adaskupodkarpacie

Jaka odmiana ziemniaka

Polecane posty

Już wyjaśniam. Otóż zeszły rok był trudny dla ziemniaka w mojej okolicy. Czy miałeś po kwalifikowanym dużo wyższy plon w tych trudnych warunkach atmosferycznych?

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Gwozd masa ludzi sprzedaje ziemniaka i jest nigdzie nie zarejestrowana , więc nie wiem po co miałbyś sie rejestrować :rolleyes: Jedz na byle jaki targ to zobaczysz ile handlujacych jest zarejestrowanych.Specjalnie w czwartek zrobiłem ankiete na jednym z targów , i pytałem co myślą o rejestracji.......na 18 handlujących ziemniakami zarejestrowanych było 2-ch.Bo pytałem handlujących co myślą o tym by się rejestrować to najczęściej śmiali sie ze mnie.....a sprzedawali i sadzeniaka i jadalnego.

Może i kiedyć u was bedzie XXI wiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Marekpieg tak miałem kfalifikowany.tamten rok był barzo mokry ,i trafiłem z obornikiem bo dałem na wiosne .Ale plon uzyskałem bardzo dobry z tego powodu że pole miałem od górki i woda po obfitych deszczach spływała swobodnie nie stojąc w redlicach,Dlatego w niektórych miejscach miałem redlice na 40 cm wysokie tak woda wybrała ziemie , ale ziemniakom nic nie zrobiła.W sumie jak w tamtym roku brałem ziemniaka w centrali w elicie to teraz go sadze drugi rok u mnie i w tym roku biore nowego ziemniaka w centrali około 1300kg , część sadze nowym sadzeniakiem , a dużo większą część sadzeniakiem swoim z tamtego roku.Takie zmianowanie pozwala mi uniknąć chorób itd , plon jest na poziomie 40 +- ton z hektara.Różnica w plonie między sadzeniakiem moim a z centrali z Zamarte jest znikoma , różnica jest dopiero jeśli byś sadził 3 lata swojego ziemniaka w porównaniu do ziemniaka nowego z centrali.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja szukam Jelly w okolicy u mnie bo ostatnio miałem już prawie kupione ale jak dojechałem do sklepu to zostały 4 worki.

 

A takie małe OT - Jade dziś w poszukiwaniu ziemniaka patrze a tu w hurtowni warzywnej tablica ziemniaki sadzeniaki więc skręcam i pytam co tam mają i po ile - Pani mówi że po 200zł/100kg (Lord, Vineta, Denar). Cena atrakcyjna więc pytam jaka klasa a Pani na to że to od rolników z okolicy ma. Wniosek z tego że nie tylko u kolegi Zonk28 jest taka niewiedza skoro przy powiatowej drodze ktoś sobie sprzedaje niekwalifikowane ziemniaki.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

pare dni temu zakupilismy vinete w CA 1,6zł oraz lorda w CB 1,3zł ze sprawdzonego gosp nasiennego gdzie zaopatrujemy sie co roku. powiat radzyń.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Bolid 20 , na kazdym targu kupisz bez problemu niekfalifikowane ziemniaki.Niedaleko mnie jest niby takie gospodarstwo co ma ziemniaki z centrali co kupuje po Polsce a tak naprawde to kupują ziemniaki od zwykłych rolników , niewiadomo co to za ziemniaki , raz się nabrałem kilka lat temu u nich i NIGDY WIECEJ , w polu miałem kolorowo od różnych gatunków ziemniaka , a miała być jedna odmiana.Od 6 lat biore z Zamarte i mam spokój.Bolid 20 teraz są takie czasy że każdy kombinuje jak może i niestety nic na to nie poradzimy.Kazdy patrzy by zarobić a jakim kosztem to już nikogo nie interesuje :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kodzi    15

Jaką odmianę ziemniaka jadalnego polecacie? Interesowały by mnie takie które się niezbyt długo gotuje i bardzo smaczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Dominik i Kodzi ------na hektar 2500kg , ziemniaka polecam Satine i Tajfuna .Przy czym Satina smaczniejsza a Tajfun daje większy plon , ale nie odbiega smakiem Satiny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

Witam

 

Inspekcja czyta i nawet od czasu do czasu zabiera głos na tym forum.....

 

Do zonk28: podaj mi gdzie taka oaza spokoju w produkcji ziemniaka istnieje, chętnie z nią się zapoznamy....zresztą jak będę uparty to i tak zlokalizuję, ale nie o to tu chodzi,

Piszesz, że o bakteriozie i jednocześnie że nie masz styczności z PIORiN...mówiąc krótko: tam gdzie bakterioza tam jest PIORiN..., coś trochę ściemniasz......

 

Sprzedaż kwalifikowanych bez dokumentów jest ścigana i karana...prędzej czy później i tak wpadnie... do tego jak ktoś chce kupować nie wiedząc co kupuje, często później nie przyznaje się , bo jest mu wstyd, ale to jego sprawa..

 

 

ceny sadzeniaków obecnie na poziomie 180-210 zł i duży problem z ich nabyciem...cena duża, ale patrząc na cenę ziemniaka jadalnego i porównując do zeszłych lat i tak niska....

cena ziemniaka jadalnego, powoduje, że wielu z Was zwiększa areał uprawy i wygląda na to że to dobry kierunek, jednak tak naprawdę okaże się podczas zbiorów na Wschodzie (Rosja, Ukraina,Białoruś) ...

 

 

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Fito1973 jest bakterioza ale w naszych stronach nikt nie słyszał o PIORiN u nas nie dotarli jeszcze zapewno zabrakło im paliwa w autkach by dojechać .A tak na poważnie to niestety ale wiem co mówie jezdże po targach i uwierz mi Piotrze że nie ma ich a handelek ziemniakami aż "kipi" tak więc ........... :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

pozdrowienia dla Pana Inspektora,moze uda sie Panu uswiadomic pare osob ze obowiazuje zakaz rozprowadzania niekwalifikowanego materiału siewnego


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

przemol87 ja ciebie tez pozdrawiam .Jakbyś mieszkał bliżej to zabrał bym Cie na targ i otworzył bym Ci oczka bo narazie widze że albo masz klapki albo udajesz niewiadomo kogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Wracając do tematu. Ja wczoraj w końcu zdobyłem Jelly i jak i na forum tak i u znajomych słyszałem że to dobra i plenna odmiana więc zobaczymy co urośnie i jaki będzie mieć smak. A kupiłem w klasie CA i są bardzo duże sadzeniaki (ok 50mm)


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

To prawda ja kupując z Zamarte Tajfuna tez mam duże sadzeniaki.Trzeba bedzie troche kroić , no ale cóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akadaka    0

Mi się wydaje,że im większy sadzeniak tym lepszy(oczywiście bez przesady), widziałem jak sprzedają niektórzy "sadzeniaki" wielkości orzecha włoskiego :lol:, Z czego to ma urosnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

na pewno mniejszą ilość dużego trzeba ale wagowo to dużo większą. a plon taki sam tyle że trzeba zagęścić bardziej. Trochę teraz patrzyłem za sadzeniakiem u niemców i w holandii to mają sporo w sprzedaży 28-35. Czyli też to sadzą. A u nas takiego kwalifikatu raczej nie znajdzie. Ja swoje wybieram od 30.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MacKad    1

Mi się wydaje,że im większy sadzeniak tym lepszy(oczywiście bez przesady), widziałem jak sprzedają niektórzy "sadzeniaki" wielkości orzecha włoskiego :lol:, Z czego to ma urosnąć?

 

 

W USA ziemniaki są przepuszczane przez maszynę która wykrywa oczka i wycina je . Ziemniaki są wysiewane a nie wysadzane. Jednak ten zabieg jest wygodny ale bardzo kosztowny. Nie ten poziom technologiczny jak na nasze polskie realia.

 

A co do sadzeniaków... sam wysadzam trochę większe od orzecha włoskiego nie trzeba ich kroić i jedno sadzarko robię więcej przejazdów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

To że wysadzasz małe sadzeniaki i przejedziesz więcej przejazdów to niema żadnego znaczenia, bo przecież liczy się obsada lub ilość pędów na 1ha. Ja kożystam zawsze ze wzoru i mniejwięcej kalibrażem sadzę.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj