karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

kopin    3789

Bo też myślę o remoncie,ale najpierw bym musiał trochę eternitu zdjąc a w starostwie na razie kasy brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawidos01    86
1 godzinę temu, krismen napisał:

Właśnie sobie sprawdzam konto a tu kasa na koncie 

Gratulacje 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
32 minuty temu, krismen napisał:

jałówki hodowlane wysokocielne za całość

Wchodzę w bydło mięsne  w/g bp. typu Charolaise . Będę zmieniał w bp. na  Limousine bo są tańsze i nie będzie problemu przy wycieleniu?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718
2 minuty temu, kopin napisał:

Bo też myślę o remoncie,ale najpierw bym musiał trochę eternitu zdjąc a w starostwie na razie kasy brak

Możesz zdjąć, złożyć na palecie i czekać aż gmina zabierze. U nas też nędza w gminie i slaabo im to idzie. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
Przed chwilą, ZYLA napisał:

Możesz zdjąć, złożyć na palecie i czekać aż gmina zabierze. U nas też nędza w gminie i slaabo im to idzie. 

Też mi tak powiedzieli.2-3 lata temu nie można było ściągać samemu,bo jak capnęli to zaraz kary,a teraz nasze bogate państwo kasy nie ma to możemy się truć ,nie ma problemu ;-0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
12 minut temu, kopin napisał:

Ile Cię kosztowała utylizacja ,bo co  do zdjęcia to można samemu ale utylizacja to koszt( chodzi mi o wymiane poza RMG oczywiście)

Jeżeli zdejmiesz sam to będziesz miał problem z utylizacją bo firma na tym nie zarobi. Są przepisy. Dzwoniła nawet  do mnie pani po zdjęciu eternitu  w ramach projektu gminnego finansowanego przez Urząd Marszałkowski  z filii Urzędu  Marszałkowskiego z powiatu  i przeprowadzała   wywiad w jakiej formie  odbywała się sama wymiana   itp. i czy i gdzie ................ijak..................w jaki sposób............................. jak zwykle jeden kontroluje drugiego drugi następnego i udają ze coś robią  /............................. a emeryt ledwo zipie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
1 minutę temu, many12 napisał:

Jeżeli zdejmiesz sam to będziesz miał problem z utylizacją bo firma na tym nie zarobi. Są przepisy. Dzwoniła nawet  do mnie pani po zdjęciu eternitu  w ramach projektu gminnego finansowanego przez Urząd Marszałkowski  z filii Urzędu  Marszałkowskiego z powiatu  i przeprowadzała   wywiad w jakiej formie  odbywała się sama wymiana   itp. i czy i gdzie ................ijak..................w jaki sposób............................. jak zwykle jeden kontroluje drugiego drugi następnego i udają ze coś robią  /............................. a emeryt ledwo zipie?

Żaden problem.Mam zdjąć na paletę ,owinąć folią .Wniosek złożyć w starostwie ,jak będzie znowu kasa to przyjadą zabiorą i zutylizują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
11 minut temu, kopin napisał:

Żaden problem.Mam zdjąć na paletę ,owinąć folią .Wniosek złożyć w starostwie ,jak będzie znowu kasa to przyjadą zabiorą i zutylizują 

Zabierze firma która ma uprawnienia i warunki utylizacji. Narobisz się za nic zdejmując  azbest a firma i tak wystawi ci  rachunek na kompleksowy zabieg pokryty pod stolikiem gryzipiórkówej sitwy  za kompleksowy zabieg  - na pewno bez  twojej wiedzy - nie oszukuj  siebie -  tak to się u nas kręci.

Przepisy nie POzwalają nieuprawnionym osobom pracować przy azbeście bez uprzedniego przeszkolenia i bez posiadania odpowiedniego sprzętu typu ubranie ochronne. Proszę zwłócić uwagę i dyscyplinować  niekompetencję tego pracownika w starostwie?

Edytowano przez many12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Tylko czasem, a raczej częściej jest tak że chcesz w określonym terminie robić dach, a oni nie przyjeżdżają na zawołanie. Dlatego czesto firmy dekarskie mają uprawnienia jedynie na zdjęcie. Wydają kwit, ale za to się płaci. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
3 minuty temu, many12 napisał:

Zabierze firma która ma uprawnienia i warunki utylizacji. Narobisz się za nic zdejmując  azbest a firma i tak wystawi ci  rachunek na kompleksowy zabieg pokryty pod stolikiem gryzipiórkówej sitwy  za kompleksowy zabieg  - na pewno bez  twojej wiedzy - nie oszukuj  siebie -  tak to się u nas kręci

No i co w takim razie mądrego radzisz?

Nie wymieniać dachu dopóki nie ma kasy w starostwie tak?

Chyba sie przyzwyczaiłeś przez Agencję do czekania ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

U nas w gminie powiedziano mi że w tym roku mają być jakieś pieniądze na utylizacje i zabiorą ternit musi tylko być zgłoszony,  zdjęty przez dekarza który ma uprawnienia, oraz złożony na palecie i ostreczowany.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
9 minut temu, kopin napisał:

No i co w takim razie mądrego radzisz?

Nie wymieniać dachu dopóki nie ma kasy w starostwie tak?

Chyba sie przyzwyczaiłeś przez Agencję do czekania ;-)

Składać ofertę do firmy upoważnionej do tego rodzaju czynności i czekać na odzew. Wymiana eternitów  na dachach w gospodarstwie to jest zadanie nie starostwa, które może o tym tylko monitować a Urzędu Marszałkowskiego który ma na to kasiorkę nawet z  Projektów Norweskich. Masz u siebie radnego   z UM. to naciskaj go do roboty przed wyborami za pośrednictwem gminy, powiatu,.........osobiście itp.

Poruszyłem ten  tema t na pewnym zebraniu i radny powiatowy

podchwycił dalej do Urzędu Marszałkowskiego - Ci na górze nie wiedzą co dzieje się na dole a taki radny powiatowy ma POdchwycony  temat do wykazania się wyżej?

Edytowano przez many12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

Urząd Marszałkowski nie daje każdemu kasy pośredniczy w tym starostwo które się tym zajmuje.A naciski to sobie można do beczki z kapustą włożyć .Wiesz u nas jest  od palmy w piz.u eternitu,u nas  strzech już było mało jak ja się urodziłem  ;-)

To ze temat ktoś podchwycił to jeszcze nic nie znaczy,u nas podchwycony temat kanalizy jest od 20 lat i już już blisko

Edytowano przez kopin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
2 minuty temu, kopin napisał:

Urząd Marszałkowski nie daje każdemu kasy pośredniczy w tym starostwo które się tym zajmuje.A naciski to sobie można do beczki z kapustą włożyć .Wiesz u nas jest  od palmy w piz.u eternitu,u nas  strzech już było mało jak ja się urodziłem  ;-)

Nikt palcem nie ruszy w twoim interesie jeżeli sam się nie wychylisz i nie proś  tylko zacznij żądać bo ci się należy i basta. Jeszcze raz POwiadam, gminy pisza projekty na utylizację eternitu na swoim terenie do  Urzedów Marszałkowskich bo tylko one mają  na to finansową pulę  - ewentualnie do  Wojewódzkie Urzędu Ochrony Środowiska - to jest jeden dial - musisz to rozgryść a nie sam babrać się w azbeście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

I co z tego że piszą,u nas w zeszłym roku dostali 780 tyś,wniosków było na ponad milion, więc jeszcze na ten rok będą przesunięte,a czy kasa w tym roku b edzie to już od pisu zależy bo wiadomo że z Marszałkami i samorządami się nie lubią

Co miałem to już sie dowiedziałęm ,a wywodami nie mamy co tematu RMG zaśmiecać

Edytowano przez kopin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicher821    40

U nas tu w lubelskim było ostatnio głośno w lokalnych mediach odnośnie tego eternitu że ktoś zdjął na własną rękę eternit, zgłosił to do gminy i czekał 2 lata (słownie dwa lata) aż ktoś się zlituje i zabierze to. Ale po mękach podobno się udało.

A co do dofinansowania wymiany pokryć dachowych z eternitu na coś bardziej ekologicznego dowiadywałem się ostatnio w związku z naborem na Modernizację i może to być zrealizowane pod kilkoma warunkami, a mianowicie.

Budynek musi być stać na działce której jesteśmy właścicielami, nie może być to własność żony/męża. Pomimo braku rozdzielności majątkowej.

Budynek ten będzie wykorzystywany do utrzymania zwierzątek (obora, chlewnia, kurnik, stajnia) bądź płodów rolnych w całości. Nie można tam trzymać np. w części zboża a w części maszyn czy pszczół luzem ;))

Ale tak jest w modernizacji, nie wiem czy w restrukturyzacji obowiązują te same zasady.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
3 minuty temu, Wicher821 napisał:

U nas tu w lubelskim było ostatnio głośno w lokalnych mediach odnośnie tego eternitu że ktoś zdjął na własną rękę eternit, zgłosił to do gminy i czekał 2 lata (słownie dwa lata) aż ktoś się zlituje i zabierze to. Ale po mękach podobno się udało.

A co do dofinansowania wymiany pokryć dachowych z eternitu na coś bardziej ekologicznego dowiadywałem się ostatnio w związku z naborem na Modernizację i może to być zrealizowane pod kilkoma warunkami, a mianowicie.

Budynek musi być stać na działce której jesteśmy właścicielami, nie może być to własność żony/męża. Pomimo braku rozdzielności majątkowej.

Budynek ten będzie wykorzystywany do utrzymania zwierzątek (obora, chlewnia, kurnik, stajnia) bądź płodów rolnych w całości. Nie można tam trzymać np. w części zboża a w części maszyn czy pszczół luzem ;))

Ale tak jest w modernizacji, nie wiem czy w restrukturyzacji obowiązują te same zasady.

 

Z tego wniosek, że jest duża możliwość POzbycia się eternitu w kolejnym naborze Restrukturyzacji Małych Gospodarstw POd warunkiem, że się tego chce? bo niektórzy wolą nakupić sprzętu i szpanować PO wsi wielkim traktorzyskiem a na gospodarstwie  i w obejściu ciemnota?  Dla mnie najważniejszym celem jest wytapetowanie kostką swojego gospodarstwa i nie szpanowanie po wiosce tylko dla własnej wygody i miłego wizerunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
3 minuty temu, many12 napisał:

Z tego wniosek, że jest duża możliwość POzbycia się eternitu w kolejnym naborze Restrukturyzacji Małych Gospodarstw POd warunkiem, że się tego chce? bo niektórzy wolą nakupić sprzętu i szpanować PO wsi wielkim traktorzyskiem a na gospodarstwie  i w obejściu ciemnota?  Dla mnie najważniejszym celem jest wytapetowanie kostką swojego gospodarstwa i nie szpanowanie po wiosce tylko dla własnej wygody i miłego wizerunku?

Każdy robi co mu pasuje i co uważa za słuszne  w swoim gospodarstwie.My tutaj tylko piszemy i dzielimy się informacjami jakie mamy jeśli ktoś ma pytanie

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    585

Nie można ograniczyć się tylko do wymiany eternitu , bo tak sprytnie jest to wszystko skonstruowane ,że bez realnej inwestycji w sprzęt , uprawy lub hodowlę nie da się nazbierać wymaganych punktów. Dodatkowo w jakiś sposób należy wypracować wymagany wzrost przelicznika .

Zastanawiam się ile osób jakie złożyło wnioski o kasę na RMG , robiło kalkulację ile to rzeczywiście im zostanie z tych 60 tys.

Edytowano przez andrzej78
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
13 minut temu, andrzej78 napisał:

Nie można ograniczyć się tylko do wymiany eternitu , bo tak sprytnie jest to wszystko skonstruowane ,że bez realnej inwestycji w sprzęt , uprawy lub hodowlę nie da się nazbierać wymaganych punktów. Dodatkowo w jakiś sposób należy wypracować wymagany wzrost przelicznika .

Zastanawiam się ile osób jakie złożyło wnioski o kasę na RMG , robiło kalkulację ile to rzeczywiście im zostanie z tych 60 tys.

Sprecyzuj to pytanie ile zostanie

Zostanie po czym bo tak to ująłeś że przynajmniej ja nie wiem o czym myślisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawidos01    86
7 godzin temu, kopin napisał:

Sprecyzuj to pytanie ile zostanie

Zostanie po czym bo tak to ująłeś że przynajmniej ja nie wiem o czym myślisz

No ja tez zbytnio nie rozumiem co zostanie ja mam przeszlo 60 tys na maszyny jeszcze ze swoich trzeba dolozyc to tez teraz bede musial policzyc czy cos mi tam jak to napisales ZOSTANIE moze mam zly kalkulator i cis tu nie wychodzi :DxD

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718
8 godzin temu, andrzej78 napisał:

Nie można ograniczyć się tylko do wymiany eternitu , bo tak sprytnie jest to wszystko skonstruowane ,że bez realnej inwestycji w sprzęt , uprawy lub hodowlę nie da się nazbierać wymaganych punktów. Dodatkowo w jakiś sposób należy wypracować wymagany wzrost przelicznika .

Zastanawiam się ile osób jakie złożyło wnioski o kasę na RMG , robiło kalkulację ile to rzeczywiście im zostanie z tych 60 tys.

Eternit jest punktowany i da się na nim samym uzbierać punktów. Prędzej niż na maszynach, choć też niektóre są punktowane. Takie inwestycje nie przynoszą wzrostu, ale też nie muszą. Lecz czasem są konieczne by wejść lub rozwinąć jakiś rodzaj inwestycji. Jeśli przykladowo wchodzę w uprawę ziemniaka to dla spójności BP kupuję sortownik i obsypnik. I choć sortownik kosztował tyle co nieduża przyczepa, nie było żadnych zastrzeżeń co do jego zakupu ze strony agencji. 

Mozna też kupić przykladowo jałówki hodowlane i za jednym zamachem wydać kasę i wykazać bezposrednio wzrost. Można kupić cielaki za swoje, wydać kasę na maszyny i też będzie wzrost wielkości ekonomicznej na sztukach. Możliwości jest wiele. 

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, andrzej78 napisał:

Nie można ograniczyć się tylko do wymiany eternitu , bo tak sprytnie jest to wszystko skonstruowane ,że bez realnej inwestycji w sprzęt , uprawy lub hodowlę nie da się nazbierać wymaganych punktów. 

Oczywiście, że się da. Każda sytuacja jest inna, realny przykład: 5 pkt - wzrost dochodowości do 20 000 euro, 3 pkt wiek, 5 pkt wykształcenie. I już jest 13, więc wtedy ani inwestycje nie mają znaczenia, ani nie trzeba się do niczego dodatkowo zobowiązywać. Oczywiście takich przypadków będzie pewnie mało, ale się da :P 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
2 godziny temu, ZYLA napisał:

Eternit jest punktowany i da się na nim samym uzbierać punktów. Prędzej niż na maszynach, choć też niektóre są punktowane. Takie inwestycje nie przynoszą wzrostu, ale też nie muszą. Lecz czasem są konieczne by wejść lub rozwinąć jakiś rodzaj inwestycji. Jeśli przykladowo wchodzę w uprawę ziemniaka to dla spójności BP kupuję sortownik i obsypnik. I choć sortownik kosztował tyle co nieduża przyczepa, nie było żadnych zastrzeżeń co do jego zakupu ze strony agencji. 

Mozna też kupić przykladowo jałówki hodowlane i za jednym zamachem wydać kasę i wykazać bezposrednio wzrost. Można kupić cielaki za swoje, wydać kasę na maszyny i też będzie wzrost wielkości ekonomicznej na sztukach. Możliwości jest wiele. 

 

A czy ktoś na forum przerabiał taki temat aby kupić ziemię od ojca i tym samym wykazać wzrost na gruntach które się kupi? Agencja sama pisze na stronie ze nie wnika kto od kogo kupuje Jakieś rady w tym temacie?

Mam też takie pytanie - obecnie hoduję bydło mięsne ale nie mam własnych budynków - jeśli w roku docelowym wpiszę bydło to czy Agencja uzna to że trzymam je w budynku który nie należy do mnie? Obecnie można wykazać wzrost na uprawach na gruntach dzierżawionych a co jeśli chodzi o budynki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj