Skocz do zawartości
karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

benio1967    24

Dzwoniłem do ODR i Pani powiedziała mi że na naszym terenie nie będzie programu rolnośrodowiskowego-pytałem o poplony.I co siać na 6 klasie

zaq1987    24

Miałem dziś to szkolenie dziwne... nie dowiedziałem się niczego nowego o Restrukturyzacji Małych Gospodarstw, a co najlepsze, że prowadząca jutro jedzie na szkolenie agencji dla doradców z PROW 2014-2020  :blink: to najpierw szkolenie rolników a dopiero później sami się szkolą???

Co do poplonów to będą możliwe na terenach narażonych na erozję wodną czyli na stokach o odpowiednim nachyleniu...

Wiadomość z agroFakt.pl

galan99    26

Zanosi się że  program RMG zakup tylko nowe maszyny.Nowy kalkulator ma być podniesiony wyżej wyliczeniach niż było esu. Następnie jak start  z 6 tys to trzeba będzie dobić do 10 tyś  euro i dopiero zwyżka o te 20 %, na uprawach. Dlatego  by łączyć się po kilku uzasadnione tym że małemu gospodarstwu nie jest potrzebna maszyna za 60 tyś nie będzie w pełni wykorzystana.Zanosi się  że mali mają stworzyć takie grupy  producenckie.Start w pojedynkę samemu tęż można . Pozyskałem takie info ale tak może być.

pablo21    26

Dziwny i niezrozumiały wpis wyżej według mnie. Bo jak masz dochód 6 tys euro dochodzisz do 10 bo w tym programie tak trzeba to nie musisz mieć jeszcze jakiegos wzrostu o następne 20% bo już ja miałeś jak z 6 do 10 doszedles.
W małym gospodarstwie maszyna badz maszyny za 60 tys będą nie wykorzystane i to nowe do tego? No raczej się zgodzę z tym bo nic ciekawego za tą kasę nie kupi co pozwolić może na przeskok technologiczny i możliwość konkurowania z większymi wiem bo startowalem od 2ha parę lat temu i jakby nie duży używany ciągnik to nie byłbym tu gdzie jestem teraz w gospodarstwie.
Grupy producentów w Polsce są bardzo ciężkie do stworzenia bo nawet ze wspólnym zakupem nawozów się ciężko dogadać z ludźmi a co mowa wszystko razem sprzedawać i kupować, niestety w Polsce w większości sąsiadów sąsiadowi zazdrości a nie myśli żeby się połączyć tylko raczej żeby konkurować więc to nie wypali może w jakimś małym procencie ale ogólnie program rozwoju małych gospodarstw mogli by dużo lepiej poprowadzić niż tylko nowym sprzętem ale coz to diler ma zyskać nie rolnik.

galan99    26

Przykład  start  z 6 tys to trzeba będzie dobić do 10 tyś  euro i dopiero zwyżka o te 20 %, na uprawach by z automatu stać się gospodarstwem wysoko towarowym i startować w programie MGR  by dalej się rozwijać. Przeważnie pada słowo w kierunku  zakup pola i nasadzenia wieloletnie i magazyny na przechowywanie i pakowanie na sprzedasz. To ma być trafne posunięcie w programie RMG.

pablo21    26

Zgodzę się i nie zgodzę. Bo wydaje mi się że chodzi ci o takie coś. Masz powiedzmy dochód 6 tys euro składasz restrukturyzacje przez biznes plan dochodzisz do 10 tys euro, w tej chwili spełniasz warunki żeby wziąć modernizację o ile jeszcze będą środki bo ich wiele nie ma i wtedy składa się wniosek na modernizację i tam trzeba przedstawić 10 procentowy wzrost od tych 10 tys żeby wywiązać się z biznesplanu. No i kwota modernizacji wtedy jest zmniejszona o 60 tys zł. Czyli wynosi 140 tys.

galan99    26

Dokładnie tak jak napisałeś w tym kierunku ma to wszystko zmierzać. :)

pablo21    26

To teraz się dogadaliśmy :-P ogólnie jakby było wiadome że kasy jest dużo i nie trzeba się spieszyć to można sporo by było pokombinować i jakoś się rozwinąć ale ile będzie chętnych na wszystkie programy tego nie wie nikt ale po tym co pokazał ostatni nabór na mlodego rolnika podejrzewam że chętnych będzie masa.

galan99    26

Chętnych będzie dużo ale nie wszyscy mali dadzą rade to pokonać tak mi się wydaje? 

damianos95    52

W sumie koledzy nigdy nic nie wiadomo jak to w polsce.

Wyjda przpisy krajowe jak przy niskotowarówce czy rentach strukturalnych a komuś cos nie bedzie pasowac i znowy zmiany beda i podnoszenie cisnienia ludziom

Mi tam by to 60tys rozwinać skrzydła ale przy uzywanych maszynach a nie nowych bo to paranoja i porazka

freetaxi    170

Dlatego o ile faktycznie beneficjenci będą mogli wspólnie wnioskować (tym samym będą mieli więcej punktów) to już powoli zaczynam próbować kojarzyć i łączyć tych, którym będę pisał wnioski. 

zaq1987    24

Z tymi nowymi maszynami to bym dyskutował - dotarły domnie informacje, że np. przy MR będzie możliwość zakupu maszyn używanych, nawet starszych niż 5 lat, jednak trzeba czekać na rozporządzenie a narazie nie znalazłem nawet projektu regulującego RMG (dla działań rolnośrodowiskowych, młodego rolnika, ekologii już można znaleźć projekty rozporządzeń na stronach sejmu).

Jeśli chodzi o dostępne środki w ramach MGR to należy pamiętać, że gospodarstwa które wymieniły park maszynowy korzystając ze wsparcia PROW 207-2013 nie mogąw obecnym programie korzystać ze wsparcia na zakuptych maszyn tego samego rodzaju - jest to furtka dla gospodarstw które do tej pory się nie ubiegały o te środki lub dopiero wchodzą na poziom ekonomiczny umożliwiający korzystanie z tej pomocy, między innymi właśnie beneficjenci RMG.

@freetaxi a co poradzisz dla mnie jeśli jestem otoczony "gospodarzami", którzy uważają, że najlepiej by było zlikwidować PROW a tymi środkami podnieść wysokość dopłat bezpośrednich - osobiście jak usłyszałem taki pomysł to się przeraziłem samą myślą jak by takie rozwiązanie wpłynęło na ceny ziemi... nie wspominając już o ewentualnej współpracyz takimi ludźmi. Poza tym jużkiedyś było popularyzowane "zrzeszanie się" w SKR-ach i różnie ludzie reagują na ponowne wprowadzanie rozwiązań tego typu.

Edytowano przez zaq1987

pablo21    26

Właśnie z tym sprzętem używanym jest nieźle zamieszanie narazie ale w projekcie ustawy młody rolnik pisze bardzo wyraźnie ze tylko sprzęt nowy może być kupiony, czy zmienia nie wiadomo ale akurat na to bym nie liczył jesli o młodego rolnika chodzi za duże lobby dilerow.

zaq1987    24

Jakby zmniejszyli nakłady na "lobby" i nieco zeszli z cen nowych maszyn to ludzie sami chętniej by od nich kupowali nowe sprzęty, nawet z własnych środków...

pablo21    26

Nic nie podnieśli to tylko przykładowe dane były. Czytanie ze zrozumieniem nie boli.

Edytowano przez pablo21

zibi80    12

... trochę to dziwne info z „d*py” ...

Jak większość informacji, które pojawiły się tu przez ostatni miesiąc. Żadne nowe fakty, ani przepisy nie weszły w życie od stycznia a z d*py wziętych domysłów i interpretacji 15 stron. Pytam PO CO TO? Nabijacie posty czy jak?

debrzyna    12

A może to z nudów w oczekiwaniu na konkrety Przecież nie musisz tu wchodzić czytać i sie denerwować Pooglądaj jakieś laski w tym czasie i bez stresu dotrwasz do lata 

Edytowano przez debrzyna

damianos95    52

Dla tych co mówia ze z dofinansowania młody rolnik nie mozna kupić uzywanej maszyny

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/mlody-rolnik-moze-kupic-maszyne-starsza-niz-piecioletnia,55472.html

Wiec jesli oni moga dostajac 100tys z czego tylko 70% podlega rozliczeniu to tym bardziej na RMG powinni dać zeby możnabyło kupić uzywane maszyny a nie !!

Debrzna ty akurat takie informacje dajesz, że nic się nie zgadzają jak, masz pisać głupoty i wprowadzać kogoś w błąd to lepiej nie pisz.

zaq1987    24

A może po prostu pozyskuje informacje metodą "nie wprost" - oczekuje właściwych wniosków rzucając błędne hipotezy. ;)  niestety publiczna debata oparta na takiej formie jest nieco irytująca...

@damianos95 Jeszcze pytanie: których naborów dotyczą te zmiany w MR odnośnie maszyn używanych?

Powinna być taka możliwość w restrukturyzacji, ponieważ zmiana kierunku produkcji poprzez zasadnicze zmiany w gospodarstwie (tak restrukturyzację określa zatwierdzony PROW 2014-2020)  przy takiej kwocie i wymogu nowych maszyn w większości  przypadków jest nierealna.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez carmine2812
      CO zrobic jak nie ma cisnienia w pompie olejowej w u 2812????
    • Przez yacenty
      Proszę wszelkie pytania zadawać w tym wątku - poprzedni zamknąłem z powodu olbrzymiej ilości danych w nim zawartych (ponad 300stron informacji)
      Kontynuacja tematu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/6711-w-sprawie-prow/
    • Przez marcin2057
      Witam, od 1980r. dziadek słownie wziął w dzierżawę wszystkie grunty rolne od pana XY bez żadnej umowy i opłacał podatek za całe gospodarstwo, w 1990r. przepisał na mojego ojca całą gospodarkę i ta słowna dzierżawa przeszła na mojego ojca , w 1994 właściciel zmarł, nie miał żadnych dzieci ani żony tylko brata lecz całe gospodarstwo było na pana XY, do tej chwili od 2011r ja użytkuję całe gospodarstwo i nie wiem czy mogę się już starać o zasiedzenie i teraz od czego mam zacząć i jakie to są koszty. Z tego co się dowiedziałem to nie ma żadnego właściciela i spadkobiercy żyjącego.
    • Przez kornas
      Witam. Czy dokładał już ktoś z was do belki opryskowej światła LED w celu poprawy kontroli oprysku bodczas wieczornych i nocnych akcji. Mam samojezdnego berthouda z belką o szerokości 24m i zastanawia mnie jak wyglądało by założenie LEDów z technicznego punktu widzenia i z jakim kosztem trzeba by było się liczyć pozdrawiam!! A bym zapomniał BELKA jest z PRZODU;)