karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Gość   
Gość
53 minuty temu, Kaszlak79 napisał:

Przy tym areale wychodzi maks. 38,8 kW (52 KM), ergo "szejdziesiontka" 😉. Może udało by ci się ugrać coś więcej (do 20% mocy wyjściowej) za "szczególne warunki" typu ciężkie gleby i tereny górzyste oraz za te tuczniki (10% mocy). Jak byś miał coś koło 10 ha (czyli praktycznie maks. żeby nie przekroczyć wyjściowej SO) to byłby już fajny traktor +/- 80 KM mocy podstawowej.

W naborze marcowym 2019, na 4 ha uprawa zbóz przeszedł ciągnik mocy 90km. Ciągnik już jest u rolnika i pracuje w gospodarstwie.

2 minuty temu, marluk napisał:

Nie czekaj bo nie wiadomo czy bedzie następny nabór.

ma być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Raz nie zawsze i nie wszędzie - w woj. Opolskim słynny już dokument "Zasady doboru maszyn rolniczych w ramach PROW na lata 2014-2020" to wręcz księga święta dla oddziału regionalnego Agencji. Z jednej strony się nie dziwię - maszyna 90 KM na 4 ha to w mojej prywatnej opinii tzw. ułańska fantazja i przerost oczekiwań nad potrzebami. Ja się sam obawiam jak może w przyszłości bym składał z MGR na maszyny żeby dali coś sensownego na przynajmniej 16 ha docelowej powierzchni - w tabelach doborów straszną nędzą wieje poniżej 30 ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, Kaszlak79 napisał:

Raz nie zawsze i nie wszędzie - w woj. Opolskim słynny już dokument "Zasady doboru maszyn rolniczych w ramach PROW na lata 2014-2020" to wręcz księga święta dla oddziału regionalnego Agencji. Z jednej strony się nie dziwię - maszyna 90 KM na 4 ha to w mojej prywatnej opinii tzw. ułańska fantazja i przerost oczekiwań nad potrzebami. Ja się sam obawiam jak może w przyszłości bym składał z MGR na maszyny żeby dali coś sensownego na przynajmniej 16 ha docelowej powierzchni - w tabelach doborów straszną nędzą wieje poniżej 30 ha...

Nie chodziło o fantazje. Ten Pan mial i ma kasę. Poprostu do tych 60 tys dołożył swoją kasę i kupił ciągnik.  MGR a RMG to są inne rzeczy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

W tym programoe aż tak mocno noe patrzą na wielkosc maszyn. Mi na 15ha opryskiwacz 1000l nawet nikt nic nie wspomnial ze za duzy.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Program programem ale zasady doboru maszyn są te same. I niestety w woj. Opolskim regionalny oddział ARiMR się tego sztywno trzyma...

3 godziny temu, robert55555 napisał:

Nie chodziło o fantazje.

Mi też nie o fantazję jako taką, ale o tzw. ułańską fantazję 😉.

3 godziny temu, robert55555 napisał:

Ten Pan mial i ma kasę.

Nie zaglądam do niczyjej kieszeni, sam "mam kasę" i dołożyć muszę 40 tys. zł do zakupu gruntów (bo te 12 tys. zł drugiej raty w 2025 to jednak odległa perspektywa).

3 godziny temu, robert55555 napisał:

Poprostu do tych 60 tys dołożył swoją kasę i kupił ciągnik. 

W mojej (i nie tylko mojej) opinii za wielki na taki arealik. Ale to tylko moja prywatna opinia.

3 godziny temu, robert55555 napisał:

MGR a RMG to są inne rzeczy. 

Ale ten sam dokument określa zasady doboru maszyn. Zresztą gwoli ścisłości zastanawiam się też sam czasami kto to układał... Bo np. na areał 15 ha (a taki będę miał docelowo po zakończeniu RMG) można dostać ciągnik 80-85 KM. Ale na ten sam areał pług obrotowy dostać można maks. 2 skibowy... Kto spina ciągnik 80 KM z takim pługiem?? Brak słów.

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kaszlak79 napisał:

Nie zaglądam do niczyjej kieszeni, sam "mam kasę" i dołożyć muszę 40 tys. zł do zakupu gruntów (bo te 12 tys. zł drugiej raty w 2025 to jednak odległa perspektywa).

Druga rata, to najpóźniej będzie w 2023, bo do końca sierpnia 2023 muszą być rozliczone wszystkie nabory. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Mi np zakwestionowali to, że posiadam brony tak zwykle brony i gruber to jest to samo. Ale napisalem wyjasnienie w 5 zdaniach i powiedzieli "to jest swietnie napisane" bez problemu przeszlo.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Słyszałem opinie że jak petent będzie "bluźnił, przepraszał i nawijał" to się z reguły udaje 😋. Ja będę próbował motywować ciężkimi glebami, ale to muzyka przyszłości.

5 godzin temu, sobczakkatarzyna napisał:

Druga rata, to najpóźniej będzie w 2023, bo do końca sierpnia 2023 muszą być rozliczone wszystkie nabory. 

Racja, mea culpa.

6 godzin temu, GR_Bogaccy napisał:

Przypomniało mi się jeszcze jedno po małej modernizacji mogę brać duża czy nie ?

Chodzi Ci o RMG a potem MGR??

Edytowano przez Kaszlak79
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Swoją drogą - trzymam kciuki. Będzie się do kogo odezwać w razie czego jak może sam zacznę kombinować w tym temacie 😉.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353
8 godzin temu, Kaszlak79 napisał:

Swoją drogą - trzymam kciuki. Będzie się do kogo odezwać w razie czego jak może sam zacznę kombinować w tym temacie 😉.

Nie ma problemu ale to już pewnie w przyszłym PROW bo obecna MGR jest ostatnią zapewne w tym PROW.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

No tak. W każdym razie byle zacząć działać przed ukończeniem 40-stki, bo jak się nie zmieni wiele to za wiek tam już jest parę pkt.

czesio200 napisał:

Też chętnie bym cos podzialal. Choć tam juz pewnie nie bedzie latwo.

Ja jak zaczynałem myśleć o RMG to też myślałem że to kosmos. MGR różni się choćby tym że trzeba mieć przynajmniej 50% wkładu własnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

O kase nie chodzi az tak mocno. Bardziej o to ze nie chce malych maszyn. Np bym chcial rozrzutnik z 8t z talerzami a mam malutka hodowle..


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sapi    1

Czy zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach innych niż z rolnictwa wydawane jest od ręki czy trzeba czekać? Brakuje mi do wniosku głównie tego i nie wiem czy zdążę je dostać. Czy po prostu próbować składać bez tego a później dostarczyć przy poprawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    101

Nie wiem jak aktualnie teraz obsługują, ale wcześniej wrzucałeś podanie do urny i tam czekało z  48h zanim je wyjęli. Składaj bez, a później dostarczysz. Ewentualnie podejdź do skarbówki i zapytaj jak jest teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbtm    1

Witam 

Ja z innej beczki chce założyć działalność rolniczą VAT i kupić traktor na restrukturyzację.  W jakim banku najlepiej założyć konto żeby później rozliczać się ze skarbówka i żeby nie płacić za niego miliony monet ?? Polecicie coś ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Teraz banki chcą z  likwidować darmowe konta wszystkie płatne a ile co trudno przewidzieć banki nie zarabiają na oprocentowaniu tylko na opłatach bankowych .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj