Skocz do zawartości
adaskupodkarpacie

Jaka odmiana ziemniaka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jakie ziemniaki wybrać?

krychu    43

najlepsza w smaku jest bila każdy tak mówi co biorą odeemnie ziemiaki. Mam w kopcach około 80 ton bila wineta i denar. Najsmacniejszy bil uważają smakowali winety i uważają tak samo jak ja że za suche są. Polecam bile na jadalne

dodam że plon w tym roku był bardzo dobry każda odmiana. W okolicy ludzie nazekaja na zgnite u mnie nic tak to jest oszczedzac na opryskach.

poosa21    53

Moim zdsaniem najsmaczniejszy ziemniak to Satina i Vineta.......Satina to nowsza odmiana Vinety , niesamowicie plenna.W tym roku zasadziłem 70 arów i wykopałem prawie 30 ton , przy maxymalnym nawożeniu , czyli na jesien obornik koński pod orkę głeboką , na wiosne 400kg polifoski MAX + 300kg saletrzaku z borem.Gdy ziemniak jest około 10 cm nad ziemią dałem 200kg saletry pod obsypnik.Przy takim nawożeniu ma ziemniak wszystko , do tego opryski ale to już inny temat.Osobiście polecam odmiane Tajfun , jest jeszcze plenniejsza od satiny.

A ktoś te ziemniaki je? Bo wg tego co napisałeś to w nawozach dajesz 170kg N/ha + obornik, ja daje max 130kg N/ha i plon jaki otrzymuje jest w granicach 35-40 t/ha.

pawelec    85

od kiedy Satina to nowsza odmiana Vinety??

od kiedy maksymalne nawożenie to 400 poliMAX i 300 saletrzaku??

jakis nowy kartoflarz nam wyrasta! ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

pawelol111    711

najlepsza w smaku jest bila każdy tak mówi co biorą odeemnie ziemiaki. Mam w kopcach około 80 ton bila wineta i denar. Najsmacniejszy bil uważają smakowali winety i uważają tak samo jak ja że za suche są. Polecam bile na jadalne

dodam że plon w tym roku był bardzo dobry każda odmiana. W okolicy ludzie nazekaja na zgnite u mnie nic tak to jest oszczedzac na opryskach.

A możesz napisać czym pryskałeś?? Proponuję otworzyć kopiec... bo możesz płakać na wiosnę. Za dużo wody w tym roku miały, ziemniak z ciężkiej ziemi paskudnie się przechowuje.

Niedawno miałem okazje jeść ziemniaka odmiany Tajfun. Kolega mi dał, ale ku mojemu zaskoczeniu tego nie dało się jeść. Ja mam Satinę, jadłem tez inne i wiem jak ziemniak smakuje. Nigdy jednak nie dałem ich jeść zwierzętom. Z tym musiałem tak zrobić. Czy one są takie niesmaczne, czy jest to zależne od warunków na polu?

pawelec    85

tajfun jest niedobry. (subiektywnie)

Ale patrząc na tabele i porównując walory smakowe z innymi odmianami, rzeczywiście przegrywa.

Oczywiscie ze przebieg sezonu ma zasadniczy wpływ na ostateczny smak ziemniaka.

limusine    8

To sprobuj od tego kolegi innych odmian! Tajfun to bardzo porzadny kartofel nawet dzis mialem przyjemnosc jechac i kupic go troche do handlu, ludzie bardzo chwala mi rowniez smakuje. Wedlug mnie na pewno chodzilo o warunki... a opisz jak smakowalły? sypkie? zolte? nie czerniejące po ugotowaniu? bo u mnie tajfun taki jest!

To albo mi wciska kit i nie wie nawet jaka to odmiana, albo jego ziemniaki tak smakują. (Nie)stety innych od niego nie smakowałem. Może będę miał okazję porównać te jego Tajfuny z prawdziwymi. Szkoda tylko, że niektórzy producenci nie wiedza jaką odmianę sadzą, sprzedają i ktoś wyrobi sobie o nich opinię. Ale widzę również że w sprawie smaku Tajfuna zdania są podzielone, czyli wszystko zależy od gustu. Jedno co wiem, to że z opisu @limusine zgadza się tylko kolor. Pozdrawiam

ziemniaczek    0

tajfun jest niedobry. (subiektywnie)

Ale patrząc na tabele i porównując walory smakowe z innymi odmianami, rzeczywiście przegrywa.

Oczywiscie ze przebieg sezonu ma zasadniczy wpływ na ostateczny smak ziemniaka.

Pawelec, z jakich tabel korzystasz?

GABBER85    2

Dołączam do pytania...Pawelec, z jakich tabel korzystasz? Czy mógłbyś sie podzielić na AF i wrzucić na jakiś upload

pawelec    85

tabele ogolnodostępne na stronach COBORU i IHAR.

Co roku są aktualizowane o nowe odmiany.

W zestawieniu ktore mam na papierze Tajfun ma o 1,0 punkt (w skali 9-stopniowej) gorszy smak od denara, vinety, owacji czy lorda.

W tym zestawieniu ktore znalazlem 3 minuty temu, jest inaczej. Nie wiem w czym jest kwestia. Chyba subiektywność ocen.

http://www.ihar.edu.pl/tabelaryczna_charakterystyka_odmian_ziemniaka.php na dole link.

Czy Vineta ma specjalne potrzeby względem uprawy, nawożenia, itp? Chce ją zasadzić pierwszy raz, a wiem że każdemu się nie udaje.

limusine    8

z Vineta do Pawelca ;) z tego co ja wiem o Vinecie to ze jest dość wrażliwa na zaraze oraz na jakis tam oprysk jezeli pryskach powschodowo np Titus +sencor to chyba sencor moze przypalic. co do nawozenia to kazdy ziemniak potrzebuje nawozu

pawelec    85

Vineta jest wrazliwa na wirusy liściozwoju oraz na wirusy X i Y.

Dlatego tak wazne jest regularna i czesta wymiana materialu wysadzanego.

Jest rowniez wrazliwa na niedobory wody, wtedy słabo plonuje.

Jesli chodzi o wrazliwosc na zaraze to nie zauwazylismy jakiejs znaczacej roznicy w porownaniu z innymi odmianami.

To prawda, vineta lubi sobie łyknąć. ;[

Witam. Czy zamierzacie kupić sadzeniaka teraz czy czekać do wiosny? Ja kupie chyba jeszcze teraz, czy według Was na wiosnę dużo podrożeją kwalifikowane? Teraz są do 2000zł(informacje od innych producentów ziemniaka).

limusine    8

u mnie lord lezy w przechowalni kupiony tzw "kradziony" ;) od rolnika w CA po 1300 a z reszta czekam do wiosny.

saszeta    73

ja tam czekam do wiosny.tydzień temu 3 tony ziemniaka zmarzło mi na kamień a miałem je zaworkowane i wydawało się że dobrze zabezpieczone.

pawelec    85

saszeta, przy takich mrozach ciężko wszystko zabezpieczyc, szczegolnie jak nie ma sie profesjonalnej przechowalni ;)

ja też licze sie ze stratami.

saszeta    73

saszeta, przy takich mrozach ciężko wszystko zabezpieczyc, szczegolnie jak nie ma sie profesjonalnej przechowalni ;[

ja też licze sie ze stratami.

kupiec mi nie dojechał na czas bo mu samochód siadł.a było po 19 na minusie to nie zaglądałem do nich.dobrze że 15 ton zdążyłem sprzedać.a w kopcu po brzegach są przyłapane.a kopiec na 5 metrów szeroki więc te brzegi to niewiele względem ilości zakopcowanej.teraz kupiłem piankę 10 cm i będę pomieszczenie jedno wykładał żeby kopiec do środka wrzucić bo coś trzeba sprzedawać.po za tym ten śnieg i mróz upierdliwy.a i tak te niewykopane co zostały w polu pewnie najlepiej się przechowają.przynajmniej na ten moment trzymają się nieźle.może jeszcze wykopię?wubiegłym sezonie przechowały się dobrze w ziemi aż do kwietnia

a w 2006 lub 2007 sadzeniak był 2350 zł w centrali

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wrobelek02
      Witam wszystkich chciałbym się dowiedzieć o uprawie buraczków ćwikłowych, jak się ceny kształtują , jaki plon z hektara, jakie nawożenie i uprawa?
    • Przez MichalP
      Witam mam 3 pytania:
      1. Ile u was kosztuje kombajn Holmer, Ropa
      2. Czy da się wygrać z cukrownią jeśli buraki zamarzły z ich winy - oni dostarczali kombajn, który nie dojechał
      3. Czy udało się komuś zmienić cukrownie? Bo już mam dosyć Glinojecka i tego co wyczyniają.
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"

Pozdrawiam mszk8
    • Przez zetor844195
      Jestem od kilku lat plantatorem ale takiego chamstwa jak w tym roku to jeszcze w zakładzie nie było. Mieszkam w okolicach Inowrocławia i mój kontrakt opiewa na około 300 ton ziemniaków.
      Zwracam się z apelem do wszystkich którzy chcą podjąć współprace z ww. zakładem. Przedsiębiorstwo robi co chce i ma plantatorów w d... . Zacznijmy od tego że pan prezes jak i jego protegowana p. Krystyna zachowują sie wobec plantatorów bardzo wulgarnie i opryskliwie, jak się dzwoni do nich to potrafią ubliżyć a nawet rzucić słuchawką kiedy im coś nie pasuje. Kolejna sprawa jest taka że zapisałem u nich wczesna odmiane ziemniaków aby móc odstawic je w sierpniu, jednak kiedy przyszło do odbioru to p. Krystyna powiedziała ze nie ma tej odmiany i wepchnęła mi póżną. W sierpniu kiedy zadzwoniła że chca ziemniaki i powiedziałem że z wiadomych powodów nie mam co odstawić to była wielce oburzona. Następstwem tego jest to że blokuje mi teraz przepustki na odstawe ziemniaków. Kiedy zadzwoniłem do prezesa i powiedziałem mu co robi jego pracownik to zwyczajnie mnie wyśmiał i powiedział że gdybym miał z 5 tys ton lub 10tys ton to byśmy mogli rozmawiać a tak to nie mamy o czym po czym rzucił słuchawką. Wniosek nasuwa sie sam ze mały plantator nic dla nich nie znaczy i można go zniszczyć. 
      Znam rolników którzy już we wrześniu i październiku odstawili wszystkie ziemniaki nawet te ponad kontraktacje a drugich takich jak ja trzyma sie do samego końca blokując im przepustki. Wisienką na torcie jest to że przez cały okres kampani pan prezes przyjmuje dziennie 15-20 samochodów ziemniaków przerzucanych z zakładu w Łomży a okolicznych rolników ma gdzieś. 
      Dlatego prosze aby każdy kto z nimi współpracuje i chce podjąć wspólprace, głeboko sie zastanowił czy warto popierać i dorabiać zakład który robi z plantatorem co chce. 
      Mam nadzieję że kazdy sobie to przemyśli i podejmnie słuszną decyzje. Jesli ktoś chce uzyskąć więcej informacji o chamstwie zakładu to prosze pisać na priv.
    • Przez pasio
      Witam!!

Jeśli to nie tajemnica, to chciałby się dowiedzieć jakie stosujecie nawozy przed sadzeniem ziemniaków? jakie dawki? Ja stosuję Fosforan oraz sól potasową.