karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

solek01    208

Naszły mnie dzisiaj takie przemyślenia. Powiedzmy że mam pola swoje i żony ( przed ślubem) założeniem RMG jest zakup pola, które chciałem i mam upatrzone w gminie gdzie są pola żony ( gminy nie sąsiadują i ja nie mam tam pól). I dodatkowo dochodzi tu ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Czy jak kupię to pole na siebie i żonę to ARiMR zaakceptuje to? Czy jak ja jestem wnioskodawcą to musi być tylko na mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ważne co na dopłaty na siebie składasz, no i co składał będziesz.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

kurde, nie wiedziałem, że jeszcze można kupić pług 2 skibowy. Chyba, że obrotowy.  Też nie mam dużo pola, bo 6,5 z dzierżawami obecnie i mam dość pracy C-360 mimo jej idealnego wyglądu i stanu. Nie wiem jak kiedyś można było pracować takim sprzętem, to koszmar, ciągle słuchawki, zgrzyty, prędkość wózka inwalidzkiego, uciąg przyczepy trójki a z pługiem to horror nie orka, - 2 godziny hektar, byle górka i dwójka a  o głębokiej orce można zapomnieć. 

złożyłem wniosek na New Holanda, jest 12 punktów i czekam. Czepili się, że za duża moc - 75 KM, ale dla mnie wszystko poniżej nadaje się do opryskiwacza albo sadu i tak im napisałem. Zwłaszcza, że zamierzam zwiększać areał i rozwijać gospodarstwo. Faktycznie 2 ha można obrobić ciapkiem. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
22 godziny temu, KamilBeczyski napisał:

C360 3p. Mam 1.8 ha więc nie potrzebuje nie wiadomo jakich maszyn za miliony

czym podnosisz taki mały areał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid12    50
4 godziny temu, ravoj napisał:

kurde, nie wiedziałem, że jeszcze można kupić pług 2 skibowy. Chyba, że obrotowy.  Też nie mam dużo pola, bo 6,5 z dzierżawami obecnie i mam dość pracy C-360 mimo jej idealnego wyglądu i stanu. Nie wiem jak kiedyś można było pracować takim sprzętem, to koszmar, ciągle słuchawki, zgrzyty, prędkość wózka inwalidzkiego, uciąg przyczepy trójki a z pługiem to horror nie orka, - 2 godziny hektar, byle górka i dwójka a  o głębokiej orce można zapomnieć. 

złożyłem wniosek na New Holanda, jest 12 punktów i czekam. Czepili się, że za duża moc - 75 KM, ale dla mnie wszystko poniżej nadaje się do opryskiwacza albo sadu i tak im napisałem. Zwłaszcza, że zamierzam zwiększać areał i rozwijać gospodarstwo. Faktycznie 2 ha można obrobić ciapkiem. 

Jakiego NH kupujesz? I za ile? 


Kierownicę ujął w dłoń, przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce klucz i raz i dwa, spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan, wykonany za planem plan
A w duszy radość albo gniew, słoneczko mu gdzieś zza drzew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
3 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

czym podnosisz taki mały areał ?

Opcja jest jedna i wszystkim powszechnie znana. Słonecznik :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tu wszystkich zaskoczę . Nie jest to słonecznik. Mam też 350 niosek na sprzedaż bezpośrednia więc to mi sporo podnosi wielkość ekonomiczna. Będzie wprowadzona do uprawy cebula 40 arów i ziemniak 44 ary . 

Ja staram się o dofinansowanie żeby faktycznie coś zmienic w gospodarstwie a nie sztucznie zawyżać wielkość ekonomiczna słonecznikiem byle by tylko dostać 60 tys. Skoro mam sprzedaż bezpośrednia jaj od 4 lat to stwierdziłem że fajnie będzie wprowadzić jakieś nowe produkty do sprzedaży które klienci będą mogli kupić prosto od rolnika. Z czasem mam zamiar wprowadzać kolejne warzywa. 

Tak, pług 2 skibowy można nadal kupić miał być 3 skibowy ale będzie to podwyższany Atlas pług więc przy 3 Skibach ma zapotrzebowanie minimum 60 KM więc do 3p za dużo i padło na 2 skibowy . Jak pisałem na 1.8 ha mogą być i 2 skiby. Chciałem obrotowy ale jak dla mnie bez sensu dać coś ponad 12 tys za najtańszy pług. .

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Jezeli mowisz o oplacalnosci produkcji to xamiast sprzetu na 2 ha dokup sobie ziemi. Wydajesz premie na zbedny sprzet. 2 hektary to vyle czym zaorass

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
20 godzin temu, ravoj napisał:

kurde, nie wiedziałem, że jeszcze można kupić pług 2 skibowy.

W czym problem, nowe pługi "dwójki" są dostępne 😉.

16 godzin temu, dawid12 napisał:

Chyba, że obrotowy. 

Też.

16 godzin temu, dawid12 napisał:

i mam dość pracy C-360 mimo jej idealnego wyglądu i stanu.

Ja mam też swojej dość, pomimo też dobrego stanu a wyglądu zadowalającego (czytaj: niczym się nie wyróżnia, ale też nie straszy na drodze 😂).

16 godzin temu, dawid12 napisał:

Nie wiem jak kiedyś można było pracować takim sprzętem,

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. I znalazłem odpowiedź. Raz, że C-360 zastąpiła gorsze i słabsze ciągniki z mniejszym komfortem, więc była zmianą na plus. Dwa, większość traktorzystów ujeżdżających te maszyny cierpiała na przewlekłą chorobę alkoholową 🤣😂😅.

20 godzin temu, ravoj napisał:

uciąg przyczepy trójki

Jak zdechlak to i tego nie pociągnie. Ja osobiście swoją C-360 ściągnąłem z pola przyczepy, na których było łącznie 8t pszenicy. W transporcie drogowym normalnie daje radę z HW-6011. Tak że nie jest aż tak źle.

20 godzin temu, ravoj napisał:

a z pługiem to horror nie orka

Jak zaczepisz polskie radło to fakt - horror.

16 godzin temu, dawid12 napisał:

2 godziny hektar, byle górka i dwójka a

To i tak dobrze. Na moich polach 3 godziny hektar, byle górka i jedynka...

20 godzin temu, ravoj napisał:

a  o głębokiej orce można zapomnieć. 

Bzdury. W mojej wiosce RSP (która swojego czasu była największym gospodarstwem we wsi) dawniej było... 22 ciągniki C-360 😆. Robili nimi wszystko, głębokie orki także - nie było niczego innego na tyle dostępnego.

20 godzin temu, ravoj napisał:

Czepili się, że za duża moc - 75 KM

Nie ma się co dziwić, mały areał. Z drugiej strony Tobie się kolego też nie dziwię, poniżej 75 KM nie da się podczepić wielu sensownych maszyn, jak choćby najmniejszy gruber...

16 godzin temu, dawid12 napisał:

Zwłaszcza, że zamierzam zwiększać areał i rozwijać gospodarstwo.

To może być dobra motywacja, z tym że musiałbyś to jakoś udokumentować, np. dobrać długoterminowych dzierżaw.

20 godzin temu, ravoj napisał:

Faktycznie 2 ha można obrobić ciapkiem. 

Mój śp. sąsiad dwoma konikami obrabiał 5 ha 🙂.

Taki mały off topic - jakoś mnie wzięło 😉.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, masa24 napisał:

Jezeli mowisz o oplacalnosci produkcji to xamiast sprzetu na 2 ha dokup sobie ziemi. Wydajesz premie na zbedny sprzet. 2 hektary to vyle czym zaorass

Czy ja wiem czy zbędne maszyny. Raczej nie dla mnie bo co z tego że kupię ziemię jak będę musiał brać usługę więc jaki ma to sens. Chyba lepiej mieć maszyny i zrobić to samemu . 

Mam pytanie do osób które prowadzą ewidencję przychodów i rozchodów w gospodarstwie . Czy trzeba wpisywać w ewidencję płatność na KRUS i czy dopłaty do ziemi  trzeba wpisywać. No i czy te dofinansowania trzeba wpisywać 48 tys i później 12tys bo wydaje mi się że trzeba to wpisać jako przychód w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

masz lika @Kaszlak79 bo mądrze prawisz. Fakt, ciągam swoim po szosie dwie szóstki, więc nie jest źle, ale non stop patrzę na ciśnienie w układzie, żeby nie daj Boże coś uciekło, bo leżałbym do góry kołami a potem musze brać prochy ze stresu, to nie dla mnie, żadna przyjemność, u mnie wszystko ma grać jak w zegarku. Luzów nie ma nigdzie, ani na zaczepach ani sworzniach to da się jechać. Ale wyciągnięcie  z pola szóstki załadowanej  na 7 - 8 ton  graniczy z cudem i nie chodzi o moc, tylko przyczepność. Brak przedniego napędu obecnie dyskwalifikuje każdy ciągnik według mnie. Nawet do opryskiwacza i rozsiewacza wiosną potrzebny jest napęd. 

Gospodarstwo rośnie, bo już doszło mi kolejne 1,3 ha dzierżawy, co roku jakiś kawałek wpada, wiec muszę mieć traktor do prac cięższych i do przyczep, koniecznie 4/x4. Moja C-360 zostanie do opryskiwacza, nawozów i siewnika. 

IMG_20200926_175522_copy_1664x1248.jpg

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Panowie obecnie w biznesplanie zapis zakup 3 maszyn. Niemam decyzji, ba nawet poprawek. Wpadla mozliwosc zakupu ziemi w okolicy. Jest mozliwosc zmiany bp po otrzymaniu decyzji razem z wnioskiem o platnosc 1 raty by zrezygnowac z najdrozszej maszyny, przeznaczyc te 35000 na zakup ziemi a reszte kredytowac kredytem preferencyjnym? Czy te 35000 wtakiej sytuacji mozna traktowac jako wklad wlasny? No i cena by musiala byc zblizona do gusowskiej tj nie wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
22 godziny temu, ravoj napisał:

ciągam swoim po szosie dwie szóstki

Gratuluję odwagi - mi jedna wystarczy.

22 godziny temu, ravoj napisał:

Brak przedniego napędu obecnie dyskwalifikuje każdy ciągnik według mnie.

Postępu nie unikniemy...

22 godziny temu, ravoj napisał:

Moja C-360 zostanie do opryskiwacza, nawozów i siewnika. 

Moja nie, opryskiwać można zarówno małym jak i dużym ciągnikiem a te 12 tys. zamrożone "bo tak" to dla mnie wciąż za wiele. Wolę sprzedać w niedługim czasie, póki można coś jeszcze za ten traktor dostać.

Wracajmy do tematu 😉.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

W sumie racja, rozważę tę opcję. Zamrażać kasę i tracić bezsens 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    788

Jak będziesz miał dwa ciągniki to zawsze lżej, ja bym zostawił 60. Jeden ciągnik to zapinaj, rozpinaj do maszyn. A tak jak na wiosnę podczepisz np opryskiwacz do 60 tak do końca roboty nie odepniesz. A nawozy to dalej małymi workami do rozsiewacza wrzucacie? ja sìę już tego oduczyłem. Mały ciągnik na rozsiewaczu a większym wrzucam baga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Maro05 napisał:

Panowie obecnie w biznesplanie zapis zakup 3 maszyn. Niemam decyzji, ba nawet poprawek. Wpadla mozliwosc zakupu ziemi w okolicy. Jest mozliwosc zmiany bp po otrzymaniu decyzji razem z wnioskiem o platnosc 1 raty by zrezygnowac z najdrozszej maszyny, przeznaczyc te 35000 na zakup ziemi a reszte kredytowac kredytem preferencyjnym? Czy te 35000 wtakiej sytuacji mozna traktowac jako wklad wlasny? No i cena by musiala byc zblizona do gusowskiej tj nie wiecej

Możesz wprowadzić zmiany do biznesplanu w każdym momencie. Natomiast nie wiem jak z tym wkładem własnym. Wydaje mi się, że w biznesplanie musiałbyś wpisać kwotę za całe pole, a nie tylko te 35000 zł, bo sam wkład własny, to nie jest kompletna inwestycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

w sumie zbyt pochopnie napisałem tego posta o sprzedaży 60-tki.

Jednak zostaje, bo znam ten ciągnik na wylot i nic mnie już nie kosztuje a z opryskiwaczem nie będzie mnie kosztował jeszcze długie lata. Mam w niej TUZ do kilku niezbędnych urządzeń i wąskie koła do oprysku fasoli. Sam TUZ do NH będzie droższy od 60-ki  a koła szerokie.

Też ładuje bigi do rozsiewacza od dwóch lat. Worki 50-ki to nie na moje zdrowie a do pomocy sąsiada nie będę wołał. Pożyczałem od niego większy traktor z podnośnikiem  a teraz może będę miał swój.  Bigi to przyjemność cyk i załadowany. 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
2 godziny temu, Grzechooo napisał:

Jeden ciągnik to zapinaj, rozpinaj do maszyn.

Kolego, na eurohakach albo z belkami zaczepowymi to naprawdę aż taka udręka?? 😉

2 godziny temu, Grzechooo napisał:

Mały ciągnik na rozsiewaczu a większym wrzucam baga.

Mam do dyspozycji od brata ładowarkę co ma 1,5 tony na "szufli", więc u mnie problem odpada ładowania czy podnoszenia.

Niech każdy robi jak uważa, ja mam tak że zbędnymi rzeczami albo rzeczami "na zapas" się nie obstawiam. A te 12 tys. zł zamrożone w kieracie pod postacią C-360 to jak dla mnie choćby nowa dmuchawa ssąco tłocząca i możliwość w końcu ładowania zboża do "wanny" w zestawie za ciągnikiem siodłowym, a tym samym możliwość ominięcia lokalnych handlarzy przy sprzedaży zboża, którym to za każdym razem coś nie pasuje i którzy za każdym razem chcą je&ać rolnika na cenie ile wlezie... W tych pieniądzach mogę mieć też choćby nowy agregat talerzowy nie najgorszego producenta pod ciągnik 80-90 KM. A tak jak C-360 zostawię to będzie to stało i na wartości traciło - przyjdzie czas że nikt tego nie będzie chciał kupować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

no tak, ale ten kierat na wąskich kołach podczepiony pod opryskiwacz z zasobnikiem na TUZ przez rok stanowi niezły - opryskiwacz samojezdny, a podczepianie i odczepianie stanowi uciążliwość nawet na hakach CBM, spinać hydraulikę, cięgno, elektrykę, szukać miejsca, żeby nie przeszkadzał, to ja wolę sobie zostawić jednak C-360 

no ale do tematu, chociaż to w temacie restrukturyzacji jak najbardziej. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Ja dziś dostałem wezwanie do pierwszych poprawek we wniosku

 

Mam pytanie jaki ma wpływ na pozytywny rozpatrzenie wniosku  zaświadczenie o innych dochodach niż  rolnicze? 
Agencja potrzebuje zaświadczenie o przychodach innych niż rolnicze  Z urzędu skarbowego z roku 2019 a pracowałem wtedy 4 miesiące zagranica. Będzie miało to jakis wpływ? 

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Każdy patrzy pod siebie, ja mam tylko zboża, rzepak i qq na polu, jednorazowo tylko 2 rośliny tak że mi podczepianie nie wadzi a do podnoszenia mam o wiele lepszą maszynę do dyspozycji niż C-360 z "turem".

Panowie, wracajmy do tematu RMG 😁.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj