karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kasiaaa    13

czyli siejesz ten sławny słonecznik w latach 2022, 2023, 2024, 2025

jak by był przelew po 15 maja to założenia masz zrealizować do 31.08.2022, nie pozniej niż 3 lata od przelania kasy.

Slonecznik 1 raz zasiewasz w 2022 i siejesz go w latach 2022-2025

@marluk

Jak możesz odpisać tak, kiedy zaczynasz siać ten słonecznik, ile lat masz siać, i przed i po 15 maja.

Jeśli dobrze zrozumiałam to rośliny mają być w 2022, ale zakup gruntów może być w 2023?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Ciągle się mylisz. 3 lata od teraz to 2023 a nie 2022. Po drugie w 2025 roku nic nie muszę już siać z biznesplanu bo 5 lat od wypłaty 1 raty będzie przed 15 maja a wtedy wezmą uprawy z 2024 roku. Po trzecie nie będę musiał raczej wspomagać się słonecznikiem bo planuję zakup ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

To ja też się moze przyłącze do pytania @Kasiaaa bo sie pogubiłem

Wg. rozporządzenia relizacje BP musze rozpocząc max. do 2023 i to jest najdłuższy mozliwy termin.

Jesli przykładowo wypłate dostanę do 15 maja 2021, i mam mozliwosc jeszcze zasiania do 15 maja mojej uprawy podnoszącej SO (tym samym wykazania jej w eWniosku), jaki rok jest moim ostatnim rokiem realizacji BP tym samym branym pod uwagę przez ARIMR (eWniosek)?

I to samo pytanie w wariancie wypłaty po 15 maja 2021?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
Napisano (edytowany)

Dla waszego naboru nie ma to znaczenia i tak musicie mieć w 2023 roku na polu wszystkie docelowe uprawy i cały biznesplan skończony do 31.08.2023. Czyli jeśli otrzymacie kasę przed 15 maja 2021 to utrzymanie biznesplanu przez 2023, 2024, 2025. A jeśli po 15 maja 2021 to wtedy 2023, 2024, 2025, 2026.

Edytowano przez marluk
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiaaa    13

czym się różni mój nabór od twojego?

Od kiedy mam prowadzić ewidencje i do kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Co do ewidencji przeczytaj rozporządzenie, przyda ci się to na pewno. Mój nabór różni się tym, że ja dostałem kasę 12 maja tego roku i mogę sobie przesunąć okres biznesplanu max do 31.08.2023. Z resztą tak samo jak ty. Ale taka różnica, że ja kończę program 12.05.2025 a co za tym idzie przy korzystnej decyzji ARiMR mogę mieć uprawy docelowe tylko w roku 2023 i 2024. Ale o to muszę jeszcze zawnioskować żeby mi przesunęli koniec biznesplanu z 12.05.2023 na 31.08.2023 bo to jest max do kiedy mogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Dużo. Obecnie muszę zrealizować biznesplan przed 12.05.2023. Co za tym idzie wezmą mi wtedy uprawy docelowe z roku 2022 (12 maja jest przed 15 maja). Gdyby mi się to udało to uprawy docelowe wezmą mi z 2023 bo po prostu zakończę biznesplan już po 15 maja 2023. Nie wiem czy jasno się wyraziłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiaaa    13

Rozumiem to tak że jak mam przelew przed 15 maja to rośliny podane w BP muszę mieć tak podane, natomiast wymiana pokrycia dachowego musze zrealizować najpóźniej do 31.08.2023 ale nie później niż 3 lata od przelania 1 raty na konto. Jeżeli będę miała środki obrotowe to muszę je zrealizować tak jak w BP podałam,  najpóźniej do 31.08.2023 ale nie przekroczyć 3 lata od wypłaty 1 raty?

Dobrze zrozumiałam ciebie @marluk

Realizacja BP przebiega na wielu płaszczyznach i mam je rożróżnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344
7 minut temu, marluk napisał:

Dużo. Obecnie muszę zrealizować biznesplan przed 12.05.2023. Co za tym idzie wezmą mi wtedy uprawy docelowe z roku 2022 (12 maja jest przed 15 maja). Gdyby mi się to udało to uprawy docelowe wezmą mi z 2023 bo po prostu zakończę biznesplan już po 15 maja 2023. Nie wiem czy jasno się wyraziłem :)

To nie lepiej zakończyć 12 maja 2023 i uprawy docelowe skończyć w 2022?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@masa24 Biznesplan musisz osiągnąć i UTRZYMAĆ do czasu upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty. To nie jest tak, że sobie tylko w roku docelowym zasiejesz to co w biznesplanie a później wyjebane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Bo na dobra sprawę tak już tu zakreciliscie ze nie wiadono właściwie o co chodzi

Jeżeli kasę dostałeś 12 maja 2020 to uprawy trzymasz do 2024 roku włącznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Tak, ale jeśli nie przesunę sobie końca biznesplanu to będę musiał zacząć już w 2022.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Jak co komu pasuje. Ciężko się połapać bo na dobra sprawę nie wiadomo jak komu lepiej i do czego dazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
33 minuty temu, Kasiaaa napisał:

Realizacja BP przebiega na wielu płaszczyznach i mam je rożróżnić

dokladnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Jeżeli ktoś ma na prawdę mało pola to ciężko mu zapewne dojść do tej 20 % przebitki dlatego lepiej jak rok krócej będzie musiał spełniać wymagania. A obsianie nawet 30 arów słonecznikiem może być obciążeniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablotsz    6
42 minuty temu, marluk napisał:

Dużo. Obecnie muszę zrealizować biznesplan przed 12.05.2023. Co za tym idzie wezmą mi wtedy uprawy docelowe z roku 2022 (12 maja jest przed 15 maja). Gdyby mi się to udało to uprawy docelowe wezmą mi z 2023 bo po prostu zakończę biznesplan już po 15 maja 2023. Nie wiem czy jasno się wyraziłem :)

Dobrze kombinujesz :)
Czyli z warunku na 3 lata reazliacji biznesplanu masz mieć zasiew docelowy w 2022, 2023 i 2024, a chcesz prośbą o przedłużenie zrobić tylko 2023 i 2024. Ciekawe czy to nie będzie skutkowalo tym, że dojdzie Ci jeszcze 2025.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@pablotsz 2025 na pewno mi nie dojdzie bo 12.05.2025 kończę cały program a wyraźnie pisze w rozporządzeniu, że jak program się kończy przed 15 maja to uprawy brane z poprzedniego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablotsz    6

No niby tak, ale chcesz przesunąć o kilka miesięcy realizacje biznesplanu... więc to moze skutkować też tym, ze przesunie Ci sie koniec programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Czyli jak komu wygodniej. Ja tam pierdziele. Jak najszybciej chce zrealizować biznesplan i wziąć 2 ratę. A ile trzeba będzie utrzymać założenia to tyle będę utrzymywał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
3 minuty temu, pablotsz napisał:

No niby tak, ale chcesz przesunąć o kilka miesięcy realizacje biznesplanu... więc to moze skutkować też tym, ze przesunie Ci sie koniec programu.

Nie ma takiej opcji jak wydłużenie programu ponad 5 lat. Przesuwanie czasu na realizację biznesplanu nie wpływa na wydłużenie całego programu. Co najwyżej mogą nie zgodzić się na przesunięcie biznesplanu. Do tego mają oczywiście prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablotsz    6
Napisano (edytowany)

Jeżeli masz takie info to ok, lepiej dla wszystkich :)

Zastanawia mnie jeszcze jeden temat, jak będzie wyglądała kontrola po złożeniu wniosku o drugą ratę. W Twoim przypadku powiedzmy, ze złożysz to w kwietniu 2023, zasiewy wezmą Ci z 2022, ale na polu śladu po tych zasiewach przecież nie będzie. Musieliby kontrolować w 2022 czyli przed złożeniem wniosku o drugą ratę.

Edytowano przez pablotsz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

To już w sumie ich problem żeby to sprawdzić. My musimy tylko do 31 lipca mieć uprawę na polu. Ja osobiście jednak przy wrażliwych uprawach takich jak słonecznik sugerowałbym porobić fotki na których widać też uprawę sasiada. Na przykład w lipcu. Gdyby ARiMR zaczęła fikać i kwestionować to to mamy niezbite dowody że ta uprawa była na polu. Nie mają wtedy szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Przecież uprawy a właściwie wielkość ekonomiczna z nich wynikajaca musi być od roku docelowego a nie tylko w tym roku. Także mogą kontrolować w kolejnych latach, zresztą będzie "samo kontrola" Na podstawie wniosków o dopłaty w których wykażesz co jest na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablotsz    6

Zgadza się, tylko jeżeli zazwyczaj kontrola jest po złożeniu wniosku to tak naprawdę powinna kontrolować bieżący stan, czyli powiedzmy złożyłeś papiery o drugą ratę w kwietniu 2023, przychodzą w czerwcu 2023 i sprawdzaja co na polu jest w 2023. Ale w związku z tym, że bazuja na roku 2022(bo przelew dostałeś przed 15 maja), to pojawia się pytanie co z tym rokiem 2022, czy oni wogóle będa w jakiś sposób to kontrolować(poza tym co w systemie do dopłat), czy skupią się na tym 2023.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj