karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Jula28    0

Dzień dobry, mam takie pytanie w jaki jeszcze inny sposób można udokumentować to 25 % przychodu z gospodarstwa czy np. jakimiś fakturami ze sprzedaży plonow itd? Czy tylko dopłaty się licza? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jula28    0
24 minuty temu, masa24 napisał:

A kto powiedział ze licza się dopłaty ?

No właśnie ktoś wcześniej pisal o tych dopłatach i się zdziwiłam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Jula28 napisał:

Dzień dobry, mam takie pytanie w jaki jeszcze inny sposób można udokumentować to 25 % przychodu z gospodarstwa czy np. jakimiś fakturami ze sprzedaży plonow itd? Czy tylko dopłaty się licza? 

Masz dwie opcje liczenia. Albo przychód liczony z powierzchni upraw w gospodarstwie albo dochód liczony z hektarów przeliczeniowych 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Mi powiedzieli ze najlepiej na podstawie wniosku z dopłat.dlatego każą siać slonecznik żeby zwiększyć dochod.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jula28    0
9 godzin temu, sobczakkatarzyna napisał:

Masz dwie opcje liczenia. Albo przychód liczony z powierzchni upraw w gospodarstwie albo dochód liczony z hektarów przeliczeniowych 

A przychod z upraw liczony jest w jakimś przeliczniku? Czy jak to wygląda?

7 godzin temu, Mark252a napisał:

Mi powiedzieli ze najlepiej na podstawie wniosku z dopłat.dlatego każą siać slonecznik żeby zwiększyć dochod.

Slonecznik to chyba żeby zwiększyć ta rentowność gospodarstwa do 13tys Euro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

No ale jakby nie było,trzeba posiać ten slonecznik żeby zwiększyć tą rentowność do pewnego poziomu w roku wyjść owym a później w roku docelowym,25 % przychodu ma być z gospodarstwa.Licza to na podstawie wniosku o dopłaty bo każda uprawa ma przelicznik.Mozna posiać  hektar slonecNika i spełnić te sztuczne wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    101

25% to raczej tylko w roku wyjściowym ma być, a nie docelowym ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4

Mam wrażenie, że tam nikt nie ogarnia tych programów. Dzwonię na infolinię - uzyskuje informację, że dochód z ha przeliczeniowych mogę zsumować z kwotą dopłat bezpośrednich i faktur ze sprzedaży bydła - mówię fajnie, mam 28% dochodu z tego uzyskanego na etacie. U regionalnego dowiaduje się, że tylko ha przeliczeniowe + ewentualnie sprzedaż z działów specjalnych. To jak funkcjonuje ARIMR to jest hit. W żadne słoneczniki nie będę się bawił - kontrole w tym roku z tego co usłyszałem będą bardzo nasilone pod tym kątem tak btw. Szybciej uzyskam pewnie odpowiedź tu na forum - czy faktury ze sprzedaży bydła i bezpośrednie mogę podpiąć pod przeliczeniowe jeżeli chodzi o dochód czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrarmrc    88
Napisano (edytowany)

@db09

Jest rozporządzenie ....

działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych;

2)   jego:

a) dochody z rolnictwa - stanowią co najmniej 25% jego wszystkich dochodów lub

b) przychody z rolnictwa - stanowią co najmniej 25% jego wszystkich przychodów.

4. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1)   dochodach z rolnictwa - należy przez to rozumieć:

a) dochody z pracy w gospodarstwie obliczone na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych wchodzących w skład tego gospodarstwa stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem rolnym, ustalonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333), oraz wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłoszonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy, lub

b) dochody uzyskane z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy;

2)   przychodach z rolnictwa - należy przez to rozumieć kwotę stanowiącą równowartość wyrażoną w złotych wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Edytowano przez agrarmrc
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4
5 minut temu, agrarmrc napisał:

@db09

Jest rozporządzenie ....

działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych;

2)   jego:

a) dochody z rolnictwa - stanowią co najmniej 25% jego wszystkich dochodów lub

b) przychody z rolnictwa - stanowią co najmniej 25% jego wszystkich przychodów.

4. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1)   dochodach z rolnictwa - należy przez to rozumieć:

a) dochody z pracy w gospodarstwie obliczone na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych wchodzących w skład tego gospodarstwa stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem rolnym, ustalonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333), oraz wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłoszonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy, lub

b) dochody uzyskane z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy;

2)   przychodach z rolnictwa - należy przez to rozumieć kwotę stanowiącą równowartość wyrażoną w złotych wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

czytałem to tylko co mi po tym, jak na infolinii klepią co innego. Jaki kurs euro liczyć w przypadku obliczania SO, aktualny dzienny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Mi powiedzieli ze 25 % ma być z gospodarstwa.A te 25 % liczone jest tylko z wniosku o dopłaty.Zadnych faktur.

No i w okresie docelowym też jest liczone na podstawie tego co bd składane we wniosku o dopłaty.

Dlatego niby każą siać slonecznik bo liczą tylko z wniosku o doplaty.Ale sam już nie wiem czy to takie proste i oczywiste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
Napisano (edytowany)
24 minuty temu, db09 napisał:

ahh no tak, regulamin forum 😂 masakra te arimrowe warunki - pewnie ponad połowa tylko kombinuje jak tylko obejść te chore punkty, a to siejąc słonecznik, a to dzieląc gospodarstwo.

Nie umiesz znaleźć informacji jak liczony jest dochód a masz wtyki i wiesz ze będą nasilone kontrole ? Dobre 

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4
3 minuty temu, Mark252a napisał:

Mi powiedzieli ze 25 % ma być z gospodarstwa.A te 25 % liczone jest tylko z wniosku o dopłaty.Zadnych faktur.

No i w okresie docelowym też jest liczone na podstawie tego co bd składane we wniosku o dopłaty.

Dlatego niby każą siać slonecznik bo liczą tylko z wniosku o doplaty.Ale sam już nie wiem czy to takie proste i oczywiste.

Ja to widzę tak:

- dochód -  uzyskany z gospodarstwa rolnego to ten obliczony na podstawie ha przeliczeniowych + ewentualna sprzedaż z działów specjalnych

- przychód - na podstawie wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Żadnych faktur ze sprzedaży bydła czy dochodu z dopłat bezpośrednich nie możemy podpiąć pod żadne z powyższych.

Ja teraz siedzę i się głowie bo SO wychodzi mi 23-24% przychodu z etatu.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Przychod to so liczone z upraw , dochód to hektary przeliczeniowe i dochód z działów specjalnych . Tyle na ten temat. Nie trzeba obdzwaniac pół polski tylko przeczytać rozporządzenie jak zabierasz się do samodzielnego zrobienia wniosku lub poczytać ten temat 

Kurs 4,0285

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4
Przed chwilą, masa24 napisał:

Nie umiesz znaleźć informacji jak liczony jest dochód a masz wtyki i wiesz ze będą nasilone kontrole ? Dobre 

Nie mam żadnych wtyków człowieku - dowiedziałem się w arimr regionalnym, że będą ścigać takich kombinatorów ;) jak teraz co drugi sieje słonecznik 🤣🤣🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Nie musisz dziękować bylebyś znowu mnie nie zj***l za pomoc 

To nie jest żadne kombinowanie, uprawa jak kazda .

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4
Przed chwilą, masa24 napisał:

Przychod to so liczone z upraw , dochód to hektary przeliczeniowe i dochód z działów specjalnych . Tyle na ten temat. Nie trzeba obdzwaniac pół polski tylko przeczytać rozporządzenie jak zabierasz się do samodzielnego zrobienia wniosku lub poczytać ten temat 

Kurs 4,0285

Kurs 4,0285 jak teraz euro 4,65 🤣 paranoja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Słuchaj , ja ci mówię jaki kurs jest brany w Bp , wiesz lepiej to licz po 4,6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4
Przed chwilą, masa24 napisał:

Nie musisz dziękować bylebyś znowu mnie nie zj***l za pomoc 

To nie jest żadne kombinowanie, uprawa jak kazda .

Nie no pewka, żadne kombinowanie 😅 99% osób nigdy nie majacych nic do czynienia ze słonecznikiem nagle decyduje się na tę uprawę. Jasna sprawa, że nie ma tu mowy o naciąganiu rzeczywistości pod spełnienie warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Bez tego słonecznika jakies 80 % wniosków nie spełniłoby wymogów czy to na wejście do programu czy na osiągniecie wzrostu 10 000 euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słonecznik nie jest dla kombinatorów, słonecznik jest zgodny z rozporządzeniem i tyle w temacie. Lepiej zasiać 0,50 ha słonecznika niż np 0,5 ha aksamitki.

Ustawodawca sam dopuścił do uprawy słonecznik. A w polski prawie co nie jest zakazane jest dozwolone. Kontrole były , są i będą. Nie wiem poco takie rzeczy pisać, chyba że tylko z nudów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj