Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tnaglak

Jaka obora na 20-30szt

Polecane posty

tnaglak    0

Jak dotąd jest stara, uwięziowa na 10szt i dojenie z bańką. Jest plan przerobienia i dobudowania na ok 20. Czy warto przerwbiać na wolnostanowiskową i ruszta? Czy lepiej na uwięzi?

xerion3800    42

Na uwięzi lepiej. Jakiś wyciąg linowy i tyle. Zamontujesz sobie dojarkę przewodową DeLaval i tyle. 4 lub 6 aparatów + kana jak masz krowę po wycieleniu czy antybiotyki.

tnaglak    0

A czy można założyć ruszta do uwięziowej czy nie bardzo? Jak to będzie się sprawować?

Wiadomość z agroFakt.pl

xerion3800    42

No do uwięziowej ruszta to raczej nie. Bo gdzie będziesz miał legowisko. Ruszta to problem. Z jednej strony musisz mieć beczkowóz, mieszadło do gnojowicy, duży zbiornik itp. A jeśli masz w starym chlewie na płytkiej ściółce to resztę też .

tnaglak    0

No beczkowóz jest, a dlaczego by nie zrobić wolnostanowiskowej na rusztach? Miejsce na to wszystko też by się znalazło, conieco by sie dobudowało, cos przerobiło i nie było by wygodniej? Bo nie mam ochoty przerobić i dobudować oborę, i zmienić tylko system doju na przewodowy bez kan. Czy wolnostanowiskowa jest droższa w utrzymaniu? Dlaczego nie warto wybrać tej wolnostanowiskowej? Niby 20szt to malo, no ale to było by mało pracy przy tym wszystkim, sam niewiem co o tym sądzić. Pieniążki na przeróbkę są, a nie chcę mieć 50szt, ponieważ nie chcę całymi dniami siedziec przy krowach, poza tym nie mam dużo ziemi, 20ha, a jeszcze mam trochę świnek, więc zboże też sieje. Dlatego myślałem żeby zrobić na ok 20szt dojnych, i w miarę nowocześnie żeby ograniczyć pracochłonność do minimum.

xerion3800    42

No wiesz jak wolnostanowiskową no to najczęściej jest hala udojowa. Bo słabo sobie wyobrażam mieć w oborze miejsce z rurami do mleka i tam gnać krowy na udój. Znajomy też myślał nad wolnostanowiskową ale odpuścił sobie tę wizję. Przeliczając budowę hali udojowej nie kalkulowało mu się z robieniem uwięziowej z sanowiskami na ściółce.

Marcin349    26

Ja bym wybudował na głębokiej ściółce bo najtaniej z tych wszystkich bo z tego co się orientuję to najdroższe są ruszta z legowiskami, tańsza jest uwięziówka a potem na płytkiej a na samym końcu na głębokiej. Siejesz zboża więc słomy ci pewnie nie będzie brakować. Obornik też się przyda, a hala udojowa no nie przesadzajmy. Czy ja wiem czy to takie drogie jak samemu zrobisz i część dokupisz. Przecież na 30 sztuk to spokojnie wystarczy 2x3. Co tam trzeba, 4 ściany, płytki wszędzie, ramka oddzielające jak jest typu "rybia ość" no do tego wiadomo to co najdroższe, czyli aparaty udojowe+ cała masa rurek i no i dojarka + zbiornik chłodzący no ale to przy każdym typie obory tak jest. Mój sąsiad ma 2x4 na prawie 50 krówek i koło godziny doi, przecież to trzeba tylko wgonić, wymyć, założyć no i idziemy :) siedzieć bo on ma założone ściągacze to tylko patrzymy czy nic nie spadnie,a potem wyganiamy i cała akcja od nowa. A na sam koniec to obmyć tylko wężem halę i tyle bo wszystkie aparaty to tylko wodą z zewnątrz opłuka bo w środku to same się płukały.

tnaglak    0

no wiem że hala udojowa musiałą by być, na głęboką to trochę nie bardzo mi pasuje bo musiał bym strop podwyższyć, zrobić przejazd i do końca nie jestem przekonany na ten system. Jak to włąściwie jest? Krowy by robiły w jednym miejscu tylko? i co jakiś czas musiał bym wypchnąć? A jaki byłby mniej więcej koszt wolnostanowiskowej na rusztach z halą udojową? Czy mówicie że nie warto robić ze wzgl na małą ilość?

xerion3800    42

Za mała ilość jak na wolno stanowiskową. Zrób sobie prosta uwieziową i na pewno wyjdzie taniej. A usuwanie obornika to zrobisz sobie wyciąg linowy, dojarkę przewodową i robisz spokojnie bez żadnych ruszt itp.

• Like 1

radekk519    0

Witam ja milalem taki sam problem zdecydowalem sie na uwieziowke staro obore przerobilem dobudowalem do niej jescze 15 m obory i terz mam 25 stanowisk i jescze skojce dla cielakow sie zmiejscily zalozylem hydrauliczny wyciag owiele llepszy od tego linowego a najbardziej jestem zadowolony z tego ze nascianie polorzylem plytki 2 razy do roku karczerm sie przeleci i sciany wygladajo jak nowe.

Antekpirat    0

cisza w temacie

Jaka to obore postawiles

bo ja mam ten sam dylemat

rok temu mialem przerabiac stara obore ale sie wstrzymalem

w tym roku terz zaczolem sie do tego przybierac

ale. dostawic do starej 24 stanowiska to razem bedzie 38

koszt to pewnie z 350 tys przerobka starej +wyposazenie i plyta gnojowa i moze zabraknac przy tym

kombinacje bo gnojownik mam blisko i na nim bym musial postawic

moze wolnostanowiskowa mam stodole 30m do niej by dostawil czesc legowiskowo

tylko jak bedzie wygladala sytuacja ja znioso kwoty

cena mleka spadnie raty nie i z 40 dojnych bedzie trzeba zrobic 60

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez Theprzemo205
      Witam! Myślę nad postawieniem a raczej dostawieniem do starej obory kawałka wiaty/ obory z płyt betonowych(ogrodzeniowych)  na byki. Wszystko bym ocieplił po zewnątrz styropianem (10 cm). Czy byczki wytrzymają tam w zimę? Było by ich tam 5 szt. Może ktoś ma taką wiatę z was i się pochwali doświadczeniami ?
    • Przez Artaban
      Cześć! Mam do was sprawę. Chcę stary budynek (schemat na dole) przerobić na oborę dla opasów, i tu moja prośba. Podpowie mi ktoś jak najlepiej to zrobić żeby było jak najmniej roboty z byczkami przy wyrzucaniu obornika, najlepiej turem ale jeśli się nie nie da to będą widły. A może ruszta? Dodam że chcę aby była to obora wolnostanowiskowa.

Proszę nie pomijajcie tego, naprawdę zależy mi na waszych poradach.

Zbieram wszystkie wasze uwagi, piszcie co byście polecili. Pozdrawiam
      Plan.bmp
    • Przez PaweKozowski
      Mam zadanie wykonać Projekt obory wolnostanowiskowej dla 70 krów mlecznych, 30 opasów, 20 cieląt. Czy ma ktoś może pomysł na taką oborę i wrzuci swój projekt. Oczywiście z wyposażeniem. Pozdrawiam  
    • Przez John23
      Witam wszystkich jestem tu pierwszy raz. Mam taki dylemat, radziłem się już wielu znajomych co jest lepsze obora wolnostanowiskowa czy uwieziowa każdy ma swoje zdanie i rożne opinie na ten temat wiec postanowiłem zapytać was może mi doradzicie bo już sam nie wiem co jest lepsze. Ogólnie obstawałem przy wolnostanowiskowej wiadomo jest trochę mniej roboty. Tylko jest jeden dylemat najbardziej się martwię wywalaniem obornika. Otóż tłumacze o co chodzi, mam za duży ciągnik i nie idzie przerobić aby dało się nim wjechać pozostaje taczuszka i widły ale dam rade z czasem kupił bym coś mniejszego aby se ułatwić życie. A drugie pytanie to jak to wszystko zorganizować jak bym się namyślił na wolnostanowiskowa. Obora ma być z przeznaczeniem na byki a raczej polowa obory bo druga strona jest uwieziowa na której tez stoją byki. Wymiary tej strony to 20m na 3m. Proszę o porady i jakieś sugestie z góry dzięki.