mi3p

Jaka rasa świń na lochy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mi3p    3

Witam mam takie pytanko jaka rasa świń jest dobra do odchowu prosiąt [Wykluczam pbz i wbp] Chciałbym takie coś z "kolorowych"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moze np złotnicka pstra. Slyszalem ze mozliwa i kolorowa. :)

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksero-jacek    0

Rasa Puławska . Umaszczenie świń puławskich jest łaciate; łaty mają czarną bądź rudawą barwę (dopuszczalne jest również trójbarwne umaszczenie czarno-rudo-białe); ich skóra jest pigmentowana, szara, z wyjątkiem dolnych części nóg i końca ryja, które mogą być białe. Posiada ona dobre cechy macierzyńskie. Lochy tej rasy odznaczają się wysokimi wskaźnikami użytkowości rozpłodowej. Poza tym świnia puławska używana jest do krzyżowania towarowego z rasami białymi jako komponent mateczny (wykazuje wysoką płodność, plenność oraz posiada dobre cechy macierzyńskie).

Edytowano przez ksero-jacek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik181    11

polecił bym ci rasę duroc x pietrain ładne przyrosty i mięsność .

puławska i złotnicką zdecydowanie odradzam słabe przyrosty i mięsnosć , mało kto chce kupować te sztuki tej rasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Na lochy najlepsze są PBZ i WBP i je dopiero krzyżować z Duroc x Pietrain, wtedy otrzymuje sie materiał na tuczniki z najbardziej pożądanymi cechami. Czyste Duroci i Pietrainy są w stanie w skrajnych przypadkach paść na zawał jak deska w chlewni na ziemię spadnie albo głośniej sie krzyknie, więc nie polecałbym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StudentkaUR    0

Na lochy najlepsze są rasy mateczne ( samice mają charakterycować sie wysoką plennością, a samce mięsnoscią). Jeżeli stosujesz krzyzowanie dwurasowe to na samice najlepsze są pbz i wbp ( kryjąc je knurami ras wbp,pbz,duroc,hampshire,pietrain). Przy krzyżowaniu trójrasowym zastosuj samice mieszańca pbz x wbp. Lepszych ras na matki nie znajdziesz.

PS. Kolor tu raczej nie jest najważniejszy a raczej efektywność;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1012    42

Ja bym podziękował za taką plenność. Mieliśmy kontakt z maciorami naima plenność faktycznie robiła wrażenie, ale co z tego jeśli prosiaczki tak małe, że przez pierwsze kilka dni miały nawet problem z poruszaniem się (podchodzeniem do maciory). Ja również polecałbym pbz i wbp a krzyżowanie przy pokryciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Moim skromnym zdaniem po rozmowie z wieloma rolnikami najlepsze obecnie lochy to Danhybryd LY

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrZgredy    65

Chce kupić teraz dwie loszki chodowlane które najlepiej polecacie i za przyzwoitą ceną :rolleyes: Z tego co słyszalem od znajomych do dobre są pbz i wbp to prawda ? Macie może jakeiś namiary na loszki z Wielkopolski ? Z góry dziękuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Najlepsze to najprawdopodobniej hybrydy z danbred na czele. Mają jednak swoje wady z kosztem pozyskania na początek a ich hodowla wiąże się z utrzymaniem pewnych standartów które pozwolą uzyskać świetne wyniki (żeby nie rodził się drobiazg). Duży potencjał mają nasze rodzime rasy białe (PBZ WBP), z których każda ma swoje wady i zalety ale dobry hodowca wyciągnie z nich dużo. Świetne są krzyżówki F1 tych ras. Ważne jest aby te loszki kryć knurami typowo mięsnymi i takie prosięta tuczyć. Rasy złotnicka i puławska to zajęcie dla eko lub amatorka. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lepo    0

Ma ktoś was loszki z sokołowa? Jak tak to odezwijcie się na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

danhybrid LY to jest rasa; ) dla tych co nie wiedzą, u mnie wszystkie loszki oprosiły sie już po 3 raz. ; ) średnia żywa urodzona, 14,67 martwo 1,10 odsadzona 12,9 . tuczniki kryte neckarem, prosięta rodzą sie nawet w wadze powyżej 2 kg przy 16 prosiętach(możecie spytać żywieniowca mojego gdyż z nim sprawdzaliśmy), 0 jakich kolwiek przygnieceń przez maciore,sąsiad miał lochy pic naima tak około 150 sztuk, teraz 120 danbredów i ta sama liczba tuczników.więc niech każdy spróbuje bo cena ceną ale to nie jest najważniejszy aspekt, ważne by było prosiaka; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mzg    0

Na większości ferm mamy lochy Danbred. Charakteryzują się one dużymi miotami (na jednym z gospodarstw rekordzistka wyprosiła 28 sztuk!), niestety przy większych miotach prosięta są bardzo małe (nawet po 500 g) i bardzo nierówne. Według wielu badań 14 sztuk to optymalna ilość prosiąt w miocie (przy zachowaniu homogenezy). 

 

Żeby to osiągnąć kryjemy lochy Danbred knurem Durok. Wychodzą bardzo fajne prosięta. Lochy mają jednak tą wadę, że szybko się eksploatują (pewnie ze względu na duże mioty - natury nie oszukasz) - niektóre z nich po 5 miotach są do wymiany.

 

Prawdopodobnie sukcesywnie będziemy wracać do PIC. PIC mają 14-15 szt w miocie, prosięta są równe wagowo, dodatkowo lochy zużywają mniej paszy. Widzieliśmy je w Holandii, podobały nam się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie rekordzistka 30 sztuk miała, najmniejsze prosie 660 gram. u sąsiada PIC gorzej wychodziły, a to że lochy zużywają mniej paszy to nie jest akurat plus ; )co sie z tym wiąże odsadzasz mniejsze prosięta;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ma zamiar zakupić 10 szt loszek remontowych Landrace, ale słyszałem od znajomego że równie dobre są loszki Topigs, lecz  sporo droższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcys1    11

A ja miałem czystej rasy WBP i goraco polecam,krzyżować z mięsnymi knurami.Średnio w miocie od jednej było 12-18 prosiaczków waga pow. 1 kg po urodzeniu ale przy większym miocie np.18 szt trafiało się kilka malutkich i te padały w pierwszych dniach.Średnia przeżywalność to 12 szt.Potem już rosły i nie było upadków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W czym sa najlepsze? jaka srednia zywa urodzona ?jaka sr nartwo ur. Srednia odsadzona w jakiej wadze i w jakim dniu . Skutecznosc krycia?☺

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukasz222
      Witam serdecznie
      Chciałbym bardzo prosić o wypełnienie mojej ankiety, która będzie podstawą do stworzenia pracy inżynierskiej. Ankieta dotyczy postępu technicznego i technologicznego w chlewniach macior w latach 2004-2012 w woj. śląskim (jednakowoż zachęcam także rolników z okolic mojego województwa). Ankieta jest przystępna, większość to pytania testowe, więc nie powinna zająć więcej niż 5-10 minut, a jest to dla mnie bardzo ważne by zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Każdy kto cokolwiek robił i modernizował przy swoich maciorkach niech poświęci parę minut podczas wieczornego odpoczynku i pomoże mi w stworzeniu czegoś, co może stanowić o tym jak potoczy się moja kariera w przyszłości.
      Ankieta jest w pełni anonimowa. Podaję link do niej:
       
      http://moje-ankiety....pond-43841.html
       
      Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam!!
       
      Ponawiam prośbę o Wasz udział w ankiecie
    • Przez pusty19
      Witam zakładam nowy temat ponieważ chcę wiedzieć czy można podawać mleko od krowy maciorom.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj