karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Gość   
Gość

Wiem czy się opłaca na ziarno? Plon ziarna myślę max 2 t, cena za tonę max 1200-1500.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
2 godziny temu, GRZES1545 napisał:

Mimo że łatwo nie jest to powiem że warto ! Najgorsze dla mnie jest ta biurokracja i podejście pracowników Agencji do rolnika, i czepianie się szczegółów jak brak przecinka czy kreski. Jeśli chodzi o wzrost i pomysł na podniesienie SO to ja nie musiałem dużo kombinować bo na starcie miałem niecałe 8tyś, przy produkcji zbóż, teraz doszło mi trochę truskawek ziemniaków i groch siewny i wzrost wykonany ponad normę. Dużo zmieniło się w moim gospodarstwie mimo że to tylko 60tyś. i gdybym mógł brał bym drugi raz👍

O podniesienie SO się nie boję, mam 3 ha fizycznego wciąż nie używane (odłóg kupiony za dobrych czasów), poza tym za RMG chcę kupić grunty. Obawiam się biurokracji, tym bardziej że obecnie dorabiam na drugim końcu "Jerłopy".

1 godzinę temu, many12 napisał:

Jak będziesz jechał do Agencji po pieniądze to wystarczy żebyś miał tylko worek i transport zwrotny.

Nie ładnie się śmiać z czyjejś biedy 😋.

28 minut temu, robert55555 napisał:

 U każdego zmieniło się po takiej kasie. Bardziej lub mniej. Byłem dziś i słyszałem że w następnym naborze na być 100tys. Nie chce mi się w to wierzyć.

@Kaszlak79 jeśli pytasz czy warto wejść w RMG, to odpowiem że tak. Najprostsza rzecz to maszyny, najgorsza to budowlanka. Musisz odpowiedzieć sobie w co byś chciał wejść? Znam takich co mają małą powierzchnię i wsadzili borówkę a potem chcą wejść w modernizację i tam wymieniać dachy, kostki itp. dzięki borowce mają duże SO i sprzedaż(faktury). Każdy musi dostosować program RMG pod siebie.

Też słyszałem o tych 100 tys. od pracownika ODR, ale info oczywiście to typowa "wieść gminna". W nic nowego nie chcę wchodzić, mam 11 ha swojego (pszenica i qqrydza) + etat, a za $$$ z RMG chciałbym nabyć grunty w miedzy, ewentualnie maszyny.

18 minut temu, igor10246 napisał:

jak będzie 100 tyś ja chyba padne ze szczęścia, kupie ciągnik bez kredytu albo uzbiera się na coś lepszego

Ja to bym się za te 100 tys. i zesrać w gacie ze szczęścia, nie musiałbym dokładać do gruntu i jeszcze by zostało na otarcie łez 10 tysi 😉.

W moim przypadku cała obawa to biurokracja, a całą sprawę będę musiał zlecić komuś zaufanemu i nie drogiemu a przy tym kompetentnemu.

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Możesz kogoś upoważnić w agencji i ta  druga osoba jest tak samo uznawana jak rolnik właściciel, i może wszystkie sprawy za Ciebie załatwiać i podpisywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
5 minut temu, GRZES1545 napisał:

Możesz kogoś upoważnić w agencji i ta  druga osoba jest tak samo uznawana jak rolnik właściciel, i może wszystkie sprawy za Ciebie załatwiać i podpisywać.

Ciekawe - podaj fakty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

możesz upoważnic pisemnie tylko musisz udać się do danej agencji i może inna osoba Cię reprezentować. ja ostatnio upoważnilem małżonkę bo pracuje 300m od biura powiatowego. kolega upoważnial doradcę który pisał mu wniosek i on go reprezentował w agencji do danego programu

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
4 minuty temu, gosciu506 napisał:

możesz upoważnic pisemnie tylko musisz udać się do danej agencji i może inna osoba Cię reprezentować. ja ostatnio upoważnilem małżonkę bo pracuje 300m od biura powiatowego. kolega upoważnial doradcę który pisał mu wniosek i on go reprezentował w agencji do danego programu

To samo ja zrobiłem, miałem dłuższe wakacje za granicą, i wszystko Żona załatwiała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W BP możesz upoważnić zone/dziewczynę/kochankę/rodziców/doradców/ kogo chcesz. Ta osoba buja za ciebie z całą papierologia. 

Z doświadczenia wiem że najlepsze jest pełnomocnictwo notarialne  dla kogoś. Masz wymienione instytucje w których dana osoba moze załatwiać różne sprawy za ciebie.  Każda z instytucji może sobie skierować to pełnomocnictwo i po temacie. Ta osoba podpisuje wszystkie dokumenty za ciebie swoim imieniem i nazwiskiem i nie obawia darmowych wczasow na koszt podatnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Ale bzdura jakiej nie słyszałem ze będzie po 100 tyś Polska sama o tym nie decyduje , jeśli by coś takiego miało być to by już dawno trąbili bo to ostatni nabór .

a tu ciekawostka jak można ukarać rolnika , zaraz nas tak będą karać ile kasy do budżetu wpłynie .

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/rolnik-skazany-za-irytujacy-zapach-siana-i-krow-kara-34-tys-zl/?fbclid=IwAR2jABpI6QZ7Y6pzMaVI1fxD8ARM15HwD1j8lyLQwITageNiPcwtlB1dHEA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14

Zobaczymy KRUS można było znieść to czemu nie można podnieść wysokość premii tymbardxiej że kasa jest a chętnych brak a 60 tyś to dzisiaj śmiech przy tych cenach maszyn i gruntów ja jestem na tak 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551
4 minuty temu, wwaldek napisał:

Zobaczymy KRUS można było znieść to czemu nie można podnieść wysokość premii tymbardxiej że kasa jest a chętnych brak a 60 tyś to dzisiaj śmiech przy tych cenach maszyn i gruntów ja jestem na tak 

A ja jestem na NIE NIE NIE  bo to nie tolerancyjne wobec innych .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Upoważnić możesz w teorii każdego do wszystkiego, jeśli urzędowe pismo nie wystarcza to można to zrobić notarialnie. To na jakich zasadach odbędzie się kolejny nabór dowiemy się... jak zostanie on ogłoszony. Widzę że co niektórych tu bolą plotki o zwiększeniu puli na program 😉.

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14
12 godzin temu, galan99 napisał:

A ja jestem na NIE NIE NIE  bo to nie tolerancyjne wobec innych .

A tak popieram nie bo nie i ..j i tyle nawet zabrać tym co mają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714

Grześ pogratulować. Wreszcie się doczekales. Jesteś chyba pierwszy na forum kto zakończył biznesplan😉

Ja po tygodniu od zlozenia wniosku o drugą ratę , wczoraj dostałem telefon w sprawie woprawek. Także może będę drugi😉

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
2 minuty temu, ZYLA napisał:

Grześ pogratulować. Wreszcie się doczekales. Jesteś chyba pierwszy na forum kto zakończył biznesplan😉

Ja po tygodniu od zlozenia wniosku o drugą ratę , wczoraj dostałem telefon w sprawie woprawek. Także może będę drugi😉

No to powiem Ci że twoje biuro widać że pracuje. Ja dostałem telefon po 100dniach jak sam się przypomniałem 🤨

Co masz do poprawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Oj ludziska, o co zazdrość?? Przyjedźcie popatrzeć w moje strony to Wam oczy z orbit wyjdą na tą nieuczciwość. Zobaczycie ile dostali do tej pory na PROW bogaci "obszarnicy" a ile oferuje nam drobnym RMG. Całe hale na maszyny nowe, place utwardzone, nowiutkie ciągniki 150-200 KM za kasę z UE pokupowane - u każdego obszarnika w obejściu tabliczka z informacją że to a to wybudowane przy pomocy UE. A nie że ktoś sobie w starej budzie wymieni eternit na najtańszą blachę czy kupi parę "rzemieślniczych" maszyn do 30-sto letniego traktora 🤣😂😅. Jeśli by porównał to wszystko, to nawet 100 tys. zł z RMG to są grosze, jałmużna nam drobnym zaproponowana żebyśmy z głodu nie zdechli bo nie daliśmy się wykupić dużym gospodarzom...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

Dokładnie niby 60 tyś to dużo a prawda taka że jak weźmie zobaczy ceny to na ciągnik nie starczy chyba że odpowiednik c 330 lub c360 wątpliwej jakości lub jakieś chińczyki jakieś większe maszyny też są poza zasięgiem bo masz za mało areału a jak chcesz na budowlankę wydać to co najwyżej na dach na budynku albo małą szopę, za 100 tyś to już coś coś można kupić ale i tak nie wprowadzi wiele do gospodarstwa. Jak by można było kupić używane to już co innego ale nowe? śmiech na sali, tato chciał kupić dyskówkę ale liczy się areał posiadany a dzierżaw może być w tym 30% ( w sumie 5 ha) i ani dyskówki, ani przetrząsarki 4ki ani zgrabiarki nie dostał, na szczęście do tura się nie przyczepili ani do walca bo nie obejmuje go dobór maszyn który pisał gościu który czytał chyba podręczniki z lat 80 tych które zakładały że z 5ha człowiek jest w stanie wyżyć .


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

A robiliście jakieś uzasadnienia  że zwiększanie gospodarstwa itd. Poczytaj rok wczesniej komentarze, chłopaki dostawali większe maszyny na podobny areał i nie mieli problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380
1 minutę temu, GRZES1545 napisał:

A robiliście jakieś uzasadnienia  że zwiększanie gospodarstwa itd. Poczytaj rok wczesniej komentarze, chłopaki dostawali większe maszyny na podobny areał i nie mieli problemu.

zależy od jednostki, Na Opolszczyźnie ten dobór maszyn dają jako podręcznik i strasznie ciężko jest to przebić, tato na początku jak wyżej nie dostał, były kłutnie u znajomych rolników że skrzynia siewnika za duża  o 100 litrów a baba nie kapowała że albo robią  250 litrów albo 500 litrów i trzymała przez 3 miesiące, że brakuje zgrabiarka 2-karuzelowa jest o metr za szeroka, opryskiwacz ma o 200 litrów za dużo do areału ( dobierany pod największe pole 10 km od gospodarstwa żeby na poprzeczniaki nie musiał jeździć) itd itd a przykładów jest więcej, gdyby pozwolili to Ojciec dostał by i dyskówkę i przetrząsarkę (przecząsarkę kupiliśmy po 3 latach używkę a za dyskówką się rozglądamy i to takie budżetowe ) 

  • Sad 1

Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Jest to tajemnicą kolego ile masz użytków w sumie?? Ja też z Opolskiego i nie ukrywam że jak bym miał kupować maszyny to takie do ciągnika 75-80 KM, a wg. tabel z doboru PROW na mój areał goowno kupię jak się będą urzędasy sztywno trzymać zapisów "mądrych głów"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714

Nie zapominajcie że modernizacja to trzeba mieć wkład wlasny, a to są jak by nie było darmowe pieniądze 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

było na 5 ha, powiat kluczborski, kupiłem za to tura, walec i jakieś pierdoły + obrotowe, realnych użytków było 8ha ale masz tak że liczą ci własność + 30% dzierżaw jeśli masz czyli np masz 10ha i 6ha dzierżaw to według nich masz 13ha 

Edytowano przez igor10246

Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Spoko, jak liczą to już wiem. Ja mam 11 ha swojego + 1 ha raptem dzierżawy. Ale 3 ha mojego stoi odłogiem - nieużytek kupiony za czasów jak ziemia nie była w chorych cenach. No to może szansa jest na większe maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
56 minut temu, Kaszlak79 napisał:

Spoko, jak liczą to już wiem. Ja mam 11 ha swojego + 1 ha raptem dzierżawy. Ale 3 ha mojego stoi odłogiem - nieużytek kupiony za czasów jak ziemia nie była w chorych cenach. No to może szansa jest na większe maszyny.

Masz taką wyjsciową jak ja miałem, maszyny do ciągnika 80KM nie powinno być problemu, ja do takiego dostałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj