomijam już mieszankę dla prosiąt itd. Chodzi mi głównie o to jak Wy sobie z tym radzicie. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było wypuszczanie gniazd na zewnątrz na 2, 3 godzinki (ale latem czy wiosną) a co w okresie zimowym. Chętnie poczytam wasze sugestie.
    • Przez marasc-385a
      Witam. Maciora oprosiła się 2 tygodnie temu. Miała 5 sztuk. Jest to pierwiastka. Wszystko było ok, ale dzisiaj nie wiadomo dlaczego zdechły 3 sztuki. 2 żyją i wyglądają na zdrowe. Czym je szczepić żeby je uratować? Czy ktoś wie co to może być?
    • Przez RolnikFarm
      Witam. Ma ktoś z was jakieś sprawdzone dobre lampy grzewcze i mógłby mi polecić? Bo te aktualnie co mam z pobliskiej agromy to już mnie... strzela. Jak wytrzyma jeden miot to jest dobrze.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj