adaskupodkarpacie

Jaka odmiana ziemniaka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zetmar    56

 Z tego co zauważyłem u siebie największe nasilenie rdzy jest na piaskach nie sadze Irgi na słabszej klasie jak 4a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To może dlatego tylko pojedyncze sztuki u mnie miały bo zasadzone na klasie 3a, pod spodem sama glina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie bo Irgę ręcznie sadzę, ja jestem ogólnie wrogo nastawiony do sadzarki ale prawie 30a sam nie obsadzę... Wszystkie wczesne i Irga idą ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    172
2 minuty temu, Zetmar napisał:

Tylko dłuższy okres posuchy i na piachu rdza murowana. 

Nie potwierdzę tego, tak w poprzednim sezonie jaki w tym u Mnie rdzawe to 2-3 na woreczek. A mieliśmy i suszę i dosyć sporo opadów w tym roku. Pola mam takie że i 4 i 5 klasa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetmar    56

W 2019 w moim regionie Irga była masakryczne rdzewiata, było bardzo dużo przyrostów, sztuka z przyrostem równała się rdzewiata. W lata z równomiernym rozkładem opadów tem problem praktycznie nie istnieje jeżeli już to w bardzo małym stopniu. 

Edytowano przez Zetmar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746
30 minut temu, thor1984 napisał:

Czyli, że mamy zerowy wpływ na to czy będzie rdza czy nie w irdze? 

Są czynniki które ograniczają rdzę w irdze. Mi w tym roku praktycznie się nie trafia rdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetmar    56

Największy wpływ czy będzie rdza czy nie mają warunki pogodowe w danym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

No na to, wybacz ale nie mamy wpływu. Myślałem że masz jakiś trik na to. Jestem lajkiem w ziemniakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Warunki wodne mają bardzo duże znaczenie dlatego ja sadze ją na ciężkiej ziemi. Trzeba też zastosować odpowiednie nawożenie.  Pod irge idzie na jesieni obornik plus na wiosnę standard nawozowy czy polifoska , saletrzak z borem , siarczan potasu i Yara compleks. Ochrona fungicydowa według uznania plus ostatnie dwa zabiegi revus i nando razem z odżywka cynk z borem. Do tego reglone do 15 sierpnia lub teraz spotyfi. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile razy na zarazę pryskasz, że koło 15 sierpnia masz jeszcze zielone łęty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396
cinek1808 napisał:

Warunki wodne mają bardzo duże znaczenie dlatego ja sadze ją na ciężkiej ziemi. Trzeba też zastosować odpowiednie nawożenie.  Pod irge idzie na jesieni obornik plus na wiosnę standard nawozowy czy polifoska , saletrzak z borem , siarczan potasu i Yara compleks. Ochrona fungicydowa według uznania plus ostatnie dwa zabiegi revus i nando razem z odżywka cynk z borem. Do tego reglone do 15 sierpnia lub teraz spotyfi. 

Kurła widzę że wiesz o co chodzi. Będę konsultował z Tobą wszystkie opryski, jeżeli nie masz nic przeciw🙂 Ja od zarazy raz pryskałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Sadzę do gruntu po 20 kwietnia aby na ogrodników nie wyszły. Potem pryskam 3-5 razy. Ja kopię na detal dwa razy w tygodniu więc mam pogląd co się dzieje pod krzakiem.  Termin 15 sierpnia taki umowny. W tamtym roku około 10 już pryskałem. Jak młoda irga to nie ma jeszcze rdzy więc należy ją przysuszyc. Ostatnie zabiegi robię aby zaraza nie szła w bulwy więc idzie revus i nando. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    172

też czasami dokładam troszkę complexu z  yary. Mam pytanie ile w kg dajesz tego nawozu oprócz normalnego nawożenia  i czy zawsze z yary, czy zamiennik Poli start stosowałeś ? Dajesz przed sadzeniem, czy po sadzeniu przed obredleniem ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Yara compleks nawet działa więc do gruntu idzie ona pod folię kupuje blaucorn lub fertimaks one trochę szybciej działają. Daje 250 kg na ha przed sadzeniem. Tylko większość kiełki idą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer911    0

Ja sadze Rudolfa i Arrowa. Mega wydajne odmiany, irga x2 w moim wypadku. Zostanie mi pewnie sadzonki to jak cos mozecie dac znać

791759139

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szukam jakiejś smacznej odmiany ziemniaka do gotowania. Coś podobnego do irgi. Jakaś odmiana godna polecenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1757
Dnia Thursday, March 18, 2021 o 21:12, cinek1808 napisał:

Warunki wodne mają bardzo duże znaczenie dlatego ja sadze ją na ciężkiej ziemi. Trzeba też zastosować odpowiednie nawożenie.  Pod irge idzie na jesieni obornik plus na wiosnę standard nawozowy czy polifoska , saletrzak z borem , siarczan potasu i Yara compleks. Ochrona fungicydowa według uznania plus ostatnie dwa zabiegi revus i nando razem z odżywka cynk z borem. Do tego reglone do 15 sierpnia lub teraz spotyfi. 

Kolego.czy można się z Tobą konsultować na bieżąco przez sezon wegetacyjny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Pewnie. Nie ma nic przeciwko, jeśli będę potrafił to pomogę. Jeszcze nikomu z forum  nie odmówiłem jeśli prosił o poradę. 

38 minut temu, aniadee napisał:

Szukam jakiejś smacznej odmiany ziemniaka do gotowania. Coś podobnego do irgi. Jakaś odmiana godna polecenia?

Preferujesz odmiany o białym czy żółtym miąższu? Jakie masz dostępne odmiany, które możesz zakupić? 

Dnia 18.03.2021 o 22:32, Laope napisał:

Rudolf jak w smaku? Ma wady miąższu? Da radę na 5 klasie?

Bardzo dobry w smaku , klienci sobie chwalą. Jak najbardziej wskazany na lekkie gleby , ciężkiej ziemi będą brudne. W tamtym roku miałem na 4-5  klasie to narosło go. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gk1977    0

Sprzedam ziemniaki Arizona Esmee Jurek  kal 35-45mm kontakt 604155544. okolice Rawy Mazowieckiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1757
2 godziny temu, gk1977 napisał:

Sprzedam ziemniaki Arizona Esmee Jurek  kal 35-45mm kontakt 604155544. okolice Rawy Mazowieckiej.

Ile chcesz za Jurka?  Długo sadziłeś nim?

Jakie wymagania glebowe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj