karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

no właśnie tak mi się wydaje że zwiekszylem wartość bo to nie dzierżawa tylko własność a że darowizna to już chyba nie ma znaczenia podobno dzierżawa nie liczy się do wartosci

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    101

Chyba nie, bo w tym wypadku grunty które nabył po złożeniu wniosku się nie będą liczyć skoro zamienia zakup ziemi na maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

Co z tego że zmienia zakup ziemi na maszyny ? W roku docelowym wykazuję wzrost nie 1,5 ha ktore mial zaplanowane do kupna a wzrosnie o powierzchnie 2,2 ha. Czyli rok docelowy będzie mial areał większy niz rok zlozenia wniosku o 2,2 ha a tym samym wzrosnie wielkosc ekonomiczna  o ten obszar i wspolczynnik uprawy ktora tam bedzie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
1 godzinę temu, Music napisał:

Chyba nie, bo w tym wypadku grunty które nabył po złożeniu wniosku się nie będą liczyć skoro zamienia zakup ziemi na maszyny

Nie ma znaczenia czy kupuje za premię grunty czy maszyny. W roku docelowym liczy się wszystko to co ma wtedy we własności i dzierżawy (pod pewnymi warunkami).

1 godzinę temu, robert55555 napisał:

@music

dokładnie

ty wypełniasz ludziom wnioski o RMG? Jeśli tak to dziwne, że piszesz takie bzdury, że jak ma więcej ziemi w roku docelowym a nie kupił jej za premię to już ona nie będzie się liczyć. To bzdura kompletna. Oczywiście, że będzie się liczyć. Nawet poświeciłem czas i znalazłem ci to w rozporządzeniu. Przeproś kolegę, że wprowadzasz go w błąd.

 

Przy ustalaniu docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa posiadanego przez rolnika, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, bierze się pod uwagę produkcję rolną prowadzoną:

1)   w gospodarstwie, z tym że w przypadku gdy zakończenie realizacji biznesplanu przypada:

a) do dnia 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku poprzedzającym rok zakończenia realizacji biznesplanu,

b) po dniu 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku zakończenia realizacji biznesplanu;

2)   na użytkach rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa:

a) stanowiących przedmiot własności tego rolnika,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk napisał:

1 godzinę temu, Music napisał:

Chyba nie, bo w tym wypadku grunty które nabył po złożeniu wniosku się nie będą liczyć skoro zamienia zakup ziemi na maszyny

Nie ma znaczenia czy kupuje za premię grunty czy maszyny. W roku docelowym liczy się wszystko to co ma wtedy we własności i dzierżawy (pod pewnymi warunkami).

1 godzinę temu, robert55555 napisał:

@music

dokładnie

ty wypełniasz ludziom wnioski o RMG? Jeśli tak to dziwne, że piszesz takie bzdury, że jak ma więcej ziemi w roku docelowym a nie kupił jej za premię to już ona nie będzie się liczyć. To bzdura kompletna. Oczywiście, że będzie się liczyć. Nawet poświeciłem czas i znalazłem ci to w rozporządzeniu. Przeproś kolegę, że wprowadzasz go w błąd.

 

Przy ustalaniu docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa posiadanego przez rolnika, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, bierze się pod uwagę produkcję rolną prowadzoną:

1)   w gospodarstwie, z tym że w przypadku gdy zakończenie realizacji biznesplanu przypada:

a) do dnia 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku poprzedzającym rok zakończenia realizacji biznesplanu,

b) po dniu 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku zakończenia realizacji biznesplanu;

2)   na użytkach rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa:

a) stanowiących przedmiot własności tego rolnika,

dzięki kolego już wszystko jasne śmiało mogę rezygnować z kupna pola a za to maszyny wziąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    101
1 godzinę temu, masa24 napisał:

Co z tego że zmienia zakup ziemi na maszyny ? W roku docelowym wykazuję wzrost nie 1,5 ha ktore mial zaplanowane do kupna a wzrosnie o powierzchnie 2,2 ha. Czyli rok docelowy będzie mial areał większy niz rok zlozenia wniosku o 2,2 ha a tym samym wzrosnie wielkosc ekonomiczna  o ten obszar i wspolczynnik uprawy ktora tam bedzie

Dlatego napisałem "chyba" bo 100% nie byłem pewien. Źródła teraz nie znajdę, ale wiem że gdzieś o tym czytałem, że to co się nabędzie po złożeniu wniosku i nie było w nim ujęte to nie będzie liczone. Z  drugiej strony pamiętam jak Pani z ODR powiedziała, że np. gdy mamy dzierżawę to możemy ją kupić m.in. z tych środków i dobrać wtedy dzierżawę. Czyli zgadzałoby się z tym co napisałeś ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
19 godzin temu, masa24 napisał:

Jezeli chcesz sie licytowac kto ma dluzszego to ja zaczynalem

Nie ten temat, nie to forum. Ale żeby nie było - jeśli oboje myślimy o tym samym, a ostatecznie skończonym idiotą (chyba) nie jestem, to przyznam się że sobie mierzyłem i jest dużo ponad średnią europejską. Taki mały "off topic".😉

19 godzin temu, masa24 napisał:

Teraz mam 40 wlasnosci a lacznie gospodarstwo ma 300 ha do ktorych doszedlem w 8 lat.

Gratuluję - tak szczerze, to nie złośliwość. Ja mam zamiar dojść do 25-30 ha i dosyć. Młody jeszcze jestem ale zdrowie już nie to, 2 miesiące temu druga operacja kręgosłupa (stabilizacja lędźwiowa - 6 śrub, dwa pręty pomiędzy nimi). Poza tym od 10 lat czeka na remont moja perełka - pomarańczowy Fiat 126p z 1979 roku. Chcę mieć czas też dla siebie a wieczorem siły i chęci żonę po d*pie klepnąć (a może i sąsiadkę jak by chciała) 😉. Ale każdy wybiera to co woli, jedni pracują żeby żyć, inni żyją by pracować.

19 godzin temu, masa24 napisał:

Skorzystalem z mlodego rolnika modernizacji a teraz z premii na dzialalnosc postswie sobie biny.

I bardzo dobrze, ja też nie chcę poprzestać na RMG.

19 godzin temu, masa24 napisał:

I co tez jestem oszustem?

Nie, nie jesteś (w moim mniemaniu oczywiście) bo przeznaczyłeś te pieniądze na rozwój gospodarstwa i rozwinąłeś się.

19 godzin temu, masa24 napisał:

Ci ludzie nie kradna,

Ale oszukują.

19 godzin temu, masa24 napisał:

Polska mentalnosc jest taka zeby ponyskec co zrobic zeby miec leoiej, zeby za***rdalac zeby do czegos dojsc to najlepiej wyzwac kogos kto umie myslec.

Nie mam nic przeciwko temu że ktoś myśli, dla mnie polska mentalność to nasze słynne "należy się" 😉.

😂🤣

19 godzin temu, masa24 napisał:

To co te osoby maja zrobic?

Za przeproszeniem, a co mnie to k&rwa obchodzi co mają robić?? Ja jak w wieku 20 lat miałem czarną biedę w domu to wyjechałem do Holendra zapierd&lać świątek, piątek czy niedziela żeby sobie polepszyć w życiu. No ale tak, dziś takie czasy nastały że trzeba ludziom życie wymyślać 😅.

9 godzin temu, kopin napisał:

Nie chodzi o moralność itd,chodzi o to że gdybym składał wniosek o kase na rozwój,i dla mnie by brakło a sąsiad obok dostał by na tego słynnego fikcyjnego Golfa kasę to by mnie i pewno was wszystkich to wkurzyło

Otóż to, inna by była gadka jak by to spotkało kogoś osobiście. Wtedy byłby krzyk na forum że "złodzieje i kombinatorzy na auta pobrali".

9 godzin temu, kopin napisał:

.Ale ponieważ kasy starczyło dla wszystkich to teraz każdy jak papieros-Mocny W Gębie ;-)

Dokładnie, inaczej byłoby śpiewane jak byłaby rywalizacja.

9 godzin temu, kopin napisał:

Pewno jak by dali po 20 tyś to jeszcze więcej niemieckiego szrotu by można przyciągnąć.

Tu akurat nie ma mieć co do ludzi żalu że wciąż przeciętnego Polaka nie stać na nówkę sztukę z salonu.

9 godzin temu, kopin napisał:

I niech mi tu nikt nie pisze że Jak Panstwo Pozwala to czemu nie .Nie ma czegoś takiego jak Państwo ,! Państwo to my!.

I nasze podatki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    117
6 godzin temu, marluk napisał:

Nie ma znaczenia czy kupuje za premię grunty czy maszyny. W roku docelowym liczy się wszystko to co ma wtedy we własności i dzierżawy (pod pewnymi warunkami).

ty wypełniasz ludziom wnioski o RMG? Jeśli tak to dziwne, że piszesz takie bzdury, że jak ma więcej ziemi w roku docelowym a nie kupił jej za premię to już ona nie będzie się liczyć. To bzdura kompletna. Oczywiście, że będzie się liczyć. Nawet poświeciłem czas i znalazłem ci to w rozporządzeniu. Przeproś kolegę, że wprowadzasz go w błąd.

 


Przy ustalaniu docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa posiadanego przez rolnika, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, bierze się pod uwagę produkcję rolną prowadzoną:

1)   w gospodarstwie, z tym że w przypadku gdy zakończenie realizacji biznesplanu przypada:

a) do dnia 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku poprzedzającym rok zakończenia realizacji biznesplanu,

b) po dniu 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku zakończenia realizacji biznesplanu;

2)   na użytkach rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa:

a) stanowiących przedmiot własności tego rolnika,

 

 

w czerwcu składałem aktualizacje biznesplanu przed wnioskiem o drugą płatność, wklepałem cztery działki, które zakupiłem w roku poprzednim i jakież było moje zaskoczenie że tych działek  nie mogę ująć w tym biznesplanie, nie wnikałem już bardzo w rozmowie z tym panem dlaczego bo wzrost dochodowości miałem bez tych działek ale pan z agencji kategorycznie twierdził ze w tabeli nr 4 mają być wyłącznie te, ktore miałem w roku bazowym... morał z tego taki ze niezbadane są wyroki ARiMR i nie można być niczego do końca pewny😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tabeli numer 4 nie ruszamy. Uprawy z tych działek powinieneś podać w tabeli numer 5 w okresie docelowym. 

Edytowano przez freetaxi
  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347
2 minuty temu, spwrp napisał:

w czerwcu składałem aktualizacje biznesplanu przed wnioskiem o drugą płatność, wklepałem cztery działki, które zakupiłem w roku poprzednim i jakież było moje zaskoczenie że tych działek  nie mogę ująć w tym biznesplanie, nie wnikałem już bardzo w rozmowie z tym panem dlaczego bo wzrost dochodowości miałem bez tych działek ale pan z agencji kategorycznie twierdził ze w tabeli nr 4 mają być wyłącznie te, ktore miałem w roku bazowym... morał z tego taki ze niezbadane są wyroki ARiMR i nie można być niczego do końca pewny😉

Mnie zdziwienie też ogarnia jak ktoś nie rozróżnia roku bazowego od docelowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    117

w biznesplanie nie miałem zaplanowanego zakupu ziemi wiec powierzchnia w docelowym i bazowym była ta sama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Absolutnie nie. Ziemię mogłeś kupić ze środków własnych. Tabelę z uprawami w okresie docelowym musisz rozpisać zgodnie z dopłatami bezpośrednimi. 

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    117

i tak zrobiłem ale pan z agencji tego nie przyjmował do wiadomości więc wykreśliłem tylko z biznesplanu skolenia, innowacje i postęp biologiczny zwiększyłem liczbę świń a powierzchnie i uprawy zostawiłem z roku bazowego i po miesiącu dostałem zgodę😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ciekawe 😀


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

A jak jest z dzierżawami? Wniosek złożyłem 5 maja miałem wytedy 5,5 ha a teraz ma mi dojść 2ha dzierżawy będzie jakis problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    117
8 minut temu, freetaxi napisał:

Ciekawe 😀

w lipcu pani z odr robiła mi już wniosek o drugą płatność bo stwierdziłem ze wole zapłacić i niech ona sie użera z agencją😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
8 minut temu, lebek5 napisał:

A jak jest z dzierżawami? Wniosek złożyłem 5 maja miałem wytedy 5,5 ha a teraz ma mi dojść 2ha dzierżawy będzie jakis problem?

Nie będzie, ale niestety te 2 ha nie podbiją Ci docelowej SO.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daaamiaaaan    1

Witam . Czy można zmienić  uprawę w roku docelowym mam pietruszkę w BP , wolał bym siać słonecznik jest możliwość  zmiany ? rok docelowy 2023 . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przed drugą rata najpóźniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMASZ098    4

są gdzieś  wzory pism do ARiMR o zmianę roku docelowego Czy wystarczy napisać dwa zdania własnoręcznie i wysłać czy trzeba cały biznesplan z płytą ze zmienionym rokiem docelowym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Napisz dwa zdania, dołącz zmianę do wniosku, biznesplan z płytą.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317

Piszę w imieniu kolegi  ,nie zrobił szkoleń i planu nawozowego wszystko przez covid ,Odr-y nie organizują żadnych szkoleń  w lutym ma rozliczenie 1 raty jak do tego podejść aby uniknąć zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj