karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

damin1    152
2 minuty temu, marluk napisał:

@damin1

no właśnie tylko ze swoich niestety. Sam miałem z tym problem

Czyli jeżeli zasieje uprawę która ma dużo esów tylko na dzierżawach to oni mi jej nie wlicza do biznesplanu i się nie wywiąże z założeń. Rzeczywiście lipa. W tym właśnie roku mogę zasiać co chce jeszcze bo docelowy to 2021 i zasieje buraka na dzierżawie ale przez kolejne lata będę musiał siać uprawy o dużym esu tylko na swoich. Trochę źle jeżeli chodzi o zmianowanie bo na dzierżawach zostanie tylko pszenica do siania. Trzeba będzie się przeprosić z rzepakiem chyba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, damin1 napisał:

Czyli jeżeli zasieje uprawę która ma dużo esów tylko na dzierżawach to oni mi jej nie wlicza do biznesplanu i się nie wywiąże z założeń. Rzeczywiście lipa. W tym właśnie roku mogę zasiać co chce jeszcze bo docelowy to 2021 i zasieje buraka na dzierżawie ale przez kolejne lata będę musiał siać uprawy o dużym esu tylko na swoich. Trochę źle jeżeli chodzi o zmianowanie bo na dzierżawach zostanie tylko pszenica do siania. Trzeba będzie się przeprosić z rzepakiem chyba. 

A ja mam odwrotne pytanie jeśli mam w okresie wyjściowym 0,7 ha na własność i dzierżawę 0,5 ha to czy we wniosku muszę podawać jaką działkę kupię do tego brakującego 1 ha na własność ? (zakup pola był by z własnych pieniędzy )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
3 minuty temu, piotreksz231 napisał:

A ja mam odwrotne pytanie jeśli mam w okresie wyjściowym 0,7 ha na własność i dzierżawę 0,5 ha to czy we wniosku muszę podawać jaką działkę kupię do tego brakującego 1 ha na własność ? (zakup pola był by z własnych pieniędzy )

Znaczy dokładnie ci nie powiem ale ja mam wpisane zakup 1 ha w biznesplanie i ile orientacyjnie zapłacę. Nic więcej. To ile faktycznie zapłaciłem i jaką dziale kupiłem będę podawał przy wniosku o druga ratę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

czyli pewnie u mnie by była podobna procedura tyle że pewnie bez podawania ile zapłacę

Edytowano przez piotreksz231

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
damin1 napisał:

2 minuty temu, marluk napisał:

@damin1

no właśnie tylko ze swoich niestety. Sam miałem z tym problem

Czyli jeżeli zasieje uprawę która ma dużo esów tylko na dzierżawach to oni mi jej nie wlicza do biznesplanu i się nie wywiąże z założeń. Rzeczywiście lipa. W tym właśnie roku mogę zasiać co chce jeszcze bo docelowy to 2021 i zasieje buraka na dzierżawie ale przez kolejne lata będę musiał siać uprawy o dużym esu tylko na swoich. Trochę źle jeżeli chodzi o zmianowanie bo na dzierżawach zostanie tylko pszenica do siania. Trzeba będzie się przeprosić z rzepakiem chyba. 

Z tymi dzierżawami to nie jest tak do końca że w ogóle nie można. Do wyjściowej SO liczysz wszystko to co było zgłaszane do dopłat, dzierżawy również. Do docelowej SO liczymy grunty które są naszą własnością oraz grunty które dzierżawiliśmy przed złożeniem wniosku. Nie można podbić SO docelowej gruntami dzierżawionymi po "rozpoczęciu zabawy"...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Czyli na tych dzierżawach, które już były przezemnie zgłaszane wcześniej mogę siać groch, ktory podniesie esu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Pod warunkiem że będziesz miał na nie umowę dzierżawy na min. 7 lat z datą pewną i że nie przekroczą one 50% całości gruntów gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
Napisano (edytowany)
9 godzin temu, galan99 napisał:

Ale dostosować biznes plan do zakupionych trzeba jak składa się o 2 transzę .

Przy każdej akrobacji w swoim biznesplanie piszę pismo  z prośbą  o zatwierdzenie...pierwsze o zwiększenie parametrów kosiarki.......drugie o zamianę zakupu opasów ze środków obrotowych z z  środków trwałych zakup hektarów. ..........trzecia zmiana to roszada w uprawach roślin  w okresie docelowym.

Mularuk - zgadza się jeżeli kupujesz droższy towar niż podany w bp to nie robisz zmian. Twoje pierwotne pytanko brzmiało, że chcesz z junijnej mamony skorzystać w całości przy zwiększonej cenie - dwa tys. to duża kwota i jest sens zrobić roszadę w bp.

Panie M, o ile dobrze przypominam to do rozliczenia wyjściowego wlicza się 50 % dzierżaw z minimum 7 letnią umową.

Edytowano przez many12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
1 godzinę temu, Kaszlak79 napisał:

Z tymi dzierżawami to nie jest tak do końca że w ogóle nie można. Do wyjściowej SO liczysz wszystko to co było zgłaszane do dopłat, dzierżawy również. Do docelowej SO liczymy grunty które są naszą własnością oraz grunty które dzierżawiliśmy przed złożeniem wniosku. Nie można podbić SO docelowej gruntami dzierżawionymi po "rozpoczęciu zabawy"...

Nie opowiadaj bajek. Najpierw zobacz dokładnie sytuację jaka miał ten gość cou odpisałem. Jeśli nie masz dzierżaw w roku bazowym to nie możesz z nich liczyć so w roku docelowym. A on właśnie taką ma sytuację.

37 minut temu, Kaszlak79 napisał:

Pod warunkiem że będziesz miał na nie umowę dzierżawy na min. 7 lat z datą pewną i że nie przekroczą one 50% całości gruntów gospodarstwa.

Tez bzdury. Z dzierżaw krótkoterminowych też można liczyć so o ile były też w roku bazowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

A co innego napisałem jak nie to że "Jeśli nie masz dzierżaw w roku bazowym to nie możesz z nich liczyć so w roku docelowym."?? Przecież piszę wyraźnie że nie można zwiększyć SO docelowej dzierżawami wziętymi po rozpoczęciu realizacji biznesplanu. I nie bzdury, bo docelową SO możesz liczyć tylko z dzierżaw które mają datę pewną i są na min. 7 lat. Wyjściową SO liczymy natomiast ze wszystkiego co zgłosiliśmy do dopłat w roku ogłoszenia naboru. Gdzie tu bzdury Panie Mądralo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52
10 godzin temu, Techrol napisał:

@Tomaszek8504  ma opisać proces nawożenia... 

Więc? Wystarczy jak napisze, że zakupi opryskiwacz plecakowy? Hmmm..uj wi...

Opryskiwacz sadowniczy jest (to mamy program ja tylko pomagam) zakupiony przed przepisaniem większości gospodarstwa mi. Otrząsarka kosztuje 64000 więc nie ma miejsca już na zakupy, chyba że placakowy albo sama lanca do ślęzy do małych drzewek. Mało jest maszyn a jakby wpisać że w przypadku braku maszyn zabiegi będzie wykonywał syn, nie będzie to kłopotem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
10 minut temu, Kaszlak79 napisał:

A co innego napisałem jak nie to że "Jeśli nie masz dzierżaw w roku bazowym to nie możesz z nich liczyć so w roku docelowym."?? Przecież piszę wyraźnie że nie można zwiększyć SO docelowej dzierżawami wziętymi po rozpoczęciu realizacji biznesplanu. I nie bzdury, bo docelową SO możesz liczyć tylko z dzierżaw które mają datę pewną i są na min. 7 lat. Wyjściową SO liczymy natomiast ze wszystkiego co zgłosiliśmy do dopłat w roku ogłoszenia naboru. Gdzie tu bzdury Panie Mądralo??

1. Kolega który pytał ma dzierżawy w roku bazowym i do niego się odnosiłem a ty ten fakt zupełnie pominąłeś.

2. Docelową wielkość można też liczyć z dzierżaw krótkoterminowych a nawet ustnych. Warunek to ich obecność też w roku bazowym.

Jak czegoś nie jesteś pewny to nie wprowadzaj w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Koledzy no i te kwiaty jak podać plon w dt/ha i podać sposób wyliczenia. W internetach znalazłem plony rzędu 60 000 dt i tak jej napisałem to zakreśliła że źle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Nic dziwnego bo dt to kwintal i podałeś 60 000 dt = 6 000 ton. Myślisz że to realny plon z ha? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
22 godziny temu, ktosik25 napisał:

Prowadzi ktoś z Was Ewidencję przychodów i rozchodów na aplikacji CDR Brwinów? jeśli tak to która z praktyki lepsza bo mają dwie zamieszczone. a może lepiej odręcznie??

też ciekaw jestem tych dwóch exceli z ich strony. Starcza to?

14 godzin temu, Kaszlak79 napisał:

Ja jeszcze nie prowadzę ale mam taki zamiar, będę korzystał z arkusza CDR Brwinów - tego oznaczonego Aplikacja I. Jest maksymalnie przejrzysty a do tego odpala bez problemu na darmowym OpenOffice czy Libre - w przeciwieństwie do biznesplanu który da się uruchomić na pakiecie pewnego monopolisty który kosztuje "skromne" 500zł na rok 😋. Aplikacja I jest prościutka, tak naprawdę to odpowiednio przygotowany arkusz. Wystarczy wpisać swoje dane, nazwy miesięcy oraz rok. Każdy miesiąc ma miejsce na 30 wpisów co wystarcza aż nadto. Odręcznie - chłopie, szkoda życia. Do tego co piszę wystarczy byle komp i darmowy pakiet. Starszyzna tego tematu poleciła żeby prowadzić ewidencję w wersji elektronicznej, w razie czego można wydrukować. Ja jednak postanowiłem że będę po zakończeniu miesiąca drukował i archiwizował wraz z dowodami zdarzeń gospodarczych. Z początku tez się tego obawiałem, ale to banalne.

Kup starą licencję OEM za 200-300zł na office2010 i starczy Ci na następne 10 lat.
Zrobiłem tak w czasach office 97 i używałem go do office 2003, potem 2003 jak kończyłem studia i niedawno office 2010 za niecałe 200stówki legal. Dogrywasz wszystkie poprawki i jest OK. Dogrywasz jakiś OO lub libre i z nich i tak nie korzystasz bo ten 2010 sobie radzi a jak nie poradzi to masz darmówkę OO lub libre.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
1 godzinę temu, Kaszlak79 napisał:

Przed chwilą sprawdziłem paragraf 6 rozporządzenia i jego nowelizacje, niczego nie znalazłem co Ty prawisz. Przedstawisz mi gdzie tak jest napisane z tymi dzierżawami w docelowym??

&6 ust. 4 pkt. 2 lit. e

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marciano    7

freetaxi napisał:

Możesz. O ile oczywiście będziesz spełniał warunki. 

a jakie są te warunki konkretnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Plon slonecznika prosze o szczegolowe opisanie ile dt na hektar? Tak mi teraz odpisala gdy podalem ze z hektara jest 60000 kwiatów x waga jednego 13dkg czyli 10 ton. Zmieniłem teraz te kwiaty cięte na slonecznik w gruncie na kwiaty. O co jej chodzi? Pozostałe punkty co pytałem prawie przeszly. Jeszcze ten bilans


substancji organicznej mam na minus nie może być, co tu zmieniać w którą stronę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Ale po co ty takie wysokie plony na siłę podajesz? Wpisz że będzie tona z hektara i po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

Mularuk ale przymulasz - czytam właśnie ustawę  która zacytowałeś powyżej - &6 ust. 4 pkt. 2 lit. e

a mianowicie:  - przy ustalaniu wartości wyjściowej .. WEG posiadanego gospodarstwa oraz dzierżawy jeżeli umowa dzierżawy została zawarta

 - w formie aktu notarialnego albo z data pewną oraz

 - na okres co najmniej 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy,

 - do których temu rolnikowi lub jego połowicy przyznano JPO co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznania pomocy, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności lub pomocy, płatność lub pomoc została przyznana co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

To samo przy ustalaniu wartości docelowej......  WEG posiadanego przez rolnika na użytkach rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa plus dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony albo na okres co najmniej 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Panie ..............Zamulony.............. cytuję pańskie bzdury za które Pan w ramach samokrytyki powinieneś przyznać sam sobie punkcika.............. "2. Docelową wielkość można też liczyć z dzierżaw krótkoterminowych a nawet ustnych. Warunek to ich obecność też w roku bazowym ".

 "Jak czegoś nie jesteś pewny to nie wprowadzaj w błąd "...święte słowa "Pańskiej".. produkcji - proponuję zapisać nad kompem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol0134    28

jak to jest z zakupem maszyn można już teraz kupić po wydaniu decyzji pozytywnej a przed wypłatą 1 raty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Mogłeś już kupić po złożeniu wniosku. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj