karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

many13    621
1 godzinę temu, masa24 napisał:

Dzięki - znaczy się sieję więcej łubinu dla urzyżnienia hektarów przy drogim nawozie i rezygnuję z hodowli opasów ze względu na drogą paszę a w wyremontowanej oborze z junijne srebrniki wstawiam więcej kogutów bo jakaś zwierzyna musi być. Za roczek trzeba będzie się pożegnać z hodowlą zwierząt a oborę adoptować ukraińcom i inkszej napływowej nacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162

Tam chyba było 1200zł za przyjęcie pod dach Ukraińca, zmieniaj kierunek na schronisko, kupuj materace i ogłaszaj na fb, jeszcze może dostaniesz dotację na działalność pozarolniczą :D  

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    101
23 godziny temu, ravoj napisał:

Macie jakiś namiar na ten słonecznik, nie chce kupować w ciemno a ktoś tu na pewno kupował w sieci to pewnie wie co i jak. Kilogram na papier (na wszelki wypadek) a kilogram bez papiera:) liczyłem na Was, że ktoś ma do odsprzedania, ale widać nie takie proste go łuskać. 

Odszukam fakturę i dam Ci namiar. Pamiętam, że w Krakowie gość ma sklep. Wszystko elegancko załatwione. Ja go na olx znalazłem. Na ten rok sobie nałuskałem bo trzymałem na nasiona, ale pogoda była średnia i sporo było zgnitych, spleśniałych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many13    621
3 godziny temu, raven18 napisał:

Tam chyba było 1200zł za przyjęcie pod dach Ukraińca, zmieniaj kierunek na schronisko, kupuj materace i ogłaszaj na fb, jeszcze może dostaniesz dotację na działalność pozarolniczą :D  

Kiedyś interesowała mnie agroturystyka. Agencja  organizowała 3-y dniowy kurs z kwaterunkiem w hotelu zakończony papierkiem. Zrobiłem nawet sobie witrynkę z agroturystyki z opisem atrakcji gospodarstwa i okolicy.  Chyba dam se siana za długo grzebię w tym piasku  -  trzeba będzie zmienić branżę  a przy tym nierządzie  nastawiać się na spotkanie z Putinkiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panowie mam kilka pytań odnośnie restrukturyzacji małych gospodarstw jeśli ktoś jest wstanie udzielić mi odpowiedzi to będę bardzo wdzięczny.

Nie prowadzimy gospodarstwa jakoś intensywnie, można powiedzieć że jestem amatorem pracy na roli. Mamy coś ponad koło 2h które jest na mamę, reszta jest na pradziadka i weszła w tym roku dzierżawa 40a na "gębę".

Dzwoniłem do Pani która pisze takie wnioski i taka przyjemność 1200 netto to dużo mało czy normalnie?

Teraz do istotnych pytań. Dotacja była  by brana na mamę a u niej na pewno nie wyjdzie dochód z rolnictwa na poziomie 25 procent czyli ta Pani coś mi tłumaczyła że trzeba   liczyć w jakiś inny sposób i teraz jeszcze zasiać coś co by podniosło wartość gospodarstwa i wgl sprawdzić czy byśmy się na to łapali ale zakładając że tak to chciałbym iść po najmiejszej linii oporu czyli ten sławny słonecznik. I tu jest pytanie w jaki sposób trzeba wykazać ten wzrost wartości gospodarstwa? Czy to trzeba wgl zbierać ten słonecznik i potem wykazać fakturę na sprzedaż nasion? Czy po prostu co roku wystarczy siać coraz większy areał? Czy wgl trzeba coś sprzedać z gospodarstwa na fakturę? Była by możliwość sprzedaży pszenżyta, grochu, facelii bo ten słonecznik to chyba cięzko zebrać. Ta Pani mi właśnie powiedziała, że trzeba mieć potem faktury na sprzedaż. 

Ciągnik to c360 i wykorzystałbym te pieniądze na zakup maszyn jakichś.

Pozdrawiam 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Nie trzeba mieć faktur na sprzedaż jak nie ma pkt za przygotowanie do sprzedaży . Przejrzyj dokładnie ten temat , znajdziesz swoje odpowiedzi . Ceny od 500 zł do 6000

Zbliża sie nabor  i nasuwa mi sie pewna refleksja. Troche nie rozumiem takich osob jak powyzej.. Jezeli ja myslalbym o skorzystaniu z programu to mam dwie mozliwosci:

1. ide do firmy, osoby ktora zrobi mi to odplatnie. wtedy zadaje pytania tam.  w 80  %  pewnie cos ta osoba pomiesza ale lepiej czy gorzej doprowadzi sprawe do konca

2. Robie sam. Poswiecem czas na lekture rozporzadzenia, czytam caly ten temat.   A nie co rok te same pytania , zero wkladu od siebie. Chce sie pieniazkow ale wlasnego czasu poswiecic to juz nie, lepiej innym go marnowac.  ten temat to skarbnica wiedzy, wystarczy przeczytac

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1657

U mnie w zeszłym roku jak robiłam wniosek to ceny sporządzenia od 1000 w górę. Pseudo doradcy idą na łatwiznę i taniej liczą a później męka tylko i poprawki. Jak się nie chce samemu to trzeba na kogoś porządnego wydać kasę. Bo 100 czy 200 złotych na sporządzeniu wniosku to mała różnica jak się co chwila robi poprawki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
20 minut temu, malaczarna napisał:

. Pseudo doradcy idą na łatwiznę i taniej liczą a później męka tylko i poprawki. Jak się nie chce samemu to trzeba na kogoś porządnego wydać kasę.

nieprawda. mi prowadzi niedrogi Gościo i pięknie mi to prowadził i prowadzi nadal. nie zawsze tylko drogo może być dobrze. są też normalni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Każdy ocenia swoją pracę ile jest warta. Dla kogoś 600 zł, dla innej osoby będzie to 1200 zl dla kogoś innego 4000zl. Temat był już nie raz poruszany. Doradcy nie zmuszają wnioskodawców żeby u nich robili wnioski. To wnioskodawca wybiera doradcę. 

Najgorsze jest to że ludzie nie mają taktu i potrafią dzwonic po 23 godzinie. Miałem telefon o 2 w nocy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many13    621

Jeżeli masz ciągnik to już jesteś na wygranej pozycji. Cena jest średnia. Gdy startowałem to była 2400 dlatego się przyłożyłem i biznesplana sam zrobiłem. Najgorsze początki. Ściągnąć z interneta plik bp w Exselu i go uruchomić - ktoś musi Ci pomóc - można nawet i na forum tylko zadawaj  konkretne pytania. Czy mama jest na Krus-ie. Proponuję wejść w króliki (jedna samica 152 SO czyli wartości ekonomicznej gospodarstwa). 20 sztuk to masz ponad 3 tys SO. Do tego hektar marchwi (nie dużo zajęcia porobić rządki takie jak przy ziemniakach, dwa razy opryskać na ziele_ - wartość z hektara około 4900 SO.  Przez trzy latka zwiększasz pogłowie do wymaganej w roku docelowym wartości ekonomicznej gospodarstwa - temat jest płynny jak ta kwiaty słonecznika o których zapomnij. Możesz nawet wejść w sprzedaż czy przygotowanie do sprzedaży bo za marchew i sprzedaż królików nie trudno załatwić fakturę. W starszych działaniach honorowane były faktury bez VATU. W perspektywie przy mamonie 100 i 150 tys. chyba mają być Vatowskie - trzeba doczytać. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1657

Zanim znalazłam pomoc w sporządzeniu wniosku to sobie kilku doradców odwiedziłam. Pojęcie co do niektórych tematów miałam większe niż Ci niektórzy doradcy. Jak znajdą jeleni co ziemi na oczy nie widzieli a ktoś tam mówił że kasę dają za słonecznika kawałek posiania to łykną wszystko a później płacz.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347
1 godzinę temu, robert55555 napisał:

Każdy ocenia swoją pracę ile jest warta. Dla kogoś 600 zł, dla innej osoby będzie to 1200 zl dla kogoś innego 4000zl. Temat był już nie raz poruszany. Doradcy nie zmuszają wnioskodawców żeby u nich robili wnioski. To wnioskodawca wybiera doradcę. 

Najgorsze jest to że ludzie nie mają taktu i potrafią dzwonic po 23 godzinie. Miałem telefon o 2 w nocy. 

a to normalne, pal licho jak jeszcze dzwoni kleint ktory zaplacil , oczywiscie nie o  takiej porze ale odbiore w sobote czy niedziele.

Najlepsze sa takie asy gdzie znajda numer i odrazu dzwonia, nie wazne czy niedziela  7 rano czy sobota 21  bo zobaczyl ze daja pieniadze. A jak nie udzielisz mu wyczerpujacych informacji za free to jeszcze wyzwie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162

Nie wiem czy jest sens w tym roku składać na maszyny przez te wzrosty cen, może bardziej na ziemię, bo w budowlance też patologia 😑

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

czas na wszelkie dofinansowania kiepski , osoby w zeszlym roku stracily, skladajacy w tym roku takze malo kupia za premie. Ale z drugiej strony to ostatni nabór który jest dość prosty i łatwo dostać pomoc , przyszłe raczej będą obarczone większą ilością formalności.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arkady12    18

Witam panowie takie pytanie. Pani z Odr twierdzi, że muszę mieć plan nawozy zgodnie z dyrektywa azotanowa. Bo uczestniczę w RMG. Ale my mamy do 30 ha bez zwierząt i nie kupujemy obornika. Jedyne co to polony mamy we wniosku. A z informacji które mi się udało ustalić to powinien prowadzic tylko ewidencję stosowania nawozów. Wiec jak jest ktoś coś wie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Jest tak jaj mowisz , chyba ze masz wpisane w Rmg zobowiazanie do stosowania planu nawozowego

33 minuty temu, malaczarna napisał:

@masa24 kiedy coś więcej będzie na temat kolejnych naborów? Pewnego udział w tym wsparciu wykluczy mnie w kolejnym

Już można w necie znaleźć ogólne założenia programu . Nie wiem jak z tym wykluczeniem , może ktoś wie więcej . Przesłanki takie jak podniesienie wartości ekonomicznej do 25 000 euro oraz brak klasycznej modernizacji obszar d dają szanse ze nie będzie wykluczenia , ale to moje gdybanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many13    621
4 godziny temu, raven18 napisał:

Nie wiem czy jest sens w tym roku składać na maszyny przez te wzrosty cen, może bardziej na ziemię, bo w budowlance też patologia 😑

Jeszcze do ubiegłego roku na zakupie maszyn wychodziło się najlepiej bo po roku miałeś z głowy bp. Remonty budynków gospodarczych dużo papierkowej akrobacji chociaż do przeskoczenia. Pozostaje zakup ziami  za środki trwałe. Swego czasu kupiłem prawie 2 ha łąki za 18 tys. Trzeba zawrzeć umowę przedwstępną przed sporządzaniem bp bo ceny też mogą skoczyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
10 godzin temu, masa24 napisał:

czas na wszelkie dofinansowania kiepski , osoby w zeszlym roku stracily, skladajacy w tym roku takze malo kupia za premie. Ale z drugiej strony to ostatni nabór który jest dość prosty i łatwo dostać pomoc , przyszłe raczej będą obarczone większą ilością formalności.

Maszyny + obrotowe to najlepsze chyba wyjście , ziemia za 60 tys też dużo nie nakupi , budowlanka - za drogo , może tunele ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kabanos    94
arkady12 napisał:

Witam panowie takie pytanie. Pani z Odr twierdzi, że muszę mieć plan nawozy zgodnie z dyrektywa azotanowa. Bo uczestniczę w RMG. Ale my mamy do 30 ha bez zwierząt i nie kupujemy obornika. Jedyne co to polony mamy we wniosku. A z informacji które mi się udało ustalić to powinien prowadzic tylko ewidencję stosowania nawozów. Wiec jak jest ktoś coś wie. 

A ja mam takie info powyżej 10h plan nawozowy bez względu na to czy masz zwierzęta czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kot5211    19

Witam mam takie pytanko czy pisać teraz o zmianę biznesplany czy kupować maszyny i później pisać bo parametrami nic mi się nie pozmieniały tylko zmieniły się firmy maszyn 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3047

ja najpierw zrobilem wniosek o zmiane a pozniej kupilem maszyny- nawet udalo sie zaklepac cene i nic wiecej nie zaplacilem przez okres procedowania.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj