Zaloguj się, aby obserwować  
tnaglak

Jaka obora na 20-30szt

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tnaglak    0

Jak dotąd jest stara, uwięziowa na 10szt i dojenie z bańką. Jest plan przerobienia i dobudowania na ok 20. Czy warto przerwbiać na wolnostanowiskową i ruszta? Czy lepiej na uwięzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

A czy można założyć ruszta do uwięziowej czy nie bardzo? Jak to będzie się sprawować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xerion3800    45

No do uwięziowej ruszta to raczej nie. Bo gdzie będziesz miał legowisko. Ruszta to problem. Z jednej strony musisz mieć beczkowóz, mieszadło do gnojowicy, duży zbiornik itp. A jeśli masz w starym chlewie na płytkiej ściółce to resztę też .


Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

No beczkowóz jest, a dlaczego by nie zrobić wolnostanowiskowej na rusztach? Miejsce na to wszystko też by się znalazło, conieco by sie dobudowało, cos przerobiło i nie było by wygodniej? Bo nie mam ochoty przerobić i dobudować oborę, i zmienić tylko system doju na przewodowy bez kan. Czy wolnostanowiskowa jest droższa w utrzymaniu? Dlaczego nie warto wybrać tej wolnostanowiskowej? Niby 20szt to malo, no ale to było by mało pracy przy tym wszystkim, sam niewiem co o tym sądzić. Pieniążki na przeróbkę są, a nie chcę mieć 50szt, ponieważ nie chcę całymi dniami siedziec przy krowach, poza tym nie mam dużo ziemi, 20ha, a jeszcze mam trochę świnek, więc zboże też sieje. Dlatego myślałem żeby zrobić na ok 20szt dojnych, i w miarę nowocześnie żeby ograniczyć pracochłonność do minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xerion3800    45

No wiesz jak wolnostanowiskową no to najczęściej jest hala udojowa. Bo słabo sobie wyobrażam mieć w oborze miejsce z rurami do mleka i tam gnać krowy na udój. Znajomy też myślał nad wolnostanowiskową ale odpuścił sobie tę wizję. Przeliczając budowę hali udojowej nie kalkulowało mu się z robieniem uwięziowej z sanowiskami na ściółce.


Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin349    26

Ja bym wybudował na głębokiej ściółce bo najtaniej z tych wszystkich bo z tego co się orientuję to najdroższe są ruszta z legowiskami, tańsza jest uwięziówka a potem na płytkiej a na samym końcu na głębokiej. Siejesz zboża więc słomy ci pewnie nie będzie brakować. Obornik też się przyda, a hala udojowa no nie przesadzajmy. Czy ja wiem czy to takie drogie jak samemu zrobisz i część dokupisz. Przecież na 30 sztuk to spokojnie wystarczy 2x3. Co tam trzeba, 4 ściany, płytki wszędzie, ramka oddzielające jak jest typu "rybia ość" no do tego wiadomo to co najdroższe, czyli aparaty udojowe+ cała masa rurek i no i dojarka + zbiornik chłodzący no ale to przy każdym typie obory tak jest. Mój sąsiad ma 2x4 na prawie 50 krówek i koło godziny doi, przecież to trzeba tylko wgonić, wymyć, założyć no i idziemy :) siedzieć bo on ma założone ściągacze to tylko patrzymy czy nic nie spadnie,a potem wyganiamy i cała akcja od nowa. A na sam koniec to obmyć tylko wężem halę i tyle bo wszystkie aparaty to tylko wodą z zewnątrz opłuka bo w środku to same się płukały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

no wiem że hala udojowa musiałą by być, na głęboką to trochę nie bardzo mi pasuje bo musiał bym strop podwyższyć, zrobić przejazd i do końca nie jestem przekonany na ten system. Jak to włąściwie jest? Krowy by robiły w jednym miejscu tylko? i co jakiś czas musiał bym wypchnąć? A jaki byłby mniej więcej koszt wolnostanowiskowej na rusztach z halą udojową? Czy mówicie że nie warto robić ze wzgl na małą ilość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekk519    0

Witam ja milalem taki sam problem zdecydowalem sie na uwieziowke staro obore przerobilem dobudowalem do niej jescze 15 m obory i terz mam 25 stanowisk i jescze skojce dla cielakow sie zmiejscily zalozylem hydrauliczny wyciag owiele llepszy od tego linowego a najbardziej jestem zadowolony z tego ze nascianie polorzylem plytki 2 razy do roku karczerm sie przeleci i sciany wygladajo jak nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Antekpirat    0

cisza w temacie

Jaka to obore postawiles

bo ja mam ten sam dylemat

rok temu mialem przerabiac stara obore ale sie wstrzymalem

w tym roku terz zaczolem sie do tego przybierac

ale. dostawic do starej 24 stanowiska to razem bedzie 38

koszt to pewnie z 350 tys przerobka starej +wyposazenie i plyta gnojowa i moze zabraknac przy tym

kombinacje bo gnojownik mam blisko i na nim bym musial postawic

moze wolnostanowiskowa mam stodole 30m do niej by dostawil czesc legowiskowo

tylko jak bedzie wygladala sytuacja ja znioso kwoty

cena mleka spadnie raty nie i z 40 dojnych bedzie trzeba zrobic 60

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      Witam
      Jestem w trakcie budowy obory na opasy na głębokiej ściółce ale mimo to chcę zrobić zbiornik i po jednej kratce  na dwa kojce odprowadzającej gnojówkę. Po co mi zbiornik przy głębokiej ściółce?  Takie zabezpieczenie w razie katastrofy wodnej w budynku i do odprowadzenia wody po myciu kojców.    I tu pojawia się moje pytanie, gdzie umiejscowić zbiornik? Pod stołem paszowym? Pod podjazdami? Nie mam za bardzo miejsca w koło obory żeby wyłączyć miejsce pod zbiornik bo albo będą tam okólniki albo podjazd albo przejazd do innych budynków.  
       
    • Przez Adrian3210
      Witam
      Potrzebuję porady czy będzie opłacalne postawienie obory na ok 10 opasów takich do 600 albo do 350kg. Byłą by to przybudówka do stodoły czyli musiałbym dostawić 3 ściany. Dodatkowo dobrze by było, żeby można było obornik turem wybierać. Jakie materiały byłyby najtańsze no i wytrzymałe? Szczególnie chodzi mi o dach. Jaki byłby przybliżony koszt?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj