karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Kaszlak79    749
2 godziny temu, pablotsz napisał:

"Osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników, która wyjeżdża do innego państwa członkowskiego i rozpoczyna wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub podejmuje tam pracę najemną u zagranicznego pracodawcy na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do bieżącego powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego w terminie 14 dni od podjęcia pracy (art. 37 ust 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). "

Czy aby na pewno Twoje zachowanie w stosunku do innych rodaków jest w porządku? :)

A kto mi zabroni mieć działalność w Polsce a wykonywać usługi za granicą?? Jedyna wada takiego rozwiązania że można tak co najwyżej 2 lata, oraz to że mój podwójny KRUS na 99% zostanie odrzucony w przypadku wniosku o RMG (temat był poruszany tutaj), ale jestem zabezpieczony innymi zobowiązaniami które nadrobią mi te 2 pkt.

W myśl art. 14 rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia  społecznego dopuszcza się, aby podmiot, który wykonuje prace na własnej działalności gospodarczej w danym państwie członkowskim, wyjeżdżając do innego kraju Unii Europejskiej, nadal podlegał ustawodawstwu tego państwa. Wyjątek ten obowiązuje tylko tego przedsiębiorcę, którego przewidywany czas pracy nie przekracza 24 miesięcy i prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę.

Dodam od siebie że jest wiele uregulowań pomiędzy państwami członkowskimi UE o których się ludziom nie śniło, jak np. takie że podatki co do zasady płacisz w państwie w którym została wykonana usługa. Mam znajomego "busiarza" co od lat prowadzi transport ludzi "na Zachód" i wyobraź sobie że on część podatku płaci w Holandii, część w Niemczech a część w Polsce, bo kursując wykonuje swoją usługę w 3 różnych krajach a ubezpieczenie społeczne w Polsce. Albo inny przykład, wiesz o tym że można mieć auto zarejestrowane w Polsce a płacić podatek drogowy w Holandii (tam płaci się taki osobno)?? I jest to fair względem obywateli Holandii, bo tam się płaci podatek min. od masy auta, zgodnie z zasadą im cięższe auto tym bardziej zużywa nawierzchnię?? Albo wiesz o tym że ja przebywając za granicą muszę płacić ubezpieczenie zdrowotne, bo akurat w kraju w którym przebywam płaci się je z własnej kieszeni?? Coś jeszcze?? 😉

 

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9
robert55555 napisał:

10 godzin temu, zdzichu124 napisał:

Cos wiadomo po jakim czasie wypłacają pierwszą ratę w obecnej sytuacji ? Cos wirus pokrzyżował czy idą sprawnie wypłaty ? Chodzi o czerwcowy nabór. Wniosek o płatność składałem na koniec maja

W przyszłym roku. Przeważnie pieniądze są do roku po zakończeniu naboru.  Dostaniesz między lutym a lipcem. Kwestia jak szybko wydadzą decyzję i jak szybko złożysz wniosek o 1 wypłatę kasy.

Składałem wniosek w czerwcu 2019, mam już decyzję pozytywną i złożyłem w maju 2020 wniosek o wypłatę pierwszej raty. Chodziło mi ile się czeka od złożenia wniosku o płatność pierwszej raty. Maszyny potrzebuje po żniwach i na zasiewy jesienne i nie wiem czy zdążę kupić czy będę musiał usługę brać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W teorii do 3 miesięcy. 

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
13 godzin temu, zdzichu124 napisał:

Składałem wniosek w czerwcu 2019, mam już decyzję pozytywną i złożyłem w maju 2020 wniosek o wypłatę pierwszej raty. Chodziło mi ile się czeka od złożenia wniosku o płatność pierwszej raty. Maszyny potrzebuje po żniwach i na zasiewy jesienne i nie wiem czy zdążę kupić czy będę musiał usługę brać

...a w praktyce "jak kto chce". W polskim prawie administracyjnym jest jeden bardzo niejasny przepis, który mówi że urzędowy termin danego postępowania (w tym wypadku 90 dni), które z reguły ma się zakończyć wydaniem decyzji (w tym akurat wypadku tak nie jest), można przedłużyć ze względu na "skomplikowany charakter sprawy". Problem w tym że nie ma jasno określone co to są te "skomplikowane sprawy", więc organy administracji często nadużywają tego prawa. Wystarczy że wyślą tzw. "przedłużkę", czyli pismo informujące o przedłużeniu terminu podając ww. ogólny powód i już mamy termin przesunięty. W praktyce może się zdarzyć że nawet "przedłużki" nie wyślą jeśli poślizg będzie parę dni tylko. Niestety nie ma narzędzi prawnych żeby z tym procederem skutecznie walczyć.

Edytowano przez Kaszlak79
Poprawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
1 godzinę temu, Kaszlak79 napisał:

 

W Państwie  Bezprawia i Niesprawiedliwości wszystko jest dozwolone co nie jest zabronione.

- Sorry przypomniałem sobie, że nie można cytować poprzedniego  POsta i kasuję wpis Pana  Kaszlaka.

Edytowano przez many12
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Święta racja. Sęk w tym że Kodeks Postępowania Administracyjnego powstał w 1960 roku i od tego momentu za bardzo nie było modyfikowany. 60 lat temu był w Polsce inny system polityczny i inne podejście do obywatela, niestety w polskiej administracji to podejście się nie zmieniło. Stąd urzędnik w Polsce jest do dziś Panem co ma władzę i decyduje o czym chce, włącznie w własną interpretacją przepisów, ich oficjalnym łamaniem lub nie znajomością.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
2 godziny temu, Kaszlak79 napisał:

...a w praktyce "jak kto chce". W polskim prawie administracyjnym jest jeden bardzo niejasny przepis, który mówi że urzędowy termin danego postępowania (w tym wypadku 90 dni), które z reguły ma się zakończyć wydaniem decyzji (w tym akurat wypadku tak nie jest), można przedłużyć ze względu na "skomplikowany charakter sprawy". Problem w tym że nie ma jasno określone co to są te "skomplikowane sprawy", więc organy administracji często nadużywają tego prawa. Wystarczy że wyślą tzw. "przedłużkę", czyli pismo informujące o przedłużeniu terminu podając ww. ogólny powód i już mamy termin przesunięty. W praktyce może się zdarzyć że nawet "przedłużki" nie wyślą jeśli poślizg będzie parę dni tylko. Niestety nie ma narzędzi prawnych żeby z tym procederem skutecznie walczyć.

z Wód Polskich mam taką 3 przedłużkę bo rząd nie wydał/nie podpisał rozporządzenia i jest lipa od złożenia była jedna zwykła odroczka 30 dniowa potem kolejna a teraz walą 90 dniowymi. Poza przedłużkami nic nie robią a kasę co miesiąc biorą z wypłaty. Twór PiSu zresztą.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

No cóż, PiS to socjaliści a za rządów takich administracja zawsze się rozrasta... Ale takie twory powstawały już wcześniej. Nie wiem czy kiedyś to się nie nazywało Zarząd Wód czy jakoś tak. Wchodzę, siedzi dwóch pracowników. Czasu co nie miara bo i tak do pracy nic nie mieli. Pytam o meliorację i o Spółkę Wodną. No Spółka jest, ale ściągalność opłat na poziomie 20 % i pieniędzy starcza tylko na utrzymanie urzędu i biura, prace wodne są wykonywane tylko wtedy, jak Gmina coś sypnie ekstra... Śmiać się czy płakać?? I kto winny, ludzie że nie płacą czy administracja że utrzymują darmozjadów??

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

Sorry będę POlemizował. Ta hybryda Kaczyńskich zwana  onegdaj POrozumieniem Centrum to nie socjaliści a bolszewicy a pieczę nad naszymi polskimi źródłami wodnymi  i wodociągami mają ludziki  z firmy Tahal  PObratymcy Kaczyńskich z handlowej nacji.  Spółki Wodne od dawna czyli od  czasów POmagdelenkowych leżą na łopatkach. Za ojców dzierżawy meliorację i drożność  ścieków wodnych można było odrobić lub uregulować finansowo. Teraz nic się nie dzieje. W dobie pandemii ulewów atmosferycznych grozi nam, mi,.................  pandemia niezbyt przyjemnego zapachu z wylanych dorzeczy na tortowiskach..... Czeka nas ghenna z tym programem  Restrukturyzacji Małych Gospodarstw. Z środków  obrotowych zakupiłem opasy ale jak  ich teraz wykarmić jak łąki są zalane?........... Co będzie dalej - podejrzewam, że jak to trochę zacznie podsychać  okolice opanuje rój komarów i wszelakiego robactwa a wszystko przez tumiwisizm rządzących na wszystkich szczeblach władzy  a najgorzej, że zły przykład idzie z góry zajmującej się li tylko obiecankami i rozdawnictwem nie swojej mamony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Czy jeżeli za agregat zapłaciłem z innego konta niz z rolniczego zanim dostalem jeszcze pieniądze z programu to czy uznaja tą transakcję na wniosek czy koniecznie trzeba płacić z rolniczego faktury? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

A to jest jakieś "specjalne" konto rolnicze?? Pytam serio. Myślę że najważniejsze jest to iż zapłaciłeś. Na fakturze masz wpisane konto z jakiego przeszły pieniądze??

1 godzinę temu, many12 napisał:

Sorry będę POlemizował. Ta hybryda Kaczyńskich zwana  onegdaj POrozumieniem Centrum to nie socjaliści a bolszewicy a pieczę nad naszymi polskimi źródłami wodnymi  i wodociągami mają ludziki  z firmy Tahal  PObratymcy Kaczyńskich z handlowej nacji.  Spółki Wodne od dawna czyli od  czasów POmagdelenkowych leżą na łopatkach. Za ojców dzierżawy meliorację i drożność  ścieków wodnych można było odrobić lub uregulować finansowo. Teraz nic się nie dzieje. W dobie pandemii ulewów atmosferycznych grozi nam, mi,.................  pandemia niezbyt przyjemnego zapachu z wylanych dorzeczy na tortowiskach..... Czeka nas ghenna z tym programem  Restrukturyzacji Małych Gospodarstw. Z środków  obrotowych zakupiłem opasy ale jak  ich teraz wykarmić jak łąki są zalane?........... Co będzie dalej - podejrzewam, że jak to trochę zacznie podsychać  okolice opanuje rój komarów i wszelakiego robactwa a wszystko przez tumiwisizm rządzących na wszystkich szczeblach władzy  a najgorzej, że zły przykład idzie z góry zajmującej się li tylko obiecankami i rozdawnictwem nie swojej mamony.

Z tymi spółkami wodnymi to jest różnie. W mojej gminie jest nędza, ludzie się cieszą że oszczędzą 200-300 zł rocznie a potem pretensje że od lat rowy nie czyszczone (a mieszkam w dolinie rzecznej gdzie melioracja to podstawa). Gminę dalej, na tzw. śląskich wioskach (czyli o zgrozo potomków Germanów, Niemców lub eks Hitlerowców) ściągalność składek jest na poziomie 85-90%. Efekt taki że rok rocznie czyszczone tam jest 20 km rowów. Wiem to od człowieka który melioracją zajmuje się w moich stronach od 35 lat. Ostatecznie wypożyczyłem koparkę i sam 1 km rowu wyczyściłem (w zasadzie na nowo wykopałem). Życie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
Dnia 28.06.2020 o 16:55, GR_Bogaccy napisał:

Wielkopolska koło kalisza ziemi nie chcą dać w dzierżawę a jak już dadzą dopłaty ich i dopłacasz 2500 zł  z łąkami jest deko lepiej ale nie wiele ich jest za ha dzierżawy 350 zł

W tej wielkopolsce to i pszczoły ze 2 razy większe..

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
32 minuty temu, Bercik92 napisał:

W tej wielkopolsce to i pszczoły ze 2 razy większe..

Mam śwagra z Wielkopolski rodem. Jak herbatę robi to wody gotuje na parę szklanek i zalewa tak do czubka w szklance cobym cukra  nie POtrafił dosypać.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GR_Bogaccy    8
1 godzinę temu, Bercik92 napisał:

W tej wielkopolsce to i pszczoły ze 2 razy większe..

Jeśli to miało być śmieszne to nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
14 godzin temu, Bercik92 napisał:

W tej wielkopolsce to i pszczoły ze 2 razy większe..

Jak szerszenie 😆🤣😋.

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie czy na zakup maszyn musi być FV przelewowa czy może być gotówka bo firma nie chce  wystawić przelewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286

nabór 2018 rok dostał ktoś 2 ratę i jeszcze jedno wzrost mam zrobić przed dopłatami  w 2021 roku czy mogę np . w pażdzierniku 2021

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400
3 godziny temu, Marko-Fracek napisał:

Witam mam pytanie czy na zakup maszyn musi być FV przelewowa czy może być gotówka bo firma nie chce  wystawić przelewu

To uj z taką firmą. 


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZMAS19821982    962
6 godzin temu, Marko-Fracek napisał:

Witam mam pytanie czy na zakup maszyn musi być FV przelewowa czy może być gotówka bo firma nie chce  wystawić przelewu

Ciul z tak firma,od takich krętaczy najlepiej zdala😉.......najlepiej faktura żeby była przelewowa........ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
11 godzin temu, Marko-Fracek napisał:

Witam mam pytanie czy na zakup maszyn musi być FV przelewowa czy może być gotówka bo firma nie chce  wystawić przelewu

śprzęty kupowałem przelewem z konta bankowego - jest to istotne przy rozliczeniu z Regionalną.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomidor65    8
19 godzin temu, Mariusz2903 napisał:

nabór 2018 rok dostał ktoś 2 ratę i jeszcze jedno wzrost mam zrobić przed dopłatami  w 2021 roku czy mogę np . w pażdzierniku 2021

jestem z naboru 2018 mam juz wszystko zrealizowane 2 rate otrzymałem tydzień tamu

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiaaa    13

Mając słonecznik na wzrost wartości ekonomicznej gospodarstwa, to jaki mam kupić aby mogła  zasiać ten słonecznik? Ma być słonecznik ozdobny czy jadalny, czy pastewny? Siany jest z przeznaczeniem na kwiaty. Jestem z naboru 2020.

 

Edytowano przez Kasiaaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
2 minuty temu, pomidor65 napisał:

jestem z naboru 2018 mam juz wszystko zrealizowane 2 rate otrzymałem tydzień tamu

Zazdraszczam - napisz trochę szczegółów jakie były trudności przy wniosku o II ratę - będę składał jesienią jak przedam opasy coby przedstawić fakturki,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj