karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Grzechooo    788
KlimekPL napisał:

Taką zaufaną osobę bym miał bez problemu tylko jak wtedy ma udowodnić, że minimum 25% jej dochodów to dochody z rolnictwa jeżeli jeszcze dodatkowo pracuje na etacie i przykładowo zarabia 3200 netto z takim wpływem na konto?

Jak składa wnioski o dopłaty to ma przychód z rolnictwa i na podstawie tych dopłat jest obliczany dochód z gospodarstwa, jak pracuje na etacie to do urzędu skarbowego raz w roku składa się zeznanie podatkowe. I na tej podstawie US wystawia zaświadczenie o Dochodach/przychodach z poprzedniego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
Napisano (edytowany)

Witam. Może troszkę nie w temacie ale to chyba najlepsze miejsce aby o to spytać. Czy w ramach pomocy de minimis mogę otrzymać dotację na jakieś inwestycje w gospodarstwie ? Sprawdzam sobie na stronie o pomocy de minimis i zainteresowała mnie pomoc D1 czyli 

Pomoc de minimis w rolnictwie udzielana zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9) która jest udzielana w formie bezzwrotnej dotacji.

 

Edytowano przez Miran

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    158

Nie to że komuś żałuję ale radzę przeczekać ten rok i ewentualnie składać w 2023 jak będzie 100tys. U mnie mają dojechać jutro maszyny ale sprawdzałem po olx ceny i znów po kilka tysięcy w górę, brak słów już na tą sytuację 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Bardzo możliwe że kwota wzrośnie w 2023, ale razem z nią wzrosną wymagania programu. Teraz liczy się struktura zasiewów, w przyszłości kwoty przychodu z faktycznej sprzedaży czyli min. wykazanie wzrostu ekonomicznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Teraz jest ten wymóg który mówi że nie może skorzystać ktoś kto brał młodego rolnika z naboru 2007-2013. Myślicie że to zniosą w przyszłym naborze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039
15 godzin temu, Miran napisał:

Witam. Może troszkę nie w temacie ale to chyba najlepsze miejsce aby o to spytać. Czy w ramach pomocy de minimis mogę otrzymać dotację na jakieś inwestycje w gospodarstwie ? Sprawdzam sobie na stronie o pomocy de minimis i zainteresowała mnie pomoc D1 czyli 

Pomoc de minimis w rolnictwie udzielana zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9) która jest udzielana w formie bezzwrotnej dotacji.

 

musisz znalezc to rozporzadzenie i zobaczyc jak to wyglada.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
Napisano (edytowany)

Mam ciekawy przypadek: załóżmy, że całość premii wydana na ziemię rolną. Powiedzmy rolnik kupił kilka działek łącznie 1,5ha x 35tys = 52,5tys. Czy jeśli rolnik nie zgłosi jednej z tych działek o powierzchni 10 arów  do dopłat (bo na przykład nie spełnia wymogów) to będzie to jakiś problem? Bez tej działki i tak spełni wymóg zakupu gruntów za kwotę minimum 48 tys bo kupował grunty w cenie 35tys za ha czyli odejmie mu się działka o wartości 3,5tys zł. Łącznie 52,5-3,5=49. 

Mieliście taki przypadek? Po prostu na akcie notarialnym jest kilka działek i teraz jedna z nich nie nadaje się do zgłoszenia do płatności obszarowych. 

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Powinien rozliczyć się z 60tys. Co tam jeszcze uwzględniłeś? 

A te 10 arów to teren podmokły? Zalany? Jeśli tak to można zgłosić do dopłat w tym nowym pakiecie 9.

Ale teoretycznie masz rację trzeba 80% przeznaczyć na zakup ziemi - nowe środki trwałe a  pozostałe 20% premii może zostać rozliczone poprzez zakup środków do produkcji.

Precyzyjnie odpowiem jutro postaram się 😏

Edytowano przez Ceres2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Słonecznik zasiany, rządki co 60. Opryskany, podlany, zobaczymy co będzie. Długo ta roślina wschodzi? 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
11 godzin temu, Ceres2 napisał:

Powinien rozliczyć się z 60tys. Co tam jeszcze uwzględniłeś? 

A te 10 arów to teren podmokły? Zalany? Jeśli tak to można zgłosić do dopłat w tym nowym pakiecie 9.

Ale teoretycznie masz rację trzeba 80% przeznaczyć na zakup ziemi - nowe środki trwałe a  pozostałe 20% premii może zostać rozliczone poprzez zakup środków do produkcji.

Precyzyjnie odpowiem jutro postaram się 😏

Tak 60 ale skupiam się tylko na tej cześci za którą trzeba kupić środki trwałe czyli 48 tys. Mi chodzi o to że na jednym akcie notarialnym jest zakup kilku działek i ten akt dokumentuje wydanie premii na ziemię rolną a później jedna z tych działek nie będzie użytkowana rolniczo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozmawiałam z płatnością i nie widzą problemu. Wskazujesz  te za premie + ksero aktu za potwierdzeniem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344
Dnia 9.05.2022 o 21:43, Ceres2 napisał:

Powinien rozliczyć się z 60tys. Co tam jeszcze uwzględniłeś? 

A te 10 arów to teren podmokły? Zalany? Jeśli tak to można zgłosić do dopłat w tym nowym pakiecie 9.

Ale teoretycznie masz rację trzeba 80% przeznaczyć na zakup ziemi - nowe środki trwałe a  pozostałe 20% premii może zostać rozliczone poprzez zakup środków do produkcji.

Precyzyjnie odpowiem jutro postaram się 😏

Wg mnie pakiet 9 dotyczy działek które są uzytkami , a nie ze dotychczasowe nieużytki zgłosimy i będzie Ok. Ale mogę się mylić 

Dnia 9.05.2022 o 08:38, marluk napisał:

Mam ciekawy przypadek: załóżmy, że całość premii wydana na ziemię rolną. Powiedzmy rolnik kupił kilka działek łącznie 1,5ha x 35tys = 52,5tys. Czy jeśli rolnik nie zgłosi jednej z tych działek o powierzchni 10 arów  do dopłat (bo na przykład nie spełnia wymogów) to będzie to jakiś problem? Bez tej działki i tak spełni wymóg zakupu gruntów za kwotę minimum 48 tys bo kupował grunty w cenie 35tys za ha czyli odejmie mu się działka o wartości 3,5tys zł. Łącznie 52,5-3,5=49. 

Mieliście taki przypadek? Po prostu na akcie notarialnym jest kilka działek i teraz jedna z nich nie nadaje się do zgłoszenia do płatności obszarowych. 

To jest dobre pytanie , wg mnie do rozliczenia powinny wejść wszystkie działki które wg wypisu z rejestru gruntów są uzytkami rolnymi , tym bardziej ze nie masz obowiazku składania dopłat . Ale teoretycznie jakiś jelop może zarzucić ze to nieużytek .  Ewentualnie jak przekraczasz 48 tys bez tej działki to podasz areał do zakupu bez tej działki w bp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Jaki wpisujecie plon główny z hektra w uprawie słonecznika kwiaty ozdobne w uprawie polowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
Dnia 10.05.2022 o 08:28, drobny napisał:

Czym pryskałeś?

Pendimentalina, Bandur i commandu setka. Zostało mi po fasoli, zobaczymy. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondominium    84
Dnia 8.05.2022 o 18:42, raven18 napisał:

Nie to że komuś żałuję ale radzę przeczekać ten rok i ewentualnie składać w 2023 jak będzie 100tys. U mnie mają dojechać jutro maszyny ale sprawdzałem po olx ceny i znów po kilka tysięcy w górę, brak słów już na tą sytuację 

teraz to bez sensu mniej o 40 tysięcy to raz, a dwa kto wie co będzie za rok, na wschodzie powstanie "niebiańska jerozolima" o której mówiono w 2012 roku że powstanie w 2022 na terach aktualnie objętych wojną i może sytuacja się uspokoi na rynku 

Dnia 8.05.2022 o 18:51, Roxer napisał:

Bardzo możliwe że kwota wzrośnie w 2023, ale razem z nią wzrosną wymagania programu. Teraz liczy się struktura zasiewów, w przyszłości kwoty przychodu z faktycznej sprzedaży czyli min. wykazanie wzrostu ekonomicznego

jeśli to bedzie jak w modernie z GVA, to będzie jeszcze prościej, siano sprzedawane sąsiadowi, wydajności maksymalne dzięki realizacji operacji i hejo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koval103    5

Wiecie może jak wygląda sprawa kiedy wnioskodawca zmniejszy swoje gospodarstwo względem roku poprzedniego?
To znaczy będę za ojca składał dopłaty w tym roku na większość gruntów, a jemu zostawiłbym kilka hektarów aby kwalifikował się do premii. Przepisanie tej większości gruntów notarialnie nastąpi w tym roku, ale muszę zoorientować się jak rozegrać sprawę z dopłatami, ponieważ w obecnym naborze chciałbym złożyć też na młodego rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
Dnia 11.05.2022 o 05:44, masa24 napisał:

Wg mnie pakiet 9 dotyczy działek które są uzytkami , a nie ze dotychczasowe nieużytki zgłosimy i będzie Ok. Ale mogę się mylić 

To jest dobre pytanie , wg mnie do rozliczenia powinny wejść wszystkie działki które wg wypisu z rejestru gruntów są uzytkami rolnymi , tym bardziej ze nie masz obowiazku składania dopłat . Ale teoretycznie jakiś jelop może zarzucić ze to nieużytek .  Ewentualnie jak przekraczasz 48 tys bez tej działki to podasz areał do zakupu bez tej działki w bp

Do rozliczenia oczywiście powinny wejść wszystkie działki ale SO z tej konkretnej działki nie może być policzone bo nie jest ona użytkowana rolniczo. W tym przypadku areał bez tej działki przekracza 48 tys więc wydaje się być ok. Właściwie tutaj trzeba postawić pytanie co z użytkiem rolnym który nie jest zgłaszany do dopłat? Moim zdaniem taka działka nie może być uznana bo rolnik nie spełnia obowiązku prowadzenia działalności rolniczej na takiej działce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

WG jeżeli wg wypisu jest to użytek i w rzeczywistości jest to np podmokła laka która nie jest zgłaszana to powinna wejść mimo ze nie jest w dopłatach . Ale mam sprawę ze wg wypisu jest użytek a rosną tam stare drzewa😊i co teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4
Napisano (edytowany)

Odnosnie tego słoncznika, to jak to jest z kontrolą z armir ?sprawdzaja czy został sprzedany?,bo nie ma wymog okazania faktur ze sprzedazy  za dana uprawe,wielkosc liczą tylko z dopłat ile jest zasiane.Przeciez mozna posiac nawet i hektar,a co jesli grad wybije lub nie bedzie  zbytu? jak to jest z ta kontrolą pozniej tego.?

Edytowano przez Mark252a
błędy ortograficzne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Liczy się powierzchnia na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

aha,kobieta ktora pracuje w doradzctwie rolinczym bardzo mi odradza tego typu uprawy twierdzac ze a co pan zrobi jak bd kontrola z armir? no ale wlasnie oni nie wymagaja  za to faktur,posiane posiane i tyle. tak? miał ktos moze juz z tym słonecznikiem jakas kontrole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

W mojej okolicy wszyscy doradcy proponują słonecznik. Też mam podany, od następnego roku sieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    158

Dla znajomych proponowali ziemniaki albo krowy mleczne ...😎 Jakby mi zaproponowali krowy to bym uciekał i patrzył czy nie gonią 🙃

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik039    137
13 godzin temu, Mark252a napisał:

aha,kobieta ktora pracuje w doradzctwie rolinczym bardzo mi odradza tego typu uprawy twierdzac ze a co pan zrobi jak bd kontrola z armir? no ale wlasnie oni nie wymagaja  za to faktur,posiane posiane i tyle. tak? miał ktos moze juz z tym słonecznikiem jakas kontrole?

Z tego ci mi wiadomo to potrzebna jest faktura sprzedaży ale zawsze można poszukać jakiegoś najwyższego slonecznika i czekać na wiatry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj